Νοοbάς με καινούργια Lelit PL42 TEMD PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
glober
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 24, 2010 10:37 pm

Νοοbάς με καινούργια Lelit PL42 TEMD PID

Δημοσίευση από glober » Δευ Ιαν 08, 2018 3:55 pm

Καλησπέρα στην παρέα,

Πρίν απο τρείς μέρες παρέλαβα την ολοκαίνουργια lelit μου.

Πρέπει να πώ οτι κατάφερα να φτιάξω αποδεκτό espresso μετά απο την (περίπου) 10η προσπάθεια εν μέσω κλίματος ψυχολογικής πίεσης... (ατάκες του τύπου "γιατί δεν παίρνεις τον χ τηλ να σου πεί πως να το κάνεις αφού δεν μπορείς" ή "αυτό δεν ταιριάζει πάνω στην κουζίνα" κτλ)

Oταν τελικά τα κατάφερα να βγάλω ένα είδος εσπρεσσο κυριολεκτικά μου άνοιξαν τα μάτια... συνειδητοποίησα οτι:

1) Στο σπίτι δεν έπινα καφέ αλλά κάποιο μαυροζούμι (και το εντυπωσιακό είναι οτι ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τις καψουλίτσες μου iper-espresso)

2) Κατάλαβα τι σήμαινε οτι χρειάζεται τέχνη για να φτιάξεις ένα "ταπεινό" εσπρεσσάκι... και σε αυτό το σημείο να ζητήσω συγνώμη δημοσίως που υποτιμούσα την εμπειρία που χρειάζεται καθώς η μοναδική μου εμπειρία ήταν απλά πατάς το κουμπάκι.

Εδώ και δύο μέρες λοιπόν έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, έχω καταλάβει αρκετά πράγματα και έχω να μάθω ακόμα πολλά.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και σας προετοιμάζω ψυχολογικά οτι θα σας ρωτάω αρκετά πράγματα στην πορεία! :geek:

Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Νοοbάς με καινούργια Lelit PL42 TEMD PID

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 08, 2018 4:53 pm

Μεγειά η μηχανή και καλοδούλευτη!
Όλοι noobαδες είμαστε, μην αγχώνεσαι!

glober
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 24, 2010 10:37 pm

Re: Νοοbάς με καινούργια Lelit PL42 TEMD PID

Δημοσίευση από glober » Τρί Ιαν 09, 2018 11:37 am

Πρώτη μου ερώτηση (κυρίως προς όσους έχουν παρόμοια μηχανή)...

Τι βαθμό κοψίματος του καφέ εφαρμόζετε?

Στο 3 αν γεμίζω το καλαθάκι για τον διπλό και με ακόμα και πολύ ελαφρύ πάτημα δεν μπορεί να βγεί καφές.

Για να βγεί η επιθυμητή ποσότητα στον περίπου σωστό χρόνο (απο οτι έχω διαβάσει εδώ) πρέπει να τον κόψω στο 4 και πάλι όμως δεν πρέπει να τον πατήσω σχεδόν καθόλου (ίσα ίσα για να "ισιώσει")

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νοοbάς με καινούργια Lelit PL42 TEMD PID

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Ιαν 09, 2018 12:21 pm

Ε κόψε στο 5 τότε

Απάντηση