Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από sfakvag » Δευ Ιαν 09, 2017 1:43 pm

Kαλημέρα στο φόρουμ, ελπίζω το ποστ να είναι στο σωστό σημείο. Είμαι νέος στο κόσμο του εσπρέσσο και έχω πάρει πρόσφατα μια krups xp3440 (με καλαθάκι διπλού τοιχώματος). Η κρέμα του εσπρέσο είναι κακή (ανοιχτόχρωμη με φουσκάλες και ακόμα πιο ανοιχτόχρωμη κοιλίδα εκεί που πέφτει η εκχύλιση, 20 sec/60ml) και η γεύση του μέτρια. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Φαντάζομαι ότι οι χρόνοι εκχύλησης στους οποίους αναφέρονται οι γνωρίζοντες στο φόρουμ δεν έχουν να κάνουν με μηχανές σαν την δική μου, σωστά;
2) Εάν βρω non pressurized filter basket αξίζει να το δοκιμάσω (ίσως με αγορά κάποιου μύλου μιας και χρησιμοποιώ φρεσκοκομμένο καφέ από μαγαζιά τύπου coffee island);
3) Να δοκιμάσω να αγοράσω μύλο με τα υπάρχοντα καλαθάκι/portafilter;
4) Τσάμπα ψάχνομαι με αυτή τη μηχανή; Δεν πρόκειται να πάρω ιδιαίτερα καλύτερο καφέ;
Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί για μένα δεν είναι προφανή κάποια πράγματα! :a014:

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από harryv » Δευ Ιαν 09, 2017 3:03 pm

Το τέσσερου.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 09, 2017 3:24 pm

Σαν παλιός κάτοχος Krups θα σου έλεγα πως αν θέλεις ποιότητα στο καφέ μην της ρίχνεις λεφτά και πούλα την.
Διαφορετικά συμβιβάσου με ότι καφέ σου δίνει.

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από madrivermadonus » Δευ Ιαν 09, 2017 5:39 pm

sfakvag έγραψε:Kαλημέρα στο φόρουμ, ελπίζω το ποστ να είναι στο σωστό σημείο. Είμαι νέος στο κόσμο του εσπρέσσο και έχω πάρει πρόσφατα μια krups xp3440 (με καλαθάκι διπλού τοιχώματος). Η κρέμα του εσπρέσο είναι κακή (ανοιχτόχρωμη με φουσκάλες και ακόμα πιο ανοιχτόχρωμη κοιλίδα εκεί που πέφτει η εκχύλιση, 20 sec/60ml) και η γεύση του μέτρια. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Φαντάζομαι ότι οι χρόνοι εκχύλησης στους οποίους αναφέρονται οι γνωρίζοντες στο φόρουμ δεν έχουν να κάνουν με μηχανές σαν την δική μου, σωστά;
2) Εάν βρω non pressurized filter basket αξίζει να το δοκιμάσω (ίσως με αγορά κάποιου μύλου μιας και χρησιμοποιώ φρεσκοκομμένο καφέ από μαγαζιά τύπου coffee island);
3) Να δοκιμάσω να αγοράσω μύλο με τα υπάρχοντα καλαθάκι/portafilter;
4) Τσάμπα ψάχνομαι με αυτή τη μηχανή; Δεν πρόκειται να πάρω ιδιαίτερα καλύτερο καφέ;
Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί για μένα δεν είναι προφανή κάποια πράγματα! :a014:
Βαγγέλη αν θες καλύτερο καφέ πάρε μύλο που έτσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς.
Επίσης πάρε καλύτερο καφέ.
Τέλος αν βρεις φθηνό non pressurized δοκίμασέ το.

Οι krups έχουν το καλό οτι φτιάχνουν καφέ άμεσα χωρίς προθέρμανση κτλ.
Ωστόσο έχουν χαμηλό ταβάνι και αν δεις οτι τα παραπάνω δεν σε καλυψουν και θες περισσότερα πας για νέα καφετιέρα οπότε θα χρειαστείς μια γενναία προσφορά 200ευρω για μεταχειρισμένη ή 350 για νέα τουλάχιστον.

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από sfakvag » Τρί Ιαν 10, 2017 1:23 pm

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μετά να ρωτήσω
1) τη γνώμη σας για την baby class (μεταχειρισμένη)/τι να προσέξω;
2) τι διαφορά έχουν οι μύλοι, να πάω σε ηλεκτρικό ή απλό;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 10, 2017 2:26 pm

Αν εχεις ορεξη να αλεθεις manually οποτε θες καφε πας σε εναν manual. Απ'οσο ξερω εχουν σχετικα μικρο ευρος ρυθμισης αλλα η ποιοτητα ειναι καλη. Δεν ειχα ποτε χειροκινητο,οποτε δεν μπορω να σου πω περισσοτερα γι αυτη την κατηγορια
Τωρα αν πας σε ηλεκτρικο,ο φθηνοτερος αποδεκτος που θα βρεις ειναι Graef και μετα ascaso και λοιποι κλωνοι (lelit κτλ). Το μεγεθος τους ειναι παρα πολυ μικρο και το μονο μειον που εχω να καταλογισω ειναι η φασαρια που κανουν αλλα αυτο το λεω εγω επειδη ο δικος μου εχει μικρα μαχαιρια που δουλευουν σε πολλες στροφες. Τυπου delonghi κτλ τους ξεχνας
Αυτα απο μενα

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από madrivermadonus » Τρί Ιαν 10, 2017 3:24 pm

sfakvag έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μετά να ρωτήσω
1) τη γνώμη σας για την baby class (μεταχειρισμένη)/τι να προσέξω;
2) τι διαφορά έχουν οι μύλοι, να πάω σε ηλεκτρικό ή απλό;
δεν υπαρχει λογος να πας σε χειροκινητο μυλο. μπορεις να παρεις ενα μεταχειρισμενο graef, ascaso mini κ.α. αν δεν θελεις να δωσεις πολλα.

οσο για τη μηχανη ολες οι gaggia baby,class, classic, dose ειναι καλες. θα μπορουσες να παρεις για πιο οικονομικα και την evolution, carezza κ.α που υστερουν σε ποιοτητα και τεχνολογια (no 3way vlave κ.α.). Να έχεις υπόψη σου οτι αυτές οι μηχανές απαιτούν περισσότερο χρόνο προθέρμανσης. Μπορούν να κάνουν καφέ και μετα απο 1 λεπτό αλλα χάνεις σε ποιότητα. Κανονικά πρέπει να περιμένεις 15-20 λεπτά.
Όσο αφορά τις μεταχειρισμένες να προσέξεις να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση και καλοσυντηρημένες (αφαλάτωση, χρηση εμφιαλωμενου νερου κτλ)


Για μενα ιδανικη λυση ειναι να παρεις τον ascaso i2 mini και μια gaggia baby. Έπειτα θέλεις tamper, διπλο Non pressurized καλαθακι και τελος καλυτερο καφε...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 10, 2017 4:05 pm

Για μενα η baby ή η πιο παλια classic ειναι το απολυτο minimum για να πεις οτι κανεις εσπρεσσο. Αν παρεις μεταχειρισμενη baby/classic δεν ξερω τι ακριβως θα πρεπει να προσεξεις, καθως δεν υπαρχει τροπος να ξερεις σε τι κατασταση ειναι πραγματικα καποιο εξαρτημα. Φυσικα θα πρεπει να γινονταν τακτικα οι καθαρισμοι/αφαλατωσεις. Ενας ευκολος τροπος να εντοπισεις τον ποοολυ αμελη ιδιοκτητη ειναι να βγαλεις το shower screen(μια βιδα) και να δεις αν ειναι μαυρο ή οχι. Αν ειναι δεν εχει καθαρισει τιποτα ποτε
Αλλα και κατι να παει στραβα,μιλας με eurogat,σε κατευθυνει ως προς τη βλαβη το service,και ειτε αγοραζεις το ανταλλακτικο και κανεις την οποια επισκευη μονος(δεν ειναι δυσκολο,εχω ανοιξει τη δικια μου 10 φορες)ειτε τους την πας και στη φτιαχνουν αυτοι. Ειναι πολυ σημαντικο το οτι υπαρχουν ανταλλακτικα απο πολλα μαγαζια επισης

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από sfakvag » Πέμ Ιαν 12, 2017 2:35 pm

οι χειροκίνητοι μύλοι κόβουν αρκετά ψιλά το καφέ; Υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω πριν τον αγοράσω; (Με βλέπω να πηγαίνω καταρχήν σε χειροκίνητο και μετά ... τα καλά) :OOPS:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Kαλύτερος καφές στην Κrups xp3440??

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιαν 12, 2017 4:58 pm

Μια χαρά κόβουν από εσπρέσο μέχρι και french press κ οι περισσότεροι με απλά μονταρίσματα γίνονται stepless. Γνώμη μου είναι για αρχή να πάρεις έναν επώνυμο χειροκίνητο να δεις τη φιλοσοφία/λειτουργία, να ψαχτείς κ μετά να προχωρήσεις παραπέρα. Χαμένος δεν θα πάει, τον κρατάς για εφεδρικό/portable.
Κακώς θεωρούνται από πολλούς υποδεέστεροι έναντι των ηλεκτρικών. Το μόνο τους μειονέκτημα είναι ότι απαιτούν χρόνο κ κόπο μανιβελιάσματος. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι καλύτεροι από κάποιον ηλεκτρικό στα ίδια λεφτά. Καλύτερα μαχαίρια (που είναι συνήθως κωνικά), αργές στροφές, αφράτος καφές, λιγότερη κατακράτηση, λύνονται τελείως κ καθαρίζονται μέχρι βίδας, δεν κάνουν θόρυβο, δεν καταναλώνουν ρεύμα. Απλά πληρώνουν το τίμημα του να θέλουμε όλοι μας, τα πάντα, να γίνονται εύκολα και γρήγορα.

Απάντηση