Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - καιμάκι

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από vage78 » Παρ Οκτ 05, 2018 3:46 pm

ολοκληρη μήπως σε inox. Χωρις πλαστικούρες και με κάνα καλο review ???

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από Christos » Παρ Οκτ 05, 2018 6:26 pm

vage78 έγραψε:
Παρ Οκτ 05, 2018 2:39 pm
christos όταν λές νέο μοντελο της gaggia ποιό εννοεις έρχεται κοντα κάποιο καινουριο ή αυτή του 2015?
Έρχεται σύντομα νέο μοντέλο.
viewtopic.php?f=5&t=3838&start=120#p81852

Η 2015 δεν αξίζει.
vage78 έγραψε:
Παρ Οκτ 05, 2018 3:46 pm
ολοκληρη μήπως σε inox. Χωρις πλαστικούρες και με κάνα καλο review ???
Αυτή που σου πρότεινε ο Αποστόλης είναι όσο και όπου χρειάζεται inox.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από vage78 » Τρί Οκτ 16, 2018 2:28 pm

Κάλεσα πρόσφατα τα κεντρικά στην Αθηνα και μου ειπανε εμεις μια εχουμε αυτη που ειχαμε απο παλιά. Δεν γνωριζουμε !!!!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Οκτ 16, 2018 3:40 pm

Το ότι δεν ξέρουν τί τους γίνεται είναι γνωστό εδώ και χρόνια.

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από vage78 » Τετ Οκτ 24, 2018 1:41 pm

Κάπως ετσι πρεπει να ειναι τα πραματα

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Τελικά οι μηχανές εσπρέσσο μέχρι 200 300 ευρώ έχω την εντύπωση πως κάνουν αφρό πολύ και όχι πραγματική κρέμα - και

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 27, 2018 9:16 am

Η κάθε μηχανή ανήκει και σε κάποια κατηγορία.

Με μία καλή μηχανή και αντίστοιχο μύλο μπορείς να φτάσεις οποιονδήποτε καφέ στα όρια του παίρνοντας τα μέγιστα.
Φυσικά για να βρεθεί το όριο του κάθε καφέ πρέπει να το ξεπεράσεις με άστοχες προσπάθειες.
Οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί και μεταβάλλονται συνεχώς.
Έχουν να κάνουν με τον καφέ , το κόψιμο , το περιβάλλων , (θερμοκρασία , υγρασία κλπ) και πολλά άλλα.

Μία μικρή μηχανή είναι κατασκευασμένη συνήθως για έναν έτοιμο αλεσμένο καφέ ή χάρτινη μερίδα κλπ. Μπορείς πχ το πρωί μέσα σε 5- 10 λεπτά να την ενεργοποιήσεις και να βγάλεις καφέ.

Ακόμη και το πλαστικό portafilter έχει καλύτερη συμπεριφορά ως προς τις απώλειες για την χρήση που προορίζετε.

Αν προσπαθήσουμε να πετύχουμε με μύλο χρόνους και επιδόσεις μεγαλύτερης μηχανής , θα δούμε ότι είναι δύσκολο.

Η πίεση της αντλίας σε αυτές φτάνει στο portafilter χωρίς έλεγχο. Η ροή του καφέ που σε μία μηχανή που δεν θα υπήρχε λόγο πολύ λεπτής άλεσης , σε μία μικρή θα υπάρξει ροή αφού θα φτάσουν στο portafilter 15 -18 Bar. Αντίστοιχα είναι τα πράγματα και στην θερμοκρασία.
Οταν κάποιος έχει εμπειρία μπορεί να κόψει τον καφέ εκεί που πρέπει ώστε να υπάρξει κάποιο καλό αποτέλεσμα.
Σε μια τέτοια μηχανή εαν χρησιμοποιήσουμε έτοιμο αλεσμένο καφέ ή χάρτινη μερίδα τότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με μίας ακριβότερης μηχανής εαν χρησιμοποιήσουμε και σε αυτήν χάρτινη μερίδα ή έτοιμο αλεσμένο καφέ.
Οταν όμως θέλουμε να ανεβάσουμε τον καφέ ή να τον φτάσουμε στα όρια του τότε πρέπει και η μηχανή έχει κάποιες προδιαγραφές.

Η κάθε κατηγορία δεν πιστεύω ότι αναιρεί την άλλη , και μπορείς να κάνεις και πειραματισμό και βελτιώσεις, πάντα στα πλαίσια τις κατηγορίας.

Απάντηση