Izzy barista

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Θωμας
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2018 12:30 pm

Izzy barista

Δημοσίευση από Θωμας » Σάβ Σεπ 29, 2018 12:35 pm

Γεια σας. Έχω αγοράσει την εσπρεσιέρα Izzy barista 6823. Γνωρίζει κάποιος πόσο mm είναι το φίλτρο του portafilter ώστε να αγοράσω tamper? Επίσης εάν έχει κάποιος την συγκεκρειμενη πίσσα χιλιοστά κόβει τον καφε του ώστε να λειτουργεί σωστα ; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Izzy barista

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 29, 2018 1:35 pm

Μπορείς να κάνεις τις ερωτήσεις αυτές σε όλους τους γκουρού του Skroutz που προτείνουν αυτές τις μηχανές. Εδώ κανένας δεν θα σου είχε προτείνει αυτήν την μηχανή.

Είσαι σε λάθος ενότητα οπότε θα μεταφέρω την δημοσίευση σου στην γενική ενότητα "MHXANES ESPRESSO"

ΥΓ καλωσόρισες στο forum. Καλό θα ήταν να διαβάσεις όσα μπορείς ώστε να έχεις κάποια ιδέα για το τι χρειάζεται για έναν κανονικό espresso.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Θωμας
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2018 12:30 pm

Re: Izzy barista

Δημοσίευση από Θωμας » Σάβ Σεπ 29, 2018 1:38 pm

Συντονιστή με υφάκι πρώτη φορά βλέπω! Εάν δεν γνωρίζεις να απαντησεις μην σπατάλες αδίκως τον χρόνο μου να στα χώσω

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Izzy barista

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Σεπ 29, 2018 11:50 pm

Γιατί να τα χώσεις ρε αδερφέ; Σε καλωσόρισε, σου άνοιξε τα μάτια ότι πέταξες τα λεφτά σου και σου πρότεινε να διαβάσεις λίγα πράγματα για να μπορέσεις πιεις κάτι αξιόλογο. Ένα ευχαριστώ θα ήταν αρκετό.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Izzy barista

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Σεπ 30, 2018 1:35 am

Σωστά σου είπε σε τέτοιες μηχανές με pressurized καλαθάκια του καφέ αν τον πατήσεις επιπλέον τον καφέ το αποτέλεσμα θα είναι μέλανας ζωμός.
Δεν θέλεις tamper για αυτή την μηχανή.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Izzy barista

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Σεπ 30, 2018 9:36 am

Καταρχάς καλώς όρισες στο φόρουμ... Συνήθως αυτές οι μηχανές έρχονται με 53άρι καλαθάκι. Κι η δική σου 53άρι φαίνεται να έχει αλλά η εκτίμηση μου έγινε καθαρά με το μάτι. Το καλύτερο θα ήταν να δανειστείς ένα παχύμετρο να μετρήσεις στα σίγουρα, διαφορετικά παίρνεις το καλαθάκι και πας σε ένα μαγαζί με είδη barista και σου βρίσκουν. Τώρα αν είναι presurised, το οποίο είναι και το πιο πιθανό γι αυτές τις μηχανές, στην πραγματικότητα δεν σου χρειάζεται τάμπερ. Δεν θα κάνει διαφορά. Μάλλον θα σε πάει προς το χειρότερο. Όπως και να έχει καλό θα ήταν, όπως σου πρότειναν και τα παιδιά παραπάνω, να πλοηγηθείς λίγο στο φόρουμ, να διαβάσεις μερικά πράγματα για το πως λειτουργεί η παρασκευή εσπρεσσο, να εξοικειωθείς με τους διάφορους τεχνικούς ορισμούς, ορολογίες και άλλα. Όλα αυτά σίγουρα θα σου χρειαστούν στην πορεία.

Καλή συνέχεια

Απάντηση