Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Ιαν 29, 2017 5:00 pm

Όπως κατάλαβες η συντήρηση παίζει μεγάλο ρόλο στη μακροζωία της μηχανής. Όσο πιο 'βαριά' η χρήση τοσο πιο τακτικά θέλεις συντήρηση. Οι 2-3 καφέδες για τη μηχανή σου δεν είναι λίγοι, οπότε όπως τα είπαμε για τα backflush κ επίσης μην ξεχνάς την αφαλάτωση!

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Ιαν 29, 2017 6:05 pm

Luckees έγραψε:Όπως κατάλαβες η συντήρηση παίζει μεγάλο ρόλο στη μακροζωία της μηχανής. Όσο πιο 'βαριά' η χρήση τοσο πιο τακτικά θέλεις συντήρηση. Οι 2-3 καφέδες για τη μηχανή σου δεν είναι λίγοι, οπότε όπως τα είπαμε για τα backflush κ επίσης μην ξεχνάς την αφαλάτωση!
Δεν την ξέχασα, βεβαίως και έκανα και αφαλάτωση και πλέον θα το έχω στο πρόγραμμα κάθε 4 περίπου μήνες να κάνω! Ευχαριστώ...

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Michalis_cy » Δευ Ιαν 30, 2017 8:51 am

Μετά τον τελευταίο καφέ της ημέρας δεν είναι κακό να κάνεις backflash μόνο με νερό και μία φορά τη βδομάδα με cafiza. Καθαρισμος φλάντζας και σίτας καθημερινά.

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Νοέμ 08, 2017 7:59 pm

Και εγώ έχω θέμα με νερό να στάζει περιμετρικά από το portafilter, 2 weeks μετά την αγορά.

Τις πρώτες 1-2 ημέρες όλα καλά, τώρα όμως σταζει ΠΟΛΥ (μέχρι και 25ml σε διπλούς). Κάποιες φορές εάν το σφίξω πολύ το pf δεν στάζει.
Φαντάζομαι ότι όλες οι μετρήσεις είναι άκυρες όταν η μηχανή στάζει 10ml, σωστά; Γιατί έχω πολύ ανεξήγητο variation σε σχετικά οκ καφέδες (Mokka) και δεν θέλω να ψαχτώ με το alignement στον τρίφτη (Fiorenzato F4E), ο οποίος είναι 2ο χέρι (ποτέ δεν ξέρει;).

Απο ekeltros είναι η μηχανή (με το optional opv και sirai) καινούρια και κάνω backflush κάθε μέρα (και cafizza 1 φορά την εβδομάδα).
Μήπως έκανα κάτι λάθος στα πρώτα μου backflush που έβαζα cafizza και φθάρθηκε η φλάντζα από τον καθαριστικό; Δεν νομίζω να είναι τόσο καυστικό.

Σε τυχαίες συζητήσεις που βρήκα απο τον γούγλη διάφοροι ανάφεραν ότι η συμπεριφορά της φλάντζας αλλάζει μετά τις πρώτες μέρες.
Ίσως έχω πέσει σε σκάρτη φλάντζα (σε συνδιασμό με κακό Q&A).

Νά' ναι καλά η elektros γιατί μου στείλαν και 3 φλάντζες δώρο στην παραγκελία, οπότε με βλέπω να ξεκινάω και εγώ με τα κατσαβίδια.

Υ.Γ: Καθαρίζω και την φλάντζα με το https://www.elektros.it/gr/en/equipment ... v120r.html που μου ήρθε με την παραγκελία.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Νοέμ 09, 2017 10:22 am

Ξεκίνα με ένα οπτικό έλεγχο της φλάντζας βγάζοντας τη βίδα και τη shower screen (ένα κατσαβιδάκι θέλει δεν είναι κάτι σπουδαίο). Εδώ βιντεο για την παλιά oscar, είναι ακριβώς το ίδιο group. Μην τη γυρίσεις ανάποδα, δεν έχει νόημα.
Με την ευκαιρία κάνεις και ένα καθαρισμό στη σίτα και σε ότι βλέπεις πάνω στο group. Επιθεωρείς τη φλάντζα για φθορές σχολαστικά (βάλε κάνα φακό/κινητό) και αν κρίνεις οτι θέλει αλλαγή τη βγάζεις όπως δείχνει το βίντεο. Απ' οτι βλέπω στο manual (σελ 28) ο κατασκευαστής προτείνει να μπουν ροδέλες σαν αποστάτες εφόσον η φλάντζα έχει μικροφθορές. Εγώ θα σου έλεγα να την αντικαταστήσεις ολόκληρη μιας και έχεις εφεδρική.

Όταν κουμπώνεις μη βάζεις δύναμη σαν παλαιστής. Θα πρέπει η λαβή του pf να έρχεται κάθετα στη μηχανή χωρίς μεγάλη δύναμη, ευτυχώς οι μηχανή έχει βάρος και δεν είναι απαραίτητο να την κρατάς με το άλλο χέρι για να κουμπώσεις/ξεκουμπώσεις. Ένα μικρό tip που σε μένα φαίνεται να αποδίδει. Δεν έχω μόνιμα το pf πάνω στο group, το βάζω κάνα 5λεπτο πριν την εκχύλιση. Σε 5 λεπτά έχει ζεσταθεί από το group και σε συνδυασμό με ένα-δυο φλασαρίσματα έχει πάρει τη θερμοκρασία που πρέπει.
Το σκεπτικό είναι οτι δεν έχεις το pf να πιέζει τη φλάντζα επί 30-40 λεπτά (της προθέρμανσης) σε θερμοκρασία κοντά στους 100C. Ίσως να την επηρεάζει, ίσως και όχι, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Με την ευκαιρία ρίχνεις και ένα καθάρισμα στον μύλο κ τσεκάρεις μήπως τα μαχαίρια σου είναι φθαρμένα κ θέλουν αλλαγή.

Από χρόνους/γραμμάρια στο καλάθι/ένδειξη στο μανόμετρο γενικά πως είσαι;

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από nonickch » Πέμ Νοέμ 09, 2017 3:52 pm

Βασικά μάλλον έλυσα το πρόβλημα. "Μάλλον".

Δεδομένου ότι όλη η επαφή μου με το σπόρ είναι μόνο από διάβασμα και όχι με face to face με κάποιον που ξέρει, μη μετρήσημοι όροι όπως "μην το σφίξεις και πολύ γιατί θα χαλάσει" παραείναι στο "περίπου".
Άρχισα να βάζω περισσότερη δύναμη στο κούμπωμα και ξαφνικά σχεδόν εξαλείφθηκαν οι διαρροές. Τώρα, το ερώτημα είναι πόση είναι αυτή η δύναμη και αν είναι υπερβολική.
Ίσως αυτή η σύγκριση βοηθήσει: Χωρίς να παίρνω καθόλου φόρα στο σφίξιμο του pf, χρειάζεται να πιάσω κοντά από το πλάι της μηχανής ελαφρώς. Θα μπορούσα να μην χρειαστεί να πιάσω με λίγη φόρα, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες φορές θα κουνιόταν ελαφρώς η μηχανή. Στο ξεκούμπωμα δεν υπάρχει ούτε η μακρινή υποψία χρήσης δεύτερου χεριού.
Το pf καταλήγει λiγότερο από 6 o'clock. Κάπου στις 5:30. Αν θυμάμαι καλά είμαι κάπου στο όριο, σωστά;

Ετοιμαζόμουν σήμερα να βγάλω το shower screen, να κοιτάξω και μετά να αλλάξω φλάντζα, αλλά εκτός και άν τα παραπάνω έχουν κάποιο λάθος θα το αναβάλλω (Θα βγεί το σ/κ στον γενικό καθαρισμό).

Όσον αφορά το pf, ίσως εδώ να είχα κάνει ένα φάουλ. Ποτέ δεν είχα το pf επάνω στην μηχανή να ζεσταίνεται. Από χθές όμως άρχισα να το φοράω στην μηχανή λίγο πολύ όπως τα λές (είχα παρατηρήσιμες διαφορές στον 1ο καφέ και ψάχτηκα λίγο). Ίσως αυτός και να είναι ο λόγος που δεν έχω πια διαρροές, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος (χμμ, πρέπει να θυμηθώ να το τεστάρω αυτό, should be easy).

Τον μύλο τον καθάρισα με το που ήρθε στο σπίτι. Κοίταξα τα μαχαίρια και τα αισθάνθηκα με το χέρι, αλλά όλες οι internetoμονάδες μέτρησης ("not rough enough") είναι απολύτως άχρηστες χωρίς να ξέρω τι είναι το "rough". Τουλάχιστον οπτικά δεν είχε κανένα θέμα και ο μετρητής της μηχανής είναι στις ~3000 διπλούς (το manual λέει ότι θα στο γράψει η μηχανή πότε είναι στο EOL για τα μαχαίρια μιας και δεν βρίσκω πουθενά EOL σε κιλά καφέ).

Από χρόνους/γραμμάρια είμαι all over the place. Καίω ένα σακουλάκι πριν καν πλησιάσω σε καλά αποτελέσματα. Αυτό όμως είναι αναμαινόμενο μιας και μετράω 2 εβδομάδες εντός του αθλήματος και παράλληλα μαθαίνω όμως με αναμενόμενους ρυθμούς.
Φαντάζομαι προσπαθείς να δεις ενδείξεις φθοράς των μαχαιριών από τα αποτελέσματα; Σήμερα για πρώτη φορά μπορούσα να μαντέψω αρκετά καλά την αλλαγή στους χρόνους βάση της αλλαγής της ρύθμισης στον τρίφτη*, οπότε νομίζω ότι είμαι οκ. Από την άλλη ακόμη δεν έχω επιβεβαιώσει πειραματικά ότι παίρνω επαναλήψημα αποτελέσματα (πάντα κάτι πείραζα μετά από κάθε καφέ).
Έχω μια τάση στην ξυνίλα που με προβληματίζει, αλλά έκανα/κάνω τεράστιες πατάτες (μπέρδευα ml με g και άλλα ωραία) οπότε δεν με ανησυχεί πολύ αυτό.

Μανόμετρο δεν έχω, αλλά την θερμοκρασία στο grouphead την μέτρησα: 93,7/94 C με μια πρόχειρη μέτρηση (τουλάχιστον 3s) κολλώντας την ακίθα ενός thermapen στο shower screen ενώ έβγαζε το πρώτο νερό (μετά από flush).

* Είναι πολύ ευαίσθητη η ρύθμιση στον F4e, απορώ πως την παλεύουν άλλοι με stepped τρίφτες.

Απάντηση