Bezzera BZ40

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Τρί Ιαν 30, 2018 8:13 am

Καλημερα. και ομως μου ριχνει τον γενικο του σπιτιου.οταν βγαζω την μια απο τις 2 αντιστασεις δεν πεφτει το ρευμα ουτε διαρροη υπαρχει . εβαλα μονες τις αντιστασεις στο ρευμα αφου τις μετρησα και δεν εχουν καποιο προβλημα. οποτε το θεμα προερχεται απο τον κοντρολερ σταθμης ο οποιος δινει στις αντιστασεις και στις τριοδες και στην αντλια ολες τις εντολες για να ανοιξουν - κλεισουν . Δεν εχει κατι αλλο να χαλασει... εξαλου το προβλημα με τον κοντρολερ σταθμης ειναι εμφανες ... τον παρελαβε ενας καλος ηλεκρτονικος φιλος που θα τον κοιταξει σημερα και θα μου πει αν σηκωνει επισκευη....

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Ιαν 30, 2018 2:07 pm

Το "πέσιμο" της ασφάλειας δείχνει βραχυκύκλωμα ενώ του ρελέ διαφυγής δείχνει διαρροή προς τη γείωση και το σασί των μεταλλικών συσκευών.
Είναι συνηθισμένο από συσκευές με αντίσταση η οποία με τον καιρό φθείρεται.
Πέσιμο γενικού διακόπτη δεν έχω ξανακούσει. Μήπως το μπερδεύεις, δεν είναι φτιαγμένος για να "πέφτει" αλλά να ανοιγοκλείνει.
Ότι και να συμβαίνει πάντως μεγάλη προσοχή και σίγουρα να τη δει ειδικός.

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Τρί Ιαν 30, 2018 3:04 pm

τις αντιστασεις τις εβαλα μια μια στο ρευμα με ξεχωριστο καλωδιο με γειωση και οι αντιστασεις ζεσταθηκαν χωρις προβλημα ..
Να διευκρινησω οτι δεν ειναι ρελε αλλα ενας κοντρολερ ηλεκρονικος ο οποιος εχει 2 πλακετες και στην μια μπαινουν ολα τα ρευματα στην αλλη γειωσεις και απο εκει ελεγχονται ολες οι λειτουργιες της μηχανης.. ελεγχεται ο πρεσοστατης , οι αντιστασεις , η αντλια , οι τριοδες.... η πρωτη πλακετα εχει αρπαξει (εχει πανω πυκνωτες , ρελεδακια , μετασχιματιστη..) οποτε οπως μου ειπε και ηλεκτρολογος εχει βραχυκυκλωμα και ριχνει τον γενικο οταν μπουν και οι 2 αντιστασεις πανω( πολυ ρευμα δηλαδη) ..
Ολα ελεγχηκαν ...Πρεσοστατης οκ(με την ευκαιρια τριφτηκαν οι επαφες και ειναι σαν καινουριος) , θερμικο ρελε οκ (θα το αλλαξω ετσι και αλλιως με καινουριο 9€) , τριοδες οκ(κανενα σημαδι απο φουσκωμα ή ραγισμα) ,αντλια οκ ( δοκιμαστικε και δουλευει ) . δεν εχει κατι αλλο για να χαλασει οποτε η βλαβη ειναι μονοδρομος....
Σημερα παρηγγειλα απο Δοικα 3 φλαντζες αντιστασεων, 1 ρελε θερμικο , ενα σωληνακι που δεν μου αρεσε, 3 λαστιχα γκρουπ , 2 βιδες . σχεδον δηλαδη ολα τα αναλωσιμα με κοστος 30€ ... αν φτιαχτει και ο κοντρολερ σταθμης και δεν αγορασω καινουριο ειμαστε κομπλε....

simergr
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2017 1:03 am
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Ascaso Dream
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Santos 40a
Οι καφέδες μου:: Lavazza Pienaroma Illy
Τοποθεσία: Ευοσμος Θεσσαλονικη

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από simergr » Τρί Ιαν 30, 2018 6:11 pm

Τωρα εισαι σε καλο δρομο. Απομονωσες το προβλημα σε ενα εξαρτημα και το εστειλες σε καποιον να το δει. Γνωμη μου ειναι πως ειναι επισκευασιμο διοτι ειναι σχετικα απλο, αν δεν εχει παρει φωτια φτιαχνεται. Με καποιες φωτο που ειδα στο νετ απο το εν λογω εξαρτημα λιγα εξαρτηματα και αυτα ειναι ευκολο να τα ελεγξετε. Την αντισταση για να την ελεγξεις βγαλε τα καλωδια και μετρησε Καλη συνεχεια.

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Τρί Ιαν 30, 2018 7:26 pm

Ευχαριστω για την βοηθεια.. Τις αντιστασεις τις μέτρησα με δυο τρόπους:
1: με πολυμετρο τσέκαρα αν έχουν ωμικη αντίσταση αλλα και βραχυκύκλωμα , και οι δυο την ίδια αντισταση εχουν αλλα και οι δυο έδειξαν μπιιιιιπ στο πολυμετρο οποτε δεν είναι κομμενες-βραχυκυκλωμενες ,
2: Έφτιαξα ένα καλώδιο το οποίο σύνδεσα με κάθε αντίσταση ξεχωριστά και με την γείωση... Ο λόγος ?? Διαρροή ρευματος που μπορεί να εριχνε γενικό ... Κανενα πρόβλημα και μάλιστα άρχισαν να ζεσταινονται σε μερικά δευτερα ...
Οσο για την πλακετα και εγώ πιστεύω οτι επισκευαζεται. Δεν πήρε φωτια αλλα ελιωσε μια διαδρομη στην πλακετα και φαίνεται ότι έχουν φουσκώσει μερικές ακόμα.. Είναι η ποιο εύκολη από τις δυο .. Η δευτερημπορει και να εχει καμια 100αρια αντιστάσεις ...χαμός αλλα κανένα σημειο προβλήματος σε αντίθεση με την αλλη που έχει 10 εξαρτήματα όλα και όλα που κάνουν 15€ ...
Περιμένω σημερα αύριο να μου πει ο φίλος μου αν έφτιαξε να δοκιμάσω , και αν όλα πάνε καλά θα αρχίσω την ολική ανακατασκευή...
Χρόνο έχω , εργαλεία έχω, μηχανή δεν έχω ακόμα ))))))))))))

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Παρ Φεβ 02, 2018 3:49 pm

TELEYTAIA ενημερωση.. Η μηχανη εφυγε απο τα χερια μου και την παρελαβε ειδικος αφου εκανα καποια βασικα εγω... η μηχανη θα γυρισει σε μερικες μερες σε κατασταση καινουριας εσωτερικα και μετα θα αναλαβω εγω τα υπολοιπα ... εργασιες φανοποιου , γυαλισμα , κλπκλπ.... φωτο σε λιγες μερες ......

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Σάβ Μαρ 24, 2018 9:58 am

καλημερα σε ολους...
μετα απο καιρο τελικα η μηχανη επισκευασθηκε και εδω και μερικες μερες κανει παρεα στα υπολοιπα μελη της οικογενειας( μυλος κλπκλπ)
η μηχανη συνδεθηκε σε μονιμη παροχη νερου με φιλτρα για τα αλατα .
Εχουμε και λεμε:
1) Η αντισταση τελικα δεν ειχε προβλημα (επεφτε ο γενικος ) οποτε δεν αλαχθηκε.
2) ο controler σταθμης που ειχε χαλασει αλλαχθηκε με νεο (GICAR )
3) αλλαχθηκε η αντλια νερου γιατι απο ακκινησια δεν μας αρεσε η λειτουργια της
4) αλλαχθηκε και ενα ρελε

το κοστος επισκευης μαζι με τον καθαρισμο και το χρωμα για το πλαινο + τα υλικα για το γυαλισμα των inox επιφανειων + μια νεα σιτα + 2 φλαντζες γκρουπ + ενα κεντρικο διακοπτη (απο κιτρινο εβαλα κοκκινο ) + 2 κοινουρια περστροφικα κουμπια για ατμο-νερο , πηγε στα 300€ .
Η μηχανη δουλευει σαν καινουρια, ζεστενεται ταχυτατα , και δουλευει σαν ρολοι
Οφειλω να πω οτι το service που εστειλα την μηχανη (Χαιρετης , BULL επε) στο Ηρακλειο εκαναν εξαιρετικη δουλεια και με ενα τηλ εχω αμεση βοηθεια...
Το γυαλισμα πετυχε τοσο που νομιζεις οτι η μηχανη ειναι καινουρια !!!!

Ανεβαζω φωτο απο την μηχανη και τον καφε πριν και μετα το πατημα στο καλαθακι (16 γραμμαρια για διπλο εσπρεσσο) ,
μαζι και με τα υπολοιπα παιδια της παρεας .... Μυλος COMPAK K6 , JOHNY αφρογαλιερα - φραπιερα,
και ενα βιντεο που δειχνει την εκχυλιση του και ισως χρειαζονται ακομα μερικες διορθωσεις (εδω θελω την γνωμη των ειδικων) , και παραχθηκαν στα 31 δευτερα περιπου 60γραμμαρια καφες (101-40 το ποτηρακι = 61 ) . οποτε χοντρικα ειμαι στην σωστη αναλογια χρονου - εκχυλισης ....
https://www.youtube.com/watch?v=9armHuQAwgg
Ο καφες ειναι ο Lavazza Tierra , με RD 2/2018... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ καφες .... Απιστευτο αρωμα και τελειο σωμα - γευση....
Οι ειδικοι παρακαλω να αποφανθουν για το αποτελεσμα και να δωσουν τις πολυτιμες συμβολες τους :a014: :D
Συνημμένα
IMG_20180324_080012_resize.jpg
IMG_20180324_075949_resize.jpg
IMG_20180324_075656_resize.jpg
IMG_20180324_075720_resize.jpg
IMG_20180324_075656_resize.jpg
IMG_20180324_075528_resize.jpg

gkarac
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2016 11:19 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από gkarac » Δευ Μαρ 26, 2018 8:44 am

Ωραία δουλειά, το φλυτζάνι που ανέβασες φαίνεται σωστό

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μαρ 26, 2018 9:58 am

Καλορίζικη η μηχανή!
Δεν τον έχω πιει τον συγκεκριμένο, αλλά 60g από 16g μου φαίνονται πολλά :a014:
Για δοκίμασε να κόψεις λίγο ψιλότερα κ να κινηθείς στον ίδιο χρόνο σε αναλογίες γύρω στο 1:2+ και να δεις τι θα σου δώσει από γεύση κ σώμα.
Θα βοηθήσει πολύ αν πάρεις ένα γυμνό portafilter, ώστε να βλέπεις άμεσα τα τεχνικά λάθη μέσω της ροής.
Επίσης γιατί δεν βάζεις τη ζυγαριά σου κάτω από την κούπα την ώρα της εχκύλισης;

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Τρί Μαρ 27, 2018 7:58 am

kalhmera. Λογικα η τα 50-60 ml σε 25-30 sec θεωρειτε στα σωστο για διπλο εσπρεσσο . δοκιμασα να παιξω με τα γραμμαρια και με 1-2 γραμμαρια παραπανω ειμαι κοντα στα 50. επισης παρατηρησα οτι θελει πολυ καλο στρωσιμο του καφε στο καλαθακι και λιγο πατημα του καφε για να υπαρχει σωστη ροη και ποσοτητα.
Γενικα πηγα απο μια πολυ καλη οικιακη μηχανη (Ascaso Uno Prof ) σε μια ημιεπαγγελματικη - επαγελματικη μηχανη με εντελως αλλο τροπο λειτουργιας και αποδοσης...... θα βρω τα πατηματα και τους χρονους σιγα σιγα.

Υποψιν ο καφες που πηρα στην Ελλαδα κοστιζει απο 25€ εως 32€ το κιλο χωρις τα οποια μεταφορικα (συνηθως 3-5€)
τον πηρα απο Amazon.uk με τιμη για τα 6 κιλα ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα 88€ !!!!!!!!!! δηλαδη 14.6€/κιλο. χρονος παραδοσης 7 μερες))))))
ΕΞΑΙΡΕΤΚΟΣ καφες απο καθε αποψη με αυτην την ελαφρια επιγευση σοκολατας και φρουτων στο τελος να σε τρελαινει....

Απάντηση