Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
pontios jo
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2017 5:06 pm

Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από pontios jo » Δευ Μάιος 22, 2017 5:23 pm

Αξιότιμοι λάτρεις της ποιότικου καφέ χρειάζομαι τα φώτα σας.οπως η πλειοψηφία της χώρας μας έτσι και εγώ είμαι οικονομικά στενάχωρα.σημαντικο κομμάτι της καθημερινότητάς μου κ της συζύγου μου είναι ένας freddo/espr.το θέμα είναι ότι καθημερινά καταναλώνουμε 3 έως 5 καφέδες που σημαίνει το ελάχιστο ένα 5€ .Έτσι λοιπόν μπαίνω στην διαδικασία αγοράς μιας μηχανης(χωρίς μύλο ενσωματωμένο λόγω τιμών).ευελπιστώ ότι θα γίνει απόσβεση χρημάτων εφόσον θαγοραζω μόνο αλεσμενο.Με ανύπαρκτες γνώσεις επί του θέματος βρήκα Gaggia Gran Style RI8323 σε σχετικά καλή τιμή.Απο το κατάστημα που αγοράζω καφέ μου είπαν ότι χρησιμοποιούν την lavazza crema blue όπου και μου αρέσει πολύ.γνωριζετε μήπως υπάρχει σε αλεσμένο?έπειτα η μηχανή είναι κάτι αξιολογο για την χρήση που θέλω?από συντήρηση (αφαλάτωση καθαρισμός κλπ.)είναι κάτι που θα μπορώ να κάνω? οποιαδήποτε πρόταση φυσικά και αποδεκτή.το όριο είναι τα 150 για την μηχανή,για μύλο στην πορεία βλέπουμε.σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μάιος 22, 2017 5:59 pm

Αντί για την gran style θα πάρεις ένα κουμπαρά. Θα πάρεις επίσης μια σκληρή απόφαση και επί 3 μήνες δεν θα πίνεις καφέ απ έξω εσύ κ η γυναίκα σου, αλλά θα βάζετε το τάληρο καθημερινά στον κουμπαρά. Μόλις τελειώσουν οι 3 μήνες θα τον σπάσεις κ θα πάρεις την Lelit Pl41e με 365,80 ευρώ και τον Graef CM 702 με 92,90 ευρώ.
Σε 3 μήνες από τώρα θα πίνεις εσπρέσο καλύτερο απ το 99% των καφετεριών κ όχι νεροζούμι με γεύση εσπρέσο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Μάιος 22, 2017 6:03 pm

Θα συμφωνησω. Καλυτερα να δαγκωθεις για κατι καλο,παρα να πεταξεις τα μισα λεφτα στο βροντο για κατι που δεν κανει...

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Μάιος 22, 2017 9:41 pm

Δεν έχουν άδικο τα παιδιά..συμφωνώ σε όλα και κυρίως στο να πάρεις και μύλο άλεσης..
Μόνο με μηχανή δεν προκειται να πίνεις ούτε καν καλύτερο ή τουλάχιστον τον ίδιο καφέ με αυτόν που έχεις συνηθίσει να πίνεις έξω..
Με τον προαλεσμενο το αποτέλεσμα δεν θα είναι ικανοποιητικο και δεν θα έχεις πολλές επιλογές. Ο καφές που θες μπορεί και να μην βγαίνει αλεσμένος. Οπότε τι θα κανεις; Αν αγοράσεις από καφεκοπτειο φρεσκο,δεν θα πετυχαίνεις το κόψιμο..είναι πολλά και είναι μπελάς..
Οπότε μια καλή entry level μηχανή και ένας καλός entry level μύλος είναι μονόδρομος για ξεκίνημα σ αυτή τη κατεύθυνση.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μάιος 23, 2017 12:25 am

το οτι σαρεσει ο καφες απο εκεινο το μαγαζι, με το τι καφε χρησιμοποιούνε, δεν σχέση. ο καφες αυτός ο crema ειναι μάπα και φθηνιάρικος. αλλιως θα τον βγάζω εγω όμως, αλλιώς κάποιος άλλος, αλλιώς ένα μαγαζί με επαγγελματική μηχανή. και σίγουρα με την grand style δεν πρόκειται να βγει ποτέ καφές που να πίνεται.

δηλαδή το τι καφέ θα πιείς, δεν εξαρτάται μόνο απο το τι καφέ θα χρησιμοποιήσεις αλλα είναι συνδυασμός απο χίλια δυο πράγματα. εσυ θα είσαι χωρίς εμπειρία, χωρίς φρέσκο καφέ, χωρίς μύλο, και χωρίς αξιόλογη μηχανή. αρα απλά θα πετάξεις τα πολύτιμα για σένα 150 ευρώ ή πόσο έχει τέλος πάντων.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μάιος 23, 2017 12:37 am

Για να γλιτώσει πέντε ευρώ την ημέρα θα πετάξει εκατοπενήντα και θα πίνει χειρότερο καφέ..

pontios jo
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2017 5:06 pm

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από pontios jo » Τετ Μάιος 24, 2017 12:26 pm

Σας ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση ,πρέπει δηλαδή να βάλουμε το χέρι στην τσέπη .να στε καλά ευχαριστώ και παλι

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 24, 2017 4:11 pm

Είναι ακριβό σπορ ο Espresso δεν είναι frappé.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Μάιος 24, 2017 5:10 pm

Οχι τοσο αν παιρνεις καθε μερα απ'εξω. Σε 3 μηνες θα εχει κανει αποσβεση και απο και περα ειναι καθημερινα κερδισμενος. Το θεμα ειναι να συγκεντρωσεις τα αρχικα λεφτα

johann69
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2015 1:21 pm

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από johann69 » Δευ Ιουν 19, 2017 2:38 pm

Καλησπερα σας ,,

αρα η φτηνοτερη λυση για οικιακη αξιοπρεπη χρηση ειναι η παραπανω σωστα?

Lelit Pl41e Coffee Machine 366ευρω
και μυλος
Graef CM 702


Σωστα???

Απάντηση