Lelit pl41 em

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Lelit pl41 em

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Μαρ 02, 2018 9:10 pm

Προσφατα απεκτησα μια lelit pl 41 em η οποια αντικατεστησε μια Gaggia Classic 2015 .Ειμαι εντυπωσιασμενος απο την ποιοτητα κατασκευης ακομα και στο βασικο της μοντελο.Ζεσταινεται εξισου γρηγορα με την Gaggia.Eκεινο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο ιδιο κοψιμο καφε το puck στην Gaggia ειναι πιο στεγνο μετα την εκχυλιση παρολο που δεν εχει τριοδη βαλβιδα.Επισης το portafilter της Gaggia ειναι πιο βαρυ και κουμπωνει πολυ πιο ευκολα.Το πλεονεκτημα με την Lelit ειναι οτι δεν μπουκωνει ακομα και ψιλοκομμενο καφε.Πολυ αβολο το γεμισμα νερου στην λελιτ και η ορατοτητα του επιπεδου του νερου.Χρειαζεται χωνι για ευκολο γεμισμα της δεξαμενης του νερου.Επισης εσταξε λιγο νερο κατα το γεμισμα και πηγε στα ηλεκτρικα και εριξε την ασφαλεια.Αυτο δεν ειχε συμβει ποτε με την Gaggia 2015.Οποτε ανοιξα το καπακι για να στεγνωσω τα βυσματα και επαθα πλακα απο το ποσο καλοφτιαγμενη και οργανωμενα ειναι ολα στο εσωτερικο της.Ευτυχως με στεγνωμα με πιστολακι εφτιαξε.Η Ιταλιδα ειναι πανεμορφη αλλα λιγο ευαισθητη.Θεωρω οτι δινει πολλα για τα 379 που κοστιζει.Το μανομετρο ειναι εξαιρετικα χρησιμο για μια τελεια εκχυλιση που στην Gaggia το πετυχαινα εμπειρικα.Συνολικα πολυ ευχαριστημενος αν και θεωρω οτι και η Gaggia 2015 ειναι μια καλη μηχανη για τα λεφτα της και με την οποια εκανα πανω απο 1000 καφεδες χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Σιγουρα η λελιτ τα εκατο ευρω παραπανω τα αξιζει ολα αν και την Gaggia την θεωρω πιο ευχρηστη και προσωπικα την θεωρω πιο ομορφη.Τωρα η Gaggia χαριστηκε στην αδελφη μου προς αναβαθμιση της delonghi που ειχε.Παντως εχετε απολυτα δικιο που προτεινετε την Lelit .Ειναι σιγουρα o αντικαταστατης της Gaggia στον 21 αιωνα.Κριμα για την Gaggia που με τοσο μεγαλη ιστορια κατεληξε να εχει μονο την Classic ως μοντελο γιατι τα υπολοιπα της ειναι πλαστικουρες.Ελπιζω μελλοντικα να αναβαθμισει την Classic βαζοντας ενα μανομετρο και ενα pid και ενα μπρουτζινο κλειστρο οπως η Lelit που τα εχει ολα ορειχαλκινα μεσα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit pl41 em

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μαρ 02, 2018 9:33 pm

H Gaggia πλέον δεν μπορεί να αναστηθεί τετέλεσται.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 em

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Ιούλ 04, 2018 5:24 pm

ρυθμισα σημερα την opv στα 9bar. πολυ ευκολο.δεν ηταν κολλημενη.πραγματικα εξαιρετικη μηχανη για 370 ευρω.

Gtakis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2018 12:21 pm

Re: Lelit pl41 em

Δημοσίευση από Gtakis » Πέμ Οκτ 25, 2018 7:30 pm

Καλησπέρα στην παρέα,κάτοχος και εγώ όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα της εν λόγω μηχανής και πολύ ευχαριστημένος μέχρι και σήμερα το απόγευμα όπου μετά από πέντε προσπάθειες να φτιάξω αφρογαλα για τον καπουτσίνο μου απογοητεύτηκα μιας και ξεκινάει να βγάζει δυνατό και γεμάτο ατμό για πέντε έξι δευτερόλεπτα και μετά ξεψυχάει λες και μένει από νερό,ενώ η δεξαμενή είναι γεμάτη,τσεκαρα και το φίλτρο μήπως έχει βουλώσει η έχει πιάσει σαβούρα αλλά είναι μια χαρά,έκανα και καθάρισμα με το τυφλό και την σκόνη μπας και έφταιγε τίποτα εκεί αλλά μάταια,ξεκινάω να φτιάξω αφρογαλα αλλά μετά από λίγο δεν έχει ατμό παρότι το λαμπάκι της προθέρμανσης είναι αναμμένο, τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά μήπως έχω κάνει κάτι λάθος,απλά πριν την στείλω πίσω στο σερβίς να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες...

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 em

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Οκτ 26, 2018 9:16 pm

εχεις πατησει το κουμπι του ατμου?
θα ανεβασω ενα βιντεο ατμου να συγκρινεις

Απάντηση