KENWOOD ES471

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Τρί Οκτ 16, 2018 11:42 pm

Καλησπερα στην παρεα,.. ειμαι καινουργιος στο χωρο του home espresso και μπαινοντας εδω ετσι απλα να παρω καμια τεχνινη παρασκευης εχω κολησει μερες διαβαζοντας το ποσο σημαντικο ειναι καποια πραγματα για να απολαυσεις εναν σωστο καφε.
Η ιστορια εχει ως εξης , μου χαρισε ο αδερφος του μια μηχανη (αυτη του τιτλου) και αρχισα να φτιαχνω τα πρωτα freddo espresso ..με βοηθησε παρα πολυ το forum σε αυτο το σημειο . ο καφες μου ειναι αξιοπρεπης, πηγα και πηρα για αρχη απο supermarket lavaza αλεσμενο 250gr . .
εχω και ζυγαρια ακριβειας οποτε παω 16γρ καφε σε 45gr εκχυλισμα και πιστευω οτι εχω βρει τη δοσολογια ...
Τωρα η απορια μου εχει ως εξης ,, ολοι λενε οτι θα δω μεγαλη διαφορα αν παρω μυλο.. αξιζει αραγε με μια τετοια μηχανη να κανω αυτη την κινηση θα δω καποια διαφορα? Η γευση για τα δικα μου δεδομενα ειναι αρκετα καλη. βεβαια σε καφετεριες εχω πιει και καλυτερους , αλλα τις πιο πολλες φορες χειροτερους καφεδες, το μονο που με προβληματιζει ακομα ειναι η διαρκεια του αφρου. σε 1 ωρα εχει εξαφανιστει. υπαρχει καποιοις τροπος να εχει διαρκεια _ αυτα απο μενα. καλως σας βρηκα ελπιζω να μη σας κουρασα

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Οκτ 17, 2018 6:31 am

Στο τελευταίο σου ερώτημα απάντησες μόνος σου.
Αυτό που βγάζει η μηχανή σου και όλες οι άλλες σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι αφρός δεν είναι κρέμα του καφέ.
Για παραχθεί η κρέμα θέλει συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης που η μηχανή σου δεν μπορεί να παράξει.
Και όπως λέει και ο Τόνι Σφήνος
"αφρός ήταν και πάειει"

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Τετ Οκτ 17, 2018 8:51 am

Το πρόβλημα του αφρου λύθηκε. Έβαζα μόνο ένα παγκάκι στο χτυπημα. Τώρα βάζω τρία και φτιάχνει πιο παχύ αφρό που διαρκεί.

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Τετ Οκτ 17, 2018 10:10 am

το θεμα ειναι να παρω μυλο τωρα η οχι? για καινουργια μηχανη θα περιμενω λιγο καιρο...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Οκτ 17, 2018 12:04 pm

Δημήτρη καλημέρα.
Καταρχάς η μηχανή που έχεις δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να φτιάξεις σωστό εσπρέσο. Άρα στο μόνο που θα σε βοηθήσει ο μύλος είναι απλά ο καφές να είναι φρεσκοκομμένος λίγο πριν την εκχύλιση. Αν ο καφές σου είναι ποιοτικός και όχι από σούπερ, με τον μύλο θα είναι σίγουρα πιο μυρωδάτος. Από τη στιγμή όμως που η μηχανή δεν έχει ούτε τη θερμοκρασία, ούτε την πίεση είναι άγνωστο αν θα είναι και πιο γευστικός.
Η πρότασή μου είναι να πάρεις ένα φτηνό χειροκίνητο, να βάλεις ένα φρέσκο μπλεντάκι και να δοκιμάσεις. Αν το αποτέλεσμα δεν σου κάτσει έχασες ένα μικρό ποσό, αν η γεύση σου αρέσει ένας χειροκίνητος ποτέ δεν πάει χαμένος ακόμα και αν προχωρήσεις και αλλάξεις μηχανή.

Ο αφρός στον freddo δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να σε προβληματίζει διότι δεν είναι απαραίτητο οτι ο υπερβολικός αφρός, που στέκεται λες και είναι φραπέ, είναι ένδειξη πετυχημένου καφέ. Το ζήτημα είναι να έχει γίνει σωστά η εκχύλιση και να είναι γευστική. Η σωστή κρέμα φαίνεται όταν ο καφές είναι ζεστός.

