Lady moka

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Lady moka

Δημοσίευση από minaspit7 » Τετ Μάιος 30, 2018 10:10 am

Τι γνώμη έχετε για την εσπρεσιερα με ενσωματωμένο κόφτη καφέ espresso lady moka? Την πουλάει κάποιος που είχε κυλικείο (80€) αξίζει? Έψαξα στο διαδίκτυο και έχει 350€ καινούργια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lady moka

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 30, 2018 10:44 am

Αν εννοείς αυτήν είναι εντελώς άγνωστη πρέπει να την δεις από κοντά αν είναι made in Italy γιατί κατά την γνώμη μου πρέπει να την έχει φτιάξει η tecnosystem αν δεν είναι κλώνος.
Ρώτα και αυτόν που την πουλάει 350€ αν έχει ανταλλακτικά και service.

https://www.serkoararat.gr/el/kafemihan ... gLuXvD_BwE

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lady moka

Δημοσίευση από minaspit7 » Τετ Μάιος 30, 2018 10:48 am

Ναι αυτή είναι. Δλδ αν είναι made in Italy αξίζει? Δε βρίσκω specifications για να δω τι προδιαγραφές έχει.
Από ότι βλέπω την φτιάχνει μια εταιρεία που λέγεται gensaco.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lady moka

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μάιος 31, 2018 3:10 pm

Με μια μικρή έρευνα υπάρχει σχετικό νήμα στο γερμανικό φόρουμ kaffee-netz, με κάποιον χρήστη o οποίος προσπαθεί να αναστήσει μια παρόμοια Λαίδη.
Οι φωτογραφίες δείχνουν οτι αν και ο εσωτερικός χώρος είναι μεγάλος, φιλοξενεί ένα μικρό μποιλεράκι και την αντλία και έξτρα ένα μύλο (φαντάζομαι με βήματα) ο οποίος φοράει ένα ζεύγος περίεργα φλατ μαχαίρια. Σε σχετικό άρθροτου coffee geak αναφέρει " Saeco 2002, G3 Ferrari.A proper cast steel burr set on a threaded brass carrier, but the burrs are quite small and not as well designed as larger sets (note the gaps.) OK for short term use but they seem to wear fairly quickly. I've seen reports that the Saeco can't grind fine enough for the Silvia, but had no trouble on the second finest setting."
IMAG0149.jpg
IMAG0127.jpg
_DSC6735.JPG
_DSC6732.JPG
_DSC6737.JPG
Σε γενικές γραμμές μου θυμίζει λίγο την gaggia, ο μύλος βέβαια δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, με ένα porlex θα κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου. Προσωπικά 350€ δεν θα έδινα για καινούρια. Από την άλλη αν πιάνουν τα χέρια σου, έχεις το μεράκι της αναπαλαίωσης και βρεις ανταλλακτικά ίσως για 80 ευρώ να αξίζει η ανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lady moka

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μάιος 31, 2018 4:39 pm

Από τις φωτογραφίες που βλέπω boiler & group είναι tecnosystem όπως υποψιαζόμουν.
Είναι 57mm φυσικά.
Ο μύλος εντελώς άγνωστος ίσως ένας μικρός Rossi ή της Gaggia δηλαδή άχρηστος μαχαίρια ίσως έχει ο Δοΐκας αλλά και πάλι χωρίς τον μύλο στο κατοστάρικο είναι ρίσκο γιατί ούτε η tecnosystem έχει ανταλλακτικά και αντιπρόσωπο στη Ελλάδα.
Εγώ θα την αγόραζα γιατί έχω άκρες αλλά για εσένα θα έλεγα να την αφήσεις και να κοιτάξεις για καμιά Gaggia Baby από Αγγλία.

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lady moka

Δημοσίευση από minaspit7 » Πέμ Μάιος 31, 2018 7:29 pm

Ο πωλητής μιλάει για άριστη κατάσταση, παρόλα αυτά,κατάλαβα, δεν αξίζει, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας και την βοήθεια.
Μια τελευταία ερώτηση στο να βρω gaggia baby εννοείται τα μοντέλα πριν το 2015 σωστά? Κ τέλος αυτά τα μοντέλα δεν είχαν αλουμινενιο boiler? Με ότι συνεπάγεται η επαφή του νερού με το αλουμίνιο και τις επιπτώσεις του αλουμινίου στην υγειά.

Απάντηση