Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Τρί Οκτ 16, 2018 3:46 pm

Αν ενα εσσπρεσσο shot δεν φαίνεται και με το ματι ε τι να πώ? Πριν χτίσουμε ενα σπίτι εχουμε μια εικονα πως πρεπει ή πως δεν πρεπει να ειναι εμφανισιακά (τουλάχιστο !!)
Το "παρε μηχανή και δοκίμαζε" αν το βέλτιστο αποτελεσμα ειναι αυτό τι να πώ ασε ?

Αυτός που φτιάχνει ενα τσόπερ, ενα παπι, μια vintage moto, μια υπερσύγχρονη motorbike ή σουπερκαρ πρωτα δείχνει στο χαρτι το αποτελεσμα και μετά περνάει στην πράξη,
καθώς και ο αγοραστής απο το τελικο αποτελεσμα επιλέγει. (Δηλαδή στην περίπτωση μας το απόσταγμα του καφε - )
Ολη η προετοιμασία γινεται γι αυτό με στόχο να πέσει αργά και όχι με ταχύτητα, με λίγη κρέμα, χωρίς αφρό με τα χρώματα πάνω στην κρεμα αυτά της τίγρης και οχι ενα ενιαίο καφετί χρώμα χωρις φουσκαλες κλπ
Μήν υποτιμαται οσα γράφω, ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Οκτ 16, 2018 4:11 pm

Η μηχανη που ανεβασες, εχει κατα πασα πιθανοτητα pressurised καλαθακια. Ηταν η πρωτη αλλαγη που καναμε οταν παιρναμε αυτες τις μηχανες (κοστος κανονικου καλαθιου με πολλες τρυπες 4€). Τα pressurised τοποθετουνταν για να κανει σαπουναδα ο καφες του σουπερ μαρκετ.
Η εκχυλιση που σου εδειξα ειναι με ιδια μηχανη (gaggia baby).

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Οκτ 16, 2018 5:22 pm

Θέλω να πιστεύω ότι δεν υποτιμάει κανείς έδω μέσα τα λόγια σου. Και Ναι όσα γράφεις έχουν αξία. Έχω κι εγώ αναρωτηθεί πολλές φορές αν όντως πολλα βιντεάκια που κυκλοφορουν διεθνώς ειναι αληθινα ή εστω αξιοπιστα. Κάποια ισως Ναι, κάποια ισως Όχι. Το βίντεο του Γεράσιμου ομως είναι αληθινό οπότε πιστεύω έχεις τουλάχιστον μια απάντηση στο ερώτημα του τίτλου. Το βίντεο που ανέβασες δεν ξέρω αν είναι αληθινό, ενδεχομένως Ναι και κατά πάσα πιθανότητα είναι καφές καλεσμένος ή ese με το αντίστοιχο καλαθάκι. Όμως δεν είναι βίντεο του φόρουμ.

ΥΓ. Δεν είμαι διαχειριστής Αλλά νομίζω δικαιούμαι να σε παρακαλέσω να ενημερωσειςτο προφίλ σου. Έστω μόνο με το όνομά. Ευχαριστώ πολυ!

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Τετ Οκτ 17, 2018 8:44 am

Κυριε evaskal μήπως σας ενοχλεί και η γραμματοσειρά ? Αν ειναι να την αλλάξω. Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Οκτ 17, 2018 12:49 pm

vage78 έγραψε:
Τρί Οκτ 16, 2018 3:34 pm
απο καφε ξέρω ζώντας και στην Ρωμη για κάποια χρόνια. Ειδα ήπια, μύρισα, και ξερω να ξεχωριζω εναν καλό καφέ.
Πάντως αυτό θεωρείται καλός καφές ?? ερωτώ ?https://www.youtube.com/watch?v=nqztixz-Kas για φραπέ οκ!
Επειδή έζησα και εγώ ένα διάστημα στη Φλωρεντία, είδα, ήπια, μύρισα και νόμιζα ότι ήξερα να πίνω καλό καφέ. Κάποια στιγμή λοιπόν συνάντησα τυχαία αυτό το φόρουμ, διάβασα, πήρα τα κατάλληλα εργαλεία, παιδεύτηκα και κατάλαβα οτι τελικά δεν ήξερα την τύφλα μου!

Στο βίντεο που ανέβασες με την gaggia ο ρυθμός ροής και ο συνολικός χρόνος, είναι πιο σωστές παράμετροι σε σχέση με το πρώτο βίντεο. Η κρέμα έχει μια χαρά πάχος (η αξιολόγηση γίνεται στο τέλος αφότου έχει σταθεροποιηθεί) σε αναλογία με το υπόλοιπο σώμα. Στο χρώμα μόνο έχουμε ένα θέμα, θα την ήθελα πιο σκούρα/τιγρέ.

Ξαναλέω ότι το οπτικό κομμάτι δίνει μια ένδειξη οτι όλα πάνε καλά, ο τελικός κριτής είναι πάντα η γεύση. Εκ πείρας σου λέω ότι έχω φτιάξει καφέδες με tiger stripes που δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, ενώ άλλοι με άσχημη κρέμα ήταν πεντανόστιμοι.

