Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Ιαν 18, 2017 1:24 pm

δεν την λες και ελαφρως μεταχειρισμένη απο την φωτογραφία.
κατσαρίδες έχει πιάσει. ουτε καν με ενα πανακι δεν την σκουπίζεις μετα απο καθε χρήση υποθέτω. πόσο μάλλον για επιμελέστερο καθάρισμα

κάνε τώρα καλό καθάρισμα και να προσέχεις πιο πολυ στη πορεία για να γλιτώσεις απο ζημιές και έξοδα που μπορεί να προκαλέσεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την Τετ Ιαν 18, 2017 1:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 18, 2017 1:33 pm

Ωιμέ!! :o Τρόμαξα ολίγον τι με τη φωτό... Σε φάση με έπιασε μια ανασφάλεια, και πήγα να τσεκάρω τη δική μου... Το βράδυ κάνω Puli και ξεβιδώνω και το shower screen...Φοβήθηκα!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 18, 2017 1:41 pm

PublicDomain έγραψε:
xristospet21 έγραψε:Eχουμε ιδια μαρκα μηχανη αλλα διαφορετικα μοντελα.
Εμενα με μια alen βιδουλα βγαινει η shower screen και το shower holder.
Βγαλτα για την αφαλατωση.
Απο οτι καταλαβαινω δεν τα εχεις ξαναβγαλει, οποτε βαλτα σε καυτο νερο με cafiza και αστα ολο το βραδυ.
Ελπιζω να ξερεις τι ειναι το backflush και να κανεις τακτικα.
μόλις άρχισα να μαθαίνω για το backflush! Χρειάζομαι κάποια ειδική τάπα;

τη μηχανή την έχω από τον Οκτώβριο, ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για όλα αυτά! Ευτυχώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολύ!

http://picpaste.com/IMG_20170118_114205-nSeIP5P9.jpg
Θα παρεις ενα "τυφλο" καλαθι για να κανεις backflush.
Kανε πολυ καλο backflush με cafiza και μετα ξανα στο καπακι με σκετο νερο, και επανελαβε για αλλη μια φορα την διαδικασια.
Shower screen και shower holder σε καυτο νερο με cafiza και αστα ολο το βραδυ.
Bγαλε φλαντζα και καθαρισε την καλα με σκετο νερο.
Με ενα πανακι καθαριζεις πολυ καλα την κεφαλη, δηλαδη εκει που μπαινει η shower screen και το shower holder.
Μετα αφαλατωση.
Και απο εδω και περα μετα απο καθε χρηση της μηχανης backflush με σκετο νερο και με cafiza μια φορα την βδομαδα ή μια φορα στις 2 βδομαδες, αναλογως την χρηση.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 18, 2017 6:38 pm

Με αυτά και με αυτά, αγχώθηκα λιγάκι και μιας και συνειδητοποίησα πως η μηχανή μου συμπλήρωσε στην κατοχή μου 4 μήνες ζωής, νομίζω ήρθε η ώρα για τη 2η αφαλάτωση της. Σωστή αυτή τη φορά ελπίζω, γιατί την πρώτη (μετά το πέρας των 2 μηνών), την έκανα λανθασμένα γρήγορα και πιθανότατα όχι ορθά.

Έχω διαβάσει φυσικά το νήμα της Αφαλάτωσης, με τις οδηγίες από το Χρήστο (διαχειριστή), αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι. Πχ αν πρέπει να ξεκουμπώσω και να βγάλω το shower screen πριν αρχίσω τη διαδικασία με τους κύκλους νερού κοκ.
Φυσικά το manual της μηχανής δεν αναφέρει πουθενά Τίποτα, και έτσι έχω λιγάκι ... μεσάνυχτα!
Θα μπορούσε κάποιος κάτοχος lelit να με βοηθήσει λίγο με τη σχετική διαδικασία σε βήματα;;

Να αναφέρω ότι έχω Puly Descaler φακελάκι που πήρα από το μαγαζί, το οποίο υποθέτω το διαλύω στη ποσότητα του νερού που αναφέρει η συσκευασία.
Έχω όμως και Puly Descaler υγρό που πήρα από Barista.gr και που το διαλύεις παρόμοια σε νερό.

Πώς κινούμαι;;

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 18, 2017 6:57 pm

To shower screen και το shower holder καλο ειναι να τα αφαιρεσεις για να μην ερθουν σε επαφη με το διαλυμα.
Εγω χρησημοποιω dezcal σε σκονη και διαλυω ενα φακελακι σε ενα λιτρο νερο συμφωνα με τις οδηγιες, σε ξεχωριστο δοχειο και μετα το ριχνω στην δεξαμενη της lelit.
Σε αυτο που εχεις εσυ, δες τις οδηγιες, λογικα καπου θα γραφει σε ποσο νερο διαλυεις συγκεκριμενη ποσοτητα του υγρου ή της σκονης.
Στην αρχη τρεξε τουλαχιστον 300ml νερου, για να γεμισει το boiler με το υγρο αφαλατωσης.
Μετα ακολουθα τα βηματα του Χρηστου (admin) τα γραφει απλα και κατανοητα, ειναι πολυ ευκολο.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 18, 2017 7:11 pm

Να τα αφαιρέσω όλα-όλα όπως εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=n0IrAMb_r7c ??
Δε θα πεταχτεί απότομα πολύ νερό; Επίσης μπορώ να έχω τη μαύρη δεξαμενή κανονικά κάτω από σωληνάκι, ή να βάλω κάποιο άλλο χαμηλό μπολ?
Επίσης πάντα όταν το νερό στη δεξαμενή φτάνει προς το τέλος, δε μπορώ ουσιαστικά να το τραβήξω με την αντλία γιατί θα ζοριστεί η μηχανή. Τι κάνω; Απλά προσθέτω κι άλλο νερό και συνεχίζω (με μικρότερη περιεκτικότητα πια) ή το χύνω όσο απέμεινε και τέλος, οπότε συνεχίζω με καθαρό πλέον νερό;;
Επίσης να περιμένω 15 min κάθε φορά που τρέχω κύκλο νερού από κεφαλή /ακροφύσιο, και 3min από μετάβαση από κεφαλή σε ακροφύσιο; Νομίζω εδώ κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 18, 2017 7:41 pm

Aπο που καλε να πεταχτει νερο? :lol:
Μη φοβασαι...Ναι βγαλτα οπως στο βιντεο, τη φλατζα (το μαυρο λαστιχακι) δεν ειναι απαραιτητο να τη βγαλεις, αλλα καλο ειναι να τη βγαλεις για να τη καθαρισεις μιας και δεν την εχεις βγαλει ποτε, αλλα και να καθαρισεις την κεφαλη εκει που μπαινει η φλατζα γιατι σιγουρα θα εχει υπολειμματα καφε.
Με ενα λιτρο νερο η δεξαμενη γεμιζει μεχρι την μεση αντε και λιγο παραπανω.Φτανει για την ολη διαδικασια και δεν ζοριζεται η μηχανη ουτε η αντλια, δεν χρειαζεται να προσθεσεις επιπλεον νερο, μονο κακο θα κανεις, θα αραιωσεις το διαλυμα.
Τρεξε στην αρχη απο το ακροφυσιο 300 ml νερο και κλεισε τη μηχανη για 15 λεπτα.
Μετα τρεξε απο την κεφαλη 250 ml νερο, κλεισε τη μηχανη για αλλα 15 λεπτα.
Μετα τρεξε απο το ακροφυσιο και απο την κεφαλη (διαδοχικα)και κλεισε τη μηχανη για αλλα 15 λεπτα.
Μετα ξεπλυνε καλα τη δεξαμενη με καθαρο νερο, γεμισε την και τρεξε νερο απο την κεφαλη και απο το ακροφυσιο (διαδοχικα) για να ξεπλυνεις την μηχανη.

