Iperespresso vs Nespresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 6:09 pm

Σε περιβάλλον γραφείου όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι δύσκολο έως και ακατόρθωτο να έχουμε τις συμβατικές μηχανές espresso (λόγω χώρου, χρόνου και ακαταστασίας).
Οπότε έχω εντοπίσει δύο λύσεις: η μί έρχεται απο την illy ο iperespresso και γνωστή Nespresso.
Τι θα προτείνατε και γιατί. Έχει πλεονέκτημα η illy λόγο επωνυμίας καφέ και ποιοτικής μηχανής (βλεπε francis francis) ή όχι??

Μία ενδεικτική μηχανή για iperespresso είναι η
http://www.electroworld.gr/site/product ... cc=skroutz

ενώ για Nespresso αυτή:
http://www.electroniki.gr/electroniki/e ... s-kokk.php

mx1001

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 7:49 pm

psycho έγραψε:Τι θα προτείνατε και γιατί. Έχει πλεονέκτημα η illy λόγο επωνυμίας καφέ και ποιοτικής μηχανής (βλεπε francis francis) ή όχι??
+1 για τον συλλογισμό .
Ένας φίλος μου πήρε σχετική μηχανή Lavazza κυρίως γιατί ειναι και αυτός επώνυμος και η μερίδα έχει κάπου στα 30 λεπτά και η μηχανή κάπου στα 90 euro . Δεν ήπια ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα .

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρεις μια κλασική και να βάλεις ESE μερίδες αλλά ούτε αυτό το έχω δοκιμάσει .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Παρ Φεβ 19, 2010 7:55 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Φεβ 19, 2010 7:53 pm

Θα διαφωνίσω για το ότι "κλασσική μηχανή εσπρέσσο δεν κάνει για γραφείο".Εδώ και δυο μήνες που έπεισα 7-8 συναδέλφους και βάλαμε από 7€ και πήραμε την Silvercrest (ή αλλιώς Bifinet που είχα μέχρι και εγώ μέχρι πριν 2 βδομάδες) στην κουζίνα του γραφείου, η καφετιέρα δουλεύει υπερωρίες. "Και η κουτσή μαρία" που λέει ο λόγος έμαθε να κάνει εσπρέσσο. Βλέπω άτομα που δεν πίστευα ποτέ, να έρχονται στην κουζίνα με τον "Qualita Oro" παραμάσχαλα και χαίρομαι που συνείσφερα στο να μάθει να πίνει ο κόσμος καλό καφέ. 8-)

Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου όμως.

Ανάμεσα στα δύο που προτίνεις θα διάλεγα το Nespresso ως πιο κομψό και πιο συμμαζεμένο και για κανέναν άλλο λόγο. :)
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 7:55 pm

Σε περιβάλλον γραφείου παίζουν τρελλά και οι εντελώς αυτόματες (SPIDEM με 200 euro) με μηδαμινό κόστος μερίδας (4,5 λεπτά εάν βάλεις Bar Italia :lol: ) , αλλα τις φοβάμαι λόγο των πολλών servoμηχανισμών .

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 8:13 pm

Alex_Under έγραψε:Θα διαφωνίσω για το ότι "κλασσική μηχανή εσπρέσσο δεν κάνει για γραφείο".Εδώ και δυο μήνες που έπεισα 7-8 συναδέλφους και βάλαμε από 7€ και πήραμε την Silvercrest (ή αλλιώς Bifinet που είχα μέχρι και εγώ μέχρι πριν 2 βδομάδες) στην κουζίνα του γραφείου, η καφετιέρα δουλεύει υπερωρίες. "Και η κουτσή μαρία" που λέει ο λόγος έμαθε να κάνει εσπρέσσο. Βλέπω άτομα που δεν πίστευα ποτέ, να έρχονται στην κουζίνα με τον "Qualita Oro" παραμάσχαλα και χαίρομαι που συνείσφερα στο να μάθει να πίνει ο κόσμος καλό καφέ. 8-)

Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου όμως.

Ανάμεσα στα δύο που προτίνεις θα διάλεγα το Nespresso ως πιο κομψό και πιο συμμαζεμένο και για κανέναν άλλο λόγο. :)
Το θέμα είναι να μη χρειάζεται ούτε κουτάλι! Τίποτα από ακαθαρσίες και πλυσίματα του portafilter :o

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 19, 2010 8:16 pm

mx1001 έγραψε:Σε περιβάλλον γραφείου παίζουν τρελλά και οι εντελώς αυτόματες (SPIDEM με 200 euro) με μηδαμινό κόστος μερίδας (4,5 λεπτά εάν βάλεις Bar Italia :lol: ) , αλλα τις φοβάμαι λόγο των πολλών servoμηχανισμών .
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω υπερ-αυτόματες δεν υπάρχουν καλές κάτω από 500 ευρώ. Αν έχεις δοκιμάσει πάω πάσο.
Την Nespresso την έχω δοκιμάσει

mx1001

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 9:21 pm

psycho έγραψε:
mx1001 έγραψε:Την Nespresso την έχω δοκιμάσει
Οι Nespresso ειναι οι πιο δοκιμασμένες . Αντε καλοριζικη και να δουμε και καμια φωτο ε ?.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Σάβ Φεβ 20, 2010 12:17 am

Εννοείται! Καλά μα τόσο εύκολο ήταν??

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από NaGR » Σάβ Φεβ 20, 2010 12:51 pm

σε προσφορά έχω βρει αξιοπρεπέστατες υπεραυτόματες μέχρι και 300ευρώ.
ωστόσο υπεραυτόματες δεν σημαίνει μηδέν συντήρηση-καθαρισμός.
απλά δεν το κάνεις εκείνη την ώρα.
γνώμη μου, σε περιβάλλον γραφείου με πολλά άτομα(όχι έχω ένα γραφείο και κερνάω καφέ όποιον θέλει-άρα έχω απόλυτο έλεγχο ως προς την χρήση) μια υπεραυτόματη είναι ένα ακριβό λάθος που περιμένει να εκδηλωθεί.

οπότε ή τύπου nespresso ή ese pods.
συγκεκριμένα για την Illy σαν εταιρία έχω πολλούς δισταγμούς καθώς μου φαίνεται υπερτιμημένη σε όλα της τα προιόντα και πολύ προστατευτική. οπότε πρόσεξε μην σε εγκλωβίσει.
με εις άτοπο θα πω nespresso και εγώ. κάπου μάλιστα είχα δει και εναλλακτική για τις μερίδες nespresso.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Σάβ Φεβ 20, 2010 1:21 pm

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Δεν μιλάω για τα e.s.e γιατι δεν είμαι ικανοποιημένος.
Για τις κάψουλες iperespresso λέω.
http://www.illyeshop.com/iperespressosite/index.html

Νομίζω ότι όντως είναι υπερεκτιμημένη η illy αλλά οι άλλοι εμπορικοί είναι αρκετά χειρότεροι.
Απο του καλύτερους εμπορικούς για εμένα είναι ο Kimbo black.

Απάντηση