Ρύθμιση Μηχανής

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 28, 2018 10:15 am

Ρύθμισε στα 9bar κ μην σπαταλάς φαιά ουσία εκεί. Δώσε βάρος σε άλεση, κατανομή, πάτημα και θα είσαι μια χαρά.

mc99658
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 8:17 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mazzer Mini
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Tigrato, sweet blue
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από mc99658 » Κυρ Σεπ 30, 2018 3:41 pm

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω τότε. Βρήκα και thread με φωτογραφίες.
viewtopic.php?t=4624&start=60

Βάζω με τυφλό στα 10 περίπου;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Οκτ 04, 2018 11:34 am

mc99658 έγραψε:
Κυρ Σεπ 30, 2018 3:41 pm
Βάζω με τυφλό στα 10 περίπου;
Yes sir! :oneup:

mc99658
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 8:17 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mazzer Mini
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Tigrato, sweet blue
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από mc99658 » Σάβ Δεκ 01, 2018 10:42 pm

Σήμερα τελικά το έκανα. 4 άλλεν βίδες από κάτω πρώτα και την OPV την ξεβιδωσα με το χέρι εύκολα. Αυτοκόλλητο εγγύησης δε συνάντησα πουθενά. Με τυφλό ρύθμισα στα 10 και μένει μόνο να περιμένω ως αύριο για δοκιμή.

Για να δούμε!

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από smile56 » Σάβ Δεκ 22, 2018 1:42 pm

καλημερα Eπειδη ειμαι κατοχος μιας Bezzera Magica και ειχα βρεθει και εγω σε αυτο το διλημα περι πιεσης 11.5 η 9 μου ειπαν οτι η Bezzera ειναι ετσι κατασκευασμενες για να δουλευουν στα 11.5 και να μην κατεβασω πιεση . Οι πληροφοριες που εχω ειναι μετα απο ερωτησεις στον Gianni του Electros ο οποιος μου ειπε οτι εχει συζητηθη το συγκεκριμενο θεμα με την ιδια την εταιρεια η οποια εχει αποριψη αυτην την μετατροπη Απο την στιγμη παντως που το εκανες περιμενω και εγω τις αποψεις σου για τη μετατροπη θα βοηθουσες παρα πολυ

mc99658
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 8:17 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mazzer Mini
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Tigrato, sweet blue
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρύθμιση Μηχανής

Δημοσίευση από mc99658 » Τετ Δεκ 26, 2018 2:21 pm

Να σου πω την αλήθεια εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά. Φυσικά είμαι νέος στο αντικείμενο (ενδεικτικά αναφέρω πως έχω κάνει σύμφωνα με το μετρητή του μύλου 1000 διπλούς περίπου σε 9 μήνες) τους οποίους έχω δοκιμάσει όλους (ακούγονται αρκετοί αλλά είναι πολύ λίγοι μάλλον). Με τη μείωση της πίεσης, στη γεύση δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, γιατί ακόμα η σταθερότητα που πετυχαίνω από μόνος μου δεν είναι υψηλή (εννοώ από το πάτημα μου, κατανομή κλπ). Αν έβγαζα πάντα το ίδιο αποτέλεσμα θα έλεγα ναι, η πίεση μου άλλαξε αυτό και εκείνο. Δυστυχώς ακόμα παλεύω με το καταραμένο channeling. Αυτό που περίμενα να δω να σου πω την αλήθεια είναι βελτίωση σε αυτό, δηλαδή μείωση του channeling με μείωση της πίεσης, το οποίο δεν είδα. Καφέδες που δοκιμάζω οι tigrato, sweet blue, Kanya Rwanda. Επομένως θα σου προτείνω αυτό που έγραψε και ο φίλος, ασχολήσου με τις άλλες παραμέτρους πρώτα (κατανομή, πάτημα, rd καφέ) και άσε τελευταία τη ρύθμιση της πίεσης (η προσωπική μου γνώμη μόνο είναι αυτή εεε!).

:offtopic:
Εγώ από την άλλη (εάν έχεις και συ τέτοιο θέμα channeling) κατευθύνομαι και για μικρότερο καλαθάκι από το διπλό εργοστασιακό της Unica.

Απάντηση