Πρόβλημα σε ECM Classika pid

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Πρόβλημα σε ECM Classika pid

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Οκτ 08, 2017 11:44 am

Καλημέρα στην παρέα!
Θα ήθελα μια γνώμη πριν απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία μιας και η μηχανή μου είναι εντελώς καινούργια.
Ευτυχώς σ'αυτό το σημείο είμαι τυχερός αφού ύπάρχει πίσω της το barista.gr και ο Βασίλης Τάρταρης!
Μιλάμε για μια Ecm Classika pid η οποία παρ' όλο που είναι στην κατοχή μου μόλις 25 ημέρες έχει κάνει μόλις 10 εκχυλίσεις.
Ο λόγος είναι:
α)δεν ήθελα να βάλω νερό βρύσης και ήμουν σε αναμονή μια κανάτας Britta που είχε παράδοση 10 ημερών.
β)Λόγω του υψηλού κόστους, για το δικό μου πάντα πορτοφόλι, της μηχανής, δεν είχα την δυνατότητα να πάρω μύλο στο καπάκι και προσπαθούσα να βρω ένα κάποιο σωστό κόψιμο από γνωστό roster/καφεκοπτείο για να κάνω κανένα καφεδάκι μέχρι να πάρω έναν μύλο. Φυσικά τα μη ικανοποιητικά κοψίματα τα "πίνει" η Brika όπου έφτιαχνα καφέ μέχρι πριν πάρω την μηχανή.
Στο μεταξύ είχα "ξεσκονίσει" το φόρουμ, το you tube και ένα κολλητό-συνάδελφο μου, που ασχολείται 10 χρόνια και όταν ήρθε η μηχανή είχα ακριβώς ιδέα πως να την λειτουργήσω γιατι κατά τα άλλα γκάβακας εντελώς!!!!
Η μηχανή κατά τις πρώτες λειτουργίες της-δοκιμαστικές εκχυλίσεις δούλευε ρολόι.
Η θερμοκρασία στο pid ανέβαινε φυσιολογικά και κόλλαγε στους 93 βαθμούς που ήταν και η εργοστασιακή ρύθμιση.
Έτσι έφτιαχνα τις πρώτες 7 ημέρες μόνο εσπρεσάκια.
Προχθές λοιπόν είπα να φτιάξω και έναν καπουτσίνο και αρχισα την διαδικασία που περιγράφεται και στο manual αλλά και στα review.
Άνοιξα τον διακόπτη του ατμού και περιμένοντας να ανεβάσει θερμοκρασία στην οθόνη (130 βαθμούς η εργοστασιακή ρύθμιση), άνοιγα την βαλβίδα του ακροφυσίου του ατμού για 5" και περίμενα άλλα 20", επαναλαμβάνοντας αυτήν την διαδικασία 3 φορές ώστε απ' ο,τι είχα διαβάσει να δημιουργηθεί χώρος στο boiler για ατμό.
Φτάνοντας στην επιθυμητή θερμοκρασία (σχετικά γρήγορα) έφτιαξα ένα αφρόγαλο του "χαμού" αλλά οκ, άπειρος είμαι, θα εξασκηθώ.
Έκλεισα τον διακόπτη του ατμού και αφού περίμενα να πέσει λίγο η θερμοκρασία, έκανα πλήρωση του boiler με κρύο νερό, ανοίγοντας την βαλβίδα του ατμού και έπειτα τον διακόπτη της αντλίας μέχρι απ το ακροφύσιο του ατμού να τρέξει νεράκι.
ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!!
Η θερμοκρασία άρχισε να πέφτει χωρίς να δουλεύει το pid.Στην οθόνη η τελεία που αναβοσβήνει ήταν μόνιμα αναμμένη και σβηστή η πορτοκαλί λυχνία που αρχικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή, σε φυσιολογική λειτουργία, μένει αναμμένη και μετά αναβοσβήνει μαζί με την τελεία της οθόνης δείχνοντας τους παλμούς ρεύματος.
Η θερμοκρασία φυσικά έπεσε στους 11 βαθμούς αφού δεν έπαιρνε ρεύμα η αντίσταση υποθέτω.
Έσβησα την μηχανή, την έβγαλα από την πρίζα και μιας και είχε πάει 12 το βράδυ, ξάπλωσα.
Κάπου εκεί κρατήθηκα να μην βάλω τα κλάματα για την γκαντεμιά μου!!!!
Χθες το πρωί έτρεξα κατ' ευθείαν στην μηχανή, την έβαλα στην πρίζα και άνοιξα τον διακόπτη.
Και ω του θαύματος, δούλευε!!!! Κόντεψα να τρελαθώ απ' την χαρά μου αλλά δεν κράτησε πολύ γιατί στην συνέχεια παρατήρησα δύο σημαντικά προβλήματα-διαφορετική συμπεριφορά από την αρχική λειτουργία της μηχανής.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΩΤΟ:
Ανεβάζει θερμοκρασία σχετικά γρήγορα μέχρι τους 91 βαθμούς.(υπενθυμίζω, η ρύθμιση στους 93).
Εκεί κολλάει κανένα τέταρτο μέχρι να πάει 92. Για κανένα τέταρτο πάλι παίζει 92-91 και μετά κολλάει κανένα μισάωρο στο 92.
93 δεν δείχνει τουλάχιστον για μια ώρα και όταν τελικά δείξει, παίζει 92-93. Όταν την πρωτοδούλεψα θυμάμαι πως πήγαινε πολύ γρήγορα στο 93 και κόλλαγε εκεί. Εντάξει, αν την άφηνες αρκετή ώρα μπορεί να έκανε κανένα πισογύρισμα στο 92 αλλά όχι τίποτα τρελά πράγματα. Η εκχύλιση γίνεται κανονικά, τα bar κανονικά και ή εκτόνωση του Ε61 κανονικά.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:
(και πιο σοβαρό κατά την ταπεινή μου γνώμη). Όταν πάω να φτιάξω ατμό ανοίγοντας τον διακόπτη και κάνοντας την διαδικασία ανοίγματος-κλεισίματος της βαλβίδας, η θερμοκρασία στην οθόνη, παρ'όλο που είναι ρυθμισμένη στους 130, δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από 113 βαθμούς σε 5-6 δοκιμές που έκανα. Αφού έφτιαξα αφρόγαλο, υποθετικά, νερό είχα στην γαλατιέρα, πριν κλείσω τον διακόπτη ατμού η οθόνη δείχνει θερμοκρασία ατμού 113 όπως είπα και όταν τον κλείσω δείχνει 143 βαθμούς που υποθέτω ότι είναι θερμοκρασία νερού η οποία πέφτει φυσικά και ακόμα πιο πολύ όταν κάνω την πλήρωση του boiler με νερό.
Σίγουρα κάποιο εξάρτημα της μηχανής ή τα έχει φτύσει ή υπολειτουργεί λόγω αστοχίας.
Ζητώ ειλικρινά συγνώμη για το τεράστιο σεντόνι αλλά δεν μπορούσα να το περιγράψω διαφορετικά.
Πριν πάρω τηλέφωνο την εταιρία θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία αφενός και έχετε δουλέψει περισσότερες μηχανές αφετέρου.
Ευχαριστώ!!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Πρόβλημα σε ECM Classika pid

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Οκτ 08, 2017 2:44 pm

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε!!!!!!!
Άμα σας πω πως, θα τραβάτε τα μαλλιά σας!!!!
Ευτυχώς που κάθισα και σκέφτηκα όλες τις κινήσεις που έκανα πριν μου παρουσιαστεί το πρόβλημα, πράγμα που δεν ανέφερα μιας και πίστευα πως ήταν άσχετο και δεν υπάρχει σχέση.
Απλά είχα βάλει λίγο πριν έναν χρονοδιακόπτη για να μου ανοίγει την μηχανή το πρωί πριν ξυπνήσω και να φτιάχνω καφέ για την δουλειά.
Το έβγαλα λέει μήπως και.........!!!!!!
Φυσάει η μηχανή!!!!!!
Μετά από συζήτηση που είχα με τεχνικό μου είπε μακρυά από τέτοιους φθηνούς και Κινέζικους κατά κόρον χρονοδιακόπτες!
Δίνουν λάθος ρεύματα και έχουν δημιουργήσει προβλήματα ή και ζημιές σε πολλές συσκευές.
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Πρόβλημα σε ECM Classika pid

Δημοσίευση από axilleas1990 » Τετ Ιούλ 24, 2019 2:19 pm

Κάνε μας ένα σχόλιο. Είσαι ευχαριστημενος μετά από τόσο καιρο από την μηχανη;;; αν μπορείς να μας περιγράψεις και κανένα κουσούρι που παρατηρησες. .

Απάντηση