Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιουν 05, 2017 2:51 pm

Δεν έχω ιδέα... Αν το αυθεντικό idr κάνει και για 57άρι pf , φαντάζομαι πάντως ότι το ίδιο θα ισχύει και για το μαϊμού.

____________________
Εμένα από το barista.gr δε με πήρανε τηλέφωνο... :roll:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιουν 05, 2017 3:27 pm

Αρκετες επιχειρησεις είναι κλειστες σημερα. Iσως γι αυτο

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιουν 05, 2017 3:32 pm

Καλά εννοείται, δεν είναι το θέμα μου η σημερινή ημέρα που στο κάτω κάτω για πολλούς είναι καθαρά ημέρα Αργίας. Απλά μου είπαν θα με πάρουν πίσω τηλέφωνο, και αυτό έγινε την Πέμπτη πρωί κατά τις 9. Θέλω να πω, μεσολάβησαν ημέρες κανονικής λειτουργίας του καταστήματος. Τέλος πάντων, δε πειράζει. Θα πάρω εγώ αύριο τηλέφωνο.

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από bpel86 » Δευ Ιουν 05, 2017 7:34 pm

Εγώ πάντως που έψαχνα κάποια ανταλλακτικά για τη μηχανή μου, τα οποία δεν υπήρχαν στο site, με εξυπηρέτησαν άψογα, σε σημείο που μου έστειλαν με email το διάγραμμα της μηχανής με όλα τα εξαρτήματα και τους κωδικούς της για να επιβεβαιώσω ότι παρήγγειλα τα σωστά.

Σταυριάνα ο κωδικός της φλάτζας είναι ο MC752-6. Ζητησέ τον τηλεφωνικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 25, 2017 1:08 pm

Σκεφτόμουν αν γίνεται (φαντάζομαι πως ναι), να στείλω τη μηχανή Κόρινθο στο barista για τις εξής διαδικασίες:
- Ρύθμιση OPV στα 9 bar
- Αντικατάσταση μαμάς σίτας με IMS
- Προσθήκη-εγκατάσταση μανόμετρου


Πιστεύετε πως αξίζουν οι παραπάνω 'μετατροπές' ? Να το προχωρήσω?

* Εντωμεταξύ σκέφτομαι και το άλλο και κωλύομαι κάπως: Τους έχω ζαλίσει ίσως τους ανθρώπους. Αντί να τα αποφασίσω να τα κάνω όλα μαζί, παραγγέλνω και προχωράω σε αλλαγές σταδιακά... :e014:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιουν 25, 2017 1:23 pm

Aν αντεχεις να ζησεις λιγες μερες χωρις τη μηχανουλα σου...αξιζει...

Παντως η συγκεκριμενη σιτα IMS που εβαλες δεν ταιριαζει στην lelit, γραφει πιο κατω με ποιες μηχανες ειναι συμβατη.

Επισης, ειχα παρει και εγω μια ΙΜS σιτα, που εγραφε στο barista.gr οτι ηταν συμβατη με την lelit pl 41 pid, αλλα ενω ταιριαζε ως προς το μεγεθος, δεν ειχε σωστη εφαρμογη και τρεχαν νερα...
Και κανα δυο αλλοι που τη πηραν, ειχαν το ιδιο προβλημα...

Eβαλα και εγω στην Duetto IMS για Ε61 με επικαλυψη, αλλα μου ειπε η κοπελα στο τηλ, οτι αυτες με την μαυρη επικαλυψη εχουν καταργηθει και πλεον εχουν βγει καινουργιες, συγκεκριμενα μου στειλανε και εβαλα αυτη:
IMG_1188.JPG
Η επικαλυψη βοηθαει στο να μην μαζευεται καφες στη σητα, με ενα flush ειναι τζιτζι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Κυρ Ιουν 25, 2017 1:42 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 25, 2017 1:36 pm

Αντέχω (νομίζω), χαχα. Εντάξει υπάρχει και το μαγαζί. Θα πηγαίνω για καμιά εβδομάδα εκεί για καφέ. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου.

Έβαλα αυτή την IMS γιατί είδα στο site του barista, στην περιγραφή της μηχανής, πώς σημειώνεται με κόκκινα γράμματά πως είναι συμβατή. Αν δεν ταιριάζει αυτή όμως, φαντάζομαι πως θα έχουν διαθέσιμη την επιλογή κάποιας IMS συμβατής. Ίσως να μην υπάρχει δηλαδή στο site.

Την opv μόνη μου φοβάμαι να την πειράξω, μιας και με τέτοια κόλλα, μπορεί να κάνω καμιά ζημιά! Άσε που χωρίς μανόμετρο (ή τυφλό σε pf με ενσωματωμένο μανόμετρο) δε μπορώ να τη ρυθμίσω σωστά, ακόμα και αν δυνητικά μπορούσα να επέμβω εύκολα στην OPV.

Η αλήθεια είναι, ότι επειδή θέλω 'αναβάθμιση' και επειδή γνωρίζω πως οικονομικά δε μπορώ να πάω σε ολική... ανακαίνιση (ούτε κατά διάνοια!), σκεφτόμουν πως εφόσον ούτως ή άλλως με τη lelit μου θα συμβιώσω (αρμονικά ελπίζω) αρκετά χρόνια, να κάνω απλά κάποιες μικρές μετατροπές/προσθήκες σαν τις παραπάνω (μπορώ και κάποια άλλη? δε ξέρω), και απλά να "δώσω τα ρέστα μου" στον μύλο. Νομίζω είναι μία λογική σκέψη.

:a014:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιουν 25, 2017 1:45 pm

Αυτη που υποτιθεται οτι ταιριαζει στην lelit, ειναι αυτη: http://www.barista.gr/el/ims-competitio ... i-200-im-3

Καλα λες, ειναι η ιδια με αυτη που εβαλες, απλα αυτη δεν εχει την επικαλυψη.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 25, 2017 1:54 pm

Ναι, την είδα μετά και την απάντησή σου! (Ευχαριστώ!)
Εντάξει, εγώ ούτως ή άλλως, αν είναι τώρα στο εγγύς μέλλον, να στείλω τη μηχανή στο barista, δε θα επιλέξω μόνη μου από το site IMS. Θα επικοινωνήσω μαζί τους, να τους ζητήσω τι θα ήθελα, και από εκεί και πέρα τους έχω εμπιστοσύνη! Θα γίνει η δουλειά, χαχα. :D

(άσε που θεωρώ αρκετά πιθανό να πάω εγώ τη μηχανή στην Κόρινθο, λίγο πριν φύγω για διακοπές για Αίγιο. Στο δρόμο μου είναι, μεγάλη παράκαμψη δε θα κάνω. Από το να τη στείλω δηλαδή με courier και μετά να κάνω προσευχές να μη γίνει καμία στραβή στη μεταφορά, το προτιμώ χίλιες φορές! Έχω "καεί" στην υπόθεση courier και πλέον φοβάμαι...)

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιουν 25, 2017 2:00 pm

Toτε τζαμι...την πας πηγαινοντας για διακοπες και την παιρνεις επιστρεφοντας και ουτως ή αλλως θα λειπεις για διακοπες, οποτε δεν θα την χρησημοποιουσες...με ενα σμπαρο οχι δυο, αλλα τρια τρυγονια. :a013:

Απάντηση