Προβλημα με Silvercrest

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
stella0709
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 2:21 pm

Προβλημα με Silvercrest

Δημοσίευση από stella0709 » Πέμ Μαρ 22, 2018 2:30 pm

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την silvercrest περίπου ένα χρόνο. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα υγρο για αφαλάτωση και όταν γύρισα τη λειτουργία στο ακροφυσιο σταματησε να λειτουργει το γκρουπ και δεν μπορω να φτιαξω καφε.
Εχει συμβεί σε καποιον κατι παρόμοιο; υπάρχει καποιος τρόπος να την επαναφέρω ή να την στείλω κατευθείαν για service?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Προβλημα με Silvercrest

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 22, 2018 2:50 pm

Στείλε την στο service τους να στη αλλάξουν.

ThiefElgin
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2018 6:42 pm

Re: Προβλημα με Silvercrest

Δημοσίευση από ThiefElgin » Κυρ Αύγ 05, 2018 6:48 pm

stella0709 έγραψε:
Πέμ Μαρ 22, 2018 2:30 pm
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την silvercrest περίπου ένα χρόνο. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα υγρο για αφαλάτωση και όταν γύρισα τη λειτουργία στο ακροφυσιο σταματησε να λειτουργει το γκρουπ και δεν μπορω να φτιαξω καφε.
Εχει συμβεί σε καποιον κατι παρόμοιο; υπάρχει καποιος τρόπος να την επαναφέρω ή να την στείλω κατευθείαν για service?
Ευχαριστώ
Μου έχει συμβεί κι εμένα αυτό. Λόγω αλάτων συμβαίνει. Κολλάει ένας μεταλλικός πύρος που βρίσκεται πίσω απο τον διακόπτη του ακροφύσιου, με αποτέλεσμα να "κλειδώνει" στον ατμό. Την άνοιξα και την καθάρισα και όλα οκ. Θέλει κατσαβίδι με μακρυά μύτη για να ξεβιδώσεις το καπάκι. :coffee:

Τον διακόπτη τον καθάρισα με οδοντόβουρτσα και WD40

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Προβλημα με Silvercrest

Δημοσίευση από dimitrisnd » Δευ Αύγ 06, 2018 8:13 am

Καλύτερα σπρευ καθαρισμού ηλεκτρικών επαφών για διακόπτη.

Απάντηση