Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 25, 2017 2:04 pm

:b050: Έτσιιιι!
Λοιπόν νομίζω, "έκλεισε". Αυτό θα κάνω. Βασικά Χρήστο ...4 τρυγόνια! Γλιτώνω και τα μεταφορικά της courier ! :lol:

* Καμιά άλλη 'προσθήκη' παίρνει η lelit? Ή να αρχίσω πλέον να ψάχνομαι αποκλειστικά για μύλο?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιουν 25, 2017 2:35 pm

:lol: :lol: Σωστα, 4 τα τρυγονια.
Aυτο το mod με τον χαλκοσωληνα, για προθερμανση νερου και θα εισαι βραχος θερμοκρασιακης σταθεροτητας...βεβαια δεν ξερω αν το αναλαμβανουν αυτοι...

Παντως η καλυτερη και η πιο ουσιαστικη αναβαθμιση ειναι ο μυλος, αυτος θα απογειωσει τα φλυτζανια σου ;)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 25, 2017 2:44 pm

Έχω διαβάσει σχετικά με αυτό το mod, αλλά δε νομίζω να το αναλαμβάνουν αυτοί. Δε πιστεύω ότι δηλαδή επεμβαίνουν στη μηχανή με τέτοιο τρόπο.
Καλά, δε καίγομαι κιόλας γι αυτό. Τα φλιτζάνια που πίνω είναι μετρημένα από τη μία και από την άλλη βλέπω ότι στο pid η πτώση για την εκχύλιση είναι περίπου 101 ->97. Ντάξει, δε θα τρελαθώ κιόλας με πιο πολλές λεπτομέρειες. Ας κάνω αυτά, ας αξιωθώ να πάρω και τον μύλο και πιστεύω θα είμαι ... αρχόντισσα στη κουζίνα!! :D

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Τρί Ιούλ 11, 2017 4:53 pm


Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Fazerman » Τετ Ιούλ 12, 2017 11:44 pm

εγω ρυθμισα την opv στα 9 bar,εβαλα και το μανομετρο της lelit και πιστευω ολοκληρωθηκε η μηχανουλα.για αυτην την κατηγορια τιμης ειναι μια τιμια λυση.

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Τρί Αύγ 15, 2017 7:43 pm

Μετα την Calssic προσφατα πηγα στην plus t PID. Η πρωτη επαφη ηταν απογοητευτικη απο εργονομικης πλευρας. Η μηχανη στερειται σταθεροτητας, ειναι πολυ βαρια πανω και αδεια κατω οποτε βαζοντας το portafilter στριβει ολοκληρη... Να σημειωσω οτι το λαστιχο (gasket) του group ειναι τοσο πολυ σκληρο (ετυχε σε μενα?) που για να "κουμπωσει" το portafilter χρειαζονται μολις 5-6 μοιρες και αν δεν το σφιξω πολυ υπαρχειο διαρροη... Στo δοχειο νερου εβαλα ενα χωνι γιατι δεν ειναι ευχρηστο. Το περιφημο PID για εναν καφε την φορα, θα παει καπου ψηλα 106-8 και θα σταθεροποιηθει 96, εκει που το ρυθμισα. Μετα απο καμια δεκαρια καφεδες δεν εχω πετυχει κατι καλυτερο απο την gaggia ωστε να δικαιολογειται η διπλασια δαπανη. Στηριζω τις ελπιδες μου στην αντοχη του μποιλερ. Ειδομεν...

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από christos.k » Τρί Αύγ 15, 2017 8:55 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σου προτείνω να βάλεις τις παρακάτω ρυθμίσεις.
F3 C
P 0.8
I 0.0
D 9.0
F4 9
F5 άνευ σημασίας

Το F4 είναι ένα offset μεταξύ αναγραφόμενης θερμοκρασίας και μετρήσιμης. Αν το ρυθμισεις στο 9 σημαίνει ότι όταν το PID δείχνει 92 ο αισθητήρας μετράει 101. Στην πράξη περίπου τόσο υπολογίζεται η απόκλιση που έχει ο αισθητήρας λόγω σημειου τοποθέτησης του.
Το θέμα της ποιότητας κατασκευής ισχυει. Δεν είναι η πιο ποιοτική κατασκευή αλλά τη δουλειά την κάνει πολύ καλά όταν την μάθεις.

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από user76 » Τετ Αύγ 16, 2017 12:58 am

christos.k έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σου προτείνω να βάλεις τις παρακάτω ρυθμίσεις.
F3 C
P 0.8
I 0.0
D 9.0
F4 9
F5 άνευ σημασίας

Το F4 είναι ένα offset μεταξύ αναγραφόμενης θερμοκρασίας και μετρήσιμης. Αν το ρυθμισεις στο 9 σημαίνει ότι όταν το PID δείχνει 92 ο αισθητήρας μετράει 101. Στην πράξη περίπου τόσο υπολογίζεται η απόκλιση που έχει ο αισθητήρας λόγω σημειου τοποθέτησης του.
Το θέμα της ποιότητας κατασκευής ισχυει. Δεν είναι η πιο ποιοτική κατασκευή αλλά τη δουλειά την κάνει πολύ καλά όταν την μάθεις.
πως το ξέρεις ότι το οφσετ είναι 9 ;; το έχεις μετρήσει με κάποιο μηχάνημα ;;

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Τετ Αύγ 16, 2017 2:04 am

Το θετω και ως ερωτημα. Αν καποιος φτιαχνει εναν καφε και αυτο ειναι ολο, φανταζομαι δεν χρειαζονται ολες αυτες οι παραμετροι. Ισως γι αυτο δεν τις θετει και ο κατασκευαστης. Σε 15 - 20 min η θερμοκρασια θα σταθεροποιηθει στην επιλογη που τιθεται απο το Prg. Στη διαρκεια εκχυλισης υποθετω να προλαβαινει να κανει κατι το PID. Τωρα αν το σεναριο συνεχιζεται με ατμους και επομενους καφεδες καταλαβαινω την επιλογη παραμετρων. Αν κανω λαθος διορθωστε με...

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από christos.k » Τετ Αύγ 16, 2017 6:06 pm

Όντως στην διάρκεια της εκχύλισης το PID δε πολυβοηθαει. Αλλά με κακές ρυθμίσεις μπορεί να κάνει κακό.
Μεταξύ καφέδων παίζει πάρα πολύ ρόλο. Και φυσικά στην ακρίβεια της θερμοκρασίας. Με ρυθμίσεις ότι να ναι μπορεί να έχεις overshoot αρκετούς βαθμούς ή να αργεί πολύ να ανέβει.

Η απόκλιση των 9 βαθμών περίπου υπολογίζεται εμπειρικά. Το χειμώνα έχω την αίσθηση ότι φτανει ίσως και τους 10

Απάντηση