Οι μηχανές που προτείνουμε κατά καιρούς είναι δοκιμασμένες και αξιόπιστες, οπότε αν επιλέξεις να ασχοληθείς θα κινηθείς σε ασφαλή νερά.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 17, 2018 1:12 pm

Κι εγω με τη σειρα μου περασα τα φοιτητικα μου χρονια δουλευοντας σε καφετεριες (και καποιες ευηποληπτες) με "καλους" για τα δεδομενα της εποχης καφεδες. Μπορω με βεβαιοτητα να σου πω οτι με τα οσα διαβασα εδω μεσα, εμαθα να φτιαχνω και κυριως να πινω εσπρεσσο. Σταματησε να μου χρειαζεται πλεον το κουταλακι.
Εχει αποκτηθει πολλη γνωση μετα απο απειρες κουβεντες-πειραματισμους μεσα σε αυτο το forum. Και πιστεψε με, ολοι καλοπροαιρετα μιλαμε! Απλα να εισαι ετοιμος να απορριψεις καποια "δεδομενα" του καφε που μπορει να ξερεις, και να δεις στην πορεια οτι ηταν μυθοι

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Τετ Οκτ 17, 2018 2:11 pm

Κυριοι Luckes και Gaggia BC,
στον εσπρεσσο εκτιμώ πω και η γευση και η εικονα (κρεμα) πάνε μαζί (για να μην βαλω και την οσφρηση και να μπουδδουκλωθούμε).
Τι να το κάνω αν η bialetti αυτή πάνω στο μάτι της ηλεκτρικής βγάλει ενα γευστικο καφέ αλλά είναι στυλ γαλικού ή τι να το κάνω αν μια μηχανη των 400 ευρώ κ βάλε μου προσφέρει ενά γευστικό ζεστο πανέμορφο φραπέ.
ασχημη κρεμα ασχημος καφές
σωστή κρεμα σωστο shot espresso- κανονας

Και τα δύο πάνε μαζί.

Αλήθεια στην Ιταλία ήπιες άσχημο ιταλικό καφέ ?

Ειλικρινά αν επιτήδειοι και πεπειραμένοι του είδους ανέβαζαν κάνα βίντεο ή κ γιατί οχι πληθώρα απο βιντεο, θα μπορουσαμε να κάναμε πολλές συζητήσεις. Μάλιστα αν καταλήξω και πάρω μηχανή θα ειναι χαρα μου να ανεβάζω shots. Ειναι το τελικό παραγόμενο προιόν ολων των συζητήσεων και γνώσεων και εμπειριών και πειραματισμών.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 17, 2018 2:29 pm

Για το τι εξοπλισμο να παρεις και ποιες οι διαφορες καλης-κακης μηχανης θα βρεις πολλες πληροφοριες στο αντιστοιχο section.
Το πιο σημαντικο ομως ειναι να κατακτησεις την τεχνικη. 10000€ να δωσεις για state of the art εξοπλισμο, αν κανεις ενα λαθος στη διαδικασια, θα εχεις καφε για πεταμα. Ολα τα tips για την τεχνικη θα τα βρεις στο αντιστοιχο παλι section.

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Τετ Οκτ 17, 2018 3:58 pm

Με συγχωρειτε αλλά το thread Που έβαλα δεν ειναι για τι μηχανή να αγοράσω αλλά να εκτιμήσουμε απο υπαρκτές μηχανές και ειδικούς video espresso shots !!
ουτε ρωτησα που να διαβάσω για να γίνω expert.

Να δούμε τα αποτελέσματα των ειδικών σε γνώσεις και πείρα αυτό είναι το επιθυμητό. Δε πειράζει με το ζόρι ανέβηκε ενα. Τα views ομως του thread για τόσο λίγο προσέλκυσε πολλούς με την ελπίδα να εβλεπαν.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Τετ Οκτ 17, 2018 4:47 pm

Το να αρχίσουμε να συζητούμε πως εκχυλίζεται ο καφές σε κάθε βίντεο, ποια προστιθέμενη αξία έχει στο να γίνει κάποιος καλύτερος στη παρασκευή εσπρέσσο, μιας και αυτός είναι ένας από τους σκοπούς του φόρουμ?

Ωραία ας πούμε ότι αρχίζουμε να ποστάρουμε ασταμάτητα βίντεο από το youtube, τί θα σου δώσει σε γνώση από τη στιγμή που δεν έχεις μηχανή? Ας πούμε ότι σου λέω ότι έχεις channeling ή οτι η κατανομή δεν είναι καλή, μετά τί?

Όπως σωστά ανέφεραν οι προηγούμενοι, στο τέλος τί σημασία έχει μια οπτικά άψογη εκχύλιση όταν στο στόμα αυτό που γεύεσαι είναι ξύδι?

Απάντηση