Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από harryv » Τρί Νοέμ 28, 2017 9:45 am

kimonas έγραψε:Αυτό https://m.youtube.com/watch?v=EZv2ggGM67E είναι και ένα βιντεάκι που τράβηξα,ίσως βοηθήσει λιγάκι, στο manual που έδωσα link στο πρώτο μήνυμα έχει κάποιο σχέδιο
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.
Φίλε Κίμωνα, αν χρησιμοποιείς αυτό για την εκχύλισή σου, ο καφές σου θα είναι πάντα καμμένος. Η σωστή θερμοκρασία εκχύλισης είναι από 92 έως 96οC οπότε από το group σου θα πρέπει να παρατηρείς ένα μίγμα ~85% νερό και 15% ατμό. Στο είπε ο Γιώργος πιο πάνω, ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να πάρεις σωστό καφέ με αυτή τη μηχανή.

Η πρόταση λοιπόν είναι ένας χειροκίνητος μύλος (πουλιούνται κάποιοι στις αγγελίες) και από κει και πέρα Aeropress, V60, french press ή Brikka. Θα πιεις πολύ καλύτερο καφέ, με συνολικό κόστος εξοπλισμού κάτω από 100Ε. Πήγαινε ένα μεσημέρι σε κάποιο Coffee Island να σου δείξουν αυτές τις διαφορετικές μεθόδους, δοκίμασε τι σου αρέσει καλύτερα και καλά :coffee:

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τρί Νοέμ 28, 2017 9:56 am

Αυτή η μηχανή δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει καφέ εστω με επίσκεψη σε τεχνικό; Καταδικασμένη;Έστω κάτι σαν αυτό δεν πρόκειται να κάνει κάτι;https://blog.rhysgoodwin.com/fabricatio ... d-upgrade/

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από harryv » Τρί Νοέμ 28, 2017 11:46 am

Είναι σα να προσπαθείς να κάνεις το Fiat 500, Mini Cooper S. Προφανώς και γίνεται, αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι καλύτερα να είχες πληρώσει εξ αρχής για αυτό που πραγματικά εξυπηρετεί τις ανάγκες σου. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει. Φυσικά αν υπάρχει χρήμα και χρόνος τα επενδύει ο καθείς σύμφωνα με τα γούστα του.

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τρί Νοέμ 28, 2017 11:56 am

Μάλιστα,τώρα πήρα τηλέφωνο κι έναν γνωστό που έκανε σεμινάρια πολλά από μια από τις μεγάλες επαγγελματικές μηχανές ιταλικές νομίζω ranchilio και του έστειλα το βιντεάκι και μου είπε στην αρχή δεν κάνει ,μετά όταν τον ρώτησα παραπέρα μου είπε ότι μοιάζει να έχει κολλήσει το χερούλι του ατμού η η βαλβίδα εκτόνωσης.Αυτο μου πυροδότησε μια σειρά από εικόνες στο μυαλό μου της μέρας που την έκανα αφαλάτωση και θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή την άνοιξα από πίσω(μην με ρωτάτε το γιατί δεν ξέρω.)εκεί κάποια στιγμή είδα ότι δεν μπορούσα να βγάλω το κυκλικό διακόπτη που έχει πάνω για τον ατμό και από πίσω κούνησα το σωληνάκι που πηγαίνει από το μποιλερ στο ακροφύσιο ατμού θυμάμαι ότι το πήγα μια μπρος μια πίσω και δεν θυμάμαι αν το άφησα όπως το βρήκα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Νοέμ 28, 2017 1:22 pm

Καλησπέρα Κίμωνα!
Συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση, αλλά ...no free time at all δυστυχώς!

Αυτά που θα σου έλεγα εγώ σε πρώτη φάση, είδα από τα προηγούμενά σου posts πως τα έκανες σε μεγάλο βαθμό. (Αφαλάτωση, cafiza/puly ή διάλυμα με ξύδι και backflasing, καθαρισμός shower holder/screen, καλαθάκι κοκ). Από εκεί και έπειτα και σύμφωνα με το βιντεάκι που ανέβασες, η θερμοκρασία του νερού (ατμού καλύτερα) που βγαίνει από το group, είναι πάρα πολύ μεγάλη και φυσικά ακατάλληλη για σωστό extraction! Συμπέρασμα δε θα βγάλεις, ο καφές έτσι θα βγαίνει (αν βγαίνει) καμένος.
Από αυτό που είδα στο βίντεο, σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει θέμα η βαλβίδα εκτόνωσης/OPV ή ίσως η βαλβίδα ασφαλείας που εκτονώνει τη πίεση στο boiler. Ίσως ακόμα να υπάρχει κάποια αστοχία μετά τη κίνησή σου στο σωληνάκι του steam wand... Δε ξέρω, αλλά όπως καταλαβαίνεις ασφαλές συμπέρασμα δε μπορεί κανείς να βγάλει εξ αποστάσεως, παρά μόνο να κάνει υποθέσεις. Προσωπικά, σου προτείνω να πας τη μηχανή μια βόλτα σε τεχνικό, να δει εκείνος τι ακριβώς συμβαίνει, αν το θέμα λύνεται ή όχι. Να δει και τη κατάσταση του boiler, γιατί από ότι κατάλαβα η μηχανή ήταν σε αδράνεια πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Πάντως, η αλήθεια είναι, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ότι espresso σωστό με αυτή τη μηχανή δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να πιεις ακόμα και αν όλα 'διορθωθούν'. Για μύλο δε θα κάνω νύξη, γιατί νομίζω και εσύ ο ίδιος πλέον συνειδητοποίησες, ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της όλης διαδικασίας. Άρα είναι must η αγορά του. (Για αρχή και με ένα χειροκίνητο τύπου Hario Skerton κάνεις τη δουλειά σου).

Και πάλι συγγνώμη για την τόσο αργοπορημένη απάντηση!

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από veba » Τρί Νοέμ 28, 2017 2:15 pm

Κίμωνα

Το πρόβλημα στην μηχανή σου πιθανότατα είναι ηλεκτρολογικό. Επειδή δεν γνωρίζουμε τι γίνετε μέσα , και δεν κοίταξα να βρω και σχέδιο , Θα σου πω υποθετικά ότι , αν η μηχανή έχει μηχανικό θερμοστάτη τότε είναι πιθανών να έχει αντικατασταθεί με λάθος. Αν έχει πλακέτα για τον έλεγχο θερμοκρασίας τότε υπάρχει σφάλμα στην ανάγνωση θερμοκρασίας ή χρειάζεται ρύθμιση.
Αν έχεις όρεξη για φωτογραφίες και άνοιγμα μπορούμε να προσπαθήσουμε να την φτιάξουμε. Επίσης αν δεν υπάρχει βαλβίδα για τον έλεγχο της πίεσης , μπορείς να τοποθετήσεις εύκολα μία.

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τρί Νοέμ 28, 2017 2:29 pm

veba έγραψε:Κίμωνα

Το πρόβλημα στην μηχανή σου πιθανότατα είναι ηλεκτρολογικό. Επειδή δεν γνωρίζουμε τι γίνετε μέσα , και δεν κοίταξα να βρω και σχέδιο , Θα σου πω υποθετικά ότι , αν η μηχανή έχει μηχανικό θερμοστάτη τότε είναι πιθανών να έχει αντικατασταθεί με λάθος. Αν έχει πλακέτα για τον έλεγχο θερμοκρασίας τότε υπάρχει σφάλμα στην ανάγνωση θερμοκρασίας ή χρειάζεται ρύθμιση.
Αν έχεις όρεξη για φωτογραφίες και άνοιγμα μπορούμε να προσπαθήσουμε να την φτιάξουμε. Επίσης αν δεν υπάρχει βαλβίδα για τον έλεγχο της πίεσης , μπορείς να τοποθετήσεις εύκολα μία.
Ωραία όρεξη έχω καθώς θέλω να ξέρω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για να την κάνω λειτουργική,όταν πάω σπίτι θα την ανοίξω από πίσω και θα βγάλω φωτογραφίες να τις ανεβάσω.
Ευχαριστώ όλους

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Νοέμ 28, 2017 2:40 pm

Αγαπητέ νομίζω ότι ήταν λάθος αυτή η αγορά την στιγμή μάλιστα που δεν έχεις σχέση με αυτό το αντικείμενο.
Αυτό που πρόσεξα ήταν το Rossi Pod system.
Αν η μηχανή είναι για Pod τότε σίγουρα θα είναι στα 15bar και ο θερμοστάτης στο ανώτατο όριο.
Ο θερμοστάτης της μηχανής αυτής εξάλλου ήταν εξ αρχής προβληματικός:

http://coffeegeek.com/forums/espresso/machines/18168

Στη θέση σου εγώ θα μίλαγα πρώτα με το service εδώ και μετά θα έκανα το οτιδήποτε γιατί κάτι μαστόρια άσχετα με brasilia μπορεί να σου την αποτελειώσουν

http://www.chiccoverde.com/brasilia_mai ... -pr-7.html

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τρί Νοέμ 28, 2017 7:14 pm

Δεν διαφωνώ μαζί σου οτι ήταν λαθος η επιλογή μου,άλλωστε είχα επικοινωνία με τον πωλητή και του είπα πως αν δεν καταφέρω να την κάνω να λειτουργήσει με ένα λογικό κόστος (καθώς στην αγγελία του έλεγε οτι η μηχανή βρισκόταν σε άψογη κατάσταση) θα την επιστρέψω πίσω και ο άνθρωπος το δέχτηκε.
Το ποστ που έβαλες καθώς και άλλα το έχω διαβάσει,φαντάζομαι γι'αυτό ο τύπος στο λινκ που έδωσα πιο πάνω έβαλε PID ώστε να μπορέσει να πετύχει σταθερές θερμοκρασίες.Είναι λεει στο ποστ ρυθμιζόμενος ο θερμοστάτης αλλά δεν είναι τόσο ακριβής (στις ρυθμίσεις του?)
Στο λινκ που μου έδωσες για το service είναι στην Αθήνα ενώ εγώ μένω Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Αν καταλαβαίνετε κάτι ανεβάζω τις φωτογραφίες
http://i1239.photobucket.com/albums/ff5 ... welplk.jpg

http://i1239.photobucket.com/albums/ff5 ... uoldzf.jpg

http://i1239.photobucket.com/albums/ff5 ... 1nm06c.jpg

http://i1239.photobucket.com/albums/ff5 ... xvhgbw.jpg

Εκεί που δείχνω με το κατσαβίδι είναι το σωληνάκι που πήγα μπρος πίσω

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από veba » Τρί Νοέμ 28, 2017 7:53 pm

Καλησπέρα kimonas

Όσο μπορώ να δω από τις φώτο που ανέβασες , η μηχανή πιθανών δεν έχει ρυθμιστή πίεσης.
Την θερμοκρασία την ελέγχει ο θερμοστάτης στον κόκκινο κύκλο.
Θα γυρίσεις την βίδα αριστερά και θα ανάψεις την μηχανή. Μόλις σου δείξει ότι είναι έτοιμη πάτα το κουμπί του καφέ και δες αν μειώθηκε ο ατμός ή αν έχεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία του νερού.
Θα πρέπει να είναι σε χαμηλότερη θερμοκρασία και θα υπάρξει και μείωση τις πίεσης μια που δεν θα έχεις ατμό.
bras01.jpg

Απάντηση