Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Οκτ 25, 2018 3:46 pm

Πολύ σωστός προβληματισμός, γενικά, όχι, το home-3d printing δεν είναι 100% food safe.(μακριά απο ποτήρια πχ)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (μου), το υλικό εκτύπωσης είναι PET χωρίς προσθήκη χρώματος (όπως τα μπουκάλια νερού), η μύτη που το "καίει" για να βγει είναι με ανοξείδωτο food safe coating και το funnel δεν έρχεται σε επαφή με τους κόκκους που θα κάνεις καφέ (αυτούς που μένουν πάνω τους πετάω).
Άντε ίσως έρθει σε επαφή με λίγους απο αυτούς που θα μείνουν.
Ένα άλλο θέμα είναι η συσσώρευση μικροβίων στις εσοχές. Θέλει συχνό καθάρισμα.

Με την θερμοκρασία δεν υπάρχει θέμα, υπάρχουν υλικά που αντέχουν. Και το PET αντέχει αρκετά, δεν θα λιώσει ακουμπώντας πάνω στο καυτό portafilter.

Η πιο υγιεινή λύση βέβαια είναι κάποιο ανοξείδωτο funnel.

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από sfakvag » Παρ Οκτ 26, 2018 9:30 am

Luckees έγραψε:
Πέμ Οκτ 25, 2018 3:31 pm
Μπορεί να δώσει κάποιος εγγύηση ότι είναι food safe;
Παιδιά γνώσεις στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω, αλλά νομίζω πως η επαφή αυτού του πλαστικού με το καφέ είναι πολύ μικρή (δεν φωλιάζει για παράδειγμα ο καφές μέσα του), όταν περνάει το νερό της μηχανής από το καφέ το πλαστικό λείπει, άρα εγώ προσωπικά δεν θα το φοβόμουν.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 9:33 pm

Χρειάζομαι λίγο την βοήθειά σας, έχω διαβάσει ότι υπάρχει για lelit + vst εδώ οπότε έχω μια ιδέα. Έχω την pl41 plust pid.
Έχω θεματάκι που δεν είχα με το "μωρό" ( η πρώην :mrgreen: ) αλλά δεν είχα και vst τότε.

Λοιπόν, έχω ένα μαϊμού ims/vst 20άρι, ένα vst 18άρι και ένα vst 15άρι.
Για λόγους ευκολίας, θα αναφέρω σαν παράδειγμα μόνο το 15άρι αλλά λίγο πολύ το ίδιο θέμα έχω με όλα.
Παλεύω blend που τα ξέρω καλά: tigrato & barista-shop blend

Αν βάλω στο 15άρι 15,5-16,5γρ tigrato, έχω πολύ καλές εκχυλίσεις, θα μπορούσα να πω πολύ κοντά στο υπέροχες.
Μετά όμως βγαίνει ένα υγρό πακ, συνήθως μένει κολλημένο στο γκρούπ και θρυματίζεται. Είναι όμως ομοιόμορφο χρώμα και δεν βλέπω πρόβλημα στο naked.
edit: όταν λέω υγρό, δεν βγαίνει απλά με λίγο νεράκι. Βγαίνει σε χίλια κομμάτια.

Αν βάλω 16,5-18 έχω ένα υπέροχο στιβαρό πακ, δεν κολάει στο γκρούπ αλλά πραγματικά καλές εκχυλίσεις έχω μόνο 2/10 φορές και ακόμα και τότε βλέπω λίγα dead spots.
Οι άλλες είναι μέτριες και ταυτόχρονα έχω dead spots συν ανομοιόμορφες μαυρίλες στο πακ.

Όσο κινούμαι στο μέσο, η κατάσταση γίνεται 50/50. Λίγο υγρό, μετριότητα και τζόγος παντού. Θα βγει καλός; Θα τον χύσω ;

Είπα να ξεκολλήσω λίγο απο tigrato και άρχισα ένα ωραίο blend απο cup10. Σχεδόν τα ίδια.
Τώρα πχ πίνω υπέροχο cup10 speciality blend 15,8γρ -> 25γρ @30" με ένα πακ που βγήκε θρύμματα απο το vst 15, το μισό κολλημένο στην screen.


Kάτι κάνω λάθος; Υπάρχει κάποιο πολύ οριακό sweet spot ~16,5 gr που δεν το έχω πετύχει ; (απο ότι έχω καταλάβει, όχι, δεν πειράζει το πακ).
Tο υγρό πακ μου κάνει χάλια την screen, αλλιώς δεν θα με χάλαγε. Κανένα κολπάκι εδώ ; (αυτό είναι βασικά το κύριο ερώτημα :D )

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 13, 2018 10:32 pm

Βαγγέλη ο ενδοιασμός μου δεν είναι για τον καφέ που ακουμπάει στο πλαστικό, αλλά για το funnel που έρχεται σε επαφή με το καυτό καλάθι/pf που έχεις αφήσει ήδη πάνω στο group για να είναι ζεστό. Και εγώ ειδικός δεν είμαι, μπορεί η ανησυχία να είναι υπερβολική.

Jousis αφού έχεις υπέροχο γευστικό αποτέλεσμα, άσε το πακ να βγει και σαν χυλός! :a048:
Το μαιμού vst που το βρήκες ρε θηρίο;
Στα vst πάντως απ' όσο ξέρω μένει περισσότερο νεράκι..

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 11:20 pm

Το PET/PETT/PETG δεν έχει θέμα με την τόσο χαμηλή θερμοκρασία και ακόμα και όταν εκτυπώνεται (200-220C) δεν εκλύει πολλά βλαβερά σωματίδια.
ABS είναι θάνατος.

Το μαϊμού που λέεω το πήρα απο barista, δεν το έχουν βάλει ακόμα στην σελίδα τους. Δεν έχω ιδέα γιατί.
Μου το είπαν στο coffee festival (δεν είχα ιδέα απο vst μέχρι τότε :e014: ).
Μετά πήρα και τα 2 αυθεντικά μικρότερων μεγεθών, αλλά μια χαρά μου φαίνεται και το μαϊμού και ήταν πολύ φτηνό.


Κανά κολπάκι για να μην μου γίνεται χάλια η screen υπάρχει ; Να την "σταυρώνω" πριν βγάλω το portafilter μήπως ; :D

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Νοέμ 14, 2018 10:26 am

H σίτα πάντα θα λερώνεται ότι και κάνεις. Εγώ έχω αυτό το εργαλειάκι που κάνει το καθάρισμα μετά από κάθε ρουτίνα παιχνιδάκι. Με το βουρτσάκι είναι πολύ χρονοβόρο και αφήνει υπολείμματα στις εσοχές.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 14, 2018 12:55 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Νοέμ 14, 2018 10:26 am
H σίτα πάντα θα λερώνεται ότι και κάνεις. Εγώ έχω αυτό το εργαλειάκι που κάνει το καθάρισμα μετά από κάθε ρουτίνα παιχνιδάκι. Με το βουρτσάκι είναι πολύ χρονοβόρο και αφήνει υπολείμματα στις εσοχές.
Όπα! Βρε θηρίο, που το τσίμπησες αυτό;; :o
Το τέλω, το τέλω πολύ! :lol:
Αποστόλη, δώσε feedback! :clap:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Νοέμ 14, 2018 3:06 pm

Espazzola λέγεται jazz , την τιμή την βρίσκω υπερβολική.
Πχ
https://www.barista-shop.gr/en/cleaning ... black.html
https://www.amazon.de/Espazzola-2-58-rot/dp/B071QYNV7Q

Υπάρχει μήπως σε κάποια πιο λογική τιμή;
Είναι υπέροχο πάντως. Το βούρτσισμα είναι όντως κουραστικό.


Edit: από ότι είδα, καθαρίζει και το gasket ταυτόχρονα; Κάνει καλή δουλειά και εκεί;

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Νοέμ 25, 2018 4:34 pm

Γράφει ότι σε κάποιες lelit δεν είναι συμβατό. Η δικιά μας είναι η Gilda?
Machines that are exceptional to the rule above:

Gaggia CC: mounting into narrow group-head is difficult during first uses.
Lever type machines: mounting into narrow group-head is difficult during first uses.
Lelit Anna, Anita, Diana, Gilda, Grace and Victoria: Espazzola doesn't fit, rim of the group-head is too narrow.
ISOMAC DIAMANTINA, VENUS, MAVERICK and GIADA: Espazzola doesn't fit, rim of the group-head is too narrow.
GRAEF (all machines): Espazzola doesn't fit, rim of the group-head extends downwards in the back.
La Pavoni, Domus Bar and Domus Casa: Espazzola doesn't fit, rim of the group-head is too narrow.
Ascaso Dream, Steel and Basic: Espazzola doesn't fit, rim of the group-head is too narrow.
Illy Francis, Francis!: Espazzola doesn't fit, rim of the group-head is too narrow.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από cosini » Δευ Νοέμ 26, 2018 12:15 am

5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση