Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από President » Τετ Ιουν 13, 2018 2:20 am

ioannisz έγραψε:Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο καλύτερα γίνεται και αφορά τα δικά μου μπορώ και θέλω. Λοιπόν
Φτιάχνει φοβερό αφρόγαλα ακόμα και στα δικά μου (κουλά) χέρια, ρυθμίζει και την θερμοκρασία του ατμού, αλλά δεν είναι HX ή dual boiler για να μην έχεις χρόνο αναμονής και χαλάς την θερμοκρασιακή σταθερότητα.
Όταν το pid (llc) πιάσει την θερμοκρασία που το έχεις βάλει, δεν σου ξαναδείχνει τις θερμοκρασιακές αλλαγές του boiler. Ούτε πάνω, ούτε κάτω (εκτός και αλλάξεις mod και πας σε ατμό π.χ.). Για κάποιον σαν και εμένα δεν ταιριάζει. Ίσως κάποια από τις ρυθμίσεις να σε βοηθάει αλλά δεν είναι αυτό που εγώ θα ήθελα. Δηλαδή άν η οθόνη ήταν πιο μεγάλη σε μέγεθος και έδειχνε και την επιθυμητή και την 'ζωντανή' θα ήταν αυτό που ήθελα.
Επίσης δεν βλέπω πότε τροφοδοτείται η αντίσταση με ρεύμα.
Δεν δίνει (από όσο ξέρω) την δυνατότητα από τον χρήστη για να περάσει καινούργιο firmware στο LLC. Να του δώσεις π.χ. την δυνατότητα ρύθμισης χρόνου στο pre-infusion. Να κρατάς τον πελάτη ευχαριστημένο.
Έχει αξεπέραστη λειτουργία δείχνοντας το χρονόμετρο αυτόματα κατά την εκχύλιση. Respect.
Έχει άνετη θέση για την κούπα σου, όσο μεγάλη και να είναι και με την εξτρα σχάρα παίρνει και τα μικρά για εσπρέσο. Πολύ καλή σχεδίαση αλλά εγώ θα προτιμούσα να είναι μικρότερη (αυτή η απόσταση) και να είχα μεγαλύτερο boiler. Να προσπαθούσε να έχει αντίστοιχο (ή έστω λίγο μικρότερο) με την κοντινή προς τα πάνω κατηγορία τιμής. Για να μην αναρωτιέσαι αν άξιζε η αγορά και να σου έδινε πολύ καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα.
Πολύ καλό σύστημα του LLC στο να προλαμβάνει τα λάθη του χρήστη - γεμίζει το boiler για πρώτη χρήση, σταματάει την λειτουργία της μηχανής όταν τελειώσει το νερό κλπ κλπ Αλλά μια προειδοποίηση λίγο πριν τελειώσει ? Ειδικά πάνω στην εκχύλιση όταν το πάθεις σου βγαίνουν πολλά νεύρα.
Βολικό το pre-infusion αλλά αυτοί που θα το χρησιμοποιήσουν θα ήθελαν να γίνεται η ρύθμιση στον χρόνο του.
Το μανόμετρο δεν γίνεται να λείπει από μία μηχανή σε αυτήν την κατηγορία. Και εδώ είναι και φωτιζόμενο. Πανέμορφο.

Για κάποια από τα παραπάνω, που θα ήθελα να είχε και δεν έχει, κατά την δική μου άποψη, θα μπορούσαν να τα βάλουν χωρίς μεγάλο κόστος και να μην είχε αντίπαλο ή έστω να ήταν ένας δυνατός παίκτης στην κατηγορία τιμής.
Επίσης αν με ρώταγες να διαλέξω μόνο ένα από τα παραπάνω ... θα διάλεγα μεγαλύτερο boiler.
Άσε που στην αρχή, μόλις βγήκε, πριν διαβάσω τα χαρακτηριστικά της, νόμιζα ότι θα ήταν μία HX μηχανή ή θα έχει κάποιο άλλο group (E61 π.χ.).
Λίγο πολύ όμως τα περισσότερα υπάρχουν γραμμένα εδώ.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Πολύ καλή παρουσίαση υπέρ και κατά. Με βοήθησε να καταλάβω ακόμα περισσότερα πράγματα για τη συγκεκριμένη μηχανή και σχεδόν απάντησε στο ερώτημα μου ως προς το αν αξίζει να δώσω τα έξτρα χρήματα που ζητάει, αντί της PL41 PLUST PID.
:respekt:

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από axilleas1990 » Παρ Οκτ 26, 2018 8:05 pm

Εγώ θα ήθελα λίγο δυνατότερο steam αλλά μάλλον είναι μικρό το boiler (300αρι). Το χάνει όταν ετοιμάζω διπλα cappuccino. Γενικά όμως είναι τούμπανο.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Νοέμ 09, 2018 10:49 pm

Μου ηρθε η βικτωρια μεταχειρισμενη απο ιταλικο ebay σε τελεια κατασταση.Ειμαι απλα εντυπωσιασμενος απο την ποιοτητα κατασκευης.Πηρα τον κενυα απο αρμενακο και η γευση απιστευτη με θερμοκρασια στους 100.
Επαθα πλακα με το αφρογαλο.Καπουτσινο καλυτερο απο τα περισσοτερα ιταλικα Βar.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 09, 2018 11:36 pm

