πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
haris013
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 9:27 pm

πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από haris013 » Σάβ Σεπ 23, 2017 10:04 pm

Καλησπέρα παιδιά, μόλις απέκτησα την πρώτη μου μηχανή, την nespresso inissia μαζί με aeroccino.

Θα ήθελα να με κατατοπίσετε λίγο στο πως να φτιάξω καφέ καθώς έχω μπερδευτεί. Ποιές είναι οι ποιο ποιοτικές-καλές κάψουλες για cappuccino και κρύο espresso(freddo)?

ποια είναι η διαδικασία για πετυχημένο καφέ? πόσες κάψουλες βάζω για να πιω freddo espresso και cappuccino όπως στα μαγαζιά έξω?

γενικά αν έχετε tips και οτιδήποτε μπορεί να μου φανεί χρήσιμο θα το εκτιμούσα.

επίσης τι διαφορά έχει το κουμπάκι lungo με το espresso και σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιώ το καθένα;

ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Σεπ 23, 2017 10:55 pm

Δλδ αγόρασες ένα παπάκι, χωρίς να έχεις πάρει καν δίπλωμα και ρωτάς τι πρέπει να κάνεις για να τρέξεις στο motogp... :a014:

haris013
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 9:27 pm

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από haris013 » Σάβ Σεπ 23, 2017 11:10 pm

Luckees έγραψε:Δλδ αγόρασες ένα παπάκι, χωρίς να έχεις πάρει καν δίπλωμα και ρωτάς τι πρέπει να κάνεις για να τρέξεις στο motogp... :a014:
τι ακριβώς εννοείς;

νομίζω πήρα μια πολύ entry level μηχανή και ρωτάω πως θα την χρησιμοποιήσω για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να μου δώσει η συγκεκριμένη μηχανή.

επίσης έχω κάποιες γενικές απορίες στο θέμα καφές. What's the big deal?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 23, 2017 11:27 pm

Καλωσόρισες στο forum Χάρη!
Η απάντηση του Αποστόλη έχει να κάνει με το γεγονός ότι εδώ στο forum ασχολούμαστε με τον αυθεντικό τρόπο παρασκευής espresso (με καφέ σε σπυρί, με μύλους, μηχανές κατάλληλες) του οποίο το αποτέλεσμα απέχει πολύ από αυτό που δίνουν οι κάψουλες.
Δεν πειράζει όμως κάποιος που θα πίνει και nespresso (δουλειά, εξοχικό κτλ) μπορεί να δει την ερώτηση σου και να έχει κάποια πρόταση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

haris013
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 9:27 pm

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από haris013 » Κυρ Σεπ 24, 2017 12:02 am

Christos έγραψε:Καλωσόρισες στο forum Χάρη!
Η απάντηση του Αποστόλη έχει να κάνει με το γεγονός ότι εδώ στο forum ασχολούμαστε με τον αυθεντικό τρόπο παρασκευής espresso (με καφέ σε σπυρί, με μύλους, μηχανές κατάλληλες) του οποίο το αποτέλεσμα απέχει πολύ από αυτό που δίνουν οι κάψουλες.
Δεν πειράζει όμως κάποιος που θα πίνει και nespresso (δουλειά, εξοχικό κτλ) μπορεί να δει την ερώτηση σου και να έχει κάποια πρόταση.
καλως σας βρήκα!

δυστηχώς πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ ποιο σοβαρά με το χόμπυ αλλά η έλληψη χρόνου δεν μου δίνει την δυνατότητα να πειραματιστώ με αυθεντική παρασκευή εσπρέσσο και κόψιμο καφέ.
ξέρω οτι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ υποδιαίστερο από κάποια μηχανή καφέ που θα αλέθω εγώ την ποικιλία του καφέ και θα φτιάχνω χαρμάνια αλλά η ευκολία και η ταχύτητα της κάψουλας ήταν μεγάλο συν στην απόφαση επιλογής μου.

Αποσο διάβασα και δοκίμασα κάνει αξιοπρεπέστατο καφέ για το σπίτι η nespresso(σίγουρα ακόμα και αυτό είναι υποκειμενικό ανάλογα με τις εμπειρίες του καθένα) απλά δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ γιαυτό και ρωτάω :)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 24, 2017 11:35 am

Πολλά που ρωτάς παραπάνω τα βρίσκεις στο manual.

Το κουμπί espresso σου βγάζει 40ml νερό και το κουμπί lungo 110ml. Έτσι έρχονται προρυθμισμένα από το εργοστάσιο αλλά μπορείς εσύ να τα προγραμματίσεις. Όπως καταλαβαίνεις ο lungo θα είναι ένας αραιωμένος espresso. Προσωπικά θα σου συνιστούσα εάν δεν είσαι του δυνατού καφέ, να κάνεις έναν espresso μονό και να τον αραιώνεις εσύ με ζεστό νερό σύμφωνα με την γεύση σου.

Για κάψουλες θα πρέπει να δοκιμάσεις και να αποφασίσεις. Ξεκίνα από αυτούς με ένταση από 9 και πάνω, πχ Ristretto, Arpeggio και βλέπεις. Να σημειώσω εδώ ότι για freddo που ρωτάς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 2 κάψουλες, οπότε δες μήπως το να τον αγοράζεις από έξω (delivery) σε συμφέρει περισσότερο από άποψη γεύσης/τιμής.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

haris013
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 9:27 pm

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από haris013 » Κυρ Σεπ 24, 2017 1:45 pm

ο capuccino φτιαχνεται με lungo και αφρογαλο ή 2 κάψουλες espresso και αφρόγαλο;

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 24, 2017 3:06 pm

Εάν θέλεις να είσαι by the book, μία κάψουλα + αφρόγαλα για cappuccino. Αλλά περί ορέξεως...άμα δεν αισθάνεσαι γεύση καφέ μπορείς να πας και για δύο κάψουλες.
Όσο για τον lungo ξέχνα ότι υπάρχει ως επιλογή. Κάνε espresso (μία κάψουλα) + ζεστό νερό που λέγεται "Americano"
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

haris013
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 9:27 pm

Re: πρώτη μου μηχανή nespresso inissia

Δημοσίευση από haris013 » Κυρ Σεπ 24, 2017 3:17 pm

τώρα μόλις ήπια ένα εσπρεσάκι σκέτο και μου άρεσε αρκετά!

το μόνο πρόβλημα είναι η διάρκεια, κοινώς τον ήπια μονορούφι :P

για την δουλειά θα πρέπει μαλλον να πάω στην μέθοδο americano ώστε να έχω περισσότερη ποσότητα μαζί μου.

Απάντηση