Iperespresso vs Nespresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
OPC1731

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από OPC1731 » Δευ Δεκ 27, 2010 1:15 am

woodsman43 έγραψε:Δηλ για να καταλαβω.Αν βγει μια σουπερ μικρουλα expersuperduperespresso η οποια κραταει καιμακι για 3 τεταρτα τοτε βρεθηκε το ιερο δισκοποτηρο και πρεπει ολοι να προσκυνησουμε?Το οτι το καιμακι μενει τοση ωρα αυτο δεν αποτελει λογο για προβληματισμο αλλα αιτια για αποθεωση των εν λογω μηχανων?Ε ΟΧΙ βρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως τωρα.Συναγωνισμος των ρομποκατασκευων με παραδοσιακο τροπο παρασκευης απλα δεν γινεται.Καλα το πηγαινατε το θεμα μεταξυ αυτων των δυο κουφετων δεν χρειαζοτανε τετοια συγκριση μερες που ειναι.Οσο για την wega σου καλε μου φιλε το προβλημα σας ειναι γενικοτερα στις wega οι οποιες οχι πως δεν ειναι καλες αλλα βγαζουν νερο στο γκρουπ που φτανει τους 100 βαθμους μερικες φορες και εχουν τον τροπο τους για να πετυχεις σωστες εγκχυλισεις.Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλες μηχανες και εξαιρετικης αντοχης.Και για του λογου το αληθες ,πολυ προσφατα τραβηξα ενα βιντεο με την θερμοκρασια μιας wega για να το ποσταρω σε αλλο θεμα αλλα τι στο....δε βαριεσαι αν και δεν ειναι το καταλληλο τοπικ,οριστε.http://www.youtube.com/watch?v=w5_o7FfkX2o.Το βιντεο τραβηχτηκε μετα απο εγκχυλισεις συνεχομενες για να φανει η σταθεροτητα μιας τετοιας μηχανης γιατι εαν η μηχανη περιμενει για κανα δεκαλεπτο και πας και κανεις καφε ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Εαν σου βγαινει καμενος ο καφες και δυαλυεται η κρεμα τοτε μην περιμενεις και πολλα.Επισης δεν μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα σε κομμενο καφε και σε καψουλα γιατι κανενας δεν μπορει να προσδιορισει τα πιθανα ποσοστα robusta που κρυβονται περιτεχνα.
Σιγουρα δεν πεζει απολυτο ρολο μονο το καιμακι αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι robusta και illy δεν πανε μαζι εκτος εαν απο το 100% arabica που ειχε μια ζωη καταφερε να μας κοροιδεψει τωρα γιατι συγκεκριμενος καφες δεν εχει ιχνος πικραδας κατι που αν μου ελεγες οτι εχει η nespresso η καποιες ποικιλιες καφεδων τριτης διαλογης οπου οι περισσοτερες καφετεριες αγοραζουν θα το πιστευα. Αλλα ο illy ειναι απο τους λιγους καφεδες που εχει μια διαλογη ενω π.χ ο buondi εχει τον limited που ειναι 100% arabica και κανει 35 ευρο το κιλο ενω οι χειροτερες αρχιζουν απο 12 ευρω αν δεν κανω λαθος. Βεβαια ετσι γινεται με τις περισσοτερες εταιριες espresso γιατι σε μερικες χωρες οπως βουλγαρια εχουνε συνηθισει το robusta και εκει αμα πιεις καφε δεν πινεται με τιποτα και αμα αυτοι ερθουν στη χωρα μας , οπου μου εχει τυχει πολλες φορες, τον βλεπουνε υπερβολικα ελαφρυ αλλο τωρα οτι η νοοτροπια τους ειναι λαθος. H wega που εχουμε δεν εχει κλεισει χρονο διοτι πριν ειχαμε συνεργασια με τον illy οπου μας παρειχε διαφορετικη μηχανη εκτος βεβαια οτι μια φορα το χρονο ερχεται ανθρωπος απο την buondi και τη δοκιμαζει οποτε σε διαβεβαιω οτι δουλευει αψογα! το θεμα ειναι βεβαια οτι στις περισσοτερες μηχανες δεν ξερουνε ουτε καν να ρυθμισουνε το μυλο για το πως θα κοβει το καφε και ετσι αμα δεν ερθει ειδικος απο την εταιρια η θα τον πιεις καμενο η νερομπλουμ!!!

woodsman43

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Δεκ 27, 2010 10:54 am

Φιλε OPC1731 καταρχην εγω δεν ανεφερα καμια μαρκα αλλα ειπα για πιθανα ποσοστα ρομπουστα σε καψουλες.Ακομα κι αν πιστευα η πιστευω πως οι συγκεκριμενες μαρκες που ανεφερες εχουν μεσα ρομπουστα ειτε λογω ανταγωνισμου ειτε επειδη οι εποχες το επιτασουν απλα δεν θα το ανεφερα ετσι απροκαλυπτρα για να μην εχουμε παρεξηγησεις και στεναχωριες....Γι αυτο εβαλα και τη λεξη "πιθανα ποσοστα"γιατι ανθρωποι ειμαστε βρε αδερφε μπορει και να κανουμε και λαθος.Οσο για την wega ουτε εδω εδωσες προσοχη σε αυτα που εγραψα μιας και εκτος του οτι ειπα πως ειναι πολυ καλη και με αντοχη στο χρονο ανεφερα πως η θερμοκρασια φτανει μεχρι και 100 βαθμους εαν μεινει εστω και για 5 λεπτα σε αδρανεια.Και μην μου πεις πως στο μαγαζι σου κανετε cooling flash (γιατι τοτε πρεπει να ποσταρουμε αυτο το μαγαζι σε αλλο τοπικ εδω με τα μερη που μπορει να πιει καλο καφε καποιος)γιατι εαν το κανατε δεν θα ειχατε αυτα τα αποτελεσματα που εσυ περιγραφεις.Ε δεν εισαι και ο μονος που εχει φτιαξει αυτους τους καφεδες γιατι σε εμενα τουλαχιστον ποτε δεν εχει πεσει ετσι η κρεμα τους οπως περιγραφεις.Εντελει βρε παιδια εαν τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε τοτε τι την κρατατε αυτην την θηριωδη wega στο μαγαζι?Παρτε μια η και δυο illy gaggia plus να βρειτε την υγεια σας και οσο για το αφρογαλο υπαρχουν και τα aerochino καθως και τα μπολιερ ατμου για πιο σοβαρους επαγγελματιες.Και οσο για το επιχειρημα περι τεχνικων απο την εταιρεια οι οποιοι ερχονται συχνα πυκνα και τα εχουν ολα τζαμι να με συγχωρεις πολυ γιατι ουτε που μου πηγε στο μυαλο τετοιο πραγμα.Νομιζα πως την φτιαχνατε μονοι σας την μηχανη βρε παιδια.Τωρα εξηγουνται ολα.Οι καφεδες φταινε σιγουρα.Γι αυτο και το 80% των μαγαζιων που εχουν μια εταιρεια με την οποια συνεργαζονται εχουν ελεεινο καφε στην καλυτερη των περιπτωσεων.Γιατι ενω ερχονται οι τεχνικοι και τα ρυθμιζουν ολα τελεια και οι barista ειναι ολοι τους γνωστες κανεις δεν μπορει να προβλεψει πως γινεται νοθεια στο καφε απο σκοτεινες δυναμεις εισαγομενες απο βουλγαρια :a025: Οι βουλγαροι φταινε ,οι βουλγαροι :a080: Τωρα ειδα πως δουλευει το εργαλειο.http://www.youtube.com/watch?v=HGyAjpGB1jE. Υ.Γ.Δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου μιας και ευκολα μπορει να συμπερανεις κατι τετοιο(οτι σε πηρα απο τα μουτρα).Ισα ισα που φαινεσαι καλο παιδι και φαινεται να μιλας ειλικρινα και χαιρομαι που γραφτηκες στο φορουμ ,απλως εχω αλεργεια σε συγκρισεις τετοιου τυπου και δεν μπορω να ελεγξω τις σωματικες μου λειτουργειες γι αυτο και γραφω αυτες τις αραδες.Κατα τα αλλα cool :cfstd:

OPC1731

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από OPC1731 » Δευ Δεκ 27, 2010 10:26 pm

Κοιτα εγω προσωπικα σε καθε καφε που φτιαχνω αφηνω το νερο να τρεξει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια του γι ' αυτο και δεν εχω δει καλυτερο αποτελεσμα σε επαγγελματικη μηχανη σε καιμακι αλλα και σε ποιοτητα ασε που ακομα και η gaggia εχει αυτοματο ρυθμιστη θερμοκρασιας και οταν τη βαζεις για ατμο πρεπει να κανεις εξαερωση ωστε να πεσει η θερμοκρασια και να σε αφησει να φτιαξεις καφε!! τωρα πιστευω οτι καταλαβαινεις γιατι δε μπορεις σε ενα μαγαζι να παρεις μηχανη σπιτιου η aerochino! Εκτος αν γουσταρω να διωξω τους πελατες ,ειδικα αν εχω μια ουρα κοσμο γιατι δουλευω πιο πολυ πακετο! Σκεψου μονο να εχω 4 διπλους καπουτσινο η fredo και να περιμενει και καμια ουρα ποση ωρα θα κανω να τους δωσω και δεν πιστευω οτι αυτη η μηχανη θα αντεξει για 500 με 1000 καφεδες την μερα μεσο ορο! Γι' αυτο και πιστευω οτι οι επαγγελματικες ειναι θεμα χρονου και οχι ποιοτητας αν και σε λιγο καιρο θα τις αντικαταστησουν με επαγγελματικες με αμπουλες οπως εχει κανει και η nespresso απλα ακομα ειναι πανακριβες και στην ελλαδα θα αργησουμε να τις δουμε αν και ειναι η εξελιξη του espresso! Για το aerochino επισης ειναι θεμα χρονου , αν και δε σου κρυβω οτι το ειχα σκεφτει οταν το πρωτο ειδα, αφου με μια μοτα μπορω μεσα σε μισο λεπτο να εχω τεσσερις με πεντε καπουτσινο!!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 27, 2010 10:51 pm

Παιδιά λίγο προσοχή να μην ξεφεύγουμε από το τίτλο του θέματος. Ευχαριστώ. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

VAMPIRE

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από VAMPIRE » Δευ Δεκ 27, 2010 11:25 pm

woodsman43 έγραψε:,απλως εχω αλεργεια και δεν μπορω να ελεγξω τις σωματικες μου λειτουργειες .Κατα τα αλλα cool :cfstd: [/color]
:o Φοβερό :shock: :o :shock:

leftgalan

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από leftgalan » Σάβ Ιαν 08, 2011 12:30 am

Λοιπον , χθες των φωτων , πηγαμε μια εκδρομουλα σε ενα φιλο , ο οποιος εχει προσφατα αγορασει την iperespresso με καψουλες illy . Ηθελα εδω και καιρο να δοκιμασω αυτον τον καφε και ανυπομονουσα να βρεθω σπιτι του.
Μετα απο μεσημεριανη ταβερνα επρεπε να περασουμε πρωτα απο ενα αλλο φιλικο σπιτι και τελος θα καταληγαμε εκει .
Του λεω λοιπον (επηρεασμενος απο ολους εμας τους ματιαγμενους :a016: του εσπρεσσο-φορουμ του λεω : Περναμε πρωτα απο το σπιτι σου να ανοιξουμε τη μηχανη να ζεσταινεται ?
"Τι λες ρε Μ.... μου λεει :rtfm: Οταν φτασουμε θα την αναψουμε και θα πιουμε ...... :a014:
"Ποσο δηλαδη κανει για να ζεσταθει ? Ρωταω
"Ενα λεπτο !! μου απανταει .....

Τελως παντων φτανουμε βαζει την καψουλα στο κρυο πορταφιλτερ , παιρνει και ενα κρυο φλυτζανακι , (εγω να τον κοιταζω ψιλοειρωνικα και με μια συγκρατημενη συγκαταβατικοτητα, (Ο ΓΝΩΣΤΗΣ !! βλεπεις :down: :a014: ) ,
λοιπον αναβει τη μηχανη
η μηχανη πολυ γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασια με ωραια και ευδιακριτα φωτακια (σαν ηλεκτρονικο παιχνιδι) 20 ... 30 .... 40... 60 .... 80... αναβει ενα φλυτζανακι κιτρινο , μετα σε χρονο dt γινεται μπλε συνοδεια ενος μπιπ ..
Παταει ο φιλος το κουμπι .... τρεχει το ζουμι (με preinfusion παρακαλω )
και ετοιμος ....

Αφου πηρα ενα υφος καπως ετσι :
http://postimage.org/image/109kgoqmc/
ετοιμος να θριαμβευσω λεγοντας του ποσο απεραντη ειναι η διαφορα των πολιτισμων που μας χωριζει , :a116:
και ποσο μα ποσο ιδεα δεν εχει τι σημαινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ espresso ... :a058:


δοκιμαζω την πρωτη γουλια και με μεγαλη μου εκπληξη μενω :shock:

Ενα φλυτζανι απολυτα ισσοροπημενο ,
ουτε πικρο και καθολου ξινο ,
με γευση illy και ενα espresso καλυτερο απο το 95 % των εξω καφετεριων .....

