Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Πέμ Δεκ 15, 2016 10:47 am

Καλημέρα σε όλους. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα από εξωτερικό μια Nuova Simonelli Oscar ΙΙ και δυστυχώς αντιμετωπίζω δύο προβληματάκια που με κάνουν να χρειάζομαι να απευθυνθώ κάπου για service.

Το πρώτο πρόβλημα είναι πως στάζει νερό περιμετρικά από το portafilter κάθε φορά που φτιάχνω καφέ (άλλες φορές περισσότερο, άλλες φορές λιγότερο), όσο σφιχτά κι αν σφίξω το portafilter. Το δεύτερο είναι πως ορισμένες φορές (ευτυχώς προς το παρόν σπάνια), όταν ξαναγεμίζω νερό στο δοχείο, η μηχανή μάλλον δεν κάνει καλή επαφή με το δοχείο και δεν αντιλαμβάνεται πως το έχω ξαναγεμίσει, κρατώντας αναμένο το λαμπάκι για νερό. Το δεύτερο λύνεται αν βγάλω το δοχείο και το ξαναβάλω μερικές φορές, αλλά φαντάζομαι πως κι αυτό θα επιδεινωθεί αν είναι θέμα επαφής.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί για service, κατά προτίμηση εντός Αττικής? Μένω Νότια Προάστεια, αλλά εννοείται πως αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ή αντιπροσωπεία που εμπιστεύεστε ακόμα κι αν είναι μακριά μου, την πακετάρω και πηγαίνω όπου χρειάζεται.

Να υποθέσω πως εφόσον είναι αγορασμένη από το εξωτερικό δεν έχω εγγύηση, σωστά? Έχετε γνώμη αν τα προβλήματα που αναφέρω είναι σοβαρά και κατ'επέκταση, ιδιαίτερα ακριβά στην επίλυση τους?

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Δεκ 15, 2016 12:19 pm

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Να σε ρωτήσω αν την αγορασες μεταχειρισμενη η καινούργια ,και τι ρουτίνες καθαρισμού ακολουθείς στην μηχανή σου;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Δεκ 15, 2016 12:21 pm

cutter έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα από εξωτερικό μια Nuova Simonelli Oscar ΙΙ και δυστυχώς αντιμετωπίζω δύο προβληματάκια που με κάνουν να χρειάζομαι να απευθυνθώ κάπου για service.

Το πρώτο πρόβλημα είναι πως στάζει νερό περιμετρικά από το portafilter κάθε φορά που φτιάχνω καφέ (άλλες φορές περισσότερο, άλλες φορές λιγότερο), όσο σφιχτά κι αν σφίξω το portafilter. Το δεύτερο είναι πως ορισμένες φορές (ευτυχώς προς το παρόν σπάνια), όταν ξαναγεμίζω νερό στο δοχείο, η μηχανή μάλλον δεν κάνει καλή επαφή με το δοχείο και δεν αντιλαμβάνεται πως το έχω ξαναγεμίσει, κρατώντας αναμένο το λαμπάκι για νερό. Το δεύτερο λύνεται αν βγάλω το δοχείο και το ξαναβάλω μερικές φορές, αλλά φαντάζομαι πως κι αυτό θα επιδεινωθεί αν είναι θέμα επαφής.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί για service, κατά προτίμηση εντός Αττικής? Μένω Νότια Προάστεια, αλλά εννοείται πως αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ή αντιπροσωπεία που εμπιστεύεστε ακόμα κι αν είναι μακριά μου, την πακετάρω και πηγαίνω όπου χρειάζεται.

Να υποθέσω πως εφόσον είναι αγορασμένη από το εξωτερικό δεν έχω εγγύηση, σωστά? Έχετε γνώμη αν τα προβλήματα που αναφέρω είναι σοβαρά και κατ'επέκταση, ιδιαίτερα ακριβά στην επίλυση τους?
Μη βιάζεσαι να τη πας στον μάστορα.
Κοίτα πρώτα αν η φλάντζα του group είναι σε καλή κατάσταση, αν το shower είναι σωστά κουμπωμένο και αν ο συνδυασμός pf - καλάθι είναι ο μαμά.
Αν όλα αυτά είναι εντάξει, τότε να ανησυχήσεις.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 15, 2016 12:29 pm

Πολυ πολυ προχειρα θα σου προτεινα μια αλλαγη φλαντζας(λογικα πολυ φτηνο και ευκολο) και αν πιανουν τα χερια σου ανοιξε τη μηχανη σου,βρες το διακοπτη του νερου και δες αν ειναι σωστα στη θεση του.Αν ναι ριχτου λιγο σπρευ επαφων.

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Πέμ Δεκ 15, 2016 12:38 pm

coolmind έγραψε:Καλως ηρθες στο φορουμ.
Να σε ρωτήσω αν την αγορασες μεταχειρισμενη η καινούργια ,και τι ρουτίνες καθαρισμού ακολουθείς στην μηχανή σου;
Την αγόρασα καινούρια από το http://www.coffeeitalia.co.uk πριν από κανά 6αμηνο. Ρουτίνες καθαρισμού αν εννοείς εσωτερικά, καμία απολύτως. Την έχω για οικοιακή χρήση, φτιάχνω 5-6 καφεδάκια ημερησίως, και μετά από κάθε καφέ, μόνο πλένω και στεγνώνω το portafilter και το steamer.
harryv έγραψε: Μη βιάζεσαι να τη πας στον μάστορα.
Κοίτα πρώτα αν η φλάντζα του group είναι σε καλή κατάσταση, αν το shower είναι σωστά κουμπωμένο και αν ο συνδυασμός pf - καλάθι είναι ο μαμά.
Αν όλα αυτά είναι εντάξει, τότε να ανησυχήσεις.
Φίλε harryv, είμαι τελείως αρχάριος και δεν γνωρίζω ούτε πως θα έπρεπε να είναι η φλάντζα για να θεωρείται σε καλή κατάσταση ούτε αν το shower είναι σωστά κουμπωμένο. Δεν τα έχω πειράξει καθόλου από όταν την αγόρασα. Το pf και το καλαθάκι ήρθαν μαζί με την μηχανή οπότε θεωρώ (ή τουλάχιστον ελπίζω) πως είναι αυθεντικά.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Δεκ 15, 2016 1:25 pm

Καλησπέρα cutter, και καλώς ήρθες!
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν έχεις κάνει ποτέ στη διάρκεια του εξαμήνου backflash ,αφαλάτωση κοκ. :?
Άρα μιλάμε για μηδαμινό καθαρισμό. Μάλλον αυτή είναι η αιτία του 'κακού'... Για το δοχείο του νερού δε μπορώ να ξέρω (δεν την έχω χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη μηχανή, και δεν έχω ιδέα πως γίνεται η επαφή του με τη μηχανή) αλλά για τη 'διαρροή' που αναφέρεις, θα έλεγα να ξεκινήσεις με μία καλή αφαλάτωση. Να δούμε τι γίνεται, και τι έχει 'μαζέψει' η μηχανούλα. Φαντάζομαι ότι και η φλάντζα θα είναι σκληρή και βρώμικη, η ντουζιέρα ταλαιπωρημένη με βουλωμένες τρύπες...
Καλύτερα να σου πουν και τα πιο έμπειρα μέλη εδώ, πως να κινηθείς.
Αλλά βρε καλέ μου άνθρωπε, έδωσες τόσα λεφτά για τη μηχανή σου, μη τα πετάς στο βρόντο, κρίμα είναι. :(
Περίμενε πάντως να σου δώσουν συμβουλές και τα παλαιότερα μέλη, και μετά ξεκίνα τον καθαρισμό/συντήρηση!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Δεκ 15, 2016 1:30 pm

Καλησπέρα και από μένα.
Μήπως η φλαντζα του γκρουπ είναι γεμάτη από υπολείμματα καφέ;

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από sakis1988 » Πέμ Δεκ 15, 2016 1:39 pm

Gespresso έγραψε:Καλησπέρα και από μένα.
Μήπως η φλαντζα του γκρουπ είναι γεμάτη από υπολείμματα καφέ;
Το πιο πιθανο ειναι αυτο.
Θα χρειαζεται καθαρισμα
only espresso

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Πέμ Δεκ 15, 2016 2:40 pm

sakis1988 έγραψε:
Gespresso έγραψε:Καλησπέρα και από μένα.
Μήπως η φλαντζα του γκρουπ είναι γεμάτη από υπολείμματα καφέ;
Το πιο πιθανο ειναι αυτο.
Θα χρειαζεται καθαρισμα
Και πως ακριβώς γίνεται αυτό παιδιά? Υπάρχουν πουθενά οδηγίες? Αν αυτό προϋποθέτει το άνοιγμα της μηχανής, προτιμώ να την πάω σε service γιατί σαν παντελώς αρχάριος δεν θέλω να την καταστρέψω. Η αλήθεια πάντως είναι πως αν γνώριζα πως κάθε λίγους μήνες θέλει συντήρηση θα έμενα με την Nespresso. Μια φορά τον χρόνο μόνο αφαλάτωση και τέλος... Προφανώς και δεν συγκρίνονται οι καφέδες, αλλά και πάλι.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Δεκ 15, 2016 2:56 pm

Cutter, αυτές οι μηχανές, δε θέλουν κάθε μήνα συντήρηση, θέλουν κάθε μέρα, μετά από κάθε χρήση! Και με συντήρηση εννοούμε φροντίδα με την ρουτίνα καθαρισμού από μέρος σου. Η μηχανή σου έχει τρίοδη βαλβίδα, πρέπει να κάνει backflash με απλό νεράκι μετά από κάθε χρήση, και με cafiza ή puly (ή κάποιο αντίστοιχο χημικό) κάθε 10 μέρες ανάλογα και με τη χρήση. Θέλει καθαρισμό του portafilter, του καλαθιού σου, της shower screen (η σήτα από την οποία βλέπεις να τρέχει το νερό). Πλύσιμο τακτικά του δοχείου νερού, καθάρισμα του ακροφυσίου που φουσκώνεις το γάλα, και αφαλάτωση κάθε 2 περίπου μήνες με dezcal ή puly κοκ...

Αν αυτά δε γίνονται, η μηχανή σύντομα θα ''ξεψυχήσει'' και είναι κρίμα, γιατί σου κόστισε σημαντικό ποσό χρημάτων.

Προς το παρών δε χρειάζεται να την "ανοίξεις". Ξεκίνα με τα βασικά, να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται. Θα σε βοηθήσουμε και εμείς και θα βρεις και πληροφορίες στο forum για τα πάντα.

Χωρίς κουμπωμένο το κλείστο στο group, η ροή του νερού από τη σήτα είναι ομοιόμορφη;; Βλέπει κλεισμένες τρυπούλες, ή υπολείμματα καφέ;

Απάντηση