Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από user76 » Σάβ Νοέμ 11, 2017 8:56 pm

tasosonic έγραψε:
johnino έγραψε:Οταν επιλεξω ατμο η ενδειξη του PID ανεβαινει ταχυτατα και σταματα στο 150... ετσι γινεται και σε σας? :?
Ναι
το πόσταρα και αλλού και δεν μου απάντησε κανένας...Σε εμένα που τερματίζει στους 136C , είναι λάθος ;;;

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Κυρ Νοέμ 12, 2017 3:11 pm

Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι λαθος απλα ειναι μια ενδειξη των προδιαγραφων της μηχανης...
Οσο για τις τιμες PID που αναζητας και η δικη μου εμπειρια ειναι P = 0.8 , I = 0.0 , D = 9. Με I <> 0 υταρχει ταλαντωση.
Με την ευκαιρια να γραψω ακομα οτι : φτιαχνω παντα μονο esspreso 7-9 g . Το lelit καλαθακι μου δινει απαραδεκτο αποτελεσμα. Δοκιμασα το IMS single 7.5g H19.5 και το μονο της Gaggia Classic με καλυτερο το τελευταιο. Αυτη η Glassic θα μας στοιχειωνει...

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tasosonic » Κυρ Νοέμ 12, 2017 3:53 pm

user76 έγραψε:
tasosonic έγραψε:
johnino έγραψε:Οταν επιλεξω ατμο η ενδειξη του PID ανεβαινει ταχυτατα και σταματα στο 150... ετσι γινεται και σε σας? :?
Ναι
το πόσταρα και αλλού και δεν μου απάντησε κανένας...Σε εμένα που τερματίζει στους 136C , είναι λάθος ;;;
Εδω συζητάμε για την PlusT PID! Η δικιά σου μηχανή δεν ξερω πως συμπεριφέρεται και σε τι βαθμούς φτάνει το pid! Ρωτά κάποιον που την εχει..
johnino έγραψε:Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι λαθος απλα ειναι μια ενδειξη των προδιαγραφων της μηχανης...
Οσο για τις τιμες PID που αναζητας και η δικη μου εμπειρια ειναι P = 0.8 , I = 0.0 , D = 9. Με I <> 0 υταρχει ταλαντωση.
Με την ευκαιρια να γραψω ακομα οτι : φτιαχνω παντα μονο esspreso 7-9 g . Το lelit καλαθακι μου δινει απαραδεκτο αποτελεσμα. Δοκιμασα το IMS single 7.5g H19.5 και το μονο της Gaggia Classic με καλυτερο το τελευταιο. Αυτη η Glassic θα μας στοιχειωνει...
Μονό esspresaki είπαμε δεν κάνουμε! Αν θες μονο κάνεις διπλό και πίνεις το μισό! Εχει συζητηθεί το θέμα αν θες ψάξτο. Τώρα εσύ αν επιμένεις, μην αναρωτιέσαι τί φταίει..

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Δεκ 15, 2017 2:29 am

Jazz έγραψε:Αντέχω (νομίζω), χαχα. Εντάξει υπάρχει και το μαγαζί. Θα πηγαίνω για καμιά εβδομάδα εκεί για καφέ. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου.

Έβαλα αυτή την IMS γιατί είδα στο site του barista, στην περιγραφή της μηχανής, πώς σημειώνεται με κόκκινα γράμματά πως είναι συμβατή. Αν δεν ταιριάζει αυτή όμως, φαντάζομαι πως θα έχουν διαθέσιμη την επιλογή κάποιας IMS συμβατής. Ίσως να μην υπάρχει δηλαδή στο site.
...
xristospet21 έγραψε:Αυτη που υποτιθεται οτι ταιριαζει στην lelit, ειναι αυτη: http://www.barista.gr/el/ims-competitio ... i-200-im-3

Καλα λες, ειναι η ιδια με αυτη που εβαλες, απλα αυτη δεν εχει την επικαλυψη.
Κάτοχος της IMS σίτας παρότι την λέει με κόκκινα γράμματα δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι συμβατή.
Σταυριάνα το είδα αργά και μάλλον έχεις κάνει την αγορά

Το έχω εξηγήσει σε παλιότερο post ότι κάτι μάλλον δεν πάει καλά με την καμπυλότητα και την βίδα.

