Decent Espresso Machine

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Decent Espresso Machine

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Δεκ 29, 2017 9:56 pm

https://www.decentespresso.com/

Μια startup επιχείρηση με διάφορα προιόντα για baristi ,αλλά ειδικότερα με μια νέα μηχανή για εσπρέσσο με εντελώς διαφορετική προσέγγιση του θέματος.
decent_espresso_machine_catalog_1s.jpg


Πρόκειται για μια μηχανή που θα έλεγε κανεις οτι ειναι περισσότερο pc παρά εσπρεσσιέρα.Εχει ενσωματωμένο τάμπλετ απο το οποίο δέχεται τις διάφορες εντολές και στο οποίο δείχνει real time πληροφορίες της εκχύλισης.



Η μηχανή δεν εχει boiler αλλά επιτυγχάνει (?) μεγάλη θερμοκρασιακή ακρίβεια στο πάκ αφού έχει αισθητήρα μέσα στο group ,ελέγχει την ταχύτητα ροής της εκχύλισης ,την πίεση του νερού ,τροποποιεί με όποιο τρόπο θέλεις την εκχύλιση προσομοιάζοντας απο slayer μέχρι lever μηχανές και όλα αυτα με απόλυτη επαναληψιμότητα και ακρίβεια.

Τα πρώτα 300 κομμάτια μόλις πουλήθηκαν και κατασκευάζονται και με τιμή λίγο πάνω απο 2000 ευρώ για την DE1+ ,προσφέρει πολλά σε σχέση με την τιμή της.
Ολα τα παραπάνω βέβαια ,μένει να επιβεβαιωθούν και απο τους καταναλωτές που θα την πρωτοχρησιμοποιήσουν...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Decent Espresso Machine

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 30, 2017 3:56 pm

Δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο decent.
Η είναι συνηθισμένες αυτές οι δήθεν hi-tech σαχλαμάρες από start up εταιρείες που προσπαθούν να πουλήσουν καινοτομία.
Το να βάλεις το ισοδύναμο ενός arduino που ελέγχει thermoblock και να στέλνεις με Bluetooth το έλεγχο του pid και την μηχανής έξω σε ένα tablet δεν είναι καινούριο.
Υπάρχει εδώ και καιρό ένα ολλανδικό κιτ.
Είναι ερασιτεχνική προσπάθεια και ο καφές που έβγαλε αυτό δείχνει.
Βέβαια οι καφετιέρες στο μέλλον θα ελέγχονται από smartphone και θα έχουν ενσωματωμένη τεχνική νοημοσύνη.
Όπως οι υπολογιστές τώρα κερδίζουν τους κορυφαίους σκακιστές έτσι θα δούμε υπεραυτόματες καφετιέρες να στέλνουν στη ανεργία τους Barista.
Mέχρι τότε ψάχνουμε για κάποιο decent μύλο για το σπίτι γιατί αυτή είναι η βασική έλλειψη της αγοράς στις μέρες μας.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Decent Espresso Machine

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Δεκ 30, 2017 9:31 pm

Εφετζίδικο το μηχανάκι, αλλά εγώ προτιμώ στο μέλλον να πάρω ένα ανδροειδές από τον elon musk και να το μάθω να μου κάνει καφέ στη ρόκετ. 8-)

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Decent Espresso Machine

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Δεκ 30, 2017 10:05 pm

Το μηχανακι ειναι οντως εφετζίδικο αλλα αν δεν αποδείξει οτι φτιάχνει καλό καφέ τοτε δεν εχει κανει τιποτα.Σχόλια για τον καφέ που φτιάχνει δεν εχω διαβάσει και δεν μπορώ να χαρακτηρίσω το αποτέλεσμα ως ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό ,αλλά και αυτη η απουσία ''απόψεων'' απο καταναλωτές ειναι λίγο ύποπτη... :a014: Απο την άλλη αν καταφέρνει καλά όσα υπόσχεται ,τότε θα ειναι ενα μεγάλο βήμα μπροστά στον τρόπο παρασκευής εσπρέσσο.Μιλάμε για έλεγχο της ροής/πίεσης/θερμοκρασίας του νερού live!
Δεν ξέρω σε ποιο ολλανδικό κιτ αναφέρεται ο Artisti αλλά η decent espresso ενσωμάτωσε μια προηγούμενη παρόμοια προσπάθεια απο κάποιους ευρωπαίους κατασκευαστές που κόλλησε στην εύρεση κεφαλαίων (αν καταλαβα καλά).Το αν η υλοποίηση είναι επιπέδου arduino ή ipad δεν το ξέρω και δεν θα με ένοιαζε αν το αποτέλεσμα ήταν ανώτερο των ανταγωνιστών σε αυτό το εύρος τιμής.Αντίθετα θα με ένοιαζε περισσότερο αυτο το περί ζωής του μηχανήματος για 10.000 shots και η ηλεκτρονική πολυπλοκότητα σε συνδυασμό με το ανύπαρκτο service αν κατι χαλάσει (ποιος ξέρει να το επισκευάσει και ποιός στέλενει τη μηχανή στο εξωτερικό για επισκευή?) .
Οφείλω να δώσω τα εύσημα πάντως στον ιδιοκτήτη της decent για το ''μαρκετινγκ'' που εχει ακολουθήσει απο την πρώτη στιγμή , τη δημοσιότητα που έχει δώσει στην εταιρεία του και στη μηχανή του , στην παρουσία του στο home-barista καθώς και στο να βάλει ως σύμβουλο αλλα και ''πωλητή'' τον γνωστό στον χώρο Scott Rao.Αυτο που δεν εχει γίνει μεχρι στιγμής ειναι να δωθει μια μηχανή για review απο κάποιο εξειδικευμένο φόρουμ-αλλά αυτα δεν τα κάνουν άλλες εταιρείες κολοσσοί ,θα πειράξει αν δεν το κάνει η startup εταιρεία των 10 ατόμων?

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Decent Espresso Machine

Δημοσίευση από Michalis_cy » Κυρ Δεκ 31, 2017 9:01 am

Ένα mini review από το Home Barista στο πιο κάτω λινκ

https://www.home-barista.com/espresso-m ... 43973.html

Απάντηση