Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Φεβ 07, 2019 9:29 am

Όχι, δεν είμαι διατεθειμένος να ανοίξω boiler ή να λύσω τη μηχανή για τον απλούστατο λόγο ότι είναι στην αρχή της εγγύησης ακόμα! Επίσης, αν και πιάνουν τα χέρια μου, δεν έχω ανοίξει μηχανή ξανά, οπότε θα είναι η πρώτη μου φορά. Όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά, να χαλάσω ένα gasket ας πούμε και μετά άντε περίμενε το ανταλλακτικό... Και βέβαια ποιος ακούει μετά τη γυναίκα (ότι πείραξα καινούρια μηχανή χωρίς να ξέρω κτλ κτλ ... :waf: )
Έτσι, το έριξα στις μετρήσεις, μπας και βγει άκρη.

Σήμερα θα συννενοηθώ με το κατάστημα για να τη στείλω για έλεγχο και πιθανόν επισκευή. Επομένως καφεδάκι από Dolce Gusto, χα χα! :a025:

Nimrodel
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3 m
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10, lsm
2ος Μύλος:: Nuova simonelli mdf
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες κυρίως :)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Φεβ 07, 2019 10:59 am

Dolce gusto ....μπρρρρ....
:a060: :a060: :a060:
Φίλτρου? Μπρικακι για ελληνικο? Φασκόμηλο , τσάι του βουνού?

Άβαταρ μέλους
brexei

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 23, 2019 12:12 am

Λοιπόν... Η μηχανή στάλθηκε στο σέρβις και έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές. Όπως μου είπαν είναι μια χαρά!
Με το scace μετράνε 97 C στην έξοδο του νερού στο πορταφιλτερ πράγμα που συμφωνεί με τους 98 βαθμούς που μετρουσα εγώ.

Επομένως όλες οι μετρήσεις που αναφέρω στην αρχή του ποστ είναι αληθείς!

Τώρα κατά πόσον με αυτή τη μηχανή μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία του καφέ δεν το γνωρίζω. Εγώ καταλήγω ότι είναι αδύνατον! Και αποκλείω και το temperature surfing. Απλά δε μπορεί ποτέ να πραγματοποιηθεί. :(

Άβαταρ μέλους
Luckees
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Baratza Sette 270W
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Φεβ 23, 2019 1:14 pm

Temp surf γιατί δεν μπορείς να κάνεις; Με συνεχή φλασαρίσματα η θερμοκρασία θα πρέπει να πέφτει έως ένα επιθυμητό εύρος πχ γύρω από τους 92C;
Το πρόβλημα απ΄όσο είχα καταλάβει είναι η ύπαρξη έντονων ατμών, οι οποίοι αφενός έδειχαν πολύ υψηλή θερμοκρασία και αφετέρου σου κατέστρεφαν το πακ. Αυτό το διαπίστωσαν στον έλεγχο;
Αν την έχεις ακόμα στο service πες τους να κάνουν μερικές δοκιμές με φλασαρίσματα και με το μετρητικό κουμπωμένο να δουν πότε φτάνει η θερμοκρασία σε νορμάλ επίπεδα. Να σου δώσουν μια τυπική ρουτίνα κινήσεων.
Ειδάλλως εγκαθιστάς ένα pid και τελειώνεις με το μαρτύριο.

Άβαταρ μέλους
brexei

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 23, 2019 2:40 pm

Διάβασε την πρώτη σελίδα του ποστ που εξηγώ αναλυτικά τις μετρήσεις και θα δεις ότι πρέπει να φλασαρω αρκετά για να κατέβει στους 95 βαθμούς. Αλλά αν φλασαρω κι άλλο αμέσως ανάβει η αντίσταση και ανεβαίνει στους 98 και έχω ατμους. Ακόμα κι αν φλασαρω τόσο ώστε να πάει 95 τότε μόλις ξεκινήσει η εκχύλιση ανάβει η αντίσταση και στα 30 sec έχει προλάβει να ζεστάνει το νερό. Αλλά εκεί δεν έχω κανένα έλεγχο στη θερμοκρασία και κάθε φορά θα είναι λίγο στην τύχη.
Από το σέρβις μου είπαν ότι οι ατμοι είναι φυσιολογικοι, αλλά δεν ξεκαθαρισαν αν είναι φυσιολογικό το ότι ξεφυσαει από κάτω στο drip tray ατμους μετά την εκχυλιση μόλις ανοίξει η τρίοδη.

Απάντηση