Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
chrismyrts

Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Σάβ Ιαν 09, 2016 7:49 pm

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ανεβάσω φώτο από τον εσπρέσο που εφτιαξα μετά την μετατροπή του pf μου και να ακούσω τις κριτικές σας.

Με 18 γρ καφέ (είναι ανοιχτός αρκετές μέρες) έβγαλα 60 περίπου ml (το σφηνάκι χωράει 65 ακριβώς). Έκανα tamping σε δύο δόσεις. Από το πάτημα του κουμπιού μέχρι και το κλείσιμο έκανε 30 ".

Η κρέμα του θεωρώ πως είναι λίγη. Αρχικά στη ροή μου δεν είχα κρέμα. Η κρέμα αρχισε να έρχεται από τη μέση και μετά. Φταίει ο μπαγιάτικος καφές;
Συνημμένα
image.jpeg
image.jpeg

georgis4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 11:00 pm
Όνομα: γιωργος
Μηχανή:: saeco 8423/11
Μύλος:: graef cm702
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από georgis4 » Σάβ Ιαν 09, 2016 8:12 pm

Με φρεσκοψημενο/φρεσκοαλεσμενο σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα ειδικα ως προς το γευστικο κομματι. Για καφε εμποριου παντως οπτικα δεν ειναι κακο το αποτελεσμα. (ειδικα αν μετα απο ελαφρυ ανακατεμα μενει η κρεμα).

chrismyrts

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Σάβ Ιαν 09, 2016 8:56 pm

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο καφές είναι κομμένος στο coffee lab. Μονοποικιλιακός από βραζιλία.

Η κρέμα μένει σχετικά καλά μετά από ανακάτεμα. Μετά από ώρα αν τον αφήσεις, αρχιζει και ψιλογίνεται αφρός. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.

georgis4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 11:00 pm
Όνομα: γιωργος
Μηχανή:: saeco 8423/11
Μύλος:: graef cm702
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από georgis4 » Κυρ Ιαν 10, 2016 3:22 am

Ε καλα δε μενει και για παντα στο φλιτζανι :mrgreen: Αν δοκιμασεις και αλλους καφεδες θα δεις διαφορα.(και οπτικη εννοω).Δοκιμασε και καποιον απο κολομβια.(απο εκει που παιρνω φρεσκο και ψηνουν οι ιδιοι μου ειπαν οτι φετος η κολομβια πηγε πολυ καλα σε ποιοτητα παραγωγη).Επισης να δοκιμασεις sidamo καποια στιγμη και αν δεν εχεις μυλο ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ. :coffee: Αλλο να τον κρατας κομμενο τον καφε και αλλο να τον κοβεις εκεινη την ωρα.Προσφατα ειδα την διαφορα και εγω.

chrismyrts

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Δευ Ιαν 11, 2016 11:23 pm

Ασχημα τα νέα! Αφού έφτιαξα τον εσπρέσο που παράθεσα πιο πάνω στις φώτο, ήμουν αισιόδοξος και πίστευα ότι ήμουν σε καλό δρόμο. Οι επόμενοι 2 καφέδες ήταν χωρίς καιμάκι.

Πίστευα ότι φταίει ο καφές. Κυριακή, χθες, πήγα taf για να πάρω καφέ αλλά ήταν κλειστό. Πήρα έναν lavazza rosa από supermarket για δοκιμή. Ήξερα ότι δεν θα πιω καφέ της προκοπής αλλά ήθελα να δοκιμάσω αν θα κάνει καιμάκι. ΜΑΠΑ! Τίποτα από κρέμα! Μαύρο ζουμί βγήκε!

Σήμερα πέρασα από taf και πήρα rosebud και έναν από Κολομβία που μου πρότειναν τα παιδιά εκεί. Ενω περίμενα πολλή κρέμα, τελικά πήρα ενα πολύ λεπτό στρώμα που διαλύθηκε γρήγορα. Από γεύση ήταν πολύ καλοί οι καφέδες, ίσως λίγο περισσότερη οξύτητα είχαν από ότι περίμενα.

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

chrismyrts

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Τετ Ιαν 13, 2016 12:37 pm

Χθες έβγαλα ένα αρκετά καλό εσπρεσάκι. 30 ml από 18 γρ καφέ. Βλακεία μου που δεν πήρα χρόνο!
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Επειδή θέλω να σιγουρευτώ για τη μετατροπή που έχω κάνει, σας παραθέτω φώτο με τα μέρη που έχω αφαιρέσει από το pf καθώς και το basket μου για να μου πείτε αν χρειάζεται αλλαγή.
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
ΥΓ1. Μέτρησα θερμοκρασία νερού που βγήκε από τη μηχανή με κουμπωμένο pf (αλλά χωρίς καφέ) στο (ζεσταμένο) φλυτζάνι περίπου 71. Θεωρώ πως έχοντας και καφέ μέσα θα έπεφτε λίγο ακόμα και θα έφτανε κάτω από 70 (κοντά σους 65- 67?) που είναι μια επιθυμητή θερμοκρασία, σωστά;
ΥΓ2. Το μαύρο πλαστικό σκέφτομαι να το ξαναβάλω. Δεν αλλάξει κάτι σχετικά με την πίεση. Θέλω να δοκιμάσω μήπως έχω καλύτερη ροή στην έξοδο.

chrismyrts

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Παρ Ιαν 15, 2016 4:42 pm

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από την μία μέρα στην άλλη βγάζω από αρκετά καλό καφεδάκι έως μαυρουζούμι χωρίς καιμάκι.

Χθες, έκανα πολλές δοκιμές (καμιά 10αριά) και στους περισσότερους δεν είχε σχεδόν καθόλου καιμάκι. Σε 1-2 είχε μια απειροελάχιστη στρώση που δεν κάλυπτε όλη την επιφάνεια του καφέ. Ο καφές ήταν κομμένος την προηγούμενη ημέρα.

Μπορείτε να με κατατοπίσετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Ανέβασα και προχθές το καφεδάκι που έβγαλα αλλά και φώτο από την μετατροπή του pf. Αν έχει κάποιος άποψη, θα μου ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ!

ΥΓ. Παρατηρώ ότι δεν μπορώ να ελέγξω τον χρόνο ροής. Η ροή μου είναι πάντα σχεδόν ίδια ανεξάρτητα από το πάτημά μου. Σημαίνει κάτι αυτό; Να ανεβάσω ένα βίντεο;

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Ιαν 15, 2016 5:31 pm

Να με συμπαθας φιλε μου αλλα εισαι αδιορθωτος, που πας χωρις μυλο??? Γιατι πετας τα λεφτα σε αλεσμενους :a134:

Και ελεφαντας να κανει το πατημα παλι την ιδια ροη θα χεις και μετα το 15' απο την αλεση " να ζησουμε να τον θυμομαστε" :priest:
Προφανως και το κοψιμο δεν ειναι το καταλληλο, τι αλλο ... :a014:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από sakis1988 » Παρ Ιαν 15, 2016 6:09 pm

chrismyrts έγραψε:Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από την μία μέρα στην άλλη βγάζω από αρκετά καλό καφεδάκι έως μαυρουζούμι χωρίς καιμάκι.

Χθες, έκανα πολλές δοκιμές (καμιά 10αριά) και στους περισσότερους δεν είχε σχεδόν καθόλου καιμάκι. Σε 1-2 είχε μια απειροελάχιστη στρώση που δεν κάλυπτε όλη την επιφάνεια του καφέ. Ο καφές ήταν κομμένος την προηγούμενη ημέρα.

Μπορείτε να με κατατοπίσετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Ανέβασα και προχθές το καφεδάκι που έβγαλα αλλά και φώτο από την μετατροπή του pf. Αν έχει κάποιος άποψη, θα μου ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ!

ΥΓ. Παρατηρώ ότι δεν μπορώ να ελέγξω τον χρόνο ροής. Η ροή μου είναι πάντα σχεδόν ίδια ανεξάρτητα από το πάτημά μου. Σημαίνει κάτι αυτό; Να ανεβάσω ένα βίντεο;

χρειαζεσαι εναν μυλο για να δοκιμασεις πιο ψιλο η χοντρο κοψιμο.(μαλλον πιο λεπτο)
πλαστικο ταμπερ εχεις ?
only espresso

chrismyrts

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Δημοσίευση από chrismyrts » Παρ Ιαν 15, 2016 6:18 pm

Όντως δεν έχω μύλο. Κι αυτό, όχι γιατί δεν γνωρίζω την χρησιμότητά του και την αξία του, αλλά γιατί κάνω μια προσπάθεια οικονομικά να πάρω έναν καλό και όχι έναν που δεν θα αξίζει. Δυστυχώς πρέπει να κάνω λίγη υπομονη.

Για να το ξεκαθαρισω: Δεν επιζητώ τον τέλειο εσπρέσσο. Αλλά θεωρώ πως ένα καφέ που να έχει λίγο καιμάκι μπορώ να βγάλω ακόμα και χωρίς μύλο, όπως φαίνεται και στις φώτο που έχω παραθέσει. Για να μην έχει καθόλου καιμάκι, θεωρώ πως κάτι κάνω λάθος. Αυτό προσπαθώ να εντοπίσω ώστε όταν πάρω μύλο να είμαι έτοιμος.

Σάκη, έχω πάρει ταμπερ από TAF μεταλικό 53mm.

Απάντηση