Krups πρόβλημα - λειτουργία vibe pump αμέσως μετα το ΟΝ

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Σωτήρης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 12:24 pm

Krups πρόβλημα - λειτουργία vibe pump αμέσως μετα το ΟΝ

Δημοσίευση από Σωτήρης » Κυρ Ιαν 28, 2018 12:57 pm

Καλησπέρα σας από ένα νέο μέλος,

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στη μηχανή μου Krups XP2000 (Espresso και "γαλλικού").

Το πρόβλημα είναι πως μέτα το άνοιγμα της μηχανής όπου ξεκινά και η λειτουργία του preheating (άνάβει λυχνία), ακούγεται να λειτουργεί η vibe pump με βηματικό τρόπο και χωρίς ρυθμό, γεγονός που δεν συνεβαινε πιο πριν. Μόλις η θερμοκρασία φθάσει στο επιθυμητό όριο και η λυχνία σβήσει, συνεχίζει να λειτουργεί η vibe pump με τον ίδιο βηματικό τρόπο και νερό καταλήγει στο drip tray με αποτέλεσμα σιγά σιγά να γεμίζει με νερό. Όταν γυρίζω το διακόπτη για την παραγωγή espresso (φυσιολογική πορεία: διακοπτόμενη λειτουργιά της vibe pump για τρια μικρά χρονικά και διαστηματα και έπειτα συνεχή λειτουργία μέχρι τη διακοπή που γίνεται με το γύρισμα του διακόπτη) δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.

Έχω ήδη ανόιξει το πίσω καπάκι της μηχανής όπου έχω πρόσβαση στην vibe pump και βλέπω πως οι σωληνώσεις είναι όλες ΟΚ.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; ευχαριστώ για το χρόνο

Απάντηση