Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από buddy » Τετ Φεβ 01, 2017 5:24 pm

jojonakis έγραψε:η μηχανη ειναι εβδομάδων και στην λειτουργία ολα καλά, ούτε χάνει απο κάπου, ούτε κάποιο περιεργο θόρυβο ακούω και οταν ανάβει πολύ γρήγορα πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και το pid κανονικά παραμετροποιείται χωρίς πρόβλημα. μόλις πατήσω την αντλία απο 100-101c (χωρις offset) μέχρι να την κλείσω στα 25-30sec τις περισσότερες φορές βλέπω στο pid κάτω απο 90c μέχρι να ξανα-ανεβάσει θερμοκρασία ακόμα και με μισή ωρα προθέρμανση.
δεν ξέρω αν εχει πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει :a014: :a014: :a014:
Exεις την lelit με το 250ml boiler. Eγω εχω αυτην με το 300ml.
Οταν κανω εκχυλιση (παντα χωρις offset) ξεκιναω με 101 και τελειωνω στους 97 - 98 αναλογως.
Κανονικα θα επρεπε να εισαι εσυ λιγο πιο κατω.
Ο αισθητηρας του pid ειναι στο σημειο που εισερχεται το κρυο νερο στο boiler για να "ξυπναει" αμεσως το pid και να ανοιγει την αντισταση, επομενως αυτο που βλεπουμε ειναι πλασματικο.
Μια μηχανη με 300ml boiler χανει στην πραγματικοτητα 3 - 4 βαθμους κατα την εκχυλιση.
Εσυ με το 250ml αντε να χανεις 4 - 5.
Αν ο καφες που πινεις ειναι ωραιος, μη τρελενεσαι..αν σου ξινιζε εκει θα ηταν προβλημα.

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από jojonakis » Τετ Φεβ 01, 2017 5:58 pm

στο βίντεο του Παύλου https://youtu.be/WMSISAyqxyI?list=PLywC ... CLme_QJhnE αφού το ξανα-είδα :cfstd: δίνει την απάντηση στο 47 και σε δικαιώνει, άρα το pid στην εκχύλιση ΔΕΝ συμβαδίζει με την θερμοκρασία του νερου. ομως η παραμετροποίηση του Παύλου μας δινει έμφαση στην ακρίβεια της θερμοκρασιας πριν την εκχύλιση, οταν η μηχανή μου χάνει 6°c μήπως βελτιώνεται πειράζοντας λιγο το pid ? πχ το P που ειναι 1.0 απο μαμα και το πάμε στο 0.4 μήπως χαλάει το intershot ?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από buddy » Τετ Φεβ 01, 2017 6:15 pm

To pid οτι κανει, το κανει πριν και μετα την εκχυλιση, αυτη ειναι η δουλεια του.
Το ρυθμιζουμε για να εχουμε την θερμοκρασια που θελουμε πριν την εκχυλιση και το ποσο γρηγορα θα ανακαμψει μετα την εκχυλιση (recovery).
Την ωρα της εκχυλισης δεν κανει κατι, το μονο που κανει ειναι να μην αφηνει την θερμοκρασια να πεφτει πολυ, αφου αναβει την αντισταση οταν μπαινει κρυο νερο.
Αν πειραξεις τις ρυθμισεις, παλι αυτες θα αφορουν το καμματι πριν και μετα την εκχυλιση.

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από jojonakis » Τετ Φεβ 01, 2017 6:34 pm

Θα μείνω ώς έχει αφού τελικά η μηχανή μου ειναι οκ, απλα ειναι καινούργια και ψάχνομαι :coffee: Θέλω να ρωτησω αν απο τους κατόχους της PL41TEM βρήκαν καλύτερο PORTAFILTER ή και καλαθάκι απο το μαμά καθόσον με τα 57mm εχουμε μια δυσκολία, να υποθεσω οτι οπου δεν βλέπω να αναφερουν διάμετρο αυτη ειναι 58mm?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Φεβ 01, 2017 7:20 pm

Ότι επηρεάζεται ο καφές από μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας σε μία εκχύλιση, θεωρώ πως ναι, επηρεάζεται. Άλλωστε ο espresso εν γένει είναι συνάρτηση πίεσης και θερμοκρασίας. Τώρα το πόσο αυτοί οι βαθμοί πτώσης γίνονται 'αισθητοί' στη γεύση μας, δε ξέρω. Αλλά από τη στιγμή που το ζητούμενο είναι η θερμοκρασιακή σταθερότητα, το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο μικρότερη πτώση έχεις, τόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα.
Πάντως επειδή η σχέση δεν είναι αναλογική μεταξύ "όγκου μπόιλερ" και θερμοκρασίας, δε ξέρω ποια είναι η αναμενόμενη πτώση στα 250ml boiler, όταν αυτά συγκρίνονται με τα 300ml (η δική μου έχει τέτοιο boiler). Ας πούμε η πίεση στο boiler, έχει νομίζω σχεδόν γραμμική σχέση (αναλογική) με τη θερμοκρασία του νερού (όχι αυτό που βλέπουμε εμείς στο pid). Αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι το όλο θέμα είναι τόσο απλό για να περιορίζεται σε μία απλή σχέση. Πιο πολύ θερμοδυναμική μπαίνει εδώ. Άσε που τώρα που το σκέφτομαι, λογικά τα πράγματα διαφοροποιούνται όταν μιλάμε πχ για μονό μπόιλερ και για μία HX μηχανή...

Πάντως, γιατί να το ψειρίσουμε τόσο πολύ;; Αν ο καφές είναι ok γευστικά, δε πάει να δείξει και 80 το pid (??) (χαχα, ντάξει το παράκανα, όχι κι έτσι)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 01, 2017 7:30 pm

Εδώ είναι η απάντηση γιατί το μανιτάρι του Ε61 έχει τουλάχιστον μισό κιλό μπρούτζου.

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από user76 » Τετ Φεβ 01, 2017 11:56 pm

jojonakis έγραψε:Θα μείνω ώς έχει αφού τελικά η μηχανή μου ειναι οκ, απλα ειναι καινούργια και ψάχνομαι :coffee: Θέλω να ρωτησω αν απο τους κατόχους της PL41TEM βρήκαν καλύτερο PORTAFILTER ή και καλαθάκι απο το μαμά καθόσον με τα 57mm εχουμε μια δυσκολία, να υποθεσω οτι οπου δεν βλέπω να αναφερουν διάμετρο αυτη ειναι 58mm?
στα πόσα bar κάνεις εκχύλιση ;;;

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Φεβ 02, 2017 1:28 pm

Ανάλογα από το κοψιμο/πατημα 10.5-10 και μέχρι να κλείσω έχει πέσει μισό bar

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από georgio » Τετ Φεβ 22, 2017 7:08 pm

Ξεκιναω την εκχειλιση με 12-12,5 bar και μετά απο 3-4'' φτάνει στο 9 είναι λογικό;

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Φεβ 23, 2017 6:57 pm

Λογικό δεν είναι, μήπως δεν κάνεις καλό πάτημα στον καφέ?

Απάντηση