Gaggia Classic Ξεκουμπώνει το Portafilter

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Stratos.laz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 1:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2009
Μύλος:: Graef CM 800

Gaggia Classic Ξεκουμπώνει το Portafilter

Δημοσίευση από Stratos.laz » Τετ Μάιος 23, 2018 4:30 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Προχθές εκανα αναβαθμηση της ντουζιέρας σε IMS και άλλαξα το εσωτερικό αλουμενενιο κομμάτι με ενα μπρούτζινο. Η εσωτερική φλάντζα αλλάχθηκε πριν ενα-δυο μήνες που αγόρασα τη μηχανή (Μεταχειρησμένη του 2009). Με τη παραγκελια που έκανανα αγορασα κ ενα portafilter naked με καλαθακι ims. Το προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι κατα τη διάρκεια της εκχυλησης αρχιζει σιγα σγια κ ξεκουμπώνει απο τη θεση του. Το ιδιο παρατητησα κ χθες π εκανα backflosh με το το ιδιο pf. Να δοκιμάσω να αλλάξω τη φλάτζα? Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο η το πιεσα αρκετα κατα το backflosh και θελει λιγο σφυρακι??. Με το portafilter της gaggia δεν ειχα κάποιο θέμα

Παρόμοιο προβλημα. το δικο μου βεβαια γυρναει πιο ευκολα απο οτι αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=6T3Ct1LjNes

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia Classic Ξεκουμπώνει το Portafilter

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μάιος 23, 2018 5:22 pm

Μάλλον δεν έχεις βάλει καλά τη φλάντζα με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει σωστά το portafilter και η πίεση που διαρρέει έξω από το καλάθι στρίβει το pf. Ξανά βγάλ' τα όλα και τοποθέτησέ τα με προσοχή. Δες επίσης μήπως η φλάντζα έχει κάποιο ελάττωμα.

Stratos.laz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 1:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2009
Μύλος:: Graef CM 800

Re: Gaggia Classic Ξεκουμπώνει το Portafilter

Δημοσίευση από Stratos.laz » Τετ Μάιος 23, 2018 5:33 pm

Στην ολη διαδικασια που έκανα για να τη καθαρίσω δεν πειραξα καθολου τη φλατζα. αντικατεστησα τη ντουζιερα τα καθαρισα ολα αλλα δεν εβγαλα τη φλάντζα. Θα την πετάξω και θα βάλω τη καινουργια φλάτζα που εχω

Απάντηση