Πραγματικα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ .

Εαν δεν ειχα για αρχη παρει την nespresso και αντιθετα ειχα επιλεξει την illy τοτε ΜΠΟΡΕΙ και να μην ειχα μπλεξει
με ολους εσας τους ΚΑΦΕΙΝΟΜΑΝΕΙΣ :a080:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 08, 2011 1:30 am

Που είναι βρε παιδιά στην phpbb το κουμπί delete δημοσίευσης του διαχειριστή; Δεν τα λένε έτσι απότομα αυτά Λευτέρη. :lol: :lol: :lol:

ΥΓ Έχεις PM.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Ιαν 09, 2011 1:45 pm

Έχω εντυποσιαστεί κι εγώ με την iperespresso όντως κάνει αρκετά καλό καφέ και δεν συγκρίνεται με την nespresso που στην καλύτερη των περιπτώσεων βγάζει ένα νεροζούμι των 12 δευτερολέπτων.

Εδώ είναι η μαγεία του μάρκετινγκ (nespresso). Παίρνουμε χώμα (καφέ + μηχανή) και το κάνουμε χρυσό (φτιάχνοντας ωραίο εξώφυλλο και πολυτελή μαγαζιά στο κέντρο του Κολωνακίου...).

Παρότι δεν πίνω εμπορικούς καφέδες γτ είμαι πωρωμένος με specialty, λόγω χαμηλής τιμής και τραγικά καλύτερης ποιότητας, μπορώ να ομολογήσω οτι για περιβάλλον εργασίας ο iperspresso είναι μονόδρομος... Δίνει ένα desent καφεδάκι για οποιαδήποτε ουρανίσκο.

antonis

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από antonis » Κυρ Ιαν 09, 2011 6:35 pm

+1
Εγώ που είμαι νέος στο παιχνίδι παρασκευής καλού espresso και μου αρέσει και ο illy, θα είμαι ευχαριστημένος όταν φτάσω στο σημείο να φτιάχνω σταθερά καφέ της ποιότητας του iperespresso. Μέχρι τότε με ευχαριστούν οι εναλλαγές στη γεύση των διαφορετικών καφέδων η πίστη ότι θα καταλήξω σε κάτι ακόμα καλύτερο και ... η προσπάθεια.

Για να απαντήσουμε και στο θέμα ψηφίζω υπέρ του iperspresso επειδή το επίπεδο του φλυτζανιού είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό, ο illy σαφώς καλύτερος από τον nespresso (στη δική μου γεύση) και οι μηχανές francis francis πολύ καλοσχεδιασμένες.

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Μαρ 01, 2011 6:38 pm

παντως πρεπει να ομολογησω την ευκολια που δινουν αυτες οι μηχανες,κυριως σε επαγγελματικους χωρους οπου ειναι δυσκολα να καθεσαι να πλενεις pf κλπ.
εγω στην δουλεια διαλεξα την krups για νεσπρεσσο,και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.αρχικα δοκιμασα σχεδον ολους τους καφεδες νεσπρεσσο αλλα για τα γουστα μου ταιριαζουν μονο οι δυνατοι της σειρας οπως οι
ristretto,arpeggio,roma,indriya from india kai fortissio lungo.καλος επισης και ο decafeinato inteso.ολοι οι αλλοι ελαφρυτεροι δεν μου αρεσαν και τοσο.
το παν,ξανατονιζω,ειναι η ευκολια χρησης αλλα το μειονεκτημα ειναι το οικονομικο,μιας και πινω γυρω στους 4 με 5 καφεδες οταν ειμαι πρωι κ απογευμα στο μαγαζι(χωρια καποια κερασματα σε φιλους που ερχονται καμια φορα)οποτε καταλαβαινετε..
δοκιμασα και το ne cap(τις αδειες αμπουλες που τις γεμιζεις με οτι καφε θελεις)αλλα το αποτελεσμα δεν συγκρινεται με αυτο που σου δινουν οι οριτζιναλ καψουλες νεσπρεσσο.(ηταν κι αυτος ενας λογος που αγορασα μηχανη νεσπρεσσο,λογω οτι μπορεις να "παιξεις"με μαιμου καψουλες),αλλα τελικα δεν...και δεν νομιζω να ξανααγορασω αδειες.(υποψιν κοστιζουν 15ε οι 100 με τα μεταφορικα+ο χυμα καφες που θα βαλεις)

Απάντηση