Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από kiniklis007 » Τρί Ιαν 23, 2018 8:00 pm

Καλησπέρα.
Εχω αυτην τη μηχανή La San Marco Practical 95E http://www.coffeeline.gr/product/metaxe ... tical-95e/ τυχαιο ειναι το λινκ.
Σταματησε να ανεβάζει πίεση και την πήγα στον προμηθευτη μου να την δεί (ο προμηθευτης καφέ) η μηχανη ειναι δικιά μου.
Μου είπε οτι έχουμε σοβαρό πρόβλημα γιατι έχει περάσε μέσα στη μηχανή η ριτίνη απο τον αφαλατωτη και οτι το πρόβλημα ειναι σοβαρό γιατί η ριτίνη δέν αφαιρείτε με κάποιο τρόπο, δεν υπάρχει χημικό δηλαδή που να κάνει αυτη τη δουλειά..
Αρχικά βουλοσε μια υποδοχή και γιαυτό φάνηκε το πρόβλημα δέν εβαζε νερό μέσα στο καζάνι..
Τι μπορώ να κάνω...εμεινα χωρίς μηχανή μου εχει δώσει μια μικρή να κάνω την δουλειά μου μέχρι να δουμε τι θα κάνουμε..

η ριτίνη με την ζέστη μπορεί να λιώσει και να κολλήσει πάνω σε εξαρτίματα της μηχανής?
βοηθεια παιδια εχω μέινει χωρίς μηχανή!!να πάω σε καινουρια ειναι πόνος..
τι πρεπει να γινει..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 23, 2018 8:19 pm

Ο προμηθευτής δεν έχει service εκεί πρέπει να πάει.
Αν είσαι Αθήνα μπορείς να βρεις αρκετούς που κάνουν επισκευή και την ξέρουν.
Μπορείς να ρωτήσεις για αυτό το πρόβλημα εδώ :

http://www.hellenic-impex.eu/antalaktik ... spareparts

Και εδώ :

http://www.coffeeline.gr/product/epagge ... san-marco/

kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από kiniklis007 » Τρί Ιαν 23, 2018 11:34 pm

Δυστιχός δέν ειμαι Αθήνα.
Ο προμηθευτής μου εχει τμήμα σερβις και ανταλλακτικά και τα πάντα, ανέκαθεν αυτος μου τα έκανε ολα σεριβις κθαρισμους επισκευες κάποιες φορές που χρειάστηκα κάτι ψιλοπραγματα
μου είπε οτι έχει πάει σχεδόν παντού ριτίνη...
τωρα που εκατσα και ασχολήθηκα λίγο είδα οτι εγώ εκανα την πατάτα..κατα πάσα πιθανότητα συνδεσα ανάποδα τον αφαλατοτή οταν ειχα κάνει μια μικρή ανακαίνηση μέσα στο μπάρ.
σιγουρα η αντιπροσοπεία θα κάνει κάτι αλλά να την στείλω να ερθει και το κώστος ποσο θα είναι θα συμφέρει να φτιαχτεί?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιαν 24, 2018 1:27 am

Πόσο κοστίζει αυτή η επισκευή μόνο αν πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις δεν μπορεί να απαντηθεί από εμάς.

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Ιαν 24, 2018 3:42 pm

Ποια ρητίνη; Έχεις κάποιο μή απλό (με άλατα) αφαλατωτή και αυτός έκανε διαρροή στην εισροή νερού;

kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από kiniklis007 » Πέμ Απρ 05, 2018 6:46 pm

Καλησπέρα μετά απο καιρό.
Η μηχανή ευτιαξε τελικά η ριτίνη που πέρασε μέσα δέν ηταν πολύ και καθαρίστικε με χημικά.
Τωρα εκτός απο τον αφαλατωτή πέρασα και 2 φιλτρά μετα απο τον αφαλατωτή ενα ασπρο για σκουπιδια χωμα κτλ και ενα ενεργου ανθρακα εκτος απο ασφάλεια πλέον εχω και καλύτερο καφέ πραγματικα μεγάλη διαφορά αυτο το φιλτρο ενεργου ανθρακα δέν το περίμενα, το περασα και μονος μου ειναι αρκετά απλό.
τώρα πώς περασε η ριτίνη δέν ξέρω στρο φιλτρο που εχω βάλει τώρα πάντος δέν εχει κάποιο κομματάκι ριτήνης μέσα εδώ και κάνα μηνα που το δουέυω.

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από mooniac » Παρ Απρ 06, 2018 9:39 am

kiniklis007 έγραψε:Καλησπέρα μετά απο καιρό.
...............
τώρα πώς περασε η ριτίνη δέν ξέρω στρο φιλτρο που εχω βάλει τώρα πάντος δέν εχει κάποιο κομματάκι ριτήνης μέσα εδώ και κάνα μηνα που το δουέυω.
Καταρχήν καλά καφεδάκια. Επίσης χειροκροτώ την κίνηση που ξανάφερες το θέμα για να ολοκληρωθεί το κεφάλαιο και βοηθά και τους άλλους που ψάχνουν λύσεις για παρόμοια προβλήματα. Πόσο χρόνο και χρήμα κόστισε και μετά από αυτή την εμπειρία τι θα πρότεινες (στον εαυτό σου και) στους άλλους να πράξουν; Τα ίδια ή κατευθείαν αγορά καινούργιας;

Όσον αφορά το πρόβλημα που είχες, δεν επιβεβαιώθηκε η υποψία σου πως έκανες τη σύνδεση ανάποδα κατά την ανακαίνιση;

Καλό Πάσχα να έχουμε

kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Re: Σοβαρό πρόβλημα σε μηχανή βοήθεια.

Δημοσίευση από kiniklis007 » Κυρ Απρ 08, 2018 9:34 pm

Καλησπέρα και χρηστός Ανέστη!
Λοιπόν το φίλτρο δέν συνδέθηκε ανάποδα ποτέ..100%.
Ο τεχνικός μου μου είπε οτι το χημηκό που χρησιμοποιεί κάνει δουλεια αλλά θέλει αρκετά περάσματα ετσι και έκανε την κράτησε κάνα μήνα αλλά αυτο γιατί είχε ταυτόχρονα κιάλες μηχανές και καθυστερησε πολύ εκεί (μου είχε δώσει εφερδικιή ενοείτε)
Στην ουσία την έκανε ενα απλό καθαρισμό με τα χημηκα που χρισιμοποιούν οταν την πάμε για το κλασικό σέρβις μια στα 1-2 η3 χρόνια.
εγω πλήρωσα 200€.. πρίν κάνα 6μηνο την είχα πάει πάλι για αυτο το σέρβις και είχα δώσει άλλα 120€ η μηχανή να κοστίζει κάνα 400άρι 500άρι, οκ παλευτετε τα δίνεις που λέει ο λόγος,
αυτο που θα πρώτεινα ειναι να βάλετε ενα φίλτρο ετσω ενα απλό φίλτρο για σωματίδια μετα απο τον αφαλάτωτη απο τα λερου εχει 20€ η θήκη του και 1,5€ τα ανταλακτικά..πραγματικά η μηχανές βουλώνουν με το παραμικρό..πρίν κάνα 5μηνο είχα αλλάξει μια σωλήνα στο σύστημα του νερού και απο την αλλαγή πέρασαν σκουπιδακια και βούλωσε..κυριολεκτικά βουλωσε πατούσα να τρέξει δώση καφέ χωρίς γκρούπ πάνω και δέν εβγαζε νερό..
Οπότε δίνεις ενα 20άρι -30άρι και εχεις το κεφάλι σου ήσιχο..εγώ εκτός απο αυτό έβαλα και ενα φίλτρο ενεργου ανθρακα μετα απο το σωματιδίων και εκτός που πλέον δέν ανχώνομαι αν θα περάσει τίποτα μέσα στη μηχανή έχω και καλύτερη ποιότητα καφέ πίνω σκέτο ζεστό νερό απο την μηχανή (για δωκιμή) και είναι πραγματικά εντελός αγευστο,τα φίλτρα τα πέρασα μόνος μου δέν ειναι τίποτα.

τώρα θα μου πείτε εφόσον δέν συνδέθηκε, ανάποδα και εφόσον τώρα δέν βλέπω ριτήνη στο φίλτρο, και ριτήνη μέσα απο τον αφαλατωτή δέν φαίνετε να λείπει πώς πέρασε??...ε δέν ξέρω....Μπορεί και να μήν πέρασε, περνάει και αυτο απο το μυαλό μου αν και εχω εμπιστοσύνη στον τεχνικό μου εχω ενδιασμούς, μπορεί απλά το δίκτιο να κάνανε τίποτα εργα και να έβγαλε καμια περίεργη λάσπη τι να πώ..
Βάλτε ενα φίλτρο τουλάχιστον μετα απο οτιδήποτε και πρίν την μηχανή να ειναι το τελευταίο πράγμα που περνάει το νερό πρίν μπέι μέσα να εχτετε το κεφάλι σας ισηχο..

Οι μηχανές γενικά δύσκολα της αλλάζεις για λόγο οτι χάλασε υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα μαγνιτικές αντιστάσεις σωλινάκια κτλ κτλ με καλή συντήριση κρατάνε χρόνια πολλά μιλάω για επαγκελματικές και οχι οικιακές (λόγια του τεχνικού μου οχι δικά μου)

Απάντηση