Με την την άθλια ζωγραφιά σας δείχνω την διαφορά. Όπως περίπου φαίνεται στην η βίδα όσο την πιέζουμε μειώνεται η καμπύλη και στο τέλος γίνεται φλατ και μάλλον τρέχει απο το γύρο μέρος. Από την άλλη της lelit έχει αυτή την γωνία στο τελείωμα για να το κρατήσει όπως πρέπει.

Αν κάποιος το έχει καταφέρει με κάποιο τρόπο να τον αναφέρει γιατί το καλύτεο που είχα βρει είναι να μην την βιδώσω μέχρι τέρμα κάτι το οποίο ήταν στο περίπου
Συνημμένα
filter.png

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 15, 2017 2:15 pm

Καλημέρα Άκη!!
Την IMS σήτα την απέκτησα και εγώ, ως ... Δώρο!! από τον κ. Βασίλη στη συνάντησή μας στο festival, την ημέρα του Cupping.

Λοιπόν Άκη, όντως έχεις 'πιάσει' στο 100% τον τρόπο συμπεριφοράς/συμβατότητας της σήτας. (Η ζωγραφιά είναι άψογη και δείχνει απόλυτα που έγκειται το θέμα, γιατί τι χαρακτηρίζεις άθλια;; )

Η μαμίσια της Lelit, ουσιαστικά "προστατεύει" και 'εσωκλείει' το νερό, εμποδίζοντας πλαϊνές διαρροές ή μαζική έξοδο του νερού από συγκεκριμένα σημεία. Η λύση είναι μία και αυτή είναι η αναφερόμενη από εσένα: Επίτευξη της ιδανικής καμπυλότητας για αποφυγή διαρροών και ισοκατανομή νερού, μέσω του ελέγχου από εμάς του 'πόσο θα βιδώσουμε τη βίδα' (σε απλά μπακαλίστικα ελληνικά).
Και επειδή εγώ όντως δεν είμαι καλή στην ...ηλεκτρονική ζωγραφική, θα περιγράψω αυτό που θέλω με λόγια:

Καθώς γυρνάς το άλεν κλειδί στην τρύπα/υποδοχή του holder, επεμβαίνεις στο βαθμό καμπυλότητας της σήτας. Όσο πιο πολύ βιδώνεις, τόσο μεγαλύτερη δύναμη ασκείς στην επιφάνεια της, [ dP=dF/dA ] η οποία τείνει να 'επιπεδοποιηθεί' (πράγμα που σαφώς δε θέλουμε, γιατί σε αυτή τη περίπτωση η μη ύπαρξη γωνίας/εσοχής στην περιφέρεια της IMS, ισοδυναμεί με έξοδο του νερού από τα πλάγια). Κάπως έτσι μπορεί να σκεφτεί κάποιος αρχικά το παράδοξο, του πως γίνεται να σφίγγω τη σήτα και αντί αυτή να αυξάνει το βαθμό δυσκολίας διαφυγής του νερού, εν τέλει να επιτρέπει το αντίθετο. Και όμως αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί ακόμα και στην ασκούμενη πίεση υπάρχει ένα σημείο καμπής: Το σημείο όπου προκαλείται σχετική παραμόρφωση (φανταστείτε παρόμοια συμπεριφορά με κάποιο ακρότατο συνάρτησης) , και άρα το εκάστοτε υλικό 'χάνει' τα χαρακτηριστικά του (εδώ η επιθυμητή καμπυλότητα/σχήμα), οπότε σε ...μπακαλίστικη version εν τέλει... πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!! :P
Το σφίξιμο στη βίδα, από αυτό το 'κρίσιμο' σημείο και έπειτα, λειτουργεί αντίστροφα στο αποτέλεσμα."Turning point"

