νεα αγορα gaggia classic +graef 702

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
comandante7
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2017 3:51 pm

νεα αγορα gaggia classic +graef 702

Δημοσίευση από comandante7 » Παρ Σεπ 08, 2017 5:40 pm

καλησπερα, προχωρησα στην αγορα μιας Gaggia classic απο ebay (προ 2015) και εναν μυλο graef 702 αφου συμβουλευτηκα τις συζητήσεις του φορουμ.
πρωτον: πρεπει να κανω οπωσδηποτε την ρυθμιση του OPV?
δευτερον: στη μηχανη αφου εχω κλεισει το κουμπι της εκχυλισης , συνεχιζει να τρεχει νερο, λιγο μεν
τριτον: βλεπω κατι νερα πισω απο τη μηχανη, μες τη μαυριλα κιολας
τεταρτον: στον graef ειναι απαραιτητες οι ροδελες που αναφερονται, γιατι δεν βρηκα κατι μεσα και εχω πετυχει κιολας σωστο κοψιμο στα 14/15
Ευχαριστω
Edit:η ρυθμιση του OPV γινεται χωρις το καλαθακι?

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: νεα αγορα gaggia classic +graef 702

Δημοσίευση από harryv » Παρ Σεπ 08, 2017 6:39 pm

1) Όχι.
2) Αν το λίγο είναι < 3 ml δε τρέχει τίποτε.
3) Βρες από που προέρχεται η διαρροή.
4) Σωστό κόψιμο στο 14 (δεξιά = coarse στον Graef) χωρίς ροδέλες το βλέπω χλωμό. Εγώ είμαι με 3 και κόβω στο 5-8 ανάλογα με τον καφέ.

comandante7
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2017 3:51 pm

Re: νεα αγορα gaggia classic +graef 702

Δημοσίευση από comandante7 » Πέμ Σεπ 14, 2017 3:13 pm

Τελικα ρυθμισα το OPV με το τροπο που προτεινουν μεσα στο φορουμ. Νομιζω παιρνω καλυτερα αποτελεσματα. Οι διαρροες απο πίσω μαλλον ειναι οταν γεμιζω με νερο το δοχείο. Στα του κοψιματος δεν μπορώ να παω κατω απο 10 στη ρυθμιση. Μπουκωνει το pf.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: νεα αγορα gaggia classic +graef 702

Δημοσίευση από harryv » Παρ Σεπ 15, 2017 11:40 am

Βγάλε το κάτω μαχαίρι, μήπως και έχει τίποτε από κάτω, είτε δεν έχει κουμπώσει σωστά. Έχει μια στρογγυλή εγκοπή.

Το δοχείο είναι πιο κοντό στην πίσω πλευρά. Έχει μια γραμμή, μη τη ξεπερνάς στο γέμισμα γιατί με τους παλμούς της αντλίας θα έχεις πάντοτε νερά να πέφτουν από πίσω. Έλεγξε μην έχει ραγίζει πουθενά το δοχείο.

Απάντηση