Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από sterpas » Παρ Ιαν 05, 2018 3:35 pm

Rallakias έγραψε:Για το καλαθάκι πες μας αν θα το βάλεις σε γυμνο πορταφιλτερ ή στο κανονικο με τα spouts και πόσα γραμμάρια καφέ θέλεις να βάζεις.
Θα προτιμουσα να το δουλεψω με το κλασικο (αν και το γυμνο μολις το παρηγγειλα). Για τα γραμμαρια δεν ειμαι σιγουρος καθως την μηχανη την εχω μονο μια εβδομαδα και παιζω συνεχεια μεταξυ 18 - 20γρ max.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιαν 05, 2018 4:23 pm

Γενικα καλο θα ηταν να ξεκινησεις να χρησιμοποιείς το γυμνο για να βλέπεις τις εκχυλίσεις σου αν ειναι καλές ή αν θέλουν διορθωση.Εννοείται οτι στο γυμνο πορταφιλτερ βάζεις οσο μεγαλο καλάθι θέλεις.
Θα πρότεινα να ξεκινησεις με το 18άρι καλάθι (το 12-18) και αφού δεις πόσο σου χωράει χωρίς να βρίσκει ο καφές πάνω στη σίτα ,τότε αναλογα αν θέλεις μεγαλύτερο να αγοράσεις και το 20άρι.Γενικά το 18αρι ενδεχομένως να σου χωράει και 20γρ ,αναλογα πόσο χαμηλά κατεβαίνει η σίτα σου μέσα στο καλάθι ,αλλά αυτο θα το δεις μόνο αφού το αγοράσεις.Αντίστροφα αν ξεκινησεις με το 20αρι ,βάζοντας λιγοτερα γραμμάρια καφέ ,μπορεί να σου κανει πιο εύκολα channeling.
Υπάρχει και ενα μικρο ενδεχόμενο να μην σου χωράει το 20άρι (ή ακόμα χειρότερα το 22άρι) μέσα στο κλασσικο πορταφίλτερ ,αλλά αυτο θα έλεγα οτι ειναι δευτερεύουσα σκέψη μιας και γενικα το 18αρι ειναι πιο χρήσιμο.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Ιαν 05, 2018 10:56 pm

Εγώ έχω το ims B70 2Th26,5 σε γυμνό και βάζω από 21 έως 22 gr. Πρέπει να παίρνει και 1-2 ακόμα (αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).
Rallakias έγραψε:Θα πρότεινα να ξεκινησεις με το 18άρι καλάθι (το 12-18) και αφού δεις πόσο σου χωράει χωρίς να βρίσκει ο καφές πάνω στη σίτα ,τότε αναλογα αν θέλεις μεγαλύτερο να αγοράσεις και το 20άρι.
Έχει δίκιο ο Βασίλης, θα προτιμούσα να είχα ξεκινήσει με αυτό. Θα μπεί στην επόμενη παραγγελία.

@sterpas
Άποψή μου είναι να λύσεις όλα τα πρώτα προβλήματα που μπορεί να έχεις σε μια εκχύλιση (να βρείς την σωστή άλεση, να βρείς τα σωστά γραμμάρια για ένα συγκεκριμένο καλαθάκι, να κάνεις σωστή κατανομή, το σωστό πάτημα και όλα αυτά με ένα είδος καφέ) χωρίς να χρησιμοποιήσεις το pre-infusion.
Τα παιδιά εδώ έχουν πεί (πολύ σωστά) ότι μόνο ΜΙΑ μεταβλητή αλλάζεις κάθε φορά. Αλλιώς (σαν και εμένα) θα βρεθείς στον ίσιο δρόμο μετά από κάνα-δύο κιλά καφέ. Μετά εδώ είμαστε για να παίξουμε και με το PID. (χειριστικά πάντα - εσύ είσαι στην εγγύηση ακόμα και μην κάνεις πράγματα που μπορεί να σε κάνουν να την χάσεις)

Δεν νομίζω ότι στο δικό μας LLC γίνεται η ρύθμιση στον χρόνο του pre-infusion. Το βάζουν όμως στην Elizabeth - PL92T που θα κυκλοφορήσει σε λίγο.
http://espresso.lelit.com/product/31
Αυτό όμως θα με κάνει να ψάξω άν μπορώ να βρώ το firmware και να το περάσω στην δικιά μας. Βέβαια να έχει και την δυνατότητα της συνεχής παρακολούθησης της θερμοκρασίας ;)

Να παραθέσω και μερικές εκχυλίσεις με το γυμνό για να μου πείτε τα λάθη μου ή είναι :offtopic: ???

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 05, 2018 11:08 pm

Είναι :offtopic:
Μπορείς όμως να ανοίξεις νήμα στην ενότητα "τεχνικές παρασκευής espresso"
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Ιαν 17, 2018 1:08 pm

Συγνώμη για την αποχή μου, αλλά είχα διάβασμα και πρακτική (στον espresso εννοώ).
Είχα αφήσει στην άκρη τα παιχνίδια με την μηχανή και εστίασα καθαρά στην παρασκευή ενός σωστού espresso.
Φυσικά όμως και δοκίμασα διάφορες τιμές στο PID και το έχω κάνει λίγο πιο επιθετικό!
Να διευκρινίσω όμως κάποια βασικά πράγματα :
Δεν προχωράμε σε καμία εγχείριση συσκευής αν δεν έχουμε τις γνώσεις για να το κάνουμε αυτό. Αναφέρομαι στις ηλεκτρολογικές / υδραυλικές γνώσεις αλλά και στους κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούμε αυστηρά. Πάνω από όλα η υγεία μας. Ακόμα και οι χειριστικές αλλαγές ενός pid προϋποθέτουν την πλήρη κατανόηση του κυκλώματος της μηχανής μας. Χρησιμοποιήστε λοιπόν τις πληροφορίες με δική σας ευθύνη.
Σημείωση : Ένα μικρό λάθος στο πάτημα, στην κατανομή κλπ έχει 100 φορές μεγαλύτερη επίπτωση στον καφέ μας από το να βάλουμε καλύτερες τιμές στο pid και έξτρα θερμόμετρα για την παρακολούθηση της θερμοκρασίας.
---
Με αυτά λοιπόν να σας πω ότι οι τωρινές τιμές που έχω είναι
KP 0.9
KI 0.02
KD 30
Κρατάνε την εκχύλιση μου σε πιο σταθερή θερμοκρασία - τρώνε λίγο παραπάνω ρεύμα βέβαια.
Σίγουρα θα τις εξελίξω, αλλά να σας πω ότι η συμπεριφορά τους είναι δοκιμασμένη για εκχύλιση και όχι στον ατμό. Το εξωτερικό θερμόμετρο μου δείχνει τις τιμές θερμοκρασίας του boiler και έτσι μπορώ να δώ και να δοκιμάσω. Έχει μπεί και δεύτερο θερμόμετρο στον πάγκο (μόνιμα) όπου μου δείχνει την θερμοκρασία εκχύλισης όποτε το συνδέσω με το γυμνό pf και το μονταρισμένο τυφλό με αισθητήρα Κ.
...
tyflo1d.jpg
...
tyflo2a.jpg
Όταν ανεβάσω την θερμοκρασία του φρέσκου νερού (προσθέτοντας μικρή ποσότητα ζεστού στο δοχείο και μέχρι το σύνολο να πάει στους 35, γιατί φοβάμαι μην χαλάσω την αντλία) είδα ακόμη μεγαλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση.
Ξέρει κανένας πόση θερμοκρασία αντέχουν αυτές οι αντλίες χωρίς να μειώνεται ο χρόνος ζωής τους?
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Ιαν 20, 2018 5:50 pm

Στο μονταρισμένο τυφλό μπήκε καινούριος αισθητήρας (καλύτερος) και τον έβαλα για μετρήσεις.
Πρώτα όμως τον δοκίμασα συγκριτικά με την bonavita. Υπήρχε σύγκλιση σε όλες τις τιμές που μέτρησα (87 - 95). Άρα πρέπει να έχω μικρή απόκλιση (και πολύ συμφέρουσα για τα λεφτά του). Ένα TM-902c, ένα τυφλό και ένας έξτρα αισθητήρας μου πήγε κοντά στα 29
Βέβαια η κεντρική τρύπα που έκανα ήταν μεγάλη και μου δίνει 70ml στα 10 δευτερόλεπτα.
Σε επόμενη έκδοση θα προσπαθήσω να το κάνω να μου δίνει 50ml / 30sec.
Η άκρη του αισθητήρα καμπυλώνει για 1mm μέσα στην τρύπα για να βρίσκεται συνεχώς μέσα στη ροή του νερού.
Οι μετρήσεις έγιναν με το φρέσκο νερό να είναι σε θερμοκρασία 16-17 βαθμούς και η εκχύλιση να κρατά 10sec / ~70ml.
Το pid το ρύθμισα εκεί που μου λέει η γεύση μου όλες αυτές τις ημέρες ότι είχα πάρει καλύτερα αποτελέσματα ( 102 χωρίς offset ).
Όλες οι τιμές που θα αναφέρω πιο κάτω είναι από το εξωτερικό θερμόμετρο που ο αισθητήρας του πιάνει στην πάνω βίδα του boiler. Αυτό γιατί το pid της μηχανής δεν αλλάζει από το 102.
Το εξωτερικό θερμόμετρο λοιπόν σε κατάσταση ηρεμίας μου δίνει τιμές από 101.9 έως 104.3
Σε εκχυλίσεις το κάτω άκρο φθάνει 99 - 97 (την ώρα που σταματά η εκχύλιση) και μετά η πρώτη διόρθωση το πάει στους 105.5 - 106 βαθμούς για να ηρεμήσει αμέσως μετά (102 - 104.3).
Κατά την κάθοδο της θερμοκρασίας στο boiler πήρα :
Boiler Portafilter
105 ...... 93.4
104 ...... 93.1
103 ...... 92.3
102.4 .... 92.2
Και ναι ήταν σταθερές και στα 70ml (υπήρχε μια καθυστέρηση κατά την άνοδο μικρή).
Η μηχανή προθερμάνθηκε 25 λεπτά και έγιναν 2 με 3 εκχυλίσεις για να ζεσταθούν τα μέταλλα.
Το pf δεν πειράχθηκε καθόλου ανάμεσα στις μετρήσεις.
Διαπίστωση : Αν δεν έκανα αυτές τις 2 με 3 εκχυλίσεις για προθέρμανση ( το pf ζεμάταγε ) δεν μπορούσα να μετρήσω πάνω από 89.5 - 91. Έχανα 2-3 βαθμούς στα “κρύα” μέταλλα. Είδα λοιπόν με τα μάτια μου αυτό που λένε τα παιδιά εδώ και τόσα χρόνια για την προθέρμανση της μηχανής.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από sterpas » Τετ Ιαν 24, 2018 4:57 pm

Πολλα μπραβο για την υπομονη και το μερακι σου αλλα και για την ορεξη σου να μοιραστεις αυτες τις πληροφοριες μαζι μας... :worthy: :clap:

Καποιες ερωτησεις κι απο εμενα:
ioannisz έγραψε:Διαπίστωση : Αν δεν έκανα αυτές τις 2 με 3 εκχυλίσεις για προθέρμανση ( το pf ζεμάταγε ) δεν μπορούσα να μετρήσω πάνω από 89.5 - 91. Έχανα 2-3 βαθμούς στα “κρύα” μέταλλα. Είδα λοιπόν με τα μάτια μου αυτό που λένε τα παιδιά εδώ και τόσα χρόνια για την προθέρμανση της μηχανής.
- Γι' αυτες τις 2-3 εκχυλισεις που μιλας, αναφερεσαι στο να τρεξει το νερο για 25 δευτερολεπτα Χ 2 φορες μεσα απο το αδειο portafilter και μετα εφτιαξες τον καφε σου? Πολυ ταλαιπωρια μου ακουγεται οποτε αναρωτιεμαι αν γευστικα ειδες μεγαλη διαφορα που να αξιζει την διαδικασια? Η θερμοκρασια του boiler παρεμεινε σταθερη?

- Tο pre-infusion το δουλευεις? Αν ναι, τι διαφορες ειδες γευστικα?
- Aπο το 1ο espresso στο 2ο, ποση ωρα χρειαζεται με τις καινουριες σου ρυθμισεις για να φτασει παλι στην δηλωμενη θερμοκρασια?
- Με τι καφε εκανες τις δοκιμες σου, με ποσα gr επαιξες και ποσο ψιλα κοβεις?

Υ.Γ Sorry για τις πολλες ερωτησεις...(ερχονται κι αλλες τωρα που σε βρηκαμε :a025: )

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Ιαν 24, 2018 8:01 pm

sterpas έγραψε:- Γι' αυτες τις 2-3 εκχυλισεις που μιλας, αναφερεσαι στο να τρεξει το νερο για 25 δευτερολεπτα Χ 2 φορες μεσα απο το αδειο portafilter και μετα εφτιαξες τον καφε σου?
Όχι, απλά ήταν 2-3 εκχυλίσεις των 3-4 δευτερολέπτων λίγο πριν κάνω τις μετρήσεις. Ναι αυτό δεν το διευκρίνισα, sorry.
sterpas έγραψε:Πολυ ταλαιπωρια μου ακουγεται οποτε αναρωτιεμαι αν γευστικα ειδες μεγαλη διαφορα που να αξιζει την διαδικασια? Η θερμοκρασια του boiler παρεμεινε σταθερη?
Το έχω βάλει πλέον στη ρουτίνα μου με 1-2 μικρές εκχυλίσεις των 2-3 δευτερολέπτων προς το ποτήρι για να ζεσταθεί την ώρα που κόβω τον καφέ. Μέχρι να τον κατανέμω σωστά στο pf δίνω άλλη μία μικρή και περιμένω να δώ το εξωτερικό θερμόμετρο στους 104,χ (κατά την κάθοδο). Πόσος χρόνος είναι αυτός? Θα κοιτάξω να σου πω. Αλλά όχι πάνω από λεπτό (από την τελευταία εκχύλιση έως την έναρξη της κανονικής). Γευστικά λοιπόν θα σου πω ότι έμενα ευχαριστημένος αρκετά. Ίσως γιατί με ταλαιπωρεί ο λαιμός μου για να δω και να περιγράψω την λεπτομέρεια. Αλλά προσάρμοσα την ρουτίνα μου ώστε η δική μου μηχανή, με τις μετρήσεις που πήρα να μου δώσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μην σου πω ότι αυτές οι 2-3 εκχυλίσεις προσαρμόστηκαν επάνω μου για να μην χάσω την χαρά της προετοιμασίας και γίνει αγγαρεία. Αν σε χαλάει άστο. Έχω πάρει ποτήρι καφέ ανοίγοντας την μηχανή για 15 λεπτά, κάνοντας μόνο μία από αυτές τις 2-3 εκχυλίσεις που αναφέρω, μην κοιτώντας καν τα θερμόμετρα (pid στο 102) και βουρ κάτω από τις κουβέρτες για το S01E10, που με άφησε άφωνο για το πόσο καλό βγήκε.
Κανένα boiler δεν μένει σταθερό σε θερμοκρασία και σίγουρα το παίξιμο που αναφέρω στο post μου είναι μέσα σε φυσιολογικά όρια. Αλλά αυτό είναι μια συζήτηση με καφέ και live όπου μπορούμε να κανονίσουμε κάποιοι από εμάς με τα ίδια ενδιαφέροντα :coffee:
sterpas έγραψε:- Tο pre-infusion το δουλευεις? Αν ναι, τι διαφορες ειδες γευστικα?

Μία στις 10 είναι με pre-infusion. Δεν με τρελαίνει. Γι αυτό θα κάνω και ένα post σήμερα - αύριο που θα δείχνει με βίντεο κάποια πράγματα για να μου βρουν τι δεν κάνω σωστά. Θα δώσω το link εδώ για να το δείς.
sterpas έγραψε:Aπο το 1ο espresso στο 2ο, ποση ωρα χρειαζεται με τις καινουριες σου ρυθμισεις για να φτασει παλι στην δηλωμενη θερμοκρασια?
Σχεδόν την ίδια. Οι διαφορές είναι όταν γίνεται απότομη πτώση, όπου το ζεσταίνει πιο γρήγορα. Αλλά χάνεις το νόημα. Μην εστιάζεις στο pid παρά μόνο όταν η επαναληψιμότητα σου στο να φτιάχνεις καλό espresso είναι 9 στα 10. Να μου πεις 'κοίτα ποιος μιλάει' Ασε με εμένα. Ήμουν 'μηχανάκιας' από μικρό παιδί και έτρωγα ξύλο από τους γονείς μου γιατί ότι καινούριο έμπαινε στο σπίτι το άνοιγα για να δω πως δουλεύει.
sterpas έγραψε:Με τι καφε εκανες τις δοκιμες σου, με ποσα gr επαιξες και ποσο ψιλα κοβεις?
Οι δοκιμές θερμοκρασίας δεν έγιναν με καφέ, έγιναν με το τυφλό. Για την ρουτίνα μου θα το δείς στο άλλο post που θα κάνω.
Ο κάθε μύλος κόβει τόσο ψιλά ώστε το κόψιμό του σε συνδυασμό με το είδος καφέ, το καλαθάκι, τα γραμμάρια, την πίεση από το tamper, να βγάλει π.χ. ratio 1:2 σε 35 δευτερόλεπτα που μπορεί να ήταν το ζητούμενο. Ακόμα και το ίδιο μοντέλο μύλο να έχουμε, όλα τα άλλα είναι ίδια??? Και πες ότι είναι, τότε και τα μαχαίρια μας είναι το ίδιο φαγωμένα???? Και το σημείο μηδέν που ακουμπάνε τα μαχαίρια είναι ακριβώς στο ίδιο σημείο??? Απλά δεν γίνονται αυτά. Θα δεις λοιπόν με τον καιρό ότι όταν θα πας να κόψεις για πρώτη φορά ένα διαφορετικό χαρμάνι καφέ, η πρώτη κοψιά σου δεν θα πέφτει σχεδόν ποτέ στο επιθυμητό ratio, ΑΛΛΑ θα συμβουλεύεσαι τα κιτάπια σου και το δεύτερο κόψιμο θα είναι τόσο κοντά όσα πιο καλός είσαι. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Εγώ πάντως αυτό έχω δει μέχρι τώρα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Φεβ 27, 2018 8:47 pm

Αφαλάτωση.
Είναι ένα θέμα για αυτήν την μηχανή. Διάβασα το manual για να δω αν λέει κατηγορηματικά ότι δεν προβλέπεται για την pl91t.
Αυτό που βρήκα ήταν ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε φίλτρα για να μην πιάνει άλατα κλπ κλπ Και μετά γράφει με κεφαλαία ότι το υγρό αφαλάτωσης ΔΕΝ πρέπει να μπεί στο πλαστικό δοχείο νερού της μηχανής.
Οκ, κατανοητό αυτό, αλλά δεν λέει για κανένα άλλο μέρος της μηχανής ότι καταστρέφεται από την διαδικασία αφαλάτωσης. Έτσι λοιπόν άφησα το δοχείο της μηχανής στην θέση του και έβαλα τα σωληνάκια σε ένα γυάλινο που είχε το υγρό αφαλάτωσης. Θέλει μεγάλη προσοχή όμως να μην ξεμείνει από υγρό το δοχείο ή τα σωληνάκια δεν μπαίνουν καλά μέσα και τραβήξουν αέρα και κάψω την αντλία. Όλοι οι αισθητήρες βρίσκονται στο πλαστικό δοχείο και εκεί το νερό δεν καταναλώνεται, άρα η μηχανή παίρνει λάθος ενδείξεις. Μεγάλη προσοχή εδώ.
Και τώρα το πρόβλημα νούμερο δύο. Θερμοκρασία. Αν η μηχανή δεν φτάσει στην θερμοκρασία του pid (80 βαθμούς η χαμηλότερη) ΔΕΝ δουλεύει η αντλία._
Και 80 βαθμοί είναι πάνω από το ιδανικό. Μάλλον το ιδανικό που είδα είναι κοντά στου 50. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν θέλω το υγρό αυτό να πιασει 80 βαθμούς να μείνει στην μηχανή για κάμποση ώρα και να ξαναπιάσει 80 για να βγεί.
Μια μικρή παρένθεση εδώ : η pl91t εξαρτάται από το pid σε πολλές λειτουργίες και γενικώς θεωρεί ότι ο χρήστης μπορεί να πέσει σε σφάλματα και πάντα προσπαθεί να σε προλάβει - προφανώς γι' αυτό και το ονόμασαν LLC. Εμένα δεν μου αρέσει αλλά η υπόλοιπη οικογένεια το λατρεύει.
Κάνει όμως και κάτι άλλο που μου άρεσε. Όταν κάνεις reset το LLC και ανοίξεις την μηχανή για πρώτη φορά βάζει την αντλία να δουλέψει για 40 + δευτερόλεπτα συνεχόμενα, με όλες τις άλλες λειτουργίες απενεργοποιημένες (η αντίσταση σβηστή). Και αν δεν τελειώσει μόνη της τα 40 + δευτερόλεπτα (πχ την κλείσεις στα 39) την επόμενη φορά ξαναρχίζει να τα μετράει από την αρχή. Αυτό το κάνουν προφανώς για τις μεταφορές ή τις επιδιορθώσεις για να γεμίσει το boiler νερό με την αντίσταση κλειστή. Ο χρόνος αυτός είναι αρκετός για να γεμίσει το boiler.
Αυτό λοιπόν που έκανα ήταν να θερμάνω το boiler μέχρι τους 45 βαθμούς
να κλείσω την μηχανή
να κάνω reset
να αλλάξω στο γυάλινο δοχείο και να προσέξω να μην ρουφήξει αέρα
να ανοίξω την μηχανή και να μετρήσω 38 - 39 δευτερόλεπτα και να την κλείσω αμέσως (για να ξαναέχω τα 40'' την επόμενη φορά κατά την επανάληψη της διαδικασίας)
ακολούθησα τις οδηγίες αφαλάτωσης που διάβασα στο forum.

Με τον παραπάνω τρόπο μπόρεσα και έκανα την διαδικασία αφαλάτωσης με τον έλεγχο που εγώ ήθελα. Μπορεί να μην ταιριάζει σε εσάς.
Δύο εβδομάδες μετά και πραγματικά έχω την εντύπωση ότι το νερό έχει καλύτερη γεύση, αλλά και πάλι μπορεί να είναι η ιδέα μου. Πάντως κάτι κακό δεν είδα ούτε γεύτηκα.
Η αντλία ζορίστηκε βέβαια, αλλά ξεκουραζόταν αρκετά στο ενδιάμεσο.
Στο τέλος έβαλα και τις καινούριες τιμές στο LLC που δίνουν μεγαλύτερη σταθερότητα στο boiler (αλλά αυτό αργότερα μαζί με video για να δούμε και συνολικά τους χρόνους απόκρισης).
Θα ήθελα να μου πείτε αν και πως κάνετε εσείς αφαλάτωση, που έχετε τις pl81t - pl91t.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
Όπως και να έχει ΔΕΝ συμβουλεύω ΚΑΝΕΝΑΝ να το κάνει αυτό. Πρέπει όλοι να ακολουθήσουν το manual.
Είναι πολύ πιο safe να μην κάνει κάποιος μόνος του descale και αν και όταν χρειασθεί να την πηγαίνει στην αντιπροσωπεία.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Μαρ 01, 2018 2:02 am

Led light...
28279164_763587660514838_5748958829613870027_n.jpg

Απάντηση