Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Michalis_cy » Παρ Μάιος 06, 2016 7:33 am

Απ' οτι φαίνεται πηρες μια μηχανή χωρίς βα γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα και κυρίως χωρίς να έχεις καποιο μύλο ικανό να την υποστηρίξει. Άρα πρέπει για την ώρα να ξεκινήσεις το διάβασμα, στο φόρουμ υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που θα λύσουν κάθε απορία σου.

Συνοπτικά να σου πω πως η μηχανή σου είναι τύπου ΗΧ, άρα μετά την αρχική προθέρμανση, ιδανικά κανα μισάωρο, είναι απαραίτητο το cooling flush για να έρθει το νερό εκχύλισης σε σωστή θερμοκρασία, αλλιώς θα καις τον καφε. Το cooling flush είναι μια διαδικασία όπου πριν κουμπωσεις το κλείστρο αφήνεις να τρέξει καυτό νερό από το γκρουπ. Θα δεις οτι αρχικά βγαίνει και ατμός μαζί με το νερό ενώ υπάρχει τρέμουλο στη ροή, μόλις η ροή σταθεροποιηθεί αφήνεις ακομα 4-5 δευτερόλεπτα και σταματας. Περιμένεις λίγο για να κανει η μηχανή recovery και μετα κουμπωνεις και κανεις εκχύλιση. Οσο πιο πολυ περιμένεις τόσο πιο πολύ αυξάνεται η θερμοκρασία του νερού, άρα αυτος είναι ο τρόπος που ελέγχουμε την θερμοκρασία του νερού κατά την εκχύλιση σε μια ΗΧ μηχανή.

Όσο για τον μύλο, με 250 το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι καποιο μεταχειρισμένο τύπου mazzer.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από stelios » Παρ Μάιος 06, 2016 9:47 am

Πάρε αυτόν εδώ.
Είναι λίγο παραπάνω από το budget σου, αλλά αγοράζεις κορυφαία μαχαίρια, χωρίς να πληρώνεις λεφτά για μοτέρ και αηδίες και χωρίς να πιάνεις χώρο στο πάγκο της κουζίνας.
Σε 25 δευτ. έχεις κόψει το καφέ σου.

http://www.oehandgrinders.com/OE-Pharos ... _p_79.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios την Παρ Μάιος 06, 2016 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μάιος 06, 2016 7:48 pm

τωρα με τετοια μηχανη επιβαλεται η μεταχειρισμένος mazzer η και κατι σαν τον δικο μου να ξεφυγεις τελειως και να σε κυνηγαει η κυρα !

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Σάβ Μάιος 07, 2016 12:40 am

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μιχάλη ήσουν κατατοπιστικότατος.
Τώρα ανάμεσα σε χειροκίνητο και ηλεκτρικό μύλο στη τιμή των 250€ +_ 50€ τι να προτιμήσω; Έναν ακριβό χειροκίνητο ή έναν φθηνό ηλεκτρικό; Ο χειροκίνητος PHAROS για παράδειγμα μπορεί να έχει την ίδια απόδοση με τον mini i2 της ASCASO ή κάποιον της ίδιας κατηγορίας και τιμής;
Παρακαλώ τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Ευχαριστώ

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Σάβ Μάιος 07, 2016 12:45 am

Στέλιο έχεις ιδία πείρα από τον PHAROS; αν ναι πες μου λεπτομέρειες σε παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από stelios » Σάβ Μάιος 07, 2016 1:48 am

Τον έχω 5 χρόνια.
Είμαι υπέρευχαριστημένος
Καλύτερος από τον Anfim Best που είχα. Και σε έλεγχο (stepless) και σε ποιότητα κοπής (κωνικά μαχαίρια).
Δεν έχει σχέση με τους άλλους χειροκίνητους. Δεν είναι παιχνίδι να χάνει ρυθμίσεις, παξιμάδια κλπ.
Τα κωνικά μαχαίρια που έχει, υπάρχουν σε επαγγελματικούς μύλους.
Το μονο μείον είναι το να βγει ο τριμένος καφές από μέσα. Μικρό το κακό.
Είναι κρίμα να πετάς λεφτά για μύλο στο σπίτι για να αγοράσεις μοτέρ, όταν το πιο σημαντικό μέρος του μύλου είναι τα μαχαίρια.

Εκτός κι αν κάνεις 4 καφέδες στη σειρά, κάθε μέρα.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Μάιος 07, 2016 8:42 am

δεν θα διαφωνησω με τον στέλιο, αλλά δεν συγκρίνεται η ευκολία ενός ηλεκτρικού με έναν χειροκίνητο. Σκέψου το καλά πριν πάρεις χειροκίνητο. Ο pharos θα σου δώσει καλά αποτελέσματα, αλλα την ευκολία ενός ηλεκτρικού ποτέ. Σε ηλεκτρικό κοίτα σε mazzer jolly και πάνω, αν και ο jolly η κλασική δοκιμασμένη λύση και υπεραρκετος για τη μηχανή σου.

skuros
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 7:12 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Δεν αποφασισα ακομη
2η Μηχανή:: Bacchi
Μύλος:: Δεν αποφασισα ακομη
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Θα δουμε
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από skuros » Σάβ Μάιος 07, 2016 12:23 pm

Αν κ εκτός θέματος,επειδή ενδιαφέρομαι,η αγορά του pharos απο ποιό μαγαζί έγινε, κ πόσο κόστισε με τα μεταφορικά.Ευχαριστώ.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Μάιος 07, 2016 1:45 pm

Valiefdi έγραψε: Τώρα ανάμεσα σε χειροκίνητο και ηλεκτρικό μύλο στη τιμή των 250€ +_ 50€ τι να προτιμήσω; Έναν ακριβό χειροκίνητο ή έναν φθηνό ηλεκτρικό;
Τίποτε από τα 2. Πάρε έναν μεταχειρισμένο ηλεκτρικό ημιεπαγγελματικό. Στα 300Ε θα βρεις καναν Mazzer SJ, θα του βγάλεις το hopper για να χωράει κάτω από το ντουλάπι και να μη φωνάζει η :waf: και θα τον δουλεύεις single dose και θα του αλλάξεις τα μαχαίρια γιατί τα προηγούμενα θα είναι .... Από κει και πέρα θα ζήσετε μια ζωή μαζί.

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Δευ Ιουν 06, 2016 9:19 pm

Τελικά φίλοι μου μετά από πολύ διάβασμα στο φόρουμ και μεγάλης κατανάλωσης φαιάς ουσίας αγόρασα τον K3 ολοκαίνουριο, τηρουμένων πάντοτε των αναλογιών του προϋπολογισμού και του ποσού που μπορούσα να διαθέσω. Τον Κ3 τον αγόρασα 260€ και πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή και τίμια αγορά για τα λεφτά του.
Τώρα επί του πρακτέου: Το αποτέλεσμα του συνδυασμού OSCAR II & K3 είναι να παίρνω πολύ καλά shots στην αρχή και εξαιρετικά στη συνέχεια (λόγω εκμάθησης και των δύο). Αν ανέβω και κατηγορία καφέ (προς το παρόν πίνω τον Buondi prestige)... έ τότε πραγματικά πιστεύω πως θα ξεφύγω κατά πολύ γευστικά.
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ: Αρχικά ήμουν θετικά προσκείμενος και στις δύο προτεινόμενες επιλογές για μύλο. Τον mazzer sj ως μεταχειρισμένο και τον Pharos ως χειροκίνητο. Τον δεύτερο δεν μπορούσα να τον παραγγείλλω παρά μόνο από USA και θα μου κόστιζε πολύ πιο ακριβά με τα μεταφορικά.

Απάντηση