Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Τετ Απρ 26, 2017 1:32 pm

Γεια σας είμαι ο Γιώργος,
θα σας ήθελα να δειξω ένα βίντεο με την φτηνή λύση που για μένα έχει ικανοποιητικά αποτέλεσμα

https://www.youtube.com/watch?v=gm7sFnssxFo

μηχανή dolce gusto με κάψουλες επαναγεμιζομενες
μύλος Delonghi KG79 modiefied να κόβει καφέ με διαβαθμίσεις που φτάνουν το επίπεδο πούδρας
καφές Boundi Gold

εκτίμηση κόστους σε ευρό
μηχανή 30
μύλος 40
2 κάψουλες 18
καφές 22 για 1kg = 70 περίπου δόσεις των 14gr = 31 cent o διπλός εσπρέσο


ΠΡΟΣΟΧΗ
Δεν είναι επαγγελματικος καφές από καλή μηχανή και πριν πεταχτεί κανένας expert και πει την φιλοσοφία του...
1)άπλα δείχνω το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω με μια φτηνή λύση
2)αν μου πεις κάποιος οτι αυτός δεν είναι εσπρέσο , Ιταλός το δοκίμασε και του άρεσε
3)όχι δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμενη μηχανή με τα ίδια λεφτα που ξόδεψα και δεν μπορώ να διαθέσω 350+ για καινούργια lelit ktl

Οπτικά και γευστικά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ... ιδέες και σχόλια για βελτιώσεις εινα επιθυμητά

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Τετ Απρ 26, 2017 2:07 pm

gehas23 έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ
Δεν είναι επαγγελματικος καφές από καλή μηχανή και πριν πεταχτεί κανένας expert και πει την φιλοσοφία του...
1)άπλα δείχνω το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω με μια φτηνή λύση
2)αν μου πεις κάποιος οτι αυτός δεν είναι εσπρέσο , Ιταλός το δοκίμασε και του άρεσε
3)όχι δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμενη μηχανή με τα ίδια λεφτα που ξόδεψα και δεν μπορώ να διαθέσω 350+ για καινούργια lelit ktl

Οπτικά και γευστικά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ... ιδέες και σχόλια για βελτιώσεις εινα επιθυμητά

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Καλώς ήρθες,

Είναι ωραίος ο τρόπος που δηλώνεις ότι κοινώς θέλεις να ακούσεις μόνο ότι σου τόνισα με bold, ενώ δεν θες να ακούσεις ουσιαστικά καμία άλλη άποψη.
Ωραίος και για τον Ιταλό, αν μη τι άλλο έχεις και feedback ποιότητας αποτελέσματος.
Το youtube είναι γεμάτο παρόμοιες υλοποίησεις, μπορείς να βρεις ιδέες για βελτιώσεις εκεί.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 26, 2017 2:59 pm

Γιώργο καλώς ήρθες.

Όπως έχει ειπωθεί επανειλημμένως "εσπρέσο" δεν ονομάζουμε μόνο το αποτέλεσμα, αλλά μια ολόκληρη διαδικασία (και πολλά άλλα κατά τη γνώμη μου... ξεκινάει από τη φροντίδα και την φιλοσοφία της κάθε φάρμας μέχρι να φτάσει στον εξοπλισμό κ στο φλιτζάνι μας). Όταν λοιπόν κάτι λείπει από τα περίφημα 4Μ (τα οποία θα τα βρεις να scrollαρουν πάνω πάνω στη σελίδα) αυτό που παράγεις είναι κάτι διαφορετικό από εσπρέσο.
Το εάν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ή κάποιον Ιταλό είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο κ η εθνικότητα από μόνη της δεν πιστοποιεί το σωστό αποτέλεσμα. Και παγκόσμιος πρωταθλητής να έρθει κ να σου πει οτι με μια dolce gusto κ ένα μύλο delonghi θα κάνεις απίστευτο εσπρέσο... μην τον πιστέψεις :D .
Το γεγονός επίσης οτι κόβεις πούδρα με τον delonghi mod δεν σημαίνει απαραίτητα οτι κόβει κ σωστά. Παίζουν πολλοί παράγοντες στην άλεση, πως αρπάζουν τα μαχαίρια τον κόκκο αν τον συνθλίβουν σωστά ή τον πετσοκόβουν, τι θερμοκρασία αναπτύσσεται, πόσα fines θα έχει ο αλεσμένος κτλ.
Πάντως είμαι περίεργος να δω τη moda που έκανες με τον συγκεκριμένο μύλο.


Με βάση τα παραπάνω θα σου αντι-πρότεινα στα ίδια λεφτά να δοκιμάσεις και να συγκρίνεις τα αποτελέσματα με:
-Aeropress 30€
-Hario mini 37€
και κάποιον φρέσκο καφέ

Εύχομαι καλά :coffee: και καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Τετ Απρ 26, 2017 4:05 pm

Luckees έγραψε:Γιώργο καλώς ήρθες.

Όπως έχει ειπωθεί επανειλημμένως "εσπρέσο" δεν ονομάζουμε μόνο το αποτέλεσμα, αλλά μια ολόκληρη διαδικασία (και πολλά άλλα κατά τη γνώμη μου... ξεκινάει από τη φροντίδα και την φιλοσοφία της κάθε φάρμας μέχρι να φτάσει στον εξοπλισμό κ στο φλιτζάνι μας). Όταν λοιπόν κάτι λείπει από τα περίφημα 4Μ (τα οποία θα τα βρεις να scrollαρουν πάνω πάνω στη σελίδα) αυτό που παράγεις είναι κάτι διαφορετικό από εσπρέσο.
Το εάν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ή κάποιον Ιταλό είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο κ η εθνικότητα από μόνη της δεν πιστοποιεί το σωστό αποτέλεσμα. Και παγκόσμιος πρωταθλητής να έρθει κ να σου πει οτι με μια dolce gusto κ ένα μύλο delonghi θα κάνεις απίστευτο εσπρέσο... μην τον πιστέψεις :D .
Το γεγονός επίσης οτι κόβεις πούδρα με τον delonghi mod δεν σημαίνει απαραίτητα οτι κόβει κ σωστά. Παίζουν πολλοί παράγοντες στην άλεση, πως αρπάζουν τα μαχαίρια τον κόκκο αν τον συνθλίβουν σωστά ή τον πετσοκόβουν, τι θερμοκρασία αναπτύσσεται, πόσα fines θα έχει ο αλεσμένος κτλ.
Πάντως είμαι περίεργος να δω τη moda που έκανες με τον συγκεκριμένο μύλο.




Με βάση τα παραπάνω θα σου αντι-πρότεινα στα ίδια λεφτά να δοκιμάσεις και να συγκρίνεις τα αποτελέσματα με:
-Aeropress 30€
-Hario mini 37€
και κάποιον φρέσκο καφέ


Εύχομαι καλά :coffee: και καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου
Τέτοιες απαντήσεις είναι επιθυμητές που κρατάνε το επίπεδο της συζήτησης σε αρμονικό επίπεδο
Ευχαριστώ πολύ για την αντιπρόταση
στο μύλο έχω βάλει με 3 αποστάτες 0.25 χιλιοστά για να κατεβάσω τις επιφάνειες τριβής ποιο κοντά,
μπορεί να αλεση σαν πούδρα άλλα εγώ χρησιμοποιώ λίγο ποιο αδροκοκκο άλεσμα γιατί
1)δεν έχει δύναμη η μηχανή να περάσει νερό 2) οι επιφανείς του μύλου όταν είναι πολύ κοντά σηκώνουν ανεπιθύμητη θερμοκρασία

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Τετ Απρ 26, 2017 4:11 pm

Βασιλης Α. έγραψε:
gehas23 έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ
Δεν είναι επαγγελματικος καφές από καλή μηχανή και πριν πεταχτεί κανένας expert και πει την φιλοσοφία του...
1)άπλα δείχνω το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω με μια φτηνή λύση
2)αν μου πεις κάποιος οτι αυτός δεν είναι εσπρέσο , Ιταλός το δοκίμασε και του άρεσε
3)όχι δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμενη μηχανή με τα ίδια λεφτα που ξόδεψα και δεν μπορώ να διαθέσω 350+ για καινούργια lelit ktl

Οπτικά και γευστικά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ... ιδέες και σχόλια για βελτιώσεις εινα επιθυμητά

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Καλώς ήρθες,

Είναι ωραίος ο τρόπος που δηλώνεις ότι κοινώς θέλεις να ακούσεις μόνο ότι σου τόνισα με bold, ενώ δεν θες να ακούσεις ουσιαστικά καμία άλλη άποψη.
Ωραίος και για τον Ιταλό, αν μη τι άλλο έχεις και feedback ποιότητας αποτελέσματος.
Το youtube είναι γεμάτο παρόμοιες υλοποίησεις, μπορείς να βρεις ιδέες για βελτιώσεις εκεί.
Ευχαριστώ πολύ , έχω ρίξει μια μάτια στο youtube άλλα το καλύτερο που έχω βρει είναι σύγκριση αποτελεσματων των διαφόρων καψουλων
κάνεις δεν λέει τεχνικά κόλπα όπως , πάτα ποιο δυνατά τον καφέ με το ταμπερ ή δοκίμασε να κάνεις την αντλία ποιο αργη κτλ

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Απρ 27, 2017 12:34 pm

εμενα παντως πιο πολυ εσπρεσσο μου φαίνεται αυτό, απο τις μηχανές "τυπου εσπρεσσο" που κυκλοφορούν παντου. και μύλο έχει, και ταμπινγκ προφανως έγινε, και πίεση ανεβάζει ο καφές και οχι κάποιο ψεύτικο σύστημα ή κάποιο ελατήριο. και ένας σωστός χρόνος εκχείλισης κρατήθηκε.
εμφανισιακά είναι καλύτερος καφες απο αυτόματες μηχανές ή pressurized μηχανές.
σαν πατέντα είναι πολύ σωστή. δείξε μας όλη τη διαδικασία για να υπάρχει σαν αρχείο στο youtube για κάθε ενδιαφερόμενο εντός και εκτός ελλάδας. γιατι μόνο το αποτέλεσμα, χωρις να δείχνεις τον τρόπο, είναι άχρηστο.
When life throws you curves, aim for the apex

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Πέμ Απρ 27, 2017 1:50 pm

UltiMo_ έγραψε:εμενα παντως πιο πολυ εσπρεσσο μου φαίνεται αυτό, απο τις μηχανές "τυπου εσπρεσσο" που κυκλοφορούν παντου. και μύλο έχει, και ταμπινγκ προφανως έγινε, και πίεση ανεβάζει ο καφές και οχι κάποιο ψεύτικο σύστημα ή κάποιο ελατήριο. και ένας σωστός χρόνος εκχείλισης κρατήθηκε.
εμφανισιακά είναι καλύτερος καφες απο αυτόματες μηχανές ή pressurized μηχανές.
σαν πατέντα είναι πολύ σωστή. δείξε μας όλη τη διαδικασία για να υπάρχει σαν αρχείο στο youtube για κάθε ενδιαφερόμενο εντός και εκτός ελλάδας. γιατι μόνο το αποτέλεσμα, χωρις να δείχνεις τον τρόπο, είναι άχρηστο.

Ευχαριστώ πολύ θα φτιάξω ένα καλύτερο βίντεο και θα το αναρτήσω τις επόμενες μέρες
παρόλο που εφαρμόζω την ίδια μέθοδο για τον καθημερινό καφέ μου,ακόμα κάνω δόκιμες και ψάχνω για βελτιώσεις
I ll keep you updataed

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Πέμ Απρ 27, 2017 5:29 pm

Ένα βίντεο με την διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος
Στην προσπάθεια μου να το κάνω το βίντεο μικρο σε διάρκεια έκανα
απότομες κινήσεις και λέρωσα όλο τον πάγκο ...

https://www.youtube.com/watch?v=7662CZvNuPc

jimbean
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic PID
Μύλος:: ascaso i1 steel
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από jimbean » Πέμ Απρ 27, 2017 7:35 pm

gehas23 έγραψε:Ένα βίντεο με την διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος
Στην προσπάθεια μου να το κάνω το βίντεο μικρο σε διάρκεια έκανα
απότομες κινήσεις και λέρωσα όλο τον πάγκο ...

https://www.youtube.com/watch?v=7662CZvNuPc
Ωραίος , για κάποιον που έχει αντίστοιχο εξοπλισμό και θέλει να πιει καλύτερο αλλά και ποιό φτηνό καφεδάκι μια χαρά δείχνει. Βέβαια επειδή έχεις το μικρόβιο και φαίνεται απο την διαδικασία που κάνεις , κάποια στιγμή θα αναβαθμιστείς έστω και με μια μεταχειρισμένη Gaggia ή μια φτηνή Lelit + έναν μύλο καλύτερο και θα δεις πως υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα . Αυτά απο εμένα που έπινα καφέ για πάνω απο 2 χρόνια με κάψουλα και έχω επιχειρήσει παρόμοιες πατέντες. Πάντως όσο δεν το σηκώνει η τσέπη σου δείχνει να έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα σε σχέση με την απλή κάψουλα και με τα pressurized καλθάκια + καφέ σούπερ μάρκετ ( πέρασα και απο αυτό το στάδιο :a134: ).
Καλά :coffee: :oneup:

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Οικονομικη λυση με dolce Gusto refillable capsules

Δημοσίευση από gehas23 » Παρ Απρ 28, 2017 3:30 pm

jimbean έγραψε:
gehas23 έγραψε:Ένα βίντεο με την διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος
Στην προσπάθεια μου να το κάνω το βίντεο μικρο σε διάρκεια έκανα
απότομες κινήσεις και λέρωσα όλο τον πάγκο ...

https://www.youtube.com/watch?v=7662CZvNuPc
Ωραίος , για κάποιον που έχει αντίστοιχο εξοπλισμό και θέλει να πιει καλύτερο αλλά και ποιό φτηνό καφεδάκι μια χαρά δείχνει. Βέβαια επειδή έχεις το μικρόβιο και φαίνεται απο την διαδικασία που κάνεις , κάποια στιγμή θα αναβαθμιστείς έστω και με μια μεταχειρισμένη Gaggia ή μια φτηνή Lelit + έναν μύλο καλύτερο και θα δεις πως υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα . Αυτά απο εμένα που έπινα καφέ για πάνω απο 2 χρόνια με κάψουλα και έχω επιχειρήσει παρόμοιες πατέντες. Πάντως όσο δεν το σηκώνει η τσέπη σου δείχνει να έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα σε σχέση με την απλή κάψουλα και με τα pressurized καλθάκια + καφέ σούπερ μάρκετ ( πέρασα και απο αυτό το στάδιο :a134: ).
Καλά :coffee: :oneup:
Ευχαριστώ πολύ, το νιώθω και γω οτι κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω την διαδικασία, το θέλω...
αλλά περιμένω να φτιάξει η τσέπη μου πρώτα

Απάντηση