Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 01, 2018 9:32 am

ioannisz έγραψε:... Και μετά γράφει με κεφαλαία ότι το υγρό αφαλάτωσης ΔΕΝ πρέπει να μπεί στο πλαστικό δοχείο νερού της μηχανής.
Οκ, κατανοητό αυτό, αλλά δεν λέει για κανένα άλλο μέρος της μηχανής ότι καταστρέφεται από την διαδικασία αφαλάτωσης. Έτσι λοιπόν άφησα το δοχείο της μηχανής στην θέση του και έβαλα τα σωληνάκια σε ένα γυάλινο που είχε το υγρό αφαλάτωσης. ...
Από χημικής άποψης δεν έχει καμία λογική. Τα περισσότερα υγρά αφαλάτωσης έχουν ασθενή οργανικά οξέα που ούτε μία στο εκατομμύριο να προκαλέσουν βλάβη σε ένα τυπικό πλαστικό δοχείο ακόμα και να το πας το διάλυμα στους 100C. Εδώ ισχυρά ανόργανα οξέα, όπως θειικό και νιτρικό έρχονται σε πλαστικά μπουκάλια που είναι οξέα με όλη την σημασία της λέξεως - μην δείτε τι κάνουν άμα πέσουν στο δέρμα σας ή στα μέταλλα ή πόσο εύκολα χάνεται το ματάκι σας άμα πέσει πάνω και δεν προλάβετε να το ξεπλύνετε.

Για τα μέταλλα και ιδιαίτερα τις λεπτές επιμεταλλώσεις ναι θέλει προσοχή εκεί.

Φυσικά πάντα ακολουθούμε το manual. Εάν έχεις κάποιο link στείλε το ή εάν όχι σκανάρισε/φωτογράφισε τη σχετική σελίδα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Μαρ 01, 2018 11:50 am

Το βρήκα εδώ
http://espresso.lelit.com/uploads/attac ... d3048c.pdf

Λέει για να μην καταστραφούν κάποια components (ναι ποιά όμως ? - δεν νομίζω να λέει το διχτάκι και την πρόσοψη που αφήνει στάμπες ) και μετά ακολουθεί το κείμενο στα κεφαλαία για το δοχείο νερού. Εγώ θεώρησα 3 εκδοχές
α. να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο πλαστικό (δεν ξέρω, δεν είμαι ειδικός)
β. να ανοίξεις και να μπει στην μηχανή, αλλά μία σειρά παραπάνω στο είπε ήδη
γ. να το ξεχάσεις και να το πιείς ...
Αν κατάλαβα λάθος, διορθώστε με.

Όπως και να έχει ΔΕΝ συμβουλεύω ΚΑΝΕΝΑΝ να το κάνει αυτό. Πρέπει όλοι να ακολουθήσουν το manual.
Είναι πολύ πιο safe να μην κάνει κάποιος μόνος του descale και αν και όταν χρειασθεί να το πηγαίνει στην αντιπροσωπία.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 01, 2018 12:10 pm

Όπως τα λες είναι, δεν διευκρινίζει σε ποια μέρη της μηχανής μπορεί να προκαλέσει κάτι. Πάντως το πλαστικό δοχείο με τίποτα. Εσύ όμως πέρασες το διάλυμα από το εσωτερικό της μηχανής και δεν παρατήρησες κάτι το αρνητικό.

Φυσικά άμα το μάνουαλ έχει κάτι και μάλιστα με κεφαλαία δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε. Μάλλον χρειάζεται κάποιος να τους ρωτήσει με email το γιατί. Εικασίες μπορούν να γίνουν γιατί ουσιαστικά δεν επιτρέπουν την αφαλάτωση να την κάνει ο χρήστης αλλά θα ήταν καλύτερα μια επίσημη άποψη.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 01, 2018 12:17 pm

Τα ίδια λένε και στη rocket, προτείνουν να μη γίνεται αφαλάτωση από τον χρήστη και να χρησιμοποιείται το σακουλάκι ρητίνης. Προσωπικά το έχω μέσα στο δοχείο και κολυμπάει μόνιμα μαζί με νερό από brita και σε κανα χρόνο που θα πάει για συντήρηση θα δω τι δουλειά έχει κάνει (η ρητίνη καλό είναι να αλλαχθεί πιο νωρίς περίπου στο 6μηνο).
Η καλύτερη συμβουλή είναι αυτή πάντως:
ioannisz έγραψε:...Πρέπει όλοι να ακολουθήσουν το manual...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 01, 2018 12:29 pm