Καλοδούλευτη Γιώργο, μηχανάρα!
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Νοέμ 10, 2018 12:07 am

Ευχαριστώ. Επισης πηρα απο το ιταλικο ebay για συλλεκτικους λογους την πρωτη λελιτ για 130 ευρω.Μου ηρθε μη λειτουργική ενω η αγγελία ελεγε οτι δουλευει οποτε ο πωλητης μου επεστρεψε ολα τα λεφτα.Εγω ομως χωρις ιδιαιτερες γνώσεις την ελυσα και την καθαρισα.Εβαλα και ξυνο στο δοχειο νερου και η μηχανη αναστηθηκε
Προφανως δεν ειχε γινει ποτε backflush και αφαλατωση.Οποτε μου κοστισε 2 φακελάκια ξυνο και κανει καφεδουμπες.Απλα οι Lelit ειναι αθανατες .Εδω στην φωτο η συλλογη μου μαζι με τον πιο αξιοπιστο οικογενειακο μυλο.Απλα σκυλι ο Compak k3.

https://ibb.co/jHGG7q

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:15 pm

ellenikus έγραψε:
Σάβ Νοέμ 10, 2018 12:07 am
...Εδω στην φωτο η συλλογη μου μαζι με τον πιο αξιοπιστο οικογενειακο μυλο.Απλα σκυλι ο Compak k3
Μια παρένθεση "επιβεβαίωσης":
Ο Compak k3, σκυλάκι κανονικό!! (όταν είναι λειτουργικός). Στο κατάστημα πλέον, 1 χρόνο παρά κάτι ψιλά, για χρήση Decaf, και δε καταλαβαίνει Χριστό! Εννοείται, ότι στο μαγαζί με τον (λογικά φυσικά) σκούρο κόκκο του decaf, τα πάει πολύ πολύ καλύτερα από ότι όταν εδραζόταν στον πάγκο μου στη κουζίνα και τον τάιζα light πλυμμένες Αφρικές. Τον έχω αναλάβει και προσωπικά, και κάθε Κυριακή βράδυ του κάνω καθαριστικό αναλυτικό service, αχαχα. Είναι το 1ο μου μυλαράκι, έχουμε συναισθηματική σχέση, δεν αφήνω κανέναν αδαή να τον πειράξει :lol: :lol:

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Δεκ 07, 2018 4:33 pm

https://youtu.be/GqMc76xvkWw

Εδω μια εκχυλιση με καφε απο Αντώνη Λουμιδη Home espresso Blend και με το κινεζικο δυναμομετρικο ταμπερ απο ebay και ims καλαθακι με 16 gr καφε

Άβαταρ μέλους
Takis
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 7:43 pm
Όνομα: Τάκης
Μηχανή:: Lelit PL91T Victoria
2η Μηχανή:: GaggiaClassic &baby
Μύλος:: Eureka Zenith 65E
2ος Μύλος:: Lelit PL043 & K3
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Takis » Τετ Δεκ 19, 2018 2:45 am

καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,
...από σήμερα κι εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής,
καθώς και του μύλου Eureka Zenith 65E, τα πήρα φυσικά αφού αφιέρωσα κάμποσες ώρες διαβάζοντας εδώ !!
και σας ευχαριστώ γιαυτό :a013:
Κάπου εδώ να σας πω πως μέχρι σήμερα έπινα καφέ στο μαγαζί μου, σε μια gaggia platinum event.
Θέλω να πιστεύω πως ανέβασα τον πήχη !!!
Μήπως κάποιος έχει λινκ να μου δώσει παρακαλώ για τις οδηγίες χρήσης στα ελληνικά της Victoria ?
επίσης τα παραπάνω γλέντια είναι στημένα στην Αργυρούπολη (στο κατάστημά μου ''εκτυπώσεις'')
...πολύ θα εκτιμούσα την επίσκεψη από γείτονα συνφορουμήτη και γνώστη της μηχανής και να θέλει
να μεταλαμπαδεύσει τα όσα ξέρει !! :P

παρά ταύτα, ευχαριστώ και συνεχίζω να σας διαβάζω.
Με πολύ χαρά, Τάκης Γεωργιόπουλος

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από barista.gr » Τετ Δεκ 19, 2018 9:48 am

Καλορίζικη η μηχανή

Καλά καφεδάκια

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 19, 2018 10:13 am

Takis έγραψε:
Τετ Δεκ 19, 2018 2:45 am
[...]
επίσης τα παραπάνω γλέντια είναι στημένα στην Αργυρούπολη (στο κατάστημά μου ''εκτυπώσεις'')
...πολύ θα εκτιμούσα την επίσκεψη από γείτονα συνφορουμήτη και γνώστη της μηχανής και να θέλει
να μεταλαμπαδεύσει τα όσα ξέρει !!

παρά ταύτα, ευχαριστώ και συνεχίζω να σας διαβάζω.
Με πολύ χαρά, Τάκης Γεωργιόπουλος
ΟΠΑ!! Γείτονας !! :D Καλημέρα Τάκη!
Πού είναι το κατάστημα να περάσω να με κεράσεις καφέ ;; :P
* edit : Άσε, σε βρήκα. Εν τω μεταξύ, μου έχετε εκτυπωσει στο κατάστημα εργασία του Πανεπιστημίου! :lol:

Απάντηση