Πρόβλημα με μηχανή, ειναι φυσιολογικό?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Πρόβλημα με μηχανή, ειναι φυσιολογικό?

Δημοσίευση από kiniklis007 » Πέμ Μάιος 03, 2018 10:24 pm

Καλησπέρα.
Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα με την μηχανή μου και θα ηθελα αρχικα να μ πείτε αν είναι φυσιολογικό.
Πατώντας το κουμπί χωρίς το γκρούπ πάνω για να τρέξει νερό ενώ τρέχει κανονικά για λίγα δευτερόλεπτα ξεκιναει να μειώνετε η ρωή και μετά σταματάει εντελός,το χνονομέτρησα και σταματαει στα 28 δευτερόλεπτα.. δεν βγάζει τίποτα ακουγετε να δουλευει η αντλία αλλά νερό δέν τρέχει, το νερό που τρέχει το μέτρησα ειναι 95 βαθμους, η πίεση της μηχανής ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια οπος ηταν πάντα, επίσης να πώ οτι βγάζει μαζί με το νερό και ατμό μέχρι που σταματάει και δέν βγάζει τίποτα..
Επίσης οταν εχω το γκρούπ με το καφέ δέν τρέχει οσο θα έτρεχε.. σάν να μην έχει πίέση στάζει αργα πολυ, εχω δοκιμάσει να μειώσω την ποσότητα του καφέ και να τον βάλω ποιο χοντροκομμένο αλλά τίποτα δέν αλλάζει σαν να μην υπάρχει πίεση ενώ η μηχανήξ εχει κανονικά πίεση..
τι μπορεί να φτάει..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα με μηχανή, ειναι φυσιολογικό?

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 04, 2018 5:43 pm

Αν ήταν δοσομετρική θα είχε πρόβλημα ο εγκέφαλος αλλά αφού μάλλον δεν είναι πρέπει να είναι θέμα αντλίας.
Η γενική εικόνα είναι ότι θέλει να την τσεκάρει και να την ρυθμίσει μάστορας που να ξέρει τις μηχανές αυτές.

Απάντηση