Αγορα budget μηχανης εσπρεσσο για αρχαριους

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Harry
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 11:41 pm

Re: Αγορα budget μηχανης εσπρεσσο για αρχαριους

Δημοσίευση από Harry » Τετ Σεπ 05, 2018 2:57 pm

Γενικως τα μεταχειρισμενα αποκλειονται απτη συζητηση !

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορα budget μηχανης εσπρεσσο για αρχαριους

Δημοσίευση από gzsb » Τετ Σεπ 05, 2018 3:19 pm

Harry, σε λιγες μερες θα βγει η νεα Gaggia Classic η οποια δειχνει να αξιζει με οσα λεγονται μεχρι τωρα. Φυσικα πρεπει να περιμενουμε να την δουμε. Μαζι με ενα Graef CM 702 που σου προτεινε ο Δημητρης πιο πριν και που τον βρισκεις απο 85 ευρω στο skroutz, νομιζω οτι ειναι ενα καλο σετακι μηχανης/μυλου για να ξεκινησεις και να πιεις ωραια καφεδακια.
Αν στην πορεια δεις οτι σου αρεσει το "σπορ" του καφε και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα φυσικα, τοτε πας μελλοντικα σε καλυτερη μηχανη/μυλο κλπ.
Ομως για αρχη νομιζω καλα ειναι τα παραπανω και φυσικα παντα με κριτηριο τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις.

Harry
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 11:41 pm

Re: Αγορα budget μηχανης εσπρεσσο για αρχαριους

Δημοσίευση από Harry » Τετ Σεπ 05, 2018 3:21 pm

Απο οτι καταλαβα θα ειναι τσουχτερη η τιμη γυρω στο 300ρι δεν την περιμενουμε?

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορα budget μηχανης εσπρεσσο για αρχαριους

Δημοσίευση από gzsb » Τετ Σεπ 05, 2018 3:32 pm

Καπου εκει λενε οτι θα ειναι. Ομως πρεπει να κυκλοφορησει πρωτα για να δουμε.
Παντως τα παιδια που λενε για μυλο οπωσδηποτε εχουν δικιο.
Εγω εδω και 8 μηνες εχω μια μηχανη AEG EA150 που εινα στην κατηγορια των φτηνιαρικων των 100 ευρω. Και δεν εχω μυλο. Κοβω απο καφεκοπτειο περιπου 200 γρμ ανα εβδομαδα.
Πιστεψε με δεν πινω εσπρεσο σωστο. Πινω κατι που μοιαζει με εσπρεσο και νεροζουμι τις πιο πολλες φορες :a013: . Οι φτηνιαρικες μηχανες σαν την δικη μου εχουν καλαθι pressurized με μια τρυπα μονο δηλαδη απο κατω και βγαζουν σαν αφρο και οχι κρεμα. Στην αρχη που μου την εδωσε την μηχανη ενας φιλος μου ενιωθα κι εγω οτι πινω τον καλυτερο εσπρεσο του κοσμου. Ομως στην πορεια διαβαζοντας εδω μεσα αρκετα πραγματα και πινοντας εξω σε καποια καταστηματα καλα εσπρεσακια, καταλαβα οτι η μηχανη που εχω δεν μπορει να δωσει καλο καφε. Φυσικα μενω με αυτην αναγκαστικα για την ωρα λογω οτι δεν μπορω να αγορασω ακομα μια μηχανη κ εναν μυλο λογω οικονομικων.
Αν θες την γνωμη μου μαζεψε λιγα χρηματα ακομα και με την Gaggia και εναν Graef μυλο νομιζω οτι θα εισαι ενταξει για να ξεκινησεις παντα με βαση τα λεφτα που εχεις να διαθεσεις.
Και στο λεω εγω που ακομα κ τωρα που μιλαμε εχω μια μηχανη ιδιας κατηγοριας με αυτη που σκεφτεσαι κ εσυ να παρεις. Για μενα καλυτερα κανε λιγη υπομονη κ μαζεψε λιγα χρηματα ακομα.
Φυσικα κανεις δεν σου λεει τι πρεπει να κανεις. Μπορεις να παρεις κ μια μηχανη φτηνη και να εισαι ενταξει για τα δικα σου γουστα.
Απλα αν θελεις βαλε ακομα καποια χρηματα (αν μπορεις φυσικα και το αντεχει η τσεπη σου) και παρε το σετακι Gaggia/Graef. Και εγω για το ιδιο σετ με βλεπω να ξεκινω οταν θα εχω τα χρηματα.

Απάντηση