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Τετ Οκτ 17, 2018 3:40 pm

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Προς το παρών πήρα ένα μύλο Graef702 να παίξω λίγο με το άλεσμα και αργότερα θα φροντίσω να πάρω και μια μηχανή της προκοπής λοιπόν. Έχω βάλει σκοπό να φτάσω σε καλό επιπεδο

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Παρ Οκτ 19, 2018 10:22 pm

Καλησπέρα ξανά. Για να μην ξεκιναω νέο θέμα. Εν συνεχεία της κουβέντας μας εδώ ήρθε ο graef αλλά για να πάρω 50-60ml το βάζω στο 25.. δοκίμασα να βγάλω τη βίδα (με τη φορά του ρολογιου) αλλά δεν ξεβειδωνει. Μάλλον πρέπει να αφαιρέσω μια ροδέλα.. Τι προτειτενε?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 20, 2018 7:26 am

dimitriseas έγραψε:
Παρ Οκτ 19, 2018 10:22 pm
Καλησπέρα ξανά. Για να μην ξεκιναω νέο θέμα. Εν συνεχεία της κουβέντας μας εδώ ήρθε ο graef αλλά για να πάρω 50-60ml το βάζω στο 25.. δοκίμασα να βγάλω τη βίδα (με τη φορά του ρολογιου) αλλά δεν ξεβειδωνει. Μάλλον πρέπει να αφαιρέσω μια ροδέλα.. Τι προτειτενε?
Έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα και σε άλλο νήμα, οπότε η συζήτηση να συνεχιστεί σε αυτό το νήμα.
viewtopic.php?f=6&t=3962&start=200#p82541
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από majunior » Δευ Ιαν 21, 2019 7:10 pm

Η πρώτη μου μηχανή ήταν μια Kenwood ES630, σαν ξαδερφάκι ας πούμε της 471. Την είχα πάρει €70 από €200 που είχε γιατί ήταν προϊόν βιτρίνας. Θεωρώ ότι άν είχα δώσει €200 το Media Markt θα ήταν τώρα στάχτη και εγώ στη φυλακή, καθώς είναι μια κακή μηχανή. Πέρα από το ότι έχει χαλάσει 4-5 φορές (ηλεκτρονικά, ηλεκτροβάνες, αντιστάσεις κ.α.) και θα ήταν για πέταμα αν δεν έπιαναν τα χέρια μου, έχει πολλά προβλήματα λόγω κακής σχεδίασης.

Το μεγαλύτερο είναι ότι δεν πιάνει αρκετά υψηλή θερμοκρασία για να εκχυλίσεις καφέ. Σε δικές μου μετρήσεις το νερό ποτέ δεν έπιασε πάνω από 88ο βαθμούς στο portafilter ενώ και στη μόνη λύση που βρήκα, να τη γυρίζεις πρώτα σε λειτουργεία steam και να αφήνεις ένα χρονικό κενό για να πέσει η θερμοκρασία, πάλι δεν κατάφερα να έχω νερό σταθερά πάνω από 90ο.

Αν τα ίδια ισχύουν και για τη δική σου μηχανή, θα πρότεινα να μην επενδύσεις όχι μόνο λεφτά αλλά και χρόνο για να βελτιώσεις τους καφέδες που φτιάχνεις με αυτή. Αν θυμάμαι καλά με γύρω στα €200 μπορείς να πάρεις μια Gaggia από τις αγγελίες του forum.

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: KENWOOD ES471

Δημοσίευση από dimitriseas » Δευ Φεβ 11, 2019 11:14 pm

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Ήταν η πρώτη μου μηχανή και ήταν και δώρο από τον αδερφό μου. . Επειδή πιάνει το χέρι μου ήθελα να πειραματιστω. Έφτασα μέχρι να αφαιρώ τη βαλβίδα για να κανω non pressurized το καλάθι αλλά τα έκανα χειροτερα. Ήδη έχω παραγγείλει μια gaggia classic γιατί και γω απογοητεύτηκα. Ειδικά τώρα τελευταία όταν τη βάζω να ζεσταθεί κάποιες φορές νιώθω ότι έχει διαροη ατμού (σφυριζει) . Δε θα ασχοληθώ άλλο θα την αφήσω στην ακρη

Απάντηση