Bezzera bz99s

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Φεβ 27, 2018 11:47 pm

Εδώ και δύο εβδομάδες, έκανε την εμφάνισή της στο σπίτι, μια κούκλα με κόκκινο μεταλλικό φόρεμα, λίγο ταλαιπωρημένη και με ένα πρόβλημα αρκετά σοβαρό.
bx99s-pre1.jpg
Δεν ανέβαζε πίεση και η θερμοκρασία στο πφ ήταν μέχρι 78 βαθμούς.
Αποφάσισα να την βοηθήσω να ορθοποδήσει.
Ο δρόμος για την Ιθάκη :
ithaki_c.jpg
Το πρόβλημα εντοπίστηκε και διορθώθηκε στον θερμοστάτη ασφαλείας (έκοβε πολύ νωρίς).
Αλλάξαμε και φόρεμα ...
Και το τελικό αποτέλεσμα σήμερα
bz99-b.jpg
Με αποζημίωσε με δύο καφεδάρες σήμερα ....
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από cosini » Τετ Φεβ 28, 2018 8:49 am

μπράβο γιάννη , πολύ καλή δουλειά :oneup: καλά καφεδάκια να έχεις :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Φεβ 28, 2018 9:56 am

Ωραιο το κοκκινο φορεμα, αλλα το καινουργιο δεν παιζεται! Πολυ ωραια...

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από sfakvag » Τετ Φεβ 28, 2018 3:35 pm

Πωπω μια κούκλα, την παντρεύομαι :P Μπράβο Γιάννη!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Φεβ 28, 2018 7:39 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Θα επιστρέψω για να πω και τις γευστικές εντυπώσεις καθώς και τις χρηστικές γιατί ξεκουράζω την Lelit και αυτή έχει αναλάβει όλο το βάρος του σπιτιού.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Φεβ 28, 2018 10:52 pm

Με γειες! Πολύ καλή δουλειά με μεράκι, και πολύ όμορφο αποτέλεσμα.
Μια σύγκριση ανάμεσα στην Lelit Victoria και στην Bezzera επιβάλλεται.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 01, 2018 9:41 am

Ευλογία να πιάνουν τα χέρια σου! Μπράβο Γιάννη! :a013:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από Garbakos » Δευ Μαρ 05, 2018 10:58 am

Μπράβο Γιάννη πολύ καλή δουλειά!
Το αποτέλεσμα είναι τέλειο.
Καλά καφεδάκια να έχεις!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Μαρ 12, 2018 9:34 pm

Η σύγκριση ανάμεσα στις δύο μηχανές, φίλε Άκη, είναι λιγάκι δύσκολο, γιατί παραβάλεις δύο διαφορετικούς κόσμους. Όμως γίνεται χωρίς να το θέλουμε και από όλη την οικογένεια χωρίς κανένας να τους ρωτήσει - η μία είναι έτσι, η άλλη είναι αλλιώς και μου αρέσει αυτή…
Μια ενημέρωση πριν μπω σε λεπτομέρειες.
Δεν έχω κανένα θέμα με την θερμοκρασία, μέτρησα την έξοδο με τα όργανα και ρύθμισα την πίεση (0,8 - 1,2) για να παίρνω 92 - 93 βαθμούς. Η μηχανή είναι HX. Εξοικειώθηκα με το cooling flush γρήγορα. Βέβαια ήθελα να βάλω και ένα όργανο πίεσης αλλά για να το κάνω αυτό έπρεπε να κάνω τρύπα σε αυτά τα σίδερα που έχει κατασκευαστεί -- αδύνατον. Άσε που θέλω να κρατήσω όλα τα κομμάτια της, στην original κατάσταση. Έτσι κατέληξα σε κάτι που είναι προσωρινό αλλά όχι άσχημο.
bez1.jpg
Το όργανο είναι διπλό και προς το παρόν δείχνει μόνο την πίεση του boiler. Μόλις βρώ εξαρτήματα από m12 σε ⅛ θα παίξει και το άλλο. Θα μπει PID, αλλά δεν έχω βρει που μπορεί να μπει, ώστε να μην χαλάει το στυλ της μηχανής. Προτιμώ να μην το βάλω καθόλου, παρά να χαλάσω το look.
Η πίεση όμως μου δημιουργεί κάποια μικρά θέματα - δεν μπορώ να την ανεβάσω όσο θέλω. Με το τυφλό και με το όργανο στο pf, πάω μέχρι 9.5 ( ήθελα 10 με 10.5 αλλά γευστικά ΔΕΝ με χαλάει καθόλου, το αντίθετο μάλιστα). Έχει 2-3 ρυθμιστές στο δρόμο του νερού που με έχουν μπερδέψει λίγο αλλά θα βρώ άκρη κάποια στιγμή.
Ας δούμε λοιπόν κάποια πράγματα συγκριτικά με τις δύο μηχανές, με σεβασμό και σκεπτόμενοι πάντα το χάσμα που τις χωρίζει.
Ατμός
Ανοίγεις την κάνουλα στην Bezzera και είναι σαν να μπαίνουν οι scorpions στην σκηνή για να τραγουδήσουν … χαχα Και έχεις τον ατμό όποτε θέλεις - ούτε περίμενε, ούτε τίποτα … μεγάλο πράγμα αυτό. Βέβαια με την μία τρύπα της Lelit όπου είχα συνηθίσει μου πήρε χρόνο να τα καταφέρω με τις 4 τρύπες της Bezzera (και ακόμα τραβάω ζόρια). Όλοι οι άλλοι που το χρησιμοποίησαν μόνο καλά λόγια είπαν. Αλλά αυτό είναι και το δυνατό σημείο των HX.
Εκχύλιση
Εδώ με την Lelit και το pid μπορείς να παίξεις όσο θέλεις και να βρείς αυτό που θέλεις για οποιαδήποτε ποικιλία καφέ. Αυτό δεν μπορώ να το κάνω με την Bezzera. Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω τα σχόλια των άλλων (πάντα για εσπρέσο σκέτο), ότι από την Bezzera έχει κάτι διαφορετικό στην γεύση το οποίο ΔΕΝ είναι αρνητικό αλλά ούτε και θετικό. Έτσι έκανα ένα πείραμα σε μία καινούρια ποικιλία που μου έφερε η σύζυγος. Προσπάθησα να βρώ τις γεύσεις που λαμβάνω από κάθε μηχανή ξεχωριστά (χωρίς να έχω διαβάσει τι γράφει το σακούλι. Ε λοιπόν πιο κοντά έπεσα με την Bezzera !!! Δεν το περίμενα. Τονίζω ότι και οι δύο καφέδες μου άρεσαν, απλά ήταν λίγο διαφορετικοί και δεν έχω την εμπειρία ακόμα να κρίνω παραπάνω.
Έτσι έκανα και το τελευταίο πείραμα. Πήρα σκέτο νερό από την εκχύλιση, το άφησα να κρυώσει και το δοκίμασα. Πάλι Bezzera. Πολύ μικρή διαφορά βέβαια. Λόγω HX ??? Έχει λογική? Ίσως. Θα το ξανακάνω και θα σας πω. (Να θυμίσω πως και οι δύο μηχανές είναι δεύτερο χέρι και δεν ξέρω πως τους είχαν συμπεριφερθεί).
Εδώ να τονίσω ότι με την Lelit έχω φτάσει σε σημείο να μην έχω αποτυχίες στους καφέδες και στο αφρόγαλα (σημείωση: σε αυτήν έμαθα, οπότε φαντάζει λογικό), ενώ στην Bezzera ακόμα παλεύω και είμαι σε ένα ποσοστό 80% στον καφέ και 70% στο αφρόγαλα.
Δεν ξέρω αν το pid ή κάτι άλλο με βοηθήσει να τα πάω καλύτερα. Προς το παρόν διαβάζω ότι υπάρχει για τις HX μπας και ξεστραβωθώ.
Ξεκίνησα με ένα ποσό αντίστοιχο μιας μεταχειρισμένης gaggia baby (και πιο κάτω) για να την πάω στο εξοχικό, πήρα την Bezzera και δεν θέλω (και δεν θέλουν) να την βγάλω από τον πάγκο. Πρόβλημα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera bz99s

Δημοσίευση από loft » Τρί Μαρ 13, 2018 7:46 am

Έμπλεξες τώρα! ...Πολύ ενδιαφέρουσα μηχανή :a013:
Στην Αμερικανική αγορά πουλιόταν re-branded ως Pasquini Livia 90, θα βρεις πολλές αναφορές γι'αυτήν.

Όσον αφορά τη γεύση του νερού, το ιδανικό θα ήταν να έχεις μια HX μηχανή με απευθείας σύνδεση στο δίκτυο. Αυτό θεωρητικά εξασφαλίζει πάντα φρέσκο νερό, σημαντικό για μια οικιακή μηχανή στην οποία το νερό δεν ανανεώνεται λόγω του μικρού κύκλου λειτουργίας. Σχετικό θέμα:
Ποιότητα νερού σε Dual Boiler μηχανές σε σχέση με τις HX.

Το group απ' ότι βλέπω δεν είναι E61, αλλά θερμαίνεται επαγωγικά απευθείας από το boiler μέσω μιας μεταλλικής "γέφυρας". Πόσος είναι ο χρόνος προθέρμανσης;
Spoiler: show
:offtopic: Ελπίζω η εγκατάσταση του Intel i7 στον Mazzer να μην αυξάνει τον στατικό ηλεκτρισμό :lol:

Απάντηση