Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Κυρ Ιαν 21, 2018 8:36 pm

Το κόλπο με τα 10cent το αναφέρετε κάπου?
Δες εδώ viewtopic.php?f=4&t=25

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Ιαν 23, 2018 3:26 pm

Hρθε σημερα το 14αρι (https://goo.gl/r6Fz14) και δεν κολλαει στο showerhead το καλαθακι λογω της γραμμης που εχει εσωτερικα ... :waf: Δε θα βρω ποτε καλαθακι να βαλω τις μπαγιατιλες μου :a058:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 23, 2018 3:34 pm

Της γραμμής τύπου "ridged" που λέμε?? Αν εννοείς ότι απλά δε μπαίνει καλά στο pf, απλά σπρώξ' το να κάνει 'κλικ' .

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Ιαν 23, 2018 5:11 pm

Jazz έγραψε:Της γραμμής τύπου "ridged" που λέμε?? Αν εννοείς ότι απλά δε μπαίνει καλά στο pf, απλά σπρώξ' το να κάνει 'κλικ' .
Eιπαμε ειμαι καινουριος οχι κι ετσι :a016: Στο pf μπαινει αρκετα ευκολα , αλλα απαξ και κουμπωσεις το πορταφιλτερ στο grouphead θα βγαλεις το pf χωρις το καλαθακι , το οποιο μενει κολλημενο πανω .

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Ιαν 23, 2018 10:40 pm

Λοιπον τελευταια προσπαθεια αγορας καλαθιου , εχω βρει 3 συγκεκριμενα 2 14αρια και 1 12αρι (αν και η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν πολυ απο αποψη χωρητικοτητας) . Εχετε να προτεινετε καποιο απο αυτα? Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω κατα το ποσο οι εικονες ειναι πραγματικες ή οχι αλλα w/e. :a048: . To Θελω κυριως για commercial 14-16 γραμμαρια .


1) https://goo.gl/2bfeBM
2) https://goo.gl/48ba7X
3) https://goo.gl/5M5bQy

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 23, 2018 11:05 pm

Καλησπέρα Νώντα!
Να σου πω την αλήθεια, από τη δική μου όποια εμπειρία μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, πως στο internet είναι πολύ συχνό το "φαινόμενο" του άλλα να βλέπεις στην περιγραφή ενός προϊόντος, άλλα στην εικόνα του στο site, και άλλα εν τέλει όταν αυτό φθάσει στα χέρια σου! :(
Κλίκαρα στα links που έβαλες, και 'προβληματίστηκα' τρόπον τινά. Όταν έψαχνα πριν 1-1.5 χρόνο για συμβατικό καλάθι για τη lelit, περιορισμένης χωρητικότητας (σε σχέση με το μαμά δηλαδή που παίρνει άνετα και τουλάχιστον 18g) δυσκολεύτηκα αρκετά γιατί στις ονομασίες έβλεπα "12άρια, 14άρια, 16-18, double, triple" κλπ περιγραφές, και όλα αυτά με παρόμοιες φωτογραφίες, οπότε δεν ήξερα τι να κάνω/παραγγείλω...
Τελικά πήρα από Eurogat το 'μικρό' της wega που έχουν (το οποίο αλλού το λένε 12άρι, αλλού 14άρι, βράστα Χαράλαμπε δηλαδή...), και το οποίο εκ του αποτελέσματος είναι άριστο για minimum 16gr καφέ στη lelit μας, και maximum 17.5g.
Μικρότερο τελικά δεν έψαξα, γιατί έγειρα μια και καλή σε single origin, οπότε τα συμβατικά τα άφησα στο ντουλαπάκι της κουζίνας.
Αν θες ακόμα μικρότερο από αυτό της Wega (νομίζω κάπου έχω γράψει και τον κωδικό του// θα ψάξω αν είναι στις αποδείξεις των αγορών μου για να το βρω και να το ποστάρω), τότε λογικά θα πρέπει να κινηθείς βάσει mm σε ύψος για να είσαι σίγουρος, και όχι βάσει του τι 'περιγραφή/ονομασία' δίνει ο κάθε πωλητής.
Ψάξε λοιπόν για καλαθάκι με ύψος h <22 mm

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Ιαν 24, 2018 12:14 am

Jazz έγραψε:Καλησπέρα Νώντα!
Να σου πω την αλήθεια, από τη δική μου όποια εμπειρία μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, πως στο internet είναι πολύ συχνό το "φαινόμενο" του άλλα να βλέπεις στην περιγραφή ενός προϊόντος, άλλα στην εικόνα του στο site, και άλλα εν τέλει όταν αυτό φθάσει στα χέρια σου! :(
Κλίκαρα στα links που έβαλες, και 'προβληματίστηκα' τρόπον τινά. Όταν έψαχνα πριν 1-1.5 χρόνο για συμβατικό καλάθι για τη lelit, περιορισμένης χωρητικότητας (σε σχέση με το μαμά δηλαδή που παίρνει άνετα και τουλάχιστον 18g) δυσκολεύτηκα αρκετά γιατί στις ονομασίες έβλεπα "12άρια, 14άρια, 16-18, double, triple" κλπ περιγραφές, και όλα αυτά με παρόμοιες φωτογραφίες, οπότε δεν ήξερα τι να κάνω/παραγγείλω...
Τελικά πήρα από Eurogat το 'μικρό' της wega που έχουν (το οποίο αλλού το λένε 12άρι, αλλού 14άρι, βράστα Χαράλαμπε δηλαδή...), και το οποίο εκ του αποτελέσματος είναι άριστο για minimum 16gr καφέ στη lelit μας, και maximum 17.5g.
Μικρότερο τελικά δεν έψαξα, γιατί έγειρα μια και καλή σε single origin, οπότε τα συμβατικά τα άφησα στο ντουλαπάκι της κουζίνας.
Αν θες ακόμα μικρότερο από αυτό της Wega (νομίζω κάπου έχω γράψει και τον κωδικό του// θα ψάξω αν είναι στις αποδείξεις των αγορών μου για να το βρω και να το ποστάρω), τότε λογικά θα πρέπει να κινηθείς βάσει mm σε ύψος για να είσαι σίγουρος, και όχι βάσει του τι 'περιγραφή/ονομασία' δίνει ο κάθε πωλητής.
Ψάξε λοιπόν για καλαθάκι με ύψος h <22 mm
Το καλυτερο δεν το συζητω θα ηταν να το δω απο κοντα για να ειμαι σιγουρος , αλλα μενω γιαννενα γι αυτο και ψαχνομαι ιντερνετικα . Ειχα ποσταρει παραπανω ενα καλαθακι 12αρι (https://goo.gl/WRCprv) που απο την περιγραφη λεει οτι εχει h=22mm το οποιο δεν χωραει με τιποτα πανω απο 14gr(δεν ξερω αν κανω κατι λαθος στο tamping γιατι ακομη ειμαι με το πλαστικο , αν και δε νομιζω γιατι εχω δοκιμασει και διαφορους τροπους κατανομης) μετα σπαει το πακ η ντουζιερα πριν την εκχυληση . Ειδα τον κωδικο που εχεις γραψει πιο πισω στο thread και βαση αυτου ξεκινησα να ψαχνω , και το συγκεκριμενο μου το εμφανιζε σαν 14αρι . Οποτε φανταζομαι ψαχνω για καλαθακι με h>22 οποτε ή 24(σαν αυτο που παρελαβα σημερα και ειχα θεμα με το internal ridge) ή 24.5, ισως το 25 να παει πολυ. Απλα περα απο το βαθος αλλα φαινεται οτι κλεινουν καθετα προς τα κατω και αλλα κανουν γωνια οποτε ισως και το υψος να μην ειναι και η λυση :a058:

tholouras
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2017 2:51 pm
Όνομα: Ευγένιος
Μηχανή:: Lelit Pl41TEM
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Dark roasted μπαγιατίλες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από tholouras » Τετ Ιαν 24, 2018 10:36 am

http://www.doikas.com/filtro-2-tazze-12 ... 05010.html

Εγώ έχω αγοράσει αυτό από Δόικα (Κέρκυρα) αλλά με το ζόρι παίρνει 16 γρ και πολλές φορές μου κόλλαγε το Puck στη ντουζιέρα μετά την εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιαν 24, 2018 11:36 am

Ο Δοΐκας σίγουρα έχει ότι θέλεις και σε καλύτερη τιμή από την eurogat.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Ιαν 24, 2018 11:54 am

tholouras έγραψε:http://www.doikas.com/filtro-2-tazze-12 ... 05010.html

Εγώ έχω αγοράσει αυτό από Δόικα (Κέρκυρα) αλλά με το ζόρι παίρνει 16 γρ και πολλές φορές μου κόλλαγε το Puck στη ντουζιέρα μετά την εκχύλιση.
Ναι κι εγω αυτο πρεπει να εχω , 14-15 μαξ και παλι κολλαει στη ντουζιερα .. ποιος ξερει :a014:

Απάντηση