Οπότε, εν κατακλείδι, η πρακτική λύση είναι: Βιδώνεις μέχρι ένα σημείο στο οποίο απλά σταθεροποιείται η σήτα (δε πέφτει) και από εκεί και έπειτα, με μικρές κινήσεις με το άλεν που ακολουθούνται από δοκιμή (ενεργοποίηση αντλίας για να δεις τη ροή του νερού), φτάνεις στο ιδανικό αποτέλεσμα. Και για του λόγου το αληθές, κάντε το εξής 'πείραμα' : Στο σημείο όπου η ροή είναι ταμάμ και ισορροπημένη, 'δώστε' ένα μικρό 'τσικ' ακόμα με το άλλεν και δοκιμάστε ξανά να τρέξετε νερό... Αποτέλεσμα: Επιστρέφετε πάλι στην αρχή. Είναι σαν να έχετε απλά ακουμπήσει τη σήτα χωρίς να έχετε βιδώσει στο ελάχιστο.

Well, εγώ δεν έχω θέμα με την συγκεκριμένη Ims. Απλά, κάθε φορά που τη βγάζω ή πριν ξεκινήσω shot, τρέχω λιγάκι νερό για να δω αν είναι ok. Αν όχι, απλά βιδώνω/ξεβιδώνω λιγάκι και ... βουαλά! :lol:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Παρ Δεκ 15, 2017 7:35 pm

Εν τελει με την OPV μιας που διαβασα ολο το θρεντ τι γινεται? υπαρχει περιπτωση να βγαλεις την κολλα μονος σου ή πρεπει να την πας εξω?

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Δεκ 16, 2017 3:49 am

Jazz έγραψε:Καλημέρα Άκη!!
Την IMS σήτα την απέκτησα και εγώ, ως ... Δώρο!! από τον κ. Βασίλη στη συνάντησή μας στο festival, την ημέρα του Cupping.

Λοιπόν Άκη, όντως έχεις 'πιάσει' στο 100% τον τρόπο συμπεριφοράς/συμβατότητας της σήτας. (Η ζωγραφιά είναι άψογη και δείχνει απόλυτα που έγκειται το θέμα, γιατί τι χαρακτηρίζεις άθλια;; )

Η μαμίσια της Lelit, ουσιαστικά "προστατεύει" και 'εσωκλείει' το νερό, εμποδίζοντας πλαϊνές διαρροές ή μαζική έξοδο του νερού από συγκεκριμένα σημεία. Η λύση είναι μία και αυτή είναι η αναφερόμενη από εσένα: Επίτευξη της ιδανικής καμπυλότητας για αποφυγή διαρροών και ισοκατανομή νερού, μέσω του ελέγχου από εμάς του 'πόσο θα βιδώσουμε τη βίδα' (σε απλά μπακαλίστικα ελληνικά).
Και επειδή εγώ όντως δεν είμαι καλή στην ...ηλεκτρονική ζωγραφική, θα περιγράψω αυτό που θέλω με λόγια:

Καθώς γυρνάς το άλεν κλειδί στην τρύπα/υποδοχή του holder, επεμβαίνεις στο βαθμό καμπυλότητας της σήτας. Όσο πιο πολύ βιδώνεις, τόσο μεγαλύτερη δύναμη ασκείς στην επιφάνεια της, [ dP=dF/dA ] η οποία τείνει να 'επιπεδοποιηθεί' (πράγμα που σαφώς δε θέλουμε, γιατί σε αυτή τη περίπτωση η μη ύπαρξη γωνίας/εσοχής στην περιφέρεια της IMS, ισοδυναμεί με έξοδο του νερού από τα πλάγια). Κάπως έτσι μπορεί να σκεφτεί κάποιος αρχικά το παράδοξο, του πως γίνεται να σφίγγω τη σήτα και αντί αυτή να αυξάνει το βαθμό δυσκολίας διαφυγής του νερού, εν τέλει να επιτρέπει το αντίθετο. Και όμως αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί ακόμα και στην ασκούμενη πίεση υπάρχει ένα σημείο καμπής: Το σημείο όπου προκαλείται σχετική παραμόρφωση (φανταστείτε παρόμοια συμπεριφορά με κάποιο ακρότατο συνάρτησης) , και άρα το εκάστοτε υλικό 'χάνει' τα χαρακτηριστικά του (εδώ η επιθυμητή καμπυλότητα/σχήμα), οπότε σε ...μπακαλίστικη version εν τέλει... πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!! :P
Το σφίξιμο στη βίδα, από αυτό το 'κρίσιμο' σημείο και έπειτα, λειτουργεί αντίστροφα στο αποτέλεσμα."Turning point"

Οπότε, εν κατακλείδι, η πρακτική λύση είναι: Βιδώνεις μέχρι ένα σημείο στο οποίο απλά σταθεροποιείται η σήτα (δε πέφτει) και από εκεί και έπειτα, με μικρές κινήσεις με το άλεν που ακολουθούνται από δοκιμή (ενεργοποίηση αντλίας για να δεις τη ροή του νερού), φτάνεις στο ιδανικό αποτέλεσμα. Και για του λόγου το αληθές, κάντε το εξής 'πείραμα' : Στο σημείο όπου η ροή είναι ταμάμ και ισορροπημένη, 'δώστε' ένα μικρό 'τσικ' ακόμα με το άλλεν και δοκιμάστε ξανά να τρέξετε νερό... Αποτέλεσμα: Επιστρέφετε πάλι στην αρχή. Είναι σαν να έχετε απλά ακουμπήσει τη σήτα χωρίς να έχετε βιδώσει στο ελάχιστο.

Well, εγώ δεν έχω θέμα με την συγκεκριμένη Ims. Απλά, κάθε φορά που τη βγάζω ή πριν ξεκινήσω shot, τρέχω λιγάκι νερό για να δω αν είναι ok. Αν όχι, απλά βιδώνω/ξεβιδώνω λιγάκι και ... βουαλά! :lol:
Ακριβώς αυτό! Η διαφορά σε σχέση με την lelit?

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:58 am

nodasgr έγραψε:Εν τελει με την OPV μιας που διαβασα ολο το θρεντ τι γινεται? υπαρχει περιπτωση να βγαλεις την κολλα μονος σου ή πρεπει να την πας εξω?
H κολλα σπειρωματων βγαινει με θερμανση (εκτος αν δεν εχει καλοπιασει). Το θεμα ειναι οτι μετα πρεπει να ξαναβαλεις για να ειναι αξιοπιστη η βαλβιδα.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Δεκ 17, 2017 12:52 pm

johnino έγραψε:
nodasgr έγραψε:Εν τελει με την OPV μιας που διαβασα ολο το θρεντ τι γινεται? υπαρχει περιπτωση να βγαλεις την κολλα μονος σου ή πρεπει να την πας εξω?
H κολλα σπειρωματων βγαινει με θερμανση (εκτος αν δεν εχει καλοπιασει). Το θεμα ειναι οτι μετα πρεπει να ξαναβαλεις για να ειναι αξιοπιστη η βαλβιδα.
Μπορούμε να βάλουμε μετά κάποια που να είναι ευκολότερο να την ξεβιδώσουμε? Το barista.gr ξέρετε αν πουλάει την opv για αυτή την μηχανή?

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Κυρ Δεκ 17, 2017 4:07 pm

Kοιταξτε αυτους τους δυο, εναν δικο μας και εναν "ξενο" αν επιμενετε να αλλαξετε τη ρυθμιση...
viewtopic.php?f=16&t=3730
http://cremina-endo.blogspot.gr/2012/06 ... v-fix.html

Απάντηση