Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Πέμ Δεκ 15, 2016 3:30 pm

Jazz έγραψε:Cutter, αυτές οι μηχανές, δε θέλουν κάθε μήνα συντήρηση, θέλουν κάθε μέρα, μετά από κάθε χρήση! Και με συντήρηση εννοούμε φροντίδα με την ρουτίνα καθαρισμού από μέρος σου. Η μηχανή σου έχει τρίοδη βαλβίδα, πρέπει να κάνει backflash με απλό νεράκι μετά από κάθε χρήση, και με cafiza ή puly (ή κάποιο αντίστοιχο χημικό) κάθε 10 μέρες ανάλογα και με τη χρήση. Θέλει καθαρισμό του portafilter, του καλαθιού σου, της shower screen (η σήτα από την οποία βλέπεις να τρέχει το νερό). Πλύσιμο τακτικά του δοχείου νερού, καθάρισμα του ακροφυσίου που φουσκώνεις το γάλα, και αφαλάτωση κάθε 2 περίπου μήνες με dezcal ή puly κοκ...

Αν αυτά δε γίνονται, η μηχανή σύντομα θα ''ξεψυχήσει'' και είναι κρίμα, γιατί σου κόστισε σημαντικό ποσό χρημάτων.

Προς το παρών δε χρειάζεται να την "ανοίξεις". Ξεκίνα με τα βασικά, να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται. Θα σε βοηθήσουμε και εμείς και θα βρεις και πληροφορίες στο forum για τα πάντα.

Χωρίς κουμπωμένο το κλείστο στο group, η ροή του νερού από τη σήτα είναι ομοιόμορφη;; Βλέπει κλεισμένες τρυπούλες, ή υπολείμματα καφέ;
Από αυτά που περιγράφεις σαν ρουτίνα καθαρισμού, καθαρίζω μόνο το portafilter, το καλάθι και το ακροφύσιο μετά από κάθε καφέ που φτιάχνω, και μετά τον καθαρισμό, πατάω για λίγο το ακροφύσιο να πετάξει νερό/ατμό στον αέρα. Το δοχείο νερού το ξεπλένω με χλιαρό νερό κάθε βδομάδα περίπου. Το backflash δεν έχω ιδέα πως γίνεται, άρα προφανώς δεν το έχω κάνει και ποτέ. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο υγρό για αφαλάτωση?

Αν κατάλαβα καλά, μου ζήτησες να δοκιμάσω να τρέξω νερό χωρίς το portafilter στην μηχανή για να δω τι γίνεται με την σήτα. Η ροή δεν είναι ιδιαίτερα ομαλή και η σήτα επίσης φαίνεται μπουκωμένη σε ορισμένα σημεία από καφέ.

Μπορώ να βάλω απλά πανάκι πάνω της να την καθαρίσω?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Δεκ 15, 2016 3:37 pm

Για να καθαρίσεις την φλαντζα στο γκρουπ θα πρέπει να βάλεις βουρτσακι ή, αν δεν έχεις, ένα βετεξ, πετσέτα, ύφασμα γενικότερα εκεί που κουμπωνεις το κλείστρο. Εκεί έχει δύο διαδρομές που πςριστρεφεται το κλείστρο. Η φλαντζα θα είναι το οριζόντιο και πιθανά σκούρο μαλακό τεμάχιο πάνω απο τις διαδρομές.
Ψάξε λίγο και στο utube.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Δεκ 15, 2016 5:43 pm

Πρεπει να αγοράσεις καποια ειδικα καθαριστικά(urnex cafiza2 σκονη)για να κάνεις τους εβδομαδιαίους κυκλους καθαρίσματος καθως και καποια αλλα για τους μηνιαίους καθαρισμους(urnex dezcal φακελακια).
Καθε μερα το βραδυ πρεπει να τοποθετεις στο portafilter της μηχανης σου το τυφλο φιλτρο που εχει και να κανεις backflush,συμφωνα με τις οδηγίες(5 δευτερολεπτα on 10 δευτερολεπτα off) επισης με ειδικο βουρτσακι γκρουπ καθαρίζεις το σημειο που έφαπτεται το portafilter με την μηχανη για να φύγουν τα υπολοιματα της σκόνης του καφε που εχει πιάσει εκει.
Καθε εβδομάδα αφαιρεις την σιτα που τρεχει το νερο απο την μηχανη και μαζι με το portafilter και τα φιλτρα που χρησιμοποιεις ,και τα βαζεις σε βραστο νερο μαζι με μια κουταλια απο το cafiza 2 και τα αφηνεις εκει για μιση ωρα για να καθαρισουν απο τα ελαια και τους κοκκους καφε.Μετα τα ξεπλένεις με καθαρο νερο και τα τοποθετείς στην θέση τους.
Επισης κανεις και την διαδηκασία του backflush με το τυφλο φιλτρο βαζοντας μεσα λιγο cafiza 2 για να καθαρίσει η τριοδη βαλβίδα απο τα ελαια του καφε.
Μια φορα τον μηνα η καθε δυο μήνες κανεις αφαλάτωση με dezcal(συμφωνα με τις οδηγείες)για να φύγουν τα αλατα απο το μπόιλερ και το κυκλωμα του νερού χωρις την σιτα και το portafilter επανω στην μηχανη και με προσοχη να μην βραχει το ανοξειδωτο κομματι της απο το υγρο γιατι του κανει λεκεδες.
Αυτα ειναι σε γενικες γραμμες.Αν εχω ξεχάσει κατι ασ το προσθέσουν οι φίλοι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 16, 2016 10:22 am

Απ' ότι βλέπω απ το manual έχουμε ακριβώς το ίδιο grouphead. H διαδικασία να φτάσεις μέχρι τη φλάτζα και να την αλλάξεις είναι πολύ απλή. Ξεβιδώνεις τη βίδα που σου δείχνω στον κύκλο και αφαιρείς shower screen και cap. Εκεί μέσα θα έχει μαζέψει την Άρτα και τα Γιάννενα μετά από μήνες χρήσης. Αυτά τα πετάς σε ένα ποτηράκι, στο οποίο έχεις διαλύσει σε ζεστό νερό μισή κουταλιά του γλυκού cafiza (ή ότι έχεις παρόμοιο). Από κάτω όπως βλέπεις στο σχεδιάγραμμα υπάρχει η στρογγυλή μαύρη φλάτζα. Την αφαιρείς προσεκτικά φυσικά ΔΕΝ την βάζεις στο διάλυμα, απλά την ξεπλένεις με νεράκι και τσεκάρεις για φθορές. Καθαρίζεις με ένα βουρτσάκι ότι υπολλείματα υπάρχουν στο group, αν δεν έχεις το ειδικό βουρτσάκι, χρησιμοποίησε μια παλιά οδοντόβουρτσα.
Όλη τη διαδικασία θα την δεις εδώ -> https://www.youtube.com/watch?v=WTBigjedRTQ
Για μένα δεν χρειάζεται να αναποδογυρίσεις τη μηχανή όπως φαίνεται στο βίντεο, την δουλειά την κάνεις και με την μηχανή στη θέση της.

Νομίζω ότι μετά από μερικούς μήνες πάντως δεν θα έχεις θέμα με την φλάτζα (η δικιά μου μετά από πρόσφατο καθάρισμα είναι αρκετών μηνών και είναι μια χαρά). Για να μην τρέχεις όμως ΌΤΑΝ θα προκύψει πρόβλημα, καλύτερα να προμηθευτείς από τώρα και να την έχεις καβάτζα.

Όπως κάθε μηχάνημα έτσι κ οι καφετιέρες θέλουν τακτική συντήρηση. Καθαρισμό με cafiza της διαδρομής από το group μέχρι την έξοδο της τρίοδης, αφαλάτωση απ όπου περνάει νερό, και πλύσιμο σε δεξαμενή, drip tray κλπ. Για μένα δεν χρειάζεται αφαλάτωση κάθε 2μηνο αν χρησιμοποιείς καποιου είδους αφαλατικό φίλτρο, αλλά φυσικά όχι παραπάνω από 6 μήνες. Στο 4μηνο πιστεύω είσαι καλά. Τα υπόλοιπα πρέπει να γίνονται αρκετά τακτικά κ με επιμέλεια γιατί τα λεφτά σου και τον χρόνο σου θα τα ξοδεύεις σε βόλτες στο μάστορα.
Συνημμένα
grouphead.jpg

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 16, 2016 11:07 am

Επαγγελματικό μηχανή που θέλει και ανάλογη συντήρηση

https://m.youtube.com/watch?v=-eXlC-Eo1h0

https://m.youtube.com/watch?v=yEGfyJkWSqU

https://m.youtube.com/watch?v=ov8yoTpnpkY

https://m.youtube.com/watch?v=a5v5aA9W0WU

https://m.youtube.com/watch?v=6ChuHNR_ng8

https://m.youtube.com/watch?v=2KqVIUvbxM8

Το να αλλάξει η φλάντζα του γκρουπ δεν είναι δύσκολο αν γίνει με προσοχή

https://m.youtube.com/watch?v=goKB0JgoMxo

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Παρ Δεκ 16, 2016 7:54 pm

Σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία για βοήθεια και τις απαντήσεις.

Χθες βράδυ ξεβίδωσα την βίδα κι έβγαλα το shower screen και το cap. Το τι είχε μαζέψει δεν νομίζω πως χρειάζεται να το περιγράψω... Σπουδαία δουλειά βέβαια δεν έγινε γιατί δεν έχω ούτε cafiza 2, ούτε dezcal που μου προτείνατε. To shower screen βέβαια ανέκτησε το κανονικό του χρώμα ξανά :a042: , αλλά πολλές τρυπούλες είναι ακόμα βουλωμένες και δεν καθαρίζουν με το χέρι ή απλά με νερό. Τα έβαλα και σε καυτό νερό για κανά μισάωρο αλλά και πάλι τίποτα.

Βιδώνοντας τα πάλι η ελεύθερη ροή νερού (χωρίς το portafilter) ήταν αρχικά καλύτερη και πιο ομαλή, αλλά την δεύτερη-τρίτη φορά που το δοκίμασα άρχισαν τα κόλπα. Ξεκίναγε μεν η αντλία και το νερό κατέβαινε είτε μετά από πολλά δευτερόλεπτα (πχ 10), είτε ξεκίναγε κανονικά αλλά σταμάταγε η ροή με την αντλία να δουλέυει ακόμα για πολλά δευτερόλεπτα... Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή όχι, ξεβίδωσα και ξαναβίδωσα shower screen και το cap και δεν μου το ξαναέκανε...

Παρά το πρόχειρο καθάρισμα, αποτέλεσμα στην ουσία δεν είχα. Το portafilter εξακολουθεί να στάζει νερό όταν φτιάχνω καφέ. Ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά κι από βδομάδα που θα έχω λογικά τα cafiza 2 και dezcal να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Χθες βράδυ μπήκε παραγγελία και για τα δύο κι ελπίζω να τα έχω μέσα στην επόμενη βδομάδα. Ίσως έπρεπε να βγάλω και να καθαρίσω και την φλάντζα αλλά δεν το έκανα γιατί ήταν βράδυ, δεν έβλεπα καλά και φοβήθηκα χωρίς να έχω και εύκαιρο manual. Παρεπιμπτόντως ακόμα δεν έχω το βρει σήμερα ψάχνοντας στο δίκτυο και θα το εκτιμούσα να κάποιος είχε link να μου το στείλει για να το κατεβάσω κι εγώ. Αν δεν σας κουράζω κι αν έχετε την καλοσύνη να μου στείλετε πληροφορίες που μπορώ να αγοράσω μια δεύτερη φλάντζα για την Oscar 2 για καβάτζα, γιατί ψάχνοντας μόνος μπλέχτηκα και δεν είμαι σίγουρος αν τελικά παίρνει Group gasket flat type ή conical type.

Σας ευχαριστώ και πάλι για την προθυμία να βοηθήσετε και την φιλοξενία.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 16, 2016 9:32 pm

Oτι manual θέλεις το έχει η μαμά της:

http://www.nuovasimonelli.it/en/prodott ... i-eng.html

Φλάντζα πρέπει να βρεις και στο Barista.gr

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Πέμ Ιαν 05, 2017 1:40 pm

Παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς μαγαζί που να πουλάει ανταλλακτικά για την Oscar II? Θέλω να αγοράσω 2-3 φλάντζες για καβάτζα και ένα τυφλό φίλτρο. Έστειλα mail στο barista.gr, τους πήρα και τηλέφωνα επαννειλημένως, μου είπαν πως θα με ενημερώσουν, ποτέ δεν μου απάντησαν οπότε υποθέτω πως δεν έχουν.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιαν 05, 2017 5:00 pm

Στείλε ένα μήνυμα στον κ. Τάρταρη (όνομα μέλους barista.gr) από εδώ μέσα κ πιστεύω οτι θα σου απαντήσει.

Εναλλακτικά αξιόπιστο μαγαζί είναι το elektros.it.
Αν πάρεις τυφλό από τον Ιταλό αξίζει να πάρεις το original. Εγώ πήρα την απομίμηση που ήταν πολύ πιο φτηνή και είναι χάλια αισθητικά (μιλάω μόνο αισθητικά, την δουλειά του την κάνει μια χαρά).

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Ιαν 29, 2017 2:32 pm

Λοιπόν, μετά και την την αλλαγή της φλάντζας, το portafilter ευτυχώς δεν στάζει πια καθόλου περιμετρικά! Αν και με το μάτι όταν αφαίρεσα την παλιά φλάντζα δεν την είδα ιδιαίτερα ταλαιπωρημένη, ο συνδιασμός του πολύ καλού καθαρισμού της περιοχής που κουμπώνει το portafilter με βουρτσάκι και με πανί, και της τοποθέτησης καινούριας φλάντζας, έκαναν τελικά δουλειά. Το portafilter βιδώνει τέλεια κι αβίαστα μέχρι τέλους, και δεν στάζει πια ούτε σταγόνα νερού περιμετρικά του portafilter όταν φτιάχνω καφέ.

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που απαντήσατε στις απορίες μου και μου δώσατε τα σχετικά links.

Μια τελευταία ερώτηση ακόμα σχετικά με την φροντίδα της μηχανής. Η συχνότητα στις διαδικασίες που αναφέρουμε (backflush και καθαρισμός με βουρτσάκι εκεί που εφάπτεται το portafilter κάθε βράδυ, καθαρισμός σίτας και backflush με cafiza2 κάθε βδομάδα, κλπ), ισχύουν ανεξαρτήτως χρήσης? Λόγω ωραρίου εργασίας, δυστυχώς οι καφέδες που φτιάχνω σπίτι στην Oscar II δεν ξεπερνούν τελικά τους 2-3 ημερησίως. Αλλάζει αυτό κάτι στην συχνότητα των διαδικασιών συντήρησης που αναφέραμε παραπάνω?

Απάντηση