Βαλε ενα μπολ απο κατω απο την κεφαλη για να τρεχουν τα νερα μεσα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 18, 2017 10:56 pm

Ουφ... Τελείωσα. Έβαλα τα δυνατά μου, καλύτερα δε μπορούσα να τα καταφέρω. Τρεις ώρες ασχολούμουν με τη μηχανή! Της έκανα ένα γενικό ρεκτιφιέ! :P Από puly cleaner με backflash και puly milk στο ακροφύσιο (το βύθισα κιόλας κανά 2ωρο ξεβιδωμένο) μέχρι αφαλάτωση της ...υπομονής με καθάρισμα shower screen κ holder (στο puli και αυτά), φλάντζα, κεφαλή κοκ. Καλαθάκια επίσης τα βύθισα στο puly, τα ξέπλυνα, όλα ωραία και καλά. Μόνο που ρε παιδιά, έχω να πω το εξής: Ή το νερό της περιοχής μου είναι άριστο, ή εγώ δεν έκανα πάλι σωστά την αφαλάτωση! Το χρωματάκι του νερού ήταν απειροελάχιστα πρασινοπούλι λόγω διαλυτοποίησης του χαλκού, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καθαρό. Ελάχιστη υποψία λευκών στοιχείων/αλάτων υπήρξε. Τι να πω. Τόσο ok ήταν η μηχανή;; Ακόμα και φλάντζα/shower holder κοκ, ήταν πολύ πιο καθαρά από ότι περίμενα, παρότι δεν τα είχα ξανά-ανοίξει. Να παίζει ρόλο που κάνω backflash με νερό, μετά από κάθε shot? :a014:
Θέλω να πιστεύω ότι τα βίδωσα καλά τα της περί κεφαλής. Το νεράκι που δοκίμασα να τρέξω μετά, νομίζω οκ έτρεχε. (Ναι, ναι αυτή η αδιάκοπη αμφιβολία δε θα μου φύγει ποτέ, με ακολουθεί πάντα σε ότι κι αν κάνω, χαχα)
Ένα άλλο που με προβλημάτισε ήταν το υγρό descaler που ήταν 125ml και ήθελε ανάμειξη με 400ml νερού μόνο! Δηλαδή έβαλα περίπου 600ml και έτσι δυσκολεύτηκα στη δεξαμενή, λόγω σχετικά περιορισμένης ποσότητας.
Επίσης με προβλημάτισε το ροζουλί χρώμα του εσωτερικού της άκρης του ακροφυσίου (και εδώ νομίζω παίζει μπάλα ο Cu...).

Να και μερικές φωτογραφίες:
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... 1h2TzNJOWs
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... UQ4cjZDdU0
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... Us0NTViaUU
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... kVDT2t2dXc
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... WFuU0pqWU0
https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... zJjb2RCSTQ

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιαν 18, 2017 11:13 pm

μπράβο πολύ καλή δουλειά, εγώ ούτε τη βίδα δεν κατάφερα να ξεβιδώσω ακόμα και περιμένω και τα υλικά!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit PL41EM αφαλάτωση?

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 18, 2017 11:31 pm

Ειδες τι καλη δουλεια κανει το backflush με σκετο νερακι μετα απο καθε χρηση?
Επισης επειδη καθαριζουμε με τη βουρτσα η φλατζα ειναι πολυ καθαρη ελαχιστα υπολειμματα μενουν πανω της, πιο πολυ βρισκονται κατι υπολειμματα πισω απ' αυτην πανω στην κεφαλη.
Μην ανησυχεις για το νερο και εμενα δεν αλλαζει καθολου χρωμα (κανουν δουλεια τα φιλτρα αν και δεν ειναι ιδανικα για μηχανες καφε, παρα μονο για ποσιμο νερο, συντομα με την καινουργια μηχανη θα παρω ειδικο φιλτρο για μηχανες καφε) μονο "κολυμπανε" κατι κομματακια απο αλατα.
Επειδη τα 400ml ειναι οντως λιγα, αλλη φορα μπορεις να βαλεις 250ml υγρου αφαλατωσης σε 800 ml νερου για να εισαι πιο ανετα, δηλαδη διπλη ποσοτητα ή να παρεις σκονη - φακελακι descal που διαλυεται σε 1 λιτρο νερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τετ Ιαν 18, 2017 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση