Bezzera bz99s

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Απρ 19, 2018 10:59 pm

Είμαι πολύ κοντά στο να αλλάξω την πρόσοψη (ξύλο από την ίδια ελιά) και ήδη το δοκίμασα αυτό που λες Βασίλη αλλά δεν μου πέτυχε καλά, οπότε θα περιμένω.
Όλα τα όργανα θα φύγουν και θα πάνε στο πλαϊνό μέρος.
Λειτουργικά έχω να πω ότι το θερμόμετρο, μόλις πάνω από το group, με βοήθησε πολύ στο να έχω καλό αποτέλεσμα και επαναληψιμότητα.
Δείχνει ένα βαθμό παραπάνω από ότι μετράω στο portafilter, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.
Το pid το βάζω να κρατά το boiler στους 120 βαθμούς.
Καφέ δεν φτιάχνω πριν τα 30 λεπτά.
Από τα 30 έως τα 40 λεπτά η μηχανή έχει μια ικανοποιητική και προβλέψιμη θερμοκρασιακή συμπεριφορά.
Αν ξεπεράσει τα 40 λεπτά λειτουργίας και μέχρι τα 50, για να έχει την ίδια συμπεριφορά πρέπει να βάλω το pid στους 119 βαθμούς.
Δεν έχω κάνει μετρήσεις πάνω από 50 λεπτά.
Μπορεί να ακούγεται μπελαλίδικο αλλά το έχω συνηθίσει και δεν με χαλάει καθόλου.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Επίσης, κάτι καταφέρνω στον ξυλότορνο Αποστόλη, αλλά αυτά τα έφτιαξε ένα παλικάρι που κεντάνε τα χέρια του.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Ιουν 17, 2018 6:16 pm

Μια πρόσφατη φωτό από την μηχανή, όπου φαίνεται ο διακόπτης στα πλάγια δεξιά και δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία βάνα με γλώσσα.
bez3a.jpg
Έχει τοποθετηθεί στην έξοδο της αντλίας για την αυξομοίωση της ροής νερού και κατ΄επέκταση της πίεσης.
Έτσι μπορώ να ρυθμίζω την ροή του νερού από 1,8 gram ανά δετερόλεπτο, έως 5,4 gram ανά δετερόλεπτο. Η μέτρηση είναι χωρίς portafilter.
Αυτό μου δίνει την δυνατότητα να έχω όσο ομαλή αύξηση της πίεσης θέλω, αλλά κυρίως να παίξω με preinfusion.
Η όλη (ερασιτεχνική) προσπάθεια είναι για να μπώ στον μαγικό κόσμο του pressure profile, όσο αυτό είναι δυνατόν και να καταλάβω και την διαφορά που προσφέρει στο αποτέλεσμα. Σίγουρα δεν συγκρίνεται με κάτι επαγγελματικό, αλλά είναι μία αρχή.
Παραθέτω και ένα video με μια ethiopia light roast, basket vst 18 with 18.6 gramm coffee, 32,3 gram out , final ratio 1,7

Η αρίθμηση στο όργανο είναι 0 - 4 - 8 και πηγαίνει μέχρι 8,5 bar κατά την εκχύλιση (το λέω γιατί δεν φαίνεται καλά)

Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 18, 2018 12:06 pm

Ωραία προσπάθεια Γιαννη και όπως πάντα με μεράκι και προσοχή στη λεπτομέρεια.
Για πες μας τις πρώτες σου εντυπώσεις απο το αποτέλεσμα.Αξίζει το preinfusion ή το pressure profille?

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιουν 18, 2018 12:32 pm

Πολυ ομορφη γιαννη !!! :respekt:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Ιουν 18, 2018 8:15 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Δεν ξέρω αν μπορώ να κρίνω κάτι τόσο σοβαρό και σύνθετο όσο το pressure profile (είμαι πολύ λίγος για αυτό), αλλά θα προσπαθήσω να δώσω τι έχω δει τις τελευταίες εβδομάδες.
Πριν ξεκινήσω να δώσω και το δικό μου προφίλ σε ότι έχει να κάνει με τον καφέ.
Λάτρης των καφέδων Αιθιοπίας. Όχι ότι απορρίπτω τους άλλους αλλά αυτοί μου κάνουν ένα γευστικό κλικ.
Μιλάω για εσπρέσο σκέτο με αγαπημένο ratio 1.5 έως 1.9 ανάλογα τον καφέ.
Μικρή εμπειρία (από Νοέμβρη 2017), οπότε για τυχόν λάθη με βάζετε άμεσα στον ίσιο δρόμο.
Προτίμηση στις ‘ομαλές οξύτητες’ και στο σώμα.
Είδα λοιπόν γευστικά ότι όταν η μηχανή μου (με παλμική αντλία) ανέβαζε προοδευτικά την πίεση (πιο αργά από κάποια άλλη που είχα) το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο. Άρχισα λοιπόν να παίζω με την πίεση δοκιμάζοντας τιμές από 8 έως 10 και αφήνοντάς τες 2-3 μέρες.
Έτσι κατέληξα ότι η γεύση μου έλεγε να κρατήσω τις ρυθμίσεις με μέγιστη πίεση 8 έως 8.5
Κάποιες δυνατότητες για preinfusion που μου έδινε η προηγούμενη μηχανή δεν ήταν για τα δικά μου γούστα.
Βλέποντας και κάποιες σύγχρονες μηχανές, που μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν στο pressure profile (αλλά ποτέ δεν θα είναι στο δικό μου budget), βλέποντας και την Slayer Single Group Espresso Machine (τι μηχανάρα θεέ μου), μου μπήκε το μικρόβιο να προσπαθήσω να κάνω κάποιο mod που να μου δίνει την δυνατότητα να παίξω με το flow και κατ' επέκταση την πίεση, έτσι ώστε να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάνε. Επίσης δεν έχω σχέση με το αντικείμενο και δεν βρίσκω να δοκιμάσω καφέ από αυτές τις μηχανές. Η τεχνική αυτή υπάρχει καιρό τώρα, απλά σιγά σιγά υπάρχουν υλοποιήσεις που δεν κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά. (Πάλι όμως εκτός δικού μου budget). Επίσης υπάρχουν και κάποια mod σε μηχανές που δουλεύουν σωστά, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με την δική μου μηχανή.
Έτσι αποφάσισα να ρυθμίσω την ροή του νερού που έρχεται από την αντλία και να δώσω περισσότερο χρόνο στο preinfusion με χαμηλή ροή νερού (τόσο όσο χρειάζεται για να δω τις πρώτες σταγόνες από το γυμνό). Μετά κλείνοντας την βάνα χειροκίνητα, παίρνω το μέγιστο ρυθμιζόμενο.
Βέβαια μπορούσα να ρυθμίσω την ροή του νερού όχι μόνο στην αρχή, αλλά και στο τέλος κάθε εκχύλισης. Κάνοντας λοιπόν δοκιμές και κρίνοντας μόνο γευστικά, είδα ότι οι τιμές που μου άρεσε το αποτέλεσμα ήταν 15~20 δευτερόλεπτα χαμηλή ροή, 30~40 δευτερόλεπτα κανονική ροή, 5-7 δευτερόλεπτα χαμηλή ροή. Με τον τρόπο αυτό μπόρεσα και έκοψα πολύ πιο λεπτά (αυτό δεν είναι το ζητούμενο?) και το αποτέλεσμα ήταν ένα διαφορετικό ποτήρι, γλυκόπιοτο. Μπορώ να πω ότι γευόμουν πιο καθαρά αυτά που είχε να μου δώσει ο καφές, με καλό σώμα. Όσο πιο light roast ήταν ο καφές τόσο πιο μεγάλες διαφορές είχε στο ποτήρι.
Η διαβροχή του πακ με βοήθησε πολύ και στην εξάλειψη του channeling. Και αυτό μετράει πολύ στο αποτέλεσμα. Συν ότι μου έδινε δυνατότητα όταν το πακ δεχόταν τα 8-9 bar να τα υποδεχτεί πιο ομαλά.
Ακόμα βέβαια ψάχνομαι (με ratio, χρόνους, πιέσεις) αλλά πλέον έχω αυτήν την μικρή δυνατότητα (με τα δικά μου λάθη και ατέλειες) και χαίρομαι που την έχω, άσχετα αν στο μέλλον βρω κάτι καλύτερο. Αν είχα τα λεφτά, τότε ναι, θα ήθελα η επόμενη μηχανή μου να μου δίνει αυτήν την δυνατότητα με μια πιο σωστή και επαγγελματική υλοποίηση. Μην σου πω να μου δίνει και δυνατότητα να παίζω με flow profile, όπου εκεί (αν έχω καταλάβει σωστά) δεν αλλάζεις το flow για να παίξεις με την πίεση, αλλά το κρατάς σταθερό από την αρχή έως το τέλος και αν είσαι σωστός θα σου έρθουν και οι σωστές τιμές στην πίεση. Όνειρα? Ναι. Αλλά για αυτά ζούμε.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από cosini » Τρί Ιουν 19, 2018 12:47 pm

Γιάννη πολύ καλή προσπάθεια και πολύ κατατοπιστικός :oneup: , εάν σου είναι εύκολο με ένα πμ θα μπορούσες να στείλεις ένα απλό σχέδιο και ποια βάνα χρησιμοποίησες για τον έλεγχο ροής ?

Μιας και είμαι κι εγώ γευστικά στην Αιθιοπία ίσως να κάνεις μια δοκιμή σε πιο χαμηλή θερμοκρασία και να μου πεις τι αποτέλεσμα θα έχεις ?
( πχ 87- 90 ) :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση