Πρόβλημα με ARIELLI KM-130BS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
trek38
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2018 7:08 am

Πρόβλημα με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από trek38 » Κυρ Μαρ 11, 2018 7:58 am

Καλημέρα παιδιά.
Είναι το πρώτο μήνυμα μου και χαίρομαι που συμμετέχω σε τόσο καλή παρέα που να ασχολείται με το καφέ και τα παρελκώμενα του.
Εχω που λέτε ένα θεματάκι με την παραπάνω μηχανή. Ξέρω οτι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλα 2 χρόνια δεν μου είχε παρουσιάσει κάτι.. μέχρι σήμερα.
Πάω που λέτε να φτιάξω το καφέ μου και ενώ δείχνει να είναι έτοιμος να βγεί απο τις δύο τρυπούλες (το καταλαβαίνω απο τον διαφορετικό ήχο της αντλίας..κάνει κάπως σαν να ρετάρει), αντ' αυτού κάνει κάτι σαν σκάσιμο και μου τα κάνει όλα μαντάρα. Αρχίζει και χύνεται απο τα πλάγια νερό μαζί με κόκκους καφέ.
Μου το είχε ξανακάνει αυτό άλλη μια φορά, αλλά είχα ξεχάσει ανοιχτό το κουμπί του ατμού. Το έκλεισα και δεν μου το ξανάκανε. Τις είχα καθαρίσει πρόσφατα την σιτούλα, μια μικρή βαλβίδα που έχει και το ελατήριάκι και τις γέμισα το δοχείο με νερό και ξύδι και το άφησα να τρέξει (το κάνω κάθε δύο-τρεις μήνες αυτό). Τι να πώ?...σαν κάτι να είναι βουλωμένο ή να χει χαλάσει καμια φλάντζα/τσιμούχα.
Να πω οτι τα χέρια μου πιάνουν σε μηχανικά απλά πριν την ανοίξω θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή ως προς το πού να επικεντρώσω την προσοχή μου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 11, 2018 9:06 am

Καλημέρα!
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που να ξέρει την μηχανή, μπορείς να δεις και εδώ:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/66 ... ays-eshop/

https://www.insomnia.gr/forums/topic/66 ... AC-e-shop/
Θα βρεθούν δεκάδες ειδικοί και γνώστες πραγματικοί περί του καφέ να βοηθήσουν.

Το πιο πιθανό είναι όπως το περιγράφεις να έχει βουλώσει το καλαθάκι που βάζεις τον καφέ. Το καθαρίζεις και αν αυτό δεν γίνεται, αγοράζεις άλλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

trek38
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2018 7:08 am

Re: Πρόβλημα με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από trek38 » Κυρ Μαρ 11, 2018 4:05 pm

Ρε φιλε, είσαι αρχηγός!
Αυτό που είπες για το βουλωμένο καλαθάκι, με έκανε και το έψαξα λίγο παραπάνω. Ιδέα δεν είχα τόσο καιρό, οτι η σίτα στο καλαθάκι είναι αποσπώμενη και χρειάζεται και εκεί καθάρισμα. Επίσης πρώτη φορά ξεβίδωσα μια βιδούλα που είχε κάτω απο την χειρολάβή (ανάμεσα στις δύο τρύπες απ΄όπου βγαίνει ο καφές) και έβγαλα το πλαστικό. Το τι βρήκα κάτω απο την σίτα και το πλαστικό, δεν περιγράφεται. Τα υπολείμματα αυτά, πρέπει να είναι απο τον καιρό της προηγούμενης κυβέρνησης :lol:
Τελικά όλα καλά..η μηχανή δουλεύει σαν καινούργια και δεν κάνει και πλέον αυτό το ρετάρισμα η αντλία πριν βγάλει το καφέ.
Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με ARIELLI KM-130BS

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 11, 2018 4:59 pm

trek38 έγραψε:...
Ευχαριστώ πολύ!
Να 'σαι καλά! :oneup:
Ήρθες που ήρθες από τα μέρη μας, άρχισε να σχεδιάζεις και την παρασκευή espresso από καλό καφέ σε σπύρι και άλεση με τον δικό σου μύλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση