Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τρί Νοέμ 21, 2017 9:10 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Μετα από μια μακρά εμπειρία με krupps διαφόρων μοντέλων (δεν διάβαζα τότε greekespresso)ήρθε η ώρα να πάρω μια καλή μηχανή.Βέβαι το πορτοφόλι μου περιορισμένο,οπότε έψαχνα καμια μεταχειρισμένη.Πάντα καλόβλεπα μια Gaggia αλλά δεν έβλεπα καμιά που να μπορώ να αγοράσω οπότε μάζευα λεφτά κι έκανα υπομονή.Αλλά πάντα κάτι προέκυπτε και τα λεφτά έφευγαν.Οπότε υπομονή και αναμονή.Κοιτούσα και τις αγγελίες μην βρω κανένα κελεπούρι.
ωσπου ξάφνου έπεσα σε μια αγγελία μιας brazilia lady rosi pod system μαυρης στο χρώμα επαγγελματικής και αρίστης σε κατάσταση ελεγε.
Παω λοιπόν δινω τα λεφτά την παίρνω,ρωταω το παλικάρι αν ξέρει πως λειτουργεί,οχι μου λεει.Κάτι μουρμουράει αλλά εγώ δεν ακούω,ερωτεύθηκα.Τι ωραία αίσθηση στην αφη! μοιάζει πλαστική (βράδυ την πήρα) αλλά είναι μεταλική και βαριά 11 kg ακούω από τον πωλητή και όντως τα έχει τα κιλάκια της.
την βάζω στο αμάξι και απλά θυμάμαι ότι βρέθηκα στον περιφεριακό (στην άλλη άκρη έμενα εγω)βιαστικός να προλάβω να πάρω καφέ,μα από που?
το μαγαζάκι που έπαιρνα είναι σίγουρα κλειστό αφου είναι Δευτέρα απόγευμα.Coffee island σκέφτομαι και παω βουρ για εκεί,ποιον με ρωτάει η πωλήτρια να βάλω? colombia huila της λεω
(όχι οτι το ήξερα αλλά βιαζόμουν),παω σπίτι στον δρόμο σκέφτομαι το group το πήρα? η φωτογραφίες είχαν και δυο δοσομετρητές κι ενα πατητήρι ταμπερ νομίζω το διάβασα εδώ μην με παρεξηγείται)αυτά που είναι?
Οδηγάω και σκεφτομαι μια την μηχανή και χαμογελάω μονο που την φέρνω στο μυαλό μου μια τα εξαρτήματα και σκέφτομαι που να τρέψω τωρα στην Καλαμαριά πάλι.
Μήπως να τα έβαλε στο δοχείο νερού?,μα γιατι να το έβαλε εκεί? μα πως μου ήρθε αυτή η σκέψη?μια εικόνα στο μυαλό μου έχει τον πωλητη της να μου δείχνει μέσα στο δοχείο.
φτάνω σπίτι κοιτάω μέσα στο δοχείο,μέσα είναι!
Ωραία....την αγκαλιάζω (τι ωραία αίσθηση!) την ανεβάζω σπίτι την βάζω στον πάγκο την συνδέω,βάζω νερό στο δοχείο,πατάω το on και αφού σβήσει η λυχνία πατάω το κουμπί με το φλυτζάνι και κοιτάζω πως τρέχει το νερό αλλά.... γιοκ νερό!! Μόνο ατμός και τίποτα άλλο!!!Τι κάνω λάθος?
ΓΟΥΓΛΗΗΗΗΗ!!!!!! έλα εδω,ποια είναι αυτή η κυρία που μπήκε στο σπίτι μου?από πούθε κρατάει η σκούφια της?πως να της συμπεριφερθώ? θέλει γλυκόλογα?θέλει αγριάδες? Τι Θέλει?
Μετά από καλό ψάξιμο βρήκα αυτό http://syz20120302155556-8363213.websta ... s/LADY.pdf το manual,βλέπω και τα ελληνικά στην πρώτη σελίδα ώπα!! λεω, εδώ είμαστε!! Άλλη λέξη ελληνική βέβαια δεν θυμάμαι να είχε. Διάβασα,διάβασα αλλα δεν βρήκα που κάνω λάθος. Δίαβασα κι αλλού και βλέπω ότι πρέπει να την έχω κλειστή αλλά στην πρίζα να πατήσω το κουμπί που κατεβάζει το νερό και να ανοίξω την βαλβίδα του ακροφυσίου ωστε να γεμίσει το boiler της με νερό.Ε΄δω είμαστε!!
Το κάνω γεμίζει,περιμένω να σβήσει το λαμπάκι οτι το νερό ζεστάθηκε,σβήνει. Ωραία!!! Παίρνω το διπλό καλαθάκι του βάζω 16 γραμμάρια καφέ το πατάω με το ταμπερακι, κουμπώνω το pf (σωστά δεν το λέω;)στο γκρουπ,βάζω το φλυτζάνι και πατάω το κουμπάκι με το φλυτζάνι και περιμένω..περιμένω περιμένω(έβαλα κι ενα χρονόμετρο στο κινητό μου) μετα απο 11 δεύτερα ξεκινάει την εκχύλιση.. στα 35 δεύτερα απο το πάτημα τον σταμάτησα.Καϊμάκι μηδέν,ο καφές οπτικά δεν μου αρέσει καθόλου μου θυμίζει εναν φίλτρου ....μα τι έγραψα μόλις τωρα?
ΓΟΥΓΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! έλα εδώ!!!!!!
colombia huila enter μπλα μπλα μπλα...ΓΟΥΓΛΗΗΗΗΗΗΗ!!! colombia huila coffeeisland ! ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!! μου θυμίζω την Ζουμπουλία απο την κλασσική ταινία του MEGA!
Φίλτρου είναι!!!! :OOPS: :OOPS: :OOPS:
Το έκανα κι αυτό!!! Αλλά αυτοί εκεί στο coffeeisland δεν κατάλαβαν ότι ζητάω espresso? πουλάνε πολύ φίλτρου και ρωτάνε τι μηχανη έχω για να ξέρουν πως να τον κόψουν??
Αύριο θα πάρω έναν αλλο!!!!
Αλλά δώστε μου τα φώτα σας!!!
Για την μηχανή!!! Για καφέ!!!! Το συντομότερο θα πάρω μύλο αλλά σίγουρα θελω κανενα δίμηνο (ίσως με το δώρο των Χριστουγέννων κατι μπορέσω να κάνω αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα αξίζει)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Νοέμ 21, 2017 10:00 pm

kimonas έγραψε:[...]
colombia huila enter μπλα μπλα μπλα...ΓΟΥΓΛΗΗΗΗΗΗΗ!!! colombia huila coffeeisland ! ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!! μου θυμίζω την Ζουμπουλία απο την κλασσική ταινία του MEGA!
Φίλτρου είναι!!!!
Το έκανα κι αυτό!!! Αλλά αυτοί εκεί στο coffeeisland δεν κατάλαβαν ότι ζητάω espresso? πουλάνε πολύ φίλτρου και ρωτάνε τι μηχανη έχω για να ξέρουν πως να τον κόψουν??
Αύριο θα πάρω έναν αλλο!!!!
Αλλά δώστε μου τα φώτα σας!!!
Για την μηχανή!!! Για καφέ!!!! Το συντομότερο θα πάρω μύλο αλλά σίγουρα θελω κανενα δίμηνο (ίσως με το δώρο των Χριστουγέννων κατι μπορέσω να κάνω αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα αξίζει)
Φίλε μου Κίμωνα με άγχωσε η περιγραφή σου να ξέρεις! :P
Επίσης, από πού να το πιάσω τώρα...? Τα έχεις και μπερδεμένα στο μυαλό σου... :?
Λοιπόν, μια χαρά είναι ο καφές. Μονοποικιλιακός specialty, με ελαφρύ καβούρδισμα, κατάλληλος για φίλτρου & espresso. Το θέμα λοιπόν, δεν είναι προφανώς ο καφές! Αρχικά το θέμα είναι ότι δεν έχεις μύλο, και προφανώς και ο βαθμός άλεσης του colombia που πήρες δεν ήταν ο ενδεδειγμένος. Όχι ότι φταίει εννοείται το κατάστημα. Εσύ ,τι τους είπες όταν σε ρώτησαν για άλεση? Τι γράφει πάνω το σακουλάκια σου στη ένδειξη grind? Τι αριθμό;;
Επίσης, είσαι σίγουρος ότι η μηχανή σου είναι σε καλή/σωστή κατάσταση? Group, shower screen κοκ?? Τα τσέκαρες αυτά? Ένα backflash με puly έριξες? Από αφαλάτωση η μηχανή είναι οκ??...
Πολλά τα ερωτήματα! Δώσε info για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε! ;)

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τετ Νοέμ 22, 2017 5:29 am

Όταν με ρώτησαν τους είπα ποια η μηχανή και ο άνθρωπος που ήταν από μέσα είπε την πωλήτρια να αλέσει στο 2,5.τωρα κατά την αγοραπωλησία ο άνθρωπος δεν ήξερε να μου πει τίποτα πέρα ότι ήταν του πατέρα του.Τωρα γέμισα πριν από λίγο το boiler και δοκίμασα το shower και το άνοιξα να τρέξει έτσι σκέτο.Ειδα ότι το νερό δεν τρέχει άνετα,αλλά ίσα που ρίχνει σταγόνες σαν να είναι βουλωμενο και έρχεται από όπου βρει δίοδο.Οποτε ενημερώστε με τις κινήσεις που πρέπει να κάνω και με ποια σειρά.Newbie το γράφω και στον τίτλο.

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τετ Νοέμ 22, 2017 6:30 am

Dezcal έχω καθώς έκανα αφαλατώσεις στην krupps, ελπίζω η διαδικασία να είναι ίδια της αφαλάτωσης.Το backflash δεν το ξέρω καθόλου και πως ελέγχω το group θέλω ενημέρωση

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 22, 2017 10:16 am

Οπότε αρχική απάντηση δόθηκε. Το πρόβλημα είναι στη μηχανή 100%. Ο καφές μια χαρά είναι. Ίσα ίσα που στο 2.5 σε επαγγελματική μηχανή με τρίοδη κοκ, θα έπρεπε θεωρήτικα ο καφές να 'τρέχει' γρήγορα, εφόσον μιλάμε για μία σχετικά coarse άλεση για αυτές τις μηχανές. (1 με 1.5 στον Ekk43 grinder, κυμαίνεται η ιδανική άλεση) Αλλα και πάλι. Αυτό ισχύει οταν όλα λειτουργούν σωστά στη μηχανή... Εσύ τώρα, έχεις 'δουλειά' να κάνεις με τη μηχανή...
Χωρίς παρεξήγηση πάντως, και με κάθε καλή διάθεση, δεν αγοράζεις έτσι εξοπλισμό εσπρέσσο... Εύχομαι η μηχανή να γίνει μετά από την ενδεδειγμένη και απαραίτητη συντήρηση λειτουργική και να μην έχει "θέματα" ...αλυτα.

Επειδή είμαι στο Πανεπιστήμιο τώρα, θα σου απαντήσω αν θες αναλυτικά το απόγευμα για το τι πρέπει να κάνεις σε 1η φάση. :)

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Τετ Νοέμ 22, 2017 11:41 am

Εννοείται πως δεν παρεξηγιέμαι και εννοείται πως θέλω αναλυτικότερα το απόγευμα
Ευχαριστώ

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Πέμ Νοέμ 23, 2017 6:48 pm

Jazz έγραψε: Επειδή είμαι στο Πανεπιστήμιο τώρα, θα σου απαντήσω αν θες αναλυτικά το απόγευμα για το τι πρέπει να κάνεις σε 1η φάση. :)

Θα ήμουν υπόχρεως αν μπορούσες να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες για ότι χρειάζεται για να γίνει σωστά η συντήρηση.Διαβασα λίγο τα άρθρα στην κατηγορία με την συντήρηση των μηχανών διάβασα και λιγο το εγχειρίδιο με τις οδηγίες χρήσης αλλά ειδικά στο backflushing δεν κατάλαβα πολλά.
Φαντάζομαι ότι η αφαλάτωση είναι πιο εύκολη, ζεστό νερό με αναλογία συγκεκριμένη με dezcal να γεμίσω το boiler να αφήσω χ χρονικό διάστημα και μετά καλό ξέπλυμα με νερό.
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Ευχαριστώ

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:44 pm

Καλημέρα,εχτές έκανα μια αφαλάτωση με τις οδηγίες που διάβασα στο αντίστοιχο νήμα του forum.Εβγαλα την σίτα της ντουζιέρας η οποία ήταν βουλωμεένη καλά,την έβαλα σε ξύδι το οποίο είχα βράσει προηγούμενος και την άφησα εκεί πολύ ώρα.
Έκανα ακριβώς τις οδηγίες που διάβασα δηλαδή μισό φακελάκι descal σε 1.5 λίτρο νερό μέσα στο δοχείο της μηχανής και πέρασμα το διάλυμα μια από το ακροφύσιο του ατμού μια από την ντουζιέρα.Καθε φορά άφηνα να περάσει περίπου 250ml από το διάλυμα και μετά άφηνα την μηχανή περίπου 15 λεπτά κάθε φορά .
Στην αρχή το διάλυμα έβγαινε πολύ δύσκολα από την ντουζιέρα από μια οπη,σιγά σιγά όμως έβγαινε από όλες τις οπές με φυσιολογική ροή.Το ακροφύσιο του ατμού ήταν φυσιολογικό.
Στο τέλος περασα 3 γεμίσματα καθαρού νερού από το ακροφύσιο του ατμού και από την ντουζιέρα ώστε να ξεπλυθεί καλά από το διάλυμα το boiler
Σήμερα έβαλα την σίτα στην θέση της,την βιδωσα καλά και είπα να κάνω μια δοκιμή με καφέ.(τυφλό για backflushing δεν έχω ούτε το καθαριστικό που χρειάζομαι).Εβαλα καφέ στο διπλο καλαθάκι άναψα την μηχανή και έβαλα το pf στο group μέχρι να ζεσταθεί και ετοιμαστεί η μηχανή.
Οταν έσβησε το λαμπάκι ξεκίνησα ένα χρονόμετρο (για να έχω μια μέτρηση) και πάτησα το κουμπί ώστε να γίνει η εκχύλιση και ήρθε η απογοήτευση.Το νερό έτρεχε πάρα πολύ και με πολυ δύναμη και μου έδινε την εντύπωση ότι είχε παραπάνω θερμοκρασία από ότι έπρεπε (σαν να τον έβραζε τον καφέ).
Έβγαλα το pf και άφησα λίγο νερό να τρέξει το οποίο στην αρχή ήταν πάρα πολύ δυνατό αλλά στην συνέχεια έγινε πιο νορμάλ στην ροή του,έβαλα κάνα καφέ ξανά στο γκρουπ και ξανά το κουμπί.Αυτη την φορά ξεκίνησε πιο στρωτά η ροή με μια δόση από κρέμα να βγάζει μαζί με τον καφέ αλλά με το που άναψε το λαμπάκι της θερμοκρασίας και ενώ συνεχιζόταν η εκχύλιση τότε αγριεψε και η ροή του νερού και πάλι τα ίδια αποτελέσματα.
Κάποιος έχει καμία ιδεα τι μπορεί να φταίει;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Νοέμ 26, 2017 1:05 pm

Όσο δεν έχεις Κίμωνα μύλο στον πάγκο σου ότι περιγραφές και να βάζεις δεν έχουν νόημα. Ο καφές πού έχει αλεστεί αλλάζει ιδιότητες με την ώρα οπότε άκρη δεν θα βγάλεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

kimonas
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 9:01 pm
Όνομα: Κίμωνας

Re: Newbie-εσπρεσσομηχανή 0-1 help!!!

Δημοσίευση από kimonas » Κυρ Νοέμ 26, 2017 3:09 pm

Καταλαβαίνω ότι ο μύλος είναι αυτός που κάνει την διαφορά στον καφέ που θα πιεί οποιοσδήποτε,αλλά αδυνατώ να δεχτώ ότι μπορούσα να πιω αξιοπρεπή καφεδάκια από μια krupps και δεν μπορώ να πιώεστω ένα παραπλήσιο από την brazilia lady, τουλάχιστο μέχρι να πάρω έναν μύλο θα πρέπει να μπορώ να.συμβιβαστώ σε αυτό.
Τώρα αν η εκχύλιση έγινε έτσι λόγω λάθος κοψιματος(μου πέρασε από το μυαλό ότι θέλει η μηχανή αυτή πιο ψιλό κόψιμο) αυτό είναι κάτι που μπορώ να το βρω,εκείνο που θέλω να αποκλείσω είναι πρόβλημα μηχανής.

Απάντηση