Άσχημη γεύση νερού που βγαίνει από τη μηχανή. La San Marco

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Άσχημη γεύση νερού που βγαίνει από τη μηχανή. La San Marco

Δημοσίευση από kiniklis007 » Δευ Απρ 24, 2017 10:44 am

Καλημέρα
Εχω μία La San Marco Practical 95E και το το τελευταίο διάστημα παρατηρώ μια αλλοιωμένη γεύση στο καφέ.
Οι καθαρισμοί γίνονται σωστά μάλιστα πρίν 2-3 μήνες την εστειλα και για γενικό σέρβις- καθαρισμό εσωτερικά απο άλατα κτλ.
το πρόβλημα μου ειναι στο νερό ναι μέν το νερό της περιοχής έχει μια γευση με ελάχιστο χλώριο αλλά αυτο που γεύομαι απο τη μηχανή αν βγάλω μια δόση σκέτο νερό και ποιώ ειναι διαφορετικό δέν εχει καλη γευση ίσα ισα θές να το φτύσεις κατευθείαν δεν καταπίνεται...
ο αφαλατωτής που εχω ειναι αυτός εδώ https://www.espressoparts.com/8-liter-e ... chargeable και τον κάνω αναγέννηση για κάθε 8 κιλά περίπου καφέ που θα καταναλώσω με 2 κιλά αλάτι. τον έχω αρκετά χρόνια (περίπου 7-8) και δέν έχω αλλάξει ποτέ το υλικό που έχει μέσα πώς λέγετε δεν ξέρω αυτο που είναι σάν άμμος. θέλει μήπως αλλαγή αυτό?
καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει?
η γευση ειναι περίεργη εχει εντονη γευση σάν μέταλο ενα πράμα..δέν είναι σάν να πίνω ζεστό νερό ας πούμε
και ξαναγράφω την μηχανή την έστειλα για σέρβις και εσωτερικό καθαρισμό πρίν 2-3 μήνες

kiniklis007
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2015 1:49 pm
Μηχανή:: La San Marco Practic

Re: Άσχημη γεύση νερού που βγαίνει από τη μηχανή. La San Mar

Δημοσίευση από kiniklis007 » Κυρ Απρ 08, 2018 9:45 pm

Τωρα που πήρα φόρα ας το απαντήσω και αυτο μιας και το έλυσα.

το πρόβλημα ηταν το νερό μου, Μάλον οταν ειναι ζεστό το νερό η γέυση (χωματίλα κτλ κτλ) ειναι εντονότερη πέρασα 2 φίλτρα στο συστημα μου ενα για σωματίδια και ένα ενεργου ανθρακα και το αποτελεσμα ειναι πάρα πολύ καλό το νερό πλέον ειναι πραγματικά αγευστο οταν το δοκιμάζω σκέτο

Απάντηση