Bezzera BZ40

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Κυρ Ιαν 28, 2018 2:48 pm

καλημερα σΕ ολα τα παιδια....επανέρχομαι μετα από μακρά απουσια αλλα τα προβλήματα δεν θα μας βάλουν κατω))))))))

Προχτες ενας φιλος μου εκανε δωρο μια μηχανη Bezzera BZ40 του 2002 η οποια εχει δουλεψει λιγο μεν αλλα ειναι και σε ακινησια σχεδον 10 χρονια... η μηχανη εχει 2 θεματακια μαλον σοβαρα τα οποια δεν αν αξιζει να ασχοληθω ή να την πεταξω... την ανοιξα , την καθαρισα εσω - εξω , βγαζω την μια αντισταση και βλεπω οτι ηταν καμμενη (εριχνε τον γενικο ) οπως επισης και το ρελε σταθμης το οποιο μαλον καηκε επειδη καηκε η αντισταση ... οπως και να εχει στην πολη μου (Χανια ) εψαξα και τελικα βρηκα στο Ηρακλειο ρελε με τιμη 105€ , και αντισταση δεν εψαξα αλλα λογικα θα κανει κανενα 50 αρι .. το ρελε ειναι αυτο : https://www.ebay.com/itm/Giemme-Autofil ... 1438.l2649 οποτε και απο εκει να το παρω θα μου ερθει φτηνοτερα.
Βαζοντας στο ρευμα χωρις την αντισταση πανω η μηχανη ξεκιναει , το μοτερ γυριζει αλλα επειδη το ρελε υπολειτουργει δεν μπορει να ελεγξει την μηχανη ή να ζεστανει νερο.....τουλαχιστον ομως η αντλια και το μποιλερ γεμιζουν νερο οποτε δεν εχουμε βουλωματα κλπκλπκλπ....
Αυτα τα 2 λοιπον + 100 € που μου ζητησαν για Γενικο Σερβις ( το οποιο κανω και μονος μου ) παμε αμεσως στα 200- 250 € .
Αξιζει το ποσο για να γινει η μηχανη καινουρια στην ουσια ή δεν συμφερει ??? να πω οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα απο σωληνακια διαβρωμενα , το σασι ειναι σαν καινουριο , το γκρουπ το ιδιο ολα ειναι σε αριστη κατασταση...
Σορρυ για το σεντονι αλλα καθε γνωμη ευπροσδεκτη...
Ευχαριστω πολυ .,

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:11 pm

Η τιμή του ρελέ σίγουρα είναι λάθος. Γενικά υπάρχει πρόβλημα με το service των μηχανών στη Κρήτη από όσο ξέρουμε από προηγούμενα θέματα.
Πρέπει να ψάξεις για ανταλλακτικά εκτός Κρήτης.
Από ότι ξέρω το service της αντιπροσωπεία είναι στη Νίκαια

viewtopic.php?f=5&t=3194&start=20

Αλλά μπορείς να ζητήσεις τιμές από Δοΐκα και άλλους

http://www.coffeeline.gr/

http://www.disimco.gr/brand/bezzera?page=0%2C1

Σε κάθε περίπτωση δεν την πετάς. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς την βάζεις αγγελία εδώ και την πουλάς όπως είναι.

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Κυρ Ιαν 28, 2018 5:35 pm

Ευχαριστω για την απαντηση .. Διαβασα το θεμα που μου ειπες αλλα δεν αναγραφει πουθενα το τηλεφωνο του σερβις στην Νικαια... εχουμε καποιο ονομα???
επισης λεγοντας λαθος τιμη στο ρελε να υποθεσω οτι ειναι ακριβοτερο απο 150€???? δεν ειναι απλο ρελε .. 2 πλακετες γεματες ηλεκρονικα ειναι ....
ο Δοικας που μιλησαμε μου ειπε για ενα ρελε που πλεον αντικαθιστα το δικο μου http://www.doikas.com/28905035.html στα 150€
ο Ρομπογιαννακης στο ηρακλειο μου ειπε 105 € ....
η αντισταση ειναι αυτη απο Δοικα... Αυριο θα ξερω τιμη....http://www.doikas.com/resistenza-1350w- ... 09712.html
Μιλησα και με τον φιλο Βασιλη απο Κορινθο (barista .gr ) και μου ειπε να την στειλω να μου την κανει Κουκλα....
Αξιζει η επισκευη μεχρι το ποσο των 250 - 300€ ?????

simergr
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2017 1:03 am
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Ascaso Dream
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Santos 40a
Οι καφέδες μου:: Lavazza Pienaroma Illy
Τοποθεσία: Ευοσμος Θεσσαλονικη

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από simergr » Δευ Ιαν 29, 2018 12:15 am

Δεν νομιζω οτι η προσεγγιση ειναι σωστη. Αρχικα να πουμε οτι στην Ελλαδα ειναι παρα πολλοι αυτοι που φτιαχνουν αντιστασεις κατα παραγγελια με ενα κοστος απο 20 εως 40 ευρω για μονοφασικες. Οσον αφορα το ρελλε που απο οσο ειδα ειναι ενα μοντουλ ελεγχου σταθμης με τυπωμενα ρελλε επανω μηπως αξιζει να το επισκευασεις? Στην Κρητη εχει παρα πολλους καλους ηλεκτρονικους. Ισως και εσυ να του εριχνες μια ματια. Πολλες φορες θα εκπλαγειτε απο το ποσο φθηνες ειναι οι επισκευες σε αυτα τα πλακετακια. Παντως εγω θα την κραταγα
και θα την εφτιαχνα αυτα τα διακοσοπενηνταρια μου φαινονται πολλα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 29, 2018 12:24 am

Δεν είναι ρελέ αυτό που ζητάς αλλά κοντρόλερ στάθμης.
Έτσι τουλάχιστον τον αναφέρει η GICAR που ήταν ο αρχικός κατασκευαστής

http://www.cafeparts.com/Level-regulato ... duct/16294

Η GICAR έχει σταματήσει την παραγωγή του μάλλον. Γενικά πρέπει να ισχύει ότι σου είπε ο Δοΐκας

Εκτός από επισκευή θέλει σίγουρα και καθαρισμό και αφαλάτωση του boiler.
Αφού δεν έχεις σχετική εμπειρία έχεις δύο επιλογές ή διαλέγεις το καλύτερο service ή την πουλάς όπως είναι.

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Δευ Ιαν 29, 2018 8:11 am

Artisti έγραψε:Δεν είναι ρελέ αυτό που ζητάς αλλά κοντρόλερ στάθμης.
Έτσι τουλάχιστον τον αναφέρει η GICAR που ήταν ο αρχικός κατασκευαστής

http://www.cafeparts.com/Level-regulato ... duct/16294

Η GICAR έχει σταματήσει την παραγωγή του μάλλον. Γενικά πρέπει να ισχύει ότι σου είπε ο Δοΐκας

Εκτός από επισκευή θέλει σίγουρα και καθαρισμό και αφαλάτωση του boiler.
Αφού δεν έχεις σχετική εμπειρία έχεις δύο επιλογές ή διαλέγεις το καλύτερο service ή την πουλάς όπως είναι.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ .
Ναι κοντρολερ σταθμης ειναι ο οποιο κανει ολα τα πραγματα στην μηχανη....ελεγχει την αντλια , αναβει τις αντιστασεις , ελεγχει τς τριοδες.. Εμπειρια εχω και να την επισκευασω μονος μου , και εχω πολυ καλους φιλους ηλεκρονικους που σιγουρα μπορουν να την φτιαξουν , και θα την αναλαβουν σιγουρα .. οπως σας εδειξα στο 1ο ποστ απο Αγγλια εχει 65€ και απο εδω Ρομπογιαννακης 105€ + την αντισταση + γενικο σερβις (φραντζες , καθαρθισμος κλπκλπ ) = 250€ ποσο το οποιο αν φτασει μεχρι εκει δεν νομιζω να ειναι απαγορευτικο για τετοια μηχανη...οπως και να εχει σημερα θα ξερω τιμες και θα ενημερωσω ...
Απο την αλλη σε ενα θεμα εδω διαβαζα για ενα μελος woodman ο οποιος εχει κανει μια μωνοση του μποιλερ και γενικα καποιες ενδιαφεροσες μοντες πανω σε αυτην την μηχανη αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο ... ειναι πολυ παλια η αναφορα που διαβαζα (2012) και ισως εχουν σβηστει καποια πραγματα.. εχει κανεις καμια ιδεα????

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Δευ Ιαν 29, 2018 10:53 am

επειδη ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και τελικα το να βρω ανταλακτικα απο εδω δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο τελικα το Αν την βαλω για πωληση οπως ειναι τιο χρηματα λες να ζητησω?? ή να το αφησω ελευθερη επιλογη????)))))))

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 29, 2018 12:20 pm

Αφού η μηχανιή ήταν παρατημένη θέλει λύσιμο και συνολικό καθάρισμα όπως αυτή είσαι σε θέση να το κάνεις ;
viewtopic.php?nomobile=1&f=21&t=2259

Από τους μάστορες που υπάρχουν στη αγορά λίγοι αναλαμβάνουν τέτοια δουλειά γιατί έχει εργατοώρες.

Ρωτάς πόσο στη αγοράζουν τα service όπως είναι και ανάλογα βάζεις τιμή στη αγγελία.

tolis29
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 8:25 am
Όνομα: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μηχανή:: ASCASO UNO PROF
2η Μηχανή:: SPIDEM DIVINA DIGIT
Μύλος:: COMPAK K6
2ος Μύλος:: ASCASO iMINI - i1
Οι καφέδες μου:: RIOBA PLATINUM
Τοποθεσία: XANIA ΚΡΗΤΗ

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από tolis29 » Δευ Ιαν 29, 2018 5:03 pm

Τελικα η αντισταση δεν ειναι καμμενη οποτε μαλον ολη την δουλεια με το ριξιμο του γενικου την κανει ο κοντρολερ σταθμης . αυριο θα ξερω τιμη. εχω αρχισει το ξηλωμα της μηχανης . Καθαρισμα , αλατα, γυαλισμα... σε μερικες μερες πιστευω να εχουμε τα πρωτα αποτελεσματα))

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Bezzera BZ40

Δημοσίευση από pavlosola » Δευ Ιαν 29, 2018 5:56 pm

Σου "ρίχνει" το γενικό διακόπτη (απίθανο, το πολύ κάποια ασφάλεια) ή το ρελέ διαφυγής;
Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και διαφορετικής επικινδυνότητας όσο αφορά την ασφάλεια.

Απάντηση