Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Νοέμ 08, 2010 10:14 am

Έχεις δίκιο σε αυτό Χρήστο.Το έχουμε κάνει να φαίνεται λές και είναι χάρτινο το μπόιλερ!
Για το ''γαϊδουρόδενε'' ή το ''δουλειά δεν είχαμε'' το κάνουμε! :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 11:08 am

Off topic:
...αλλά μιας και το έφερε η συζήτηση ένα link που έχει χαθεί και θα πρέπει να διαβαστεί εάν κάποιος χρησιμοποιήσει φίλτρα νερού, απιονιστές κτλ σε Gaggia με αλουμινένιο boiler.
viewtopic.php?f=15&t=149&start=0#p1287
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Νοέμ 08, 2010 12:15 pm

Και γω κάνω αυτό που κάνει ο Βαγγέλης και όχι απλά για προληπτικούς λόγους.
Έχω παρατηρήσει ότι όταν δεν το κάνω, την επόμενη φορά που θα ανάψω την μηχανή, όταν ανάβει η αντίσταση, την "ακούω" να ζεσταίνει το νερό. Ακούγονται δηλαδή κάποιοι ήχοι "βρασμού" και διαστολής των μετάλων.

Αν εκείνη την στιγμή που ακούω αυτούς τους ήχους, ανοίξω το wand και τρέξω λίγο νερό από εκεί, τότε σταματάνε.

Οπότε κάνω αυτό το "εικονικό" refill, κάθε φορά.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 12:37 pm

Ανεξάρτητα πως έκλεισες την μηχανή, κάθε φορά που ανοίγεις την μηχανή είναι καλό να έχεις ήδη το steam wand ανοιχτό και αμέσως με το που πατάς το "on" να πατάς και τον διακόπτη για το brewing ώστε να τρεξει νερό από το wand.
Το boiler της Silvia είναι πάντα θορυβώδες όταν ανάβει το θερμαντικό στοιχείο και η μηχανή είναι standby.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Νοέμ 08, 2010 12:42 pm

Christos έγραψε:Το boiler της Silvia είναι πάντα θορυβώδες όταν ανάβει το θερμαντικό στοιχείο και η μηχανή είναι standby.
Μα αυτό είναι το παράξενο που με κάνει να βγάζω αυτό το συμπέρασμα.
Όταν έχω κάνει αυτή την διαδικασία από πριν, η silvia (μου) είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αθόρυβη κατά το heating cycle.
To μόνο που ακούω είναι το κλικ του θερμοστάτη που ανοίγει ή σβήνει.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 12:57 pm

Ας πούμε ότι είναι αθόρυβη στον πρώτο κύκλο, που έχει και λογική αφού γέμισες το boiler στο κλείσιμο της και το νερό είναι στην χαμηλότερη θερμοκρασία του, στο διάστημα που ζεσταίνεται η μηχανή (30 min και) δεν ακούς πάλι τίποτα στους επόμενους κύκλους; Εγώ ακούω πάντως.
Τεσπά, καλό κάνει κακό δεν κάνει το priming στο τέλος της χρήσης της μηχανής. Είπαμε, κάλλιο γαιδουρόδενε παρά ... :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από dalas » Δευ Νοέμ 08, 2010 3:05 pm

Christos έγραψε:Ας πούμε ότι είναι αθόρυβη στον πρώτο κύκλο, που έχει και λογική αφού γέμισες το boiler στο κλείσιμο της και το νερό είναι στην χαμηλότερη θερμοκρασία του, στο διάστημα που ζεσταίνεται η μηχανή (30 min και) δεν ακούς πάλι τίποτα στους επόμενους κύκλους; Εγώ ακούω πάντως.
Κι εγώ ακούω. :)
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 3:33 pm

Δεν ξερω αν γινομαι σπαστικος αλλα θα επιμεινω λιγο ακομα καλοπροαιρετα παντα :D Οταν ανοιγει η silvia και αρχιζει η αντισταση να θερμαινεται τοτε ανεβαινει ταχυτατα η πιεση μεχρι να αρχισει να ανοιγει η OPV και να εκτονωνεται απο κει κανοντας θορυβο ,οχι το μποιλερ η τα μεταλα αλλα το σωληνακι της OPV που βγαζει αερα εαν εχει λιγο νερο το μποιλερ η αερα με νερο εαν εχει νερο μεχρι τη μεση περιπου η κυριως νερο με λιγο αερα αν ειναι κανονικα γεματο.Ο θορυβος αυτος εξαρταται απο το ποσο καλα σφραγιζει η OPV εκτος των αλλων.Οι gaggia evo και baby εχουν βαλβιδα αναπνοης και δεν ανεβαζουν ετσι την πιεση τους.Γι αυτο μπορει να ακουγονται συνεχεια θορυβοι γιατι βγαζουν ατμο η καυτο νερο απο την βαλβιδα κατευθειαν μεσα στο δοχειο νερου.Και επειδη απο οσο ξερω η κυριοτερη και η πιο συνιθισμενη βλαβη που εμφανιζεται στη silvia ειναι το καψιμο της αντιστασης μονο απο κακη χρηση κανε οτι μπορεις και σου κατεβαινει στη γκλαβα ,καλο ειναι :lol: :lol: Τωρα οσο για την διαβρωση των μποιλερ αυτο εχει να κανει μονο με θεματα υγειας και οχι ασφαλειας η μακροζωιας.Αν ηταν αλλιως τοτε το δικο μου το μποιλερ θα ηταν θεμα προς ερευνα των mythbusters μιας και δουλευει μια χαρα χωρις την βαλβιδα αναπνοης(την οποια εχω αφαιρεσει) που εχει σχεδιασει η gaggia εδω και πολυ πολυ καιρο.Η συμπεριφορα της μηχανης μου ειναι απολυτως ιδια με της silvia μιας και στην ουσια το μονο που τις κανει να διαφερουν ειναι το μποιλερ. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 4:20 pm

Δύσκολα μας βάζεις βρε Δημήτρη :lol: Αλλά επειδή θα διαβάσω για να σε ανακρίνω ποιά βαλβίδα αναφέρεις ώς αναπνοής στην Baby; Άμα μπορείς δώσε μου το αγγλικό όνομα ή καλύτερα τον αριθμό της στο διάγραμμα.
http://partsguru.com/user/New%20Baby%20 ... ev2006.pdf
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Νοέμ 08, 2010 4:21 pm

Κάτι άλλο παράξενο που θυμήθηκα.

Αν κάνω αφρόγαλα και απλά κλείσω το wand και σβήσω την μηχανή, έχει τύχει 4-5 φορές, μετά από κανα μισάωρο+ όταν η μηχανή είναι στο κρύωμα, να ακούω ένα υπόκοφο σφύριγμα. Σαν το σφύριγμα που κάνουν καμιά φορά οι σωλήνες των υδραυλικών της βρύσης όταν περνά νερό με πίεση.

Την πρώτη φορά δεν μπορούσα να καταλάβω από που έρχεται. Όταν το κατάλαβα ότι έρχεται από την μηχανή, άνοιξα ελάχιστα το steam wand και αυτόματα σταμάτησε ο θόρυβος.

Καταλαβαίνω ότι λόγο του κρυώματος δημιουργείται αρνητική πίεση εκεί που υπήρχε πριν ατμός υπό πίεση, που σπρώχνει αέρα ή/και νερό μέσα στο boiler. Μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω από που.
Μια θεωρία μου είναι ότι ίσως να τραβάει ανάποδα αέρα από το group.
Σας έχει τύχει?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση