Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
bill

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από bill » Δευ Νοέμ 08, 2010 4:50 pm

Aμα μπραβο.Γι αυτο και το μανομετρο μου δε λεει ψεματα και δεν εχω κανει εγω καποια κακοτεχνια,οντως ανεβαινει πολυ γρηγορα η πιεση διοτι μια πολυ μικρη ποσοτητα ατμου μενει στη μηχανη και δινει ενδειξη στο μανομετρο.

Γι αυτο και οταν την ειχα παει στον τεχνικο για να τη δει,αμεσως και πριν προλαβω να του πω τιποτα ανοιξε το steam wand ωστε να απελευθερωθει ο ατμος που τυχον βρισκοταν μεσα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 5:08 pm

Κάτσε μην χαίρεσαι ακόμα :lol: Αυτό που έκανε ο τεχνικός είναι standard διαδικασία ξεκινήματος της μηχανής. Ας μας εξηγήσει πρώτα ο Δημήτρης γιατί όταν ενεργοποιούμε τον ατμό (145 C μου φαίνεται) γιατί η πίεση στο boiler δεν πάει πάνω από 2 bars και όταν πάμε στους 110 C μόνο πιάνει πίεση πάνω από 8 Bars.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 5:30 pm

Christos έγραψε:Κάτσε μην χαίρεσαι ακόμα :lol: Αυτό που έκανε ο τεχνικός είναι standard διαδικασία ξεκινήματος της μηχανής. Ας μας εξηγήσει πρώτα ο Δημήτρης γιατί όταν ενεργοποιούμε τον ατμό (145 C μου φαίνεται) γιατί η πίεση στο boiler δεν πάει πάνω από 2 bars και όταν πάμε στους 110 C μόνο πιάνει πίεση πάνω από 8 Bars.
H απαντηση ειναι απλη.Γιατι οταν ενεργοποιουμε τον ατμο ειναι ολα ζεστα.Το νερο ειναι ηδη ζεστο κοντα στους 110 με 105.Το φαινομενο της αποτομης αυξησης συμβαινει μονο οταν ειναι κρυα η μηχανη η οταν μετα απο shot εχει κρυωσει αρκετα το νερο μεσα στο μποιλερ και αρχιζει να ζεσταινεται ξανα αποτομα.Χωρις να ειμαι φυσικος ουτε μηχανολογος λεω πως η αρχικη αυξηση της πιεσης οφειλεται στη διαστολη κυριως του κρυου αερα και μετα του κρυου νερου μεσα στο μποιλερ.Επιστρεφω σε λιγο .... :cry:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 5:59 pm

Δεν τίθεται θέμα διαστολής του αέρα γιατί έχεις κλειστό δοχείο και γι αυτό παρατηρείς και αύξηση της πίεσης ανάλογη της θερμοκρασίας.
Τεσπά δεν μας ενδιαφέρουν τα επιστημονικά. Αυτό που λες πάντως είναι ότι στην Silvia με την μηχανή εντελώς κρύα, με το που πατήσεις το ON αμέσως το μανόμετρο σου δείχνει 8 Bar όπως ακριβώς αυτό που παρατηρεί και ο Bill και μετά η πίεση σχεδόν αμέσως πέφτει κατακόρυφα. Σωστά;

ΥΓ Δημήτρη έκανα και μια ερωτησούλα πριν που σου διέφυγε.
viewtopic.php?f=5&t=687&start=10#p6716
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 6:41 pm

Aπο οσο βλεπω στο διαγραμα η βαλβιδα του ατμου ειναι διαφορετικη απο της evo αλλα το μποιλερ ειναι ακριβως το ιδιο.Τελος παντων ειναι το 22 και ειναι μεσα στη βαλβιδα του ατμου εκει ακριβως που φευγει ενα σωληνακι και καταληγει μεσα στο δοχειο νερου.Στη πραξη ειναι μια μπιλια με ενα ελατηριο η οποια πιεζεται και ανοιγει για να φευγει η πιεση αλλα οταν ανεβει η πιεση γρηγορα τοτε η μπιλια πιεζεται τοσο ωστε να κλεισει η εξοδος και να σταματησει η διαρροη.Δεν την εχω πιασει στα χερια μου της baby αλλα η φιλοσοφια ειναι η ιδια σε ολες τις βαλβιδες αναπνοης.Ουφ πολλες ερωτησεις μαζεμενες .Δεν ειναι να λεει κανεις τιποτα σε σας γιατι αιωρειται βαρυς ο πελεκυς πανω απο τα κεφαλια μας :lol: :lol: :lol:

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 6:48 pm

Christos έγραψε:Δεν τίθεται θέμα διαστολής του αέρα γιατί έχεις κλειστό δοχείο και γι αυτό παρατηρείς και αύξηση της πίεσης ανάλογη της θερμοκρασίας.
Τεσπά δεν μας ενδιαφέρουν τα επιστημονικά. Αυτό που λες πάντως είναι ότι στην Silvia με την μηχανή εντελώς κρύα, με το που πατήσεις το ON αμέσως το μανόμετρο σου δείχνει 8 Bar όπως ακριβώς αυτό που παρατηρεί και ο Bill και μετά η πίεση σχεδόν αμέσως πέφτει κατακόρυφα. Σωστά;

ΥΓ Δημήτρη έκανα και μια ερωτησούλα πριν που σου διέφυγε.
viewtopic.php?f=5&t=687&start=10#p6716
Δηλ αν ζεστανουμε ενα δοχειο αδειο απο υγρα δεν προκειται αυτο να διογκωθει μεχρι να σπασει εφοσον η φωτια απο κατω του συνεχιζει να καιει?Οσο για την πιεση της silvia δεν πεφτει κατακορυφα αλλα σιγα σιγα και μετα απο λιγη ωρα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 6:55 pm

H Baby δεν έχει σωληνάκι που να φεύγει από την βαλβίδα 22 προς το δοχείο νερού. Αυτή που λες είναι η SPV (ξέρω την έχει η pure και η evolution σίγουρα). Θα το δω πάντως.
Για το άλλο με την πίεση στην Silvia. Είναι όπως τα περιγράφω πάνω; Για βάλε τον ξάδερφο να βγάλει κανένα video και να αφήσει για λίγο τα σκουτεράκια. :lol:

Είπαμε τα αφήνουμε τα επιστημονικά. :lol: Δεν θα διογκωθεί γιατί θα είναι σε κλειστό δοχείο. Η πίεση του αερίου θα αρχίσει να αυξάνεται όσο αυξάνεται η θερμοκρασία και ανάλογα την θερμοκρασία και την αντοχή των τοιχωμάτων του δοχείου αυτό θα σπάσει η όχι. Όταν θα σπάσει το δοχείο τότε το αέριο σου θα διογκωθεί και εσύ θα πας στο νοσοκομείο. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 7:29 pm

Christos έγραψε:H Baby δεν έχει σωληνάκι που να φεύγει από την βαλβίδα 22 προς το δοχείο νερού. Αυτή που λες είναι η SPV (ξέρω την έχει η pure και η evolution σίγουρα). Θα το δω πάντως.
. Ασε μην το βλεπεις.Το κοιταξα λιγο πιο προσεκτικα και δεν βλεπω πουθενα στη baby αυτη τη βαλβιδα.Υπεθεσα οπως ειπα και παραπανω πως εφοσον εχουν ιδια μποιλερ θα ηταν και τα υπολοιπα ιδια αλλα εχασα.Ολα μεσα στη ζωη ειναι :lol: Φαινεται πως επειδη υπαρχει solenoid δεν εχουν βαλει βαλβιδα αναπνοης οποτε βαζωντας ενα μανομετρο στη baby θα δουμε τα ιδια οπως και στη silvia.
Christos έγραψε:Για το άλλο με την πίεση στην Silvia. Είναι όπως τα περιγράφω πάνω; Για βάλε τον ξάδερφο να βγάλει κανένα video και να αφήσει για λίγο τα σκουτεράκια. :lol:
. Aπο το ξαδερφο περιμενω ενα βιντεο για να παρουσιασω τη silvia λιμουζινα εδω και 6 μηνες και οσο το ειδες εσυ αλλο τοσο το ειδα και εγω.Οποτε φαντασου να του ζητησω και δευτερο :down: :down: Δε πειραζει ομως γιατι εγινε πατερας και του τα συγχωρω ολα :oneup:
.
Christos έγραψε: Η πίεση του αερίου θα αρχίσει να αυξάνεται όσο αυξάνεται η θερμοκρασία και ανάλογα την θερμοκρασία και την αντοχή των τοιχωμάτων του δοχείου αυτό θα σπάσει η όχι
Γιατι αποκταει πιεση το αεριο μεσα σε κλειστο δοχειο που το ζεσταινουμε? :?

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 7:37 pm

bill έγραψε:Σε κάθε καφέ η ρόφημα που κάνω,στο τελος με το που κλεινω τον γενικό διακόπτη της μηχανής,αφήνω και το ακροφύσιο ανοιχτό ώστε να μην μείνει αέρας με πίεση μέσα στη μηχανή.

Εχει βάση αυτό που κάνω η οχι?
Θεωρώ δηλαδή καλύτερο,αφού τελειώνει η παρασκευή ροφήματος η καφέ να αφήνω να εκτονώνεται όλος ο αέρας.
Ειδες φιλε bill τι μας εκανες με αυτο το ακροφυσιο?Επιστημονες θα γινουμε :lol: :lol: :lol: :oneup:Δυο ερωτησουλες ακομα και θα παρουμε και πτυχειο :lol: :lol: :lol: :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 7:53 pm

Δώσε τα συγχαρητήρια μου και τις ευχές μου στον Μπάμπη. Για την πίεση του αερίου που ρωτάς η απάντηση είναι ναι. Όταν έχεις ένα αέριο σε κλειστό δοχείο και το θερμαίνεις η πίεση του αερίου αυξάνεται. Αλλά σοβαρά τώρα μην το κάνουμε βαρύ το forum με τέτοια. Πρακτικά πράγματα μας ενδιαφέρουν οπότε πάρε μια ερώτηση ... :lol:
Που βάζουμε αυτό το μανόμετρο στην Silvia; Προσοχή στην κλίμακα.
http://www.espressoparts.com/R_1189
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση