Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Ιαν 24, 2018 12:51 am

Προσπαθώντας να ρυθμίσω το offset στο PID σωστά, ειχα καταλήξει μεσα απο διάφορες πηγες, οτι η διαφορά ανάμεσα σε boiler και σε νερό στο PF στην Classic, είναι γύρω στους -11 βαθμούς .

Άρα για θερμοκρασία 92 βαθμους στο νερό κατά την εκχύλιση, θα έπρεπε να είχα ρυθμισμένο PID γύρω στο 103.
... Μεγάλο λάθος όπως θα αποδειχτεί στην συνέχεια :a038:


Με αφορμή το Post: viewtopic.php?f=5&t=5569&start=10#p78914
Και την πολύτιμη βοήθεια του συμφορουμίτη "ioannisz", αποφάσισα να τεστάρω αυτή την διαφορά.

Ο Γιάννης εφερε το Special modded τυφλό καλαθάκι του με το προσαρμοσμένο ThermoCouple αλλά Greek Patend , και ξεκινήσαμε τις μετρήσεις.
Screen Shot 2018-01-24 at 00.25.22.png
Boiler VS Water Measurments
Απ' όσο φαίνεται, η Classic μου, έχει έναν μέσο όρο (χοντρικά) γύρω στους -6.7 βαθμούς διαφορά. Σχεδόν τους μισούς απ' όσο νόμιζα :f010:


Σετάροντας το Offset -6.7 στο PID είχα τα εξής αποτελέσματα:


92.7 PID


93 PID


95 PID


97 PID


Οι τεστ εκχυλίσεις κρατάνε περίπου 5 sec στα οποία έχω άντληση περίπου 45-55ml νερού.


Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιαννη για την πολύτιμη βοήθεια του.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Ιαν 24, 2018 12:07 pm

Το συμπέρασμα δεν μου φαίνεται ασφαλές καθότι η ροή του νερού ειναι πολύ μεγάλη για να εχει κάποια χρησιμότητα.Περισσότερο αντικειμενική μέτρηση θα μου φαινόταν το να πάρεις εναν καφέ του cup10 που λέει να τον δουλέψεις στους 93 βαθμούς και να δείς σε ποιά ένδειξη του pid βγαίνει σωστός ο καφές.
Γενικά πάντως δεν υπάρχει λόγος να μετρήσεις ακριβώς το offset.Είναι με ''σχετική'' ένδειξη αναφοράς που μετά απο 2-3 καφέδες καταλαβαίνεις σε ποια νούμερα θα δουλεύεις τη μηχανή σου.Τώρα το αν στο συγκεκριμένο κάφε η ενδειξη θα λέει 93 ή 104 δεν εχει καμια σημασία.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Ιαν 24, 2018 12:50 pm

Δεν διαφωνώ οτι η γεύση είναι πάντα ο τελικός κριτής.
Παρόλα αυτά λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός οτι δεν εχω μεγάλη εμπειρία σε εκχύλιση καφε, στα αρχικά βήματα ψάχνω για κάποιον μπούσουλα.
Τα νούμερα είναι data, στα οποία μπορώ να στηριχθώ. H γεύση, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.

Σωστα αναφέρεις, το γενικό συμπέρασμα σχετικά με το αν η εκχύλιση είναι σωστή στηριγμένη μόνο σε ένα Hardcoded νούμερο, είναι σίγουρα λάθος.
Παρόλα αυτά υπάρχουν μαθήματα στο παραπάνω πείραμα. Ειναι ξεκάθαρο οτι η αρχική μου διαφορά των 11 βαθμών ηταν εντελώς λάθος, και απ'οσο φαίνεται τον ζεμάταγα τον καφέ. Τώρα μπορώ να παίξω ποιο κοντά στο ιδανικό 92-96 βαθμούς και να δοκιμάσω.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Ιαν 24, 2018 3:54 pm

Εχεις δίκιο που λες οτι ο άπειρος χρηστης στη γευστική κριση του εσπρέσσο ,ψάχνει για αριθμητικα δεδομένα για να στηριχτεί.Σωστή σκέψη και ισως κι εγω το ιδιο να έκανα.
Λάβε μονο υπόψιν σου το εξης:το μικρό boiler έχει μεγάλη βουτιά στη θερμοκρασια του νερού κατα την εκχύλιση.Ισως το να ξεκινάς την εκχύλιση ενός καφέ που θέλει 93 βαθμούς ,απο τους 93 και να τελειώνει στους 89 να ειναι χειρότερο γευστικα απο το να ξεκινάει απο τους 95 και να τελειώνει στους 91.Μην παρασυρθείς απο την ένδειξη της θερμοκρασίας και πείς ''αφου εχω 93 βαθμούς στο Pid γιατι δεν βγαίνει καλός ο καφες?''Δοκίμασε διάφορες επιλογές γύρω απο την κάθε ενδειξη του pid μήπως βελτιώνουν το γευστικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Φεβ 12, 2020 9:35 pm

Στις παραπάνω μετρήσεις, χρησιμοποιείς το rtd της auber?

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Φεβ 12, 2020 11:30 pm

:oneup:
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Φεβ 13, 2020 12:03 am

Επειδή πήρα κι εγώ ένα θερμόμετρο της πλάκας https://www.hamradio.net.gr/index.php?r ... 3MiOiIifV0 .. αλλά από ότι καταλαβαίνω, είναι ακατάλληλο.. Έχω μερικές ερωτήσεις.. Κατ αρχήν, πριν πατήσεις το κουμπί της εκχύλισης η θερμοκρασία είναι ήδη στους 85-86 βαθμούς.. Αυτό οφείλεται στο νερό που έχει κρατησει ήδη το τυφλό-μοντα.. Αυτό έγινε εσχεμενα για να μην έχει μεγάλη απόκλιση από τη θερμοκρασία που θέλουμε να μετρήσουμε; τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε;βλέπω ότι έχει πολύ άμεση απόκριση σε σχέση με το δικό μου.. πόσο κοστίζει; αν υπάρχει κάποιο φθηνό, δοκιμασμενο για τη συγκεκριμένη δουλειά..; Ευχαριστώ..

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Φεβ 13, 2020 9:45 am

Μπορείς πολύ απλά να καλιμπραρεις ένα θερμόμετρο βουτώντας το σε νερό που βράζει, αλλά να βράζει ίσα ίσα, όχι έντονο κόχλασμα.
Τότε η θερμοκρασία θα πρέπει να ειναι 100 C εαν το νερό σου είναι καλό (οχι βρύσης), εννοώ δηλαδή να μην έχει πολλά άλλατα.

Αν το θερμομετρο σου δείχνει πχ 98 C τότε ξέρεις ότι σε αυτή την περιοχή θεμοκρασιών δείχνει παντα 2 C πιο κάτω απο την πραγματική. Αυτό δε σημαίνει οτι θα ειναι γραμμικό σε όλη την κλίμακα μέτρησής του, αλλά τουλάχιστον εκεί που σε ενδιαφέρει το έχεις ρυθμίσει.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Φεβ 13, 2020 11:50 am

Ναι, το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο θερμόμετρο αργεί πολύ να φτάσει στην τελική πραγματική ένδειξη.. Όταν το έχω μέσα στο μπρίκι, μπορώ να μετράω και για 10 λεπτά συνεχόμενα.. Δεν υπάρχει πρόβλημα.. Σημειωση, για να δείξει την πραγματική θερμοκρασία θέλει πάνω από 2 λεπτά..στην ντουζιέρα όμως θέλω πολύ πιο άμεση ένδειξη... Οπότε η το δικό μου είναι προβληματικό η ο σενσορας του είναι μαύρο χαλί.. Μάλλον το δεύτερο.. Ο φίλος στα παραπάνω πειράματα πατάει το κουμπί και σε 2 Δευτέρα έχει ένδειξη, πραγματική θερμοκρασία.(η τουλάχιστον πολύ κοντά στην πραγματική) Τέλος πάντων μίλησα μ ένα φίλο μου, ηλεκτρονικό, και έχει θερμόμετρο λέιζερ το οποίο μετράει τη θερμοκρασία ακαριαία και είναι πολύ ακριβές κατά τα λεγόμενα του.. Το απόγευμα θα δείξει, στην πράξη..

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Gaggia Classic - Διαφορά θερμοκρασίας Boiler - Νερου

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Φεβ 13, 2020 11:57 am

Εχεις δίκιο...δεν ειχα προσέξει τον αισθητήρα στη φωτογραφία! Κι εγώ ειχα το ίδιο πρόβλημα με έναν αισθητήρα μέτρησης θερμοκρασίας που έχω βάλει στην καφετιέρα μου και αργούσε να δείξει θερμοκρασια. Όλοι οι αισθητήρες τέτοιου τύπου (βαρελάκια) αργούν.

Τον αντικατέστησα με ένα θεμοζεύγος και βρήκα την υγειά μου.

Απάντηση