Στο video πάντως ο τύπος δεν με πείθει (όσο ευγενικά μπορώ να το θέσω).
Το manual όμως είναι manual και πρέπει να ακολουθείται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Απρ 21, 2018 9:26 pm

Λίγο πριν την αλλαγή κατόχου, να αναφέρω ότι αλλαγές έχω κάνει τον τελευταίο καιρό στην μηχανή.
Έντυσα το boiler και η διαφορά ήταν αξιοπρόσεκτη. Η θερμοκρασία έπεφτε αρκετά πιο αργά. Το μειονέκτημα ήταν ότι για να βάλεις την μόνωση πρέπει να αποσυνδέσεις και καλώδια και σωληνάκια αν δεν θέλεις να τους κάνεις ζημιά.
Με αυτήν την ευκαιρία άλλαξα και την λειτουργία φωτισμού του κουμπιού εκχύλισης να δείχνει την παροχή ρεύματος στο boiler.
Αυτό το έκανα για να παρακολουθώ το boiler με τα πειράματα στις τιμές του pid. Δεν έχει καμία άλλη χρησιμότητα, μάλιστα τις τελευταίες εβδομάδες, ούτε καν το πρόσεχα. Συν ότι είχε πολύ λεπτοδουλειά.
Κέρδισα κάτι από αυτό .... τις τιμές του PID :
KP 0.9
KI 0.01 (0,1)*
KD 29.2
* όταν κάνεις scroll στις τιμες φαίνεται σαν 0,1 αλλά όταν του αλλάζεις προσθέτει δεκαδικό.
Μου έδωσαν καλύτερη θερμοκρασιακή συμπεριφορά κατά την εκχύλιση, που είναι και το ζητούμενο.
Μην ξεχάσω το extra θερμόμετρο στον πάγκο για να παρακολουθώ συνεχώς την θερμοκρασία του boiler, που με βοήθησε αρκετά για να καταλήξω σε αυτές τις τιμές.
(Όλες οι παραπάνω εργασίες απαιτούν τεχνική εμπειρία και δεν απευθύνονται στο απλό χρήστη. Άλλωστε έγιναν κυρίως για την ρύθμιση του PID που τις τιμές του παραθέτω παραπάνω.)

Ήρθε λοιπόν η ώρα να την αποχωριστώ (δεν πάει και πολύ μακριά βέβαια) και να προχωρήσω στα διαφορετικά μονοπάτια που με οδηγεί η γεύση μου.
Με άφησε ικανοποιημένο όλο αυτό το διάστημα και μου χάρισε όμορφες στιγμές.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Απρ 21, 2018 9:54 pm

Οπως ερχεται απο το εργοστάσιο αυτή η μηχανη ,πιστεύεις οτι αξιζει τα χρήματα της?

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Απρ 21, 2018 10:19 pm

Υπάρχουν μηχανές με κοντινή τιμή που δίνουν μεγαλύτερο boiler και Ε61 group. Την ομορφιά δεν την αναφέρω γιατί δεν επηρεάζει τον καφέ. Οπότε βλέποντας ότι ο ανταγωνισμός είναι τόσο δυνατός πρέπει να προσαρμοστείς. Θα απαντήσω λοιπόν ότι αν είχα το ποσό που ζητάνε τώρα, θα ήταν αμαρτία να μην έκανα λίγο παραπάνω υπομονή, για να πάω σε κάποια που να μου έδινε τα παραπάνω extra π.χ. σαν και αυτήν που έχεις τώρα. Αλλά μην ξεχνάς ότι δεν την πήρα καινούργια. Η απάντηση αντιπροσωπεύει εμένα με τις όποιες ανησυχίες μου.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Απρ 21, 2018 10:34 pm

Τι ειναι αυτό που έχει ή δεν εχει αυτη η μηχανη και δεν καλύπτει τις ανησυχίες σου?Σε ρωτάω γιατι εισαι απο τους λίγους κατόχους της συγκεκριμένης μηχανης ενω παράλληλα την εχεις κανει φύλλο και φτερό και ξέρεις τις αδυναμίες της.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Απρ 22, 2018 1:13 am

Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο καλύτερα γίνεται και αφορά τα δικά μου μπορώ και θέλω. Λοιπόν
Φτιάχνει φοβερό αφρόγαλα ακόμα και στα δικά μου (κουλά) χέρια, ρυθμίζει και την θερμοκρασία του ατμού, αλλά δεν είναι HX ή dual boiler για να μην έχεις χρόνο αναμονής και χαλάς την θερμοκρασιακή σταθερότητα.
Όταν το pid (llc) πιάσει την θερμοκρασία που το έχεις βάλει, δεν σου ξαναδείχνει τις θερμοκρασιακές αλλαγές του boiler. Ούτε πάνω, ούτε κάτω (εκτός και αλλάξεις mod και πας σε ατμό π.χ.). Για κάποιον σαν και εμένα δεν ταιριάζει. Ίσως κάποια από τις ρυθμίσεις να σε βοηθάει αλλά δεν είναι αυτό που εγώ θα ήθελα. Δηλαδή άν η οθόνη ήταν πιο μεγάλη σε μέγεθος και έδειχνε και την επιθυμητή και την 'ζωντανή' θα ήταν αυτό που ήθελα.
Επίσης δεν βλέπω πότε τροφοδοτείται η αντίσταση με ρεύμα.
Δεν δίνει (από όσο ξέρω) την δυνατότητα από τον χρήστη για να περάσει καινούργιο firmware στο LLC. Να του δώσεις π.χ. την δυνατότητα ρύθμισης χρόνου στο pre-infusion. Να κρατάς τον πελάτη ευχαριστημένο.
Έχει αξεπέραστη λειτουργία δείχνοντας το χρονόμετρο αυτόματα κατά την εκχύλιση. Respect.
Έχει άνετη θέση για την κούπα σου, όσο μεγάλη και να είναι και με την εξτρα σχάρα παίρνει και τα μικρά για εσπρέσο. Πολύ καλή σχεδίαση αλλά εγώ θα προτιμούσα να είναι μικρότερη (αυτή η απόσταση) και να είχα μεγαλύτερο boiler. Να προσπαθούσε να έχει αντίστοιχο (ή έστω λίγο μικρότερο) με την κοντινή προς τα πάνω κατηγορία τιμής. Για να μην αναρωτιέσαι αν άξιζε η αγορά και να σου έδινε πολύ καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα.
Πολύ καλό σύστημα του LLC στο να προλαμβάνει τα λάθη του χρήστη - γεμίζει το boiler για πρώτη χρήση, σταματάει την λειτουργία της μηχανής όταν τελειώσει το νερό κλπ κλπ Αλλά μια προειδοποίηση λίγο πριν τελειώσει ? Ειδικά πάνω στην εκχύλιση όταν το πάθεις σου βγαίνουν πολλά νεύρα.
Βολικό το pre-infusion αλλά αυτοί που θα το χρησιμοποιήσουν θα ήθελαν να γίνεται η ρύθμιση στον χρόνο του.
Το μανόμετρο δεν γίνεται να λείπει από μία μηχανή σε αυτήν την κατηγορία. Και εδώ είναι και φωτιζόμενο. Πανέμορφο.

Για κάποια από τα παραπάνω, που θα ήθελα να είχε και δεν έχει, κατά την δική μου άποψη, θα μπορούσαν να τα βάλουν χωρίς μεγάλο κόστος και να μην είχε αντίπαλο ή έστω να ήταν ένας δυνατός παίκτης στην κατηγορία τιμής.
Επίσης αν με ρώταγες να διαλέξω μόνο ένα από τα παραπάνω ... θα διάλεγα μεγαλύτερο boiler.
Άσε που στην αρχή, μόλις βγήκε, πριν διαβάσω τα χαρακτηριστικά της, νόμιζα ότι θα ήταν μία HX μηχανή ή θα έχει κάποιο άλλο group (E61 π.χ.).
Λίγο πολύ όμως τα περισσότερα υπάρχουν γραμμένα